PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet & Γρήγορο modem (FRITZ WLAN 7140??)



Lefteris_ens
15-01-10, 10:24
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Έχω forthnet 2 χρόνια τώρα, με ένα router που μου έδωσε η ίδια τότε που ξεκίνησα τη συνδρομή. Dlink G624.

Είμαι αρκετά τυχερός γιατί βρίσκομαι πολύ κοντά στο dslam του ΟΤΕ, συγχρονίζω στα 18Mbit και κατεβάζω με 2,02Mb/sec σταθερά από καλούς servers!

Δυστυχώς το modem χάλασε, αγόρασα ένα καινούριο της linksys Wag54G, καμία σχέση με τα παλιά της δυστυχώς (wag200) σκέτη απογοήτευση.

Με οποιαδήποτε ρύθμιση δε συγχρόνισε πάνω από 9Mbit.

Ποιο modem μου προτείνετε και έχετε δει ότι παίζει καλά με forthnet?

Δε θέλω να ανέβω πολύ σε λεφτά όμως και με το 60€ που έδωσα για το linksys, δεν έκανα τίποτα.

Το FRITZ WLAN 7140 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912225) είναι καλό; Γρήγορο; Τι άλλο προτείνετε;

Ευχαριστώ!

dfoust
15-01-10, 11:10
Το fritz ειναι voip το χρειάζεσαι??? αν όχι δεν υπαρχει λόγος να δώσεις τόσα λεφτά η καλήτερη λύση για μένα είναι να πας στην 4νετ και να πάρεις ένα speedtouch 585v7.

Lefteris_ens
15-01-10, 11:28
Δεν το χρειάζομαι το voip όχι...

Θέλω ένα μοντεμ το οποίο να συγχρονίζει ψηλά όσο και το προηγούμενό μου και να είναι σταθερό. Τα level one μου πρότεινε η forthnet? Είναι κάποιο καλό;

dfoust
15-01-10, 19:09
για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω αυτό που σου είπα ξέρω ότι συγχρονίζει ψηλά αν έχεις κανένα φίλο να σου δώσει να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις θα ήταν το καλύτερο

stefkon
16-01-10, 17:39
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Έχω forthnet 2 χρόνια τώρα, με ένα router που μου έδωσε η ίδια τότε που ξεκίνησα τη συνδρομή. Dlink G624.

Είμαι αρκετά τυχερός γιατί βρίσκομαι πολύ κοντά στο dslam του ΟΤΕ, συγχρονίζω στα 18Mbit και κατεβάζω με 2,02Mb/sec σταθερά από καλούς servers!

Δυστυχώς το modem χάλασε, αγόρασα ένα καινούριο της linksys Wag54G, καμία σχέση με τα παλιά της δυστυχώς (wag200) σκέτη απογοήτευση.

Με οποιαδήποτε ρύθμιση δε συγχρόνισε πάνω από 9Mbit.

Ποιο modem μου προτείνετε και έχετε δει ότι παίζει καλά με forthnet?

Δε θέλω να ανέβω πολύ σε λεφτά όμως και με το 60€ που έδωσα για το linksys, δεν έκανα τίποτα.

Το FRITZ WLAN 7140 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912225) είναι καλό; Γρήγορο; Τι άλλο προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Γρήγορο ΔΕΝ υπάρχει.
Απλά κάθε modem συγχρονίζει σε διαφορετικές τιμές, ανάλογα με τα dslam και τα chipset του μοντεμ, αλλά όχι και με τόσο μεγάλη διαφορά (2πλάσια).
Είσαι σίγουρος ότι έχεις ρυθμίσει σωστά το modem ;
Έκανες αναβάθμιση του firmware ;
Αν θέλεις δώσε μας όλα τα στατιστικά της γραμμής, που έχει το μόντεμ.
Μην πας και αγοράζεις "τσάμπα" καινούργιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.