PDA

Επιστροφή στο Forum : WIMAX Οτε..?



baskon
15-01-10, 12:03
Γνωριζει κανεις τι γινεται με το δικτυο WImax του Οτε?
Εχει ηδη πιλοτικο απο το 2008..
Ψαχνοντας λιγακι βρηκα μια ειδηση για συνεργασια Οτε-Μαρακ για αναπτυξη και αλλων δικτυων WImax..
http://www.netweek.gr/default.asp?pid=9&la=1&cID=3&arId=18743
Βεβαια το ποσο μου φαινεται μικρο(1.3 εκ.ευρω) για να εχουμε μεγαλο εργο

Επισης απο φιλο εμαθα οτι σε καποιο συστημα του Οτε διπλα στην επιλογη Adsl που βλεπεις τη διαθεσιμοτητα βγηκε και μια νεα επιλογη Wimax..Οποτε λογικά κατι σημαινει αυτο..?Δεν ηξερε να μου πει παραπανω..
Οποιος εχει πληροφοριες ας μας πει..

FuS
15-01-10, 19:37
Πράγματι, στο πληροφοριακό του οτέ (Προμηθέας) μπήκε "κουμπάκι" δίπλα από τα αντίστοιχα κουμπάκια που δείχνουν θύρες και αφορούν adsl και iptv.
Έχθές το μεσημέρι έγινε.
Το ψάχνω και εγώ και μόλις μάθω θα ενημερώσω.

john84
15-01-10, 19:47
Ο ΟΤΕ προσανατολήζεται και στης 2 λυσεις. Wimax με κυριο ανταγωνιστει την Cosmoline η οποια εχει πλεον και επισημα στο site της αναρτησει section για το επερχομενο wimax στα μεσα του 2010, αρα και ο ΟΤΕ προσανατολιζεται εκει. Ενα δευτερο σημειο αναφορας του ΟΤΕ ειναι η αναπτηξη LTE δικτυου μεσω τις Cosmote, ηδη γι'αυτο πριν λιγες ημερες ολοκληρώθηκαν οι "εργαστηριακες" δοκιμες σε καποιες περιοχες και αναμενετε να ξεκινησει η εφαρμογη σε μεγαλυτερο ευρος ..... εχουμε μελλον παντως μπροστα μας!!!

MNP-10
16-01-10, 08:08
Γνωριζει κανεις τι γινεται με το δικτυο WImax του Οτε?
Εχει ηδη πιλοτικο απο το 2008..

2006... πιασαμε 4 χρονια - δλδ επαρκης χρονος η τεχνολογια να καταστει obsolete :oneup:

karetsos
16-01-10, 09:17
από την εμφάνιση της επιλογής wimax στον Προμηθέα, μέχρι την εμπορική διάθεσή του στο ευρύ κοινό έχουμε πολύ μέλλον.....:p

baskon
16-01-10, 10:18
Εγω φανταζομαι οτι θα βαλει σε καποιες περιοχες μολις θα βγαλει και η cosmoline το δικο της δικτυο ή ισως και λιγο νωριτερα..
Οποτε λογικο ειναι αφου εχει ανακοινωσει περιπου για τα μεσα του χρονου περιπου τοτε ή λιγο νωριτερα να εχουμε και το αντιστοιχο του οτε..Απλα λεω τι ειναι λογικο..Τωρα τι θα γινει..

emeliss
16-01-10, 13:11
Εγω φανταζομαι οτι θα βαλει σε καποιες περιοχες μολις θα βγαλει και η cosmoline το δικο της δικτυο ή ισως και λιγο νωριτερα..
Οποτε λογικο ειναι αφου εχει ανακοινωσει περιπου για τα μεσα του χρονου περιπου τοτε ή λιγο νωριτερα να εχουμε και το αντιστοιχο του οτε..Απλα λεω τι ειναι λογικο..Τωρα τι θα γινει..Και όμως δεν είναι λογικό. Η cosmoline αν το ξεκινήσει, θα το βάλει εκεί που έχει πολλούς εν δυνάμει πελάτες. Εκεί όμως ο ΟΤΕ έχει ήδη adsl2+. Ο ΟΤΕ θα πρέπει να το χρησιμοποιήσει εκεί που η συγκεκριμένη τεχνολογία θα έχει πραγματική αξία. Σε πιο απομακρυσμένες περιοχές ή εκεί που υπάρχει μεγάλη απόσταση από τα κέντρα και δεν έχουν σκοπό να βάλουν καμπίνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.