PDA

Επιστροφή στο Forum : Switch με 12 gigabit-θύρες POE & φέτα



gio4
15-01-10, 16:16
Γεια και Χαρά σας,

θα ήθελα την γνώμη σας, σχετικά με το ποιό switch να επιλέξω.
Οι απαιτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:

α. θέλω οπωσδήποτε να έχει τουλάχιστον 12 θύρες
β. απαραίτητα και οι 12 να είναι gigabit (1000)
γ. το switch να είναι POE από μόνο του (εννοώ χωρίς επιπλέον βύσματα POE)
δ. να είναι φέτα ώστε να το τοποθετήσω σε ρακ (δεν έχω ρακ όποιος θέλει μπορεί να μου προτείνει και ρακ:) )

Ευχαριστώ για την όποια συμβουλή!

gio

filathlos
15-01-10, 17:41
2 λύσεις:
Linksys 24 ports (12 poe)
Cisco 24 ports (12 poe)

Το poe παίζει μόνο 100 όμως αφού τα 2 καλώδια θα φέρνουν ρεύμα και το 1000 θέλει και τα 8.
PoE σε 1000 ακόμα δεν υπάρχει αλλά και ούτε αναμένετε στα σύντομα 2010-2011.

morpheus
15-01-10, 18:41
2 λύσεις:
Linksys 24 ports (12 poe)
Cisco 24 ports (12 poe)

Το poe παίζει μόνο 100 όμως αφού τα 2 καλώδια θα φέρνουν ρεύμα και το 1000 θέλει και τα 8.
PoE σε 1000 ακόμα δεν υπάρχει αλλά και ούτε αναμένετε στα σύντομα 2010-2011.


Αυτό που λές ισχύει μονο για την πιο απλή μορφή POE με ανεξαρτητους αγωγους για data και power. Δες τον πίνακα (http://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet#Notes), ειναι το πρώτο, "10/100 DC on Spares".

Υπάρχει όμως και δυνατότητα να χρησιμοποιούνται οι ιδιοι αγωγοί για data και power, με βάση το πρότυπο IEEE 802.3af.

Συγκεκριμένα switches δεν εχω να προτείνω, αλλα καλό ειναι να δεις τι ακριβώς POE θες και τι προσφέρει το καθε switch.

gio4
18-01-10, 11:08
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αρχίζω να συνηδητοποιώ πως και αυτό το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο αρχικά νόμιζα. Οπότε θα περιγράψω σύντομα το επιθυμητό αποτέλεσμα:
4 θέσεις εργασίας
Η κάθε θέση να δέχεται 3 ξεχωριστές γραμμές που συνδέονται στο switch (σύνολο 12)
σε κάθε θέση να συνδέεται 1 IP-phone και 1 υπολογιστής θέλω σε κάθε θέση να έχω και μία εφεδρική για σύνδεση π.χ του λάπτοπ ενός επισκέπτη ή ό,τι άλλο.

Συνεπώς θα ήθελα να λειτουργούνε όλες οι γραμμές ως Gigabit. Επίσης θα ήθελα τουλάχιστον η γραμμή των ip-φωνων (γιατί όχι και των εφεδρικών αν όχι όλων) να είναι και POE!
Α! πρέπει να συνδέσω και το Phone-server αλλά οκ μπορεί να συνδεθεί σε μία από τις εφεδρικές (οπότε το σύνολο παραμένει 12)

Η ερώτηση (χαζά-χαζά:)): Γίνεται;:hmm:
και αν ναι με ποιό switch; (θα ήθελα συγκεκριμμένο μοντέλο αν δεν κάνει κόπο, όχι απλά την μάρκα!)

θανκς ιν αντβανς

jkoukos
18-01-10, 18:11
Κάνε τις γραμμές των IP τηλεφώνων 100άρες για να έχεις και poe σε ένα ξεχωριστό switch και όλα τα υπόλοιπα σε άλλο Gigabit switch, αλλιώς το κόστος ανεβαίνει πολύ.
Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

gio4
19-01-10, 19:59
Σε ευχαριστώ jkoukos! εκεί κατέληξα και εγώ έπειτα από ενδελεχή έρευνα... τουλάχιστον αρχικά... μετά είπα να βάλω λίγο νερό στο κρασί μου και να μειώσω τις εφεδρικές γραμμές οπότε τελικά καταλίγω μάλλον στο (δε θυμάμαι αν επιτρέπονται μάρκες και μοντέλα - ελπίζω να μη με πετάξουν έξω)
CISCO SRW2008P-EU ή στο LINKSYS SRW2008MP τα οποία είναι νομίζω 100% πανομοιότυπα και έχουν τις εξής δυνατότητες 8 θύρες των 10/100/1000BASE-T συν δύο Shared MiniGBIC Ports (που δεν έχω ιδέα τι είναι) και μπορώ να βάλω POE κατ' επιλογή είτε σε 4 / 8 θύρες με 15.4 / 7.7 W για το cisco είτε και στις 8 θύρες 15.4 για το LINKSYS. Οπότε νομίζω μου κάνουν. Παίζω και με την ιδέα για το 3COM 3CDSG10PWR αλλά νομίζω η διαφορά των περίπου 100 φράγκων για μόνο 2 παραπάνω θύρες μάλλον θα με αποτρέψει.
Έχω ακόμα μερικές μερούλες μέχρι να το αποφασίσω... οπότε και πάλι τυχόν εμπειρίες σας καλές ή κακές θα μου ήταν σίγουρα χρήσιμες.

secnet
28-01-10, 02:25
Ωραία όλα αυτά... αλλά είναι λίγο πολύ αυτό που χρησιμοποιούν όλοι !

Υπάρχουν καινούρια προϊόντα και καινούριες τεχνολογίες...

Ρίξε μια ματιά σε αυτό...
Juniper EX2200

Form Factor
Fixed platformDimensions

(W x H x D) 17.4 x 1.7 x 10 in
(44.1 x 4.3 x 25.4 cm)
1 rack unit
Backplane Speed
N/AData Rate

EX2200-24P/24T:
56 Gbps
EX2200-48P/48T:
104 Gbps
Throughput

EX2200-24P/24T:
42 Mpps (wire speed)
EX2200-48P/48T:
77 Mpps (wire speed)
10/100/1000BASE-T Port Densities
24 / 48 per platform100BASE-FX / 1000BASE-X (SFP) Port Densities
4 per switch (fixed ports, SFP required)10GBASE-X Port Densities
N/AResiliency
Integral power supply and fansPower Options

24T and 48T (non-PoE): Autosensing; 100-120 V / 200-240 V; AC 100 W
24P and 48P (PoE): Autosensing; 100-120 V / 200-240 V; AC 550
Operating System
JUNOSQoS Queues / Port
8MAC Addresses
Call for detailsJumbo Frames
9216 BytesIPv4 Unicast / Multicast Routes
Call for detailsNumber of VLANs
Call for detailsARP Entries
Call for detailsWarranty
Limited lifetime switch hardware warranty Select TypeAnalyst Reports Application Notes Brochures Design Guides Factsheets Implementation Guides Solution Briefs White Papers Introducing a Second Network Vendor Saves Money and Solidifies Operations Real-Time Performance Monitoring on Juniper Networks Devices

jkoukos
28-01-10, 03:21
Αφού κάνεις που κάνεις τη διαφήμιση, δε μας δίνεις και κανένα link για αγορά, κόστος κ.λ.π., γιατί απ' ότι είδα στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού το πιό απλό ξεπερνά τα 2500$.

Δε νομίζεις ότι είναι λίγο τσουχτερή η τιμή του γι' αυτό που συζητάμε εδώ;

Siba
28-01-10, 03:36
... συν δύο Shared MiniGBIC Ports (που δεν έχω ιδέα τι είναι) ...


Mini GBIC is another name of SFP, the well known small form factor pluggable transceiver. GBIC is the Gigabit Interface Converter; both of SFP and GBIC are hot swappable modules that are usually used on the switches or routers. GBIC was designed earlier than Mini GBIC, GBIC is with a size of about 19 x 39.1 x 88.9 mm ((H x W x D), Mini GBIC is with a size of about (H x W x D): 8.5 x 13.4 x 56.5 mm, here we can see the big difference of their measurement. Mini GBIC could function same as the GBIC but it reduces about half of GBIC, so it can be regarded as an upgraded version.

Although GBIC is Gigabit Interface Converter, the Mini GBIC do not includes only Gigabit type but there are other data rate types, for example 100Base types. Various Mini GBIC are developed including the 1000Base SX, LX/LH, ZX and 1000Base T types and the 100Base types include 100Base FE, LX, EX types. There are CWDM type and Bi-directional Mini GBIC transceivers. With the development of modern telecommunication equipment, new Mini GBIC transceivers have been developed to support 2gb, 4gb and up to 10gb and more data rate. We supply various types Mini GBIC transceivers with good price and stable quality, they are made according to industrial standard and are compatible to use with the products from major companies in the world.

Πηγη (http://www.huihongfiber.com/mini-gbic.html)

secnet
28-01-10, 17:58
Αφού κάνεις που κάνεις τη διαφήμιση, δε μας δίνεις και κανένα link για αγορά, κόστος κ.λ.π., γιατί απ' ότι είδα στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού το πιό απλό ξεπερνά τα 2500$.

Δε νομίζεις ότι είναι λίγο τσουχτερή η τιμή του γι' αυτό που συζητάμε εδώ;

Ναι αυτό είναι αλήθεια ! ότι ακριβότερα προϊόντα... Απλά έψαχνα να δω τι κυκλοφορεί στο Ελληνικό Internet σχετικά με αυτά τα προϊόντα... και δυστυχώς είναι ελάχιστα αυτά που υπάρχουν !

on-line δεν τα πουλάνε κάπου εδώ.. αλλά μιας και είναι σε δολάρια η τιμές... με το euro βγαίνει πιο οικονομικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.