PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλοκάροντας ένα IGP... ερωτήσεις, απορίες....



DaveMurray
15-01-10, 22:54
Ξέρω, ότι πολλούς από εσάς, το συγκεκριμένο νήμα, θα σας φανεί γελοίο, ανάξιο λόγου....

Πιθανότατα, και να έχετε δίκαιο για αυτό.... :)

Ακόμα, και η φθηνότερη discrete κάρτα γραφικών, είναι ελαφρώς, αν όχι πολύ, γρηγορότερη, από ένα IGP.....

Πάμε όμως λίγο παρακάτω, πέρα από τα αδιαφιλονίκητα παραπάνω δεδομένα, συμπεράσματα....

Σε πολλούς, αρέσει, να ανακαλύπτoυν τα όρια του εξοπλισμού τους, εν προκειμένω, τα όρια των μηχανημάτων τους, των υπολογιστών τους....

Αλλοτε χωρίς βοήθεια, μόνο με αυτά που έχουν, άλλοτε, με βοήθεια, πχ με αγορά άλλων μηχανημάτων που θα υλοποιήσουν αυτό που έχουν βάλει στο μυαλό τους...

Σε αυτό την κατηγορία ανθρώπων, υπάρχουν και πολλοί, που συνειδητά, χρησιμοποιούν, ένα IGP, γιατί έχουν συγκεκριμένες ανάγκες(και οικονομικές δυνατότητες φυσικά ;)), δεν παίζουν παιχνίδια, η αν παίζουν, θα παίζουν με χαμηλές αναλύσεις, με low ρυθμίσεις, σε όσα παιχνίδια, δεν αντέχει ένα igp (συνήθως σε όλα, μόνο σε παλιά κάπως τρώγεται), κτλ κτλ....

Σε αυτή την στιγμή, θα ήθελα να παρακαλέσω, να μην υπάρχουν τα γνωστά κάποιων: "ένα igp, δεν καλύπτει ούτε τις βασικές ανάγκες" και άλλα τέτοια....

Πάμε τώρα στο "ψητό" του θέματος, και του νήματος....

Κάποιες μικρές διαπιστώσεις που έχω κάνει, ύστερα από χρήση amd/ati και nvidia ενσωματωμένων γραφικών, προσπαθώντας, να υπερχρονίσω, όχι φυσικά για 24/7/365 ημέρες, αλλά για γνώση των ορίων *κάποιες φορές και με dedicated third party ψύξης σε southbridge - northbridge, πως όσες προσπάθειες, υπερχρονισμού τους, δεν απέδιδε, μεγάλα αποτελέσματα, μεγάλη διαφορά, αντίστοιχα όπως κάνουμε και στις discrete κάρτες....

αυτήν την στιγμή, να διευκρινίσω για ακόμη μια φορά, πως ο σκοπός, δεν είναι να δούμε/δω αποτελέσματα που θα εξισώσουν μια onboard κάρτα με μια discrete.....έτσι και αλλιώς, αποκλείεται να γίνει αυτό..... (για τις high end εννοώ :p). Από τεχνικής πλευράς, υπάρχουν πολλοί τοίχοι σε αυτό :)

όσον αφορά το παραπάνω συμπέρασμα, ότι ακόμα και αν υπερχρονιστεί ενα igp, δεν υπάρχουν αυξειοσημείωτα οφέλη, (αν είναι και σωστό πάντα αυτό το συμπέρασμα), που νομίζετε εσείς πως οφείλεται αυτό το αποτέλεσμα; τι συντελεί για αυτό; τι μειονεκτήματα υπάρχουν, γιατί δεν κερδίζεις κάτι...;

τέλος, να πω, ότι το νήμα, έχει σκοπό, να μιλάμε και γενικά για τα igp....

iVTec
16-01-10, 04:19
Αν κατάλαβα καλά, αναρωτιέσαι γιατί δεν βλέπεις σημαντικές διαφορές στα framerates κλοκάροντας την IGP...Πολύ απλά διότι οι συχνότητες δεν κάνουν τον "παπά", αλλά σε συνδυασμό με τους shaders, το memory bus κ.λπ...Και στα 10 GHz να τρέξεις 16 shaders, πάλι οι 300 shaders στα 800 Mhz θα είναι καλύτεροι :P (τυχαία νούμερα, μη πάει κανείς να κάνει τις πράξεις :P)

DaveMurray
16-01-10, 14:50
Αρχικά, και εγώ, αυτό σκεφτόμουν.....

πχ.....

geforce 8200....

αύξηση του shader clock από 1200mhz, σε 1950mhz..... = σχεδόν μηδενικές διαφορές

αύξηση core clock, από 500, σε 750mhz = ελάχιστα λίγες διαφορές (καλυτέρευση του aero δείκτη μόνο, 4,3 - 4,4 δλδ)

μετά τα 750mhz, εμφανίζονται artifacts, και μεγαλώνει κατά πολύ η θερμοκρασία.... (geforce 8 series εξάλλου.... εξαρχής, υπήρχε πρόβλημα με την θερμοκρασία σε αυτή την σειρά) (βέβαια η μητρική είναι μαπέ, και δίνει μόνο +150mv και τπτ παραπάνω, δεν πάει παραπάνω, και έχεις τοίχο...)

δλδ, σε core clock, δεν μπορεί να υπάρξει καλό overclock, σαν τις ati, πχ 3300igp, στα 1100mhz

παρόλα τα 750mhz, και 1950mhz(τοίχος στα 2000mhz από το bios, με ntune tools πάει παραπάνω, αλλά ανώφελο, αν δεν μπορείς να δώσεις τάση), κάποια οφέλη, πέραν την ανεπαίσθητα μικρή, εξαιρετικά μικρή αύξηση στις επιδόσεις δεν υπήρχε....

δεν υπάρχει sideport memmory να κλοκαριστεί (στην nvidia μητρική), παίρνει από την ram, 64bit bus, και μάλλον, μάλλον, δεν είμαι σίγουρος, σαν single channel.... (είχα στείλει και σχετικό μήνυμα στην nvidia, να φτιάξει κάποια ενοχλητικά στον driver της, όπως πχ το bus να γίνει 128bit στα igp, αν βλέπει πως είναι κάποιος πχ σε ganged mode, αλλά ακόμαααααα περιμένω απάντηση ---> που δεν θα πάρω ποτέ :p)

γνωρίζω και εγώ κάποιους τοίχους που εμποδίζουν ένα igp....

kostas007
16-01-10, 16:44
βρειτε καμια μεταχειρισμενη 2400 και βαλτε τη θα ειναι η μερα με τη νυχτα.

DaveMurray
16-01-10, 17:00
kostas007....

λίγο quote, γιατί μάλλον δεν διάβασες τπτ.... :)


Σε αυτό την κατηγορία ανθρώπων, υπάρχουν και πολλοί, που συνειδητά, χρησιμοποιούν, ένα IGP, γιατί έχουν συγκεκριμένες ανάγκες(και οικονομικές δυνατότητες φυσικά ), δεν παίζουν παιχνίδια, η αν παίζουν, θα παίζουν με χαμηλές αναλύσεις, με low ρυθμίσεις, σε όσα παιχνίδια, δεν αντέχει ένα igp (συνήθως σε όλα, μόνο σε παλιά κάπως τρώγεται), κτλ κτλ....


Ακόμα, και η φθηνότερη discrete κάρτα γραφικών, είναι ελαφρώς, αν όχι πολύ, γρηγορότερη, από ένα IGP.....


αυτήν την στιγμή, να διευκρινίσω για ακόμη μια φορά, πως ο σκοπός, δεν είναι να δούμε/δω αποτελέσματα που θα εξισώσουν μια onboard κάρτα με μια discrete.....έτσι και αλλιώς, αποκλείεται να γίνει αυτό..... (για τις high end εννοώ ). Από τεχνικής πλευράς, υπάρχουν πολλοί τοίχοι σε αυτό


επομένως kostas007, δεν μας ενδιαφέρουν, σε αυτό το νήμα οι dicrete κάρτες, ούτε ζητιέται να μας ειπωθεί πόσο καλύτερες είναι....

εδώ συζητάμε για τα IGP.... :)

gsenso
16-01-10, 17:04
Εγώ δεν ασχολούμε με παιχνίδια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το 8200.

DaveMurray
16-01-10, 17:07
Σε γενικές γραμμές και εγώ είμαι από το 8200 ικανοποιημένος....

Με amd/ati, είμαι ακόμα πιο πολύ ικανοποιημένος, στα windows μόνο φυσικά.... Σε linux, μονόδρομος η nvidia λόγω καλύτερου driver (και φυσικά όχι λόγω καλύτερου hardware....)

VaSimPoG
16-01-10, 17:19
Εγώ ειλικρινά Dave πίστεψα (λανθασμένα αποδείχθηκε στην πορεία :p)) απο τις πρώτες μόλις γραμμές οτι απλά θες να "πειράξεις" έναν IGP '...έτσι για το γαμώτο...' και δεν θες να παρεξηγήσει ο κόσμος οτι θες να έχεις αυξημένες επιδόσεις. Δηλαδή οτι απλά θες να το κάνεις για να δοκιμάσεις κι εσύ όπως λες το υποσύστημά σου...

Με αυτά που διάβασα όμως προς το τέλος, τρόμαξα γιατί το "γύρισες" απότομα και ζαλίστηκα! Λέω τόσος πρόλογος για ΑΥΤΟ; Με συγχωρείς κιόλας αλλά στα μάτια μου παραείναι επιστημονική αυτή η συζήτηση. Δηλαδή, με άλλα λόγια βαριά για τον πολύ κόσμο.

Τέλος πάντων καλή επιτυχία σ'αυτό που ξεκίνησες και μπράβο για την πρωτοβουλία σου :oneup:

DaveMurray
16-01-10, 17:47
Δηλαδή οτι απλά θες να το κάνεις για να δοκιμάσεις κι εσύ όπως λες το υποσύστημά σου

βρε συ, εννοείται πως το κάνω για αυτό και μόνο το λόγο.... Με ενδιαφέρει γενικά η γνώση των ορίων, όχι για κάρπωμα επιδόσεων, απλά για γνώση των ορίων....

εκτός που από την συζήτηση, μαθαίνεις περισσότερα, και γίνεται όμορφη η συζήτηση....

γιατί να ήθελα κάτι άλλο πέραν αυτού...; Αυταπάτες για το igp, δεν έχω, δεν περιμένω να έχω αποδόσεις μιας κανονικής κάρτας.... ακόμα και με o/c....

η συζήτηση, απλώς, είναι όμορφη, και πολλές φορές, δίνει τροφή για έρευνα, διάβασμα, ασχολία, και τι άλλο, συνομιλία :)

kostas007
16-01-10, 20:16
kostas007....

λίγο quote, γιατί μάλλον δεν διάβασες τπτ.... :)








επομένως kostas007, δεν μας ενδιαφέρουν, σε αυτό το νήμα οι dicrete κάρτες, ούτε ζητιέται να μας ειπωθεί πόσο καλύτερες είναι....

εδώ συζητάμε για τα IGP.... :)

οι καρτες δε χρησιμοποιουνται μονο για παιχνιδια,
εχουν επιταχυνση για 2d (win 7 aero) και για mkv

flamelab
16-01-10, 20:21
Βασικά δεν έχει νόημα να την υπερχρονίσεις. Η 8200 υπερχρονισμένη είναι σαν να'χεις μία λεωφόρο σαν την Κηφισίας (υψηλά clocks) και σε ένα σημείο να μειώνεται η κίνηση σε μία λωρίδα (κι αυτή μισή) (δίαυλος memory interface πχ 64bit )

DaveMurray
16-01-10, 21:16
αυτό προσπάθησα να το αλλάξω, στέλνοντας report στην nvidia, αλλά φυσικά και με έγραψαν κανονικά....

πρότεινα, αν πχ, για amd τουλάχιστον, έχεις τον phenom σε ganged mode, (128bit αντι για 64+64 του unganged) και το igp, να βλέπει 128bit ram bus, μπας και τσιμπίσει κάτι λίγα από εκεί.....

τπτ.....


εχουν επιταχυνση για 2d (win 7 aero) και για mkv

αυτά τα έχουν και τα igp.... :) ειδικά στο hd, δεν υπάρχει και κάποιο πρόβλημα......

VaSimPoG
17-01-10, 01:18
Δουλεύεις σε κανένα R&D ή σκοπεύεις να πας ;
Τι διαστημικό ήταν αυτό το τελευαταίο ;

DaveMurray
17-01-10, 02:36
μπορείς να μου εξηγήσεις, που είναι ακριβώς, το.... παράξενο και το διαστημικό....;

kostas007
17-01-10, 13:20
αυτά τα έχουν και τα igp.... :) ειδικά στο hd, δεν υπάρχει και κάποιο πρόβλημα......

με hardware acceleration σε καποιο 1080 με μεγαλο bitrate η οταν ενεργοποιο shaders στο mpc ζοριζεται και πεφτουν τα fps αρκετα.
με την onboard του 780G 3200.

DaveMurray
17-01-10, 18:45
μήπως έχεις πρόβλημα αλλού; το έψαξες καλά...;

Σε εμένα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, για αυτό και σε ρωτάω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.