PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συνεχείς αποσυνδέσεις στην δυτική Θεσσαλονίκη.



gatoni
16-01-10, 05:46
Γεια σας,

Είμαι πελάτης της Forthnet εδώ και 2-2,5 χρόνια και μέχρι πρίν λίγο καιρό ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα των υπηρεσιών που απολάμβανα. Είχα σταθερή γραμμή, καλές ταχύτητες και γενικά δεν είχα κάποιο παράπονο. Η γραμμή μου είναι up to 24Mbps, και για πολύ καιρό συγχρόνιζα στα 12800kbps. Επίσης, βρίσκομαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.

Από τις αρχές Δεκεμβρίου 2009 μέχρι και σήμερα η γραμμή μου έχει γίνει πάρα πολύ ασταθής.

Κατ' αρχάς, το downstream bitrate είναι κάπου μεταξύ 7500-9500kbps και το upstream από 1024kbps έχει πέσει σε 600-700kbps. Άλλα αυτό είναι το λιγότερο. Κάθε μερά, περίπου μετά της 18:30-19:00 η γραμμή μου αποσυνδέεται κάθε λίγα λεπτά. Και είναι μέρες που δεν μπορώ να συνδεθώ καν, μέχρι 2-3 το πρωί. Συνήθως όμως μέχρι της 18:30-19:00 δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα.

Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη. Μου είπαν να αφαιρέσω την τηλεφωνική πρίζα του ΟΤΕ (που την είχα εδώ και 2 χρόνια, και δεν έπαιζε πρόβλημα, άλλα τέλος πάντων). Μόλις την αφαίρεσα, το downstream bitrate από περίπου 8000kbps ανέβηκε στα 10500kbps. Πίστεψα ότι θα λύνονταν εκεί το θέμα, άλλα τα πράγματα είναι όπως ήταν πρίν και χειρότερα. Συγχρονίζω μεν στα 9500kbps, άλλα οι αποσυνδέσεις έχουν αυξηθεί κατά πολύ.

Παρεμπιπτόντως, δεν έχω κάποια άλλη συσκευή συνδεμένη στο τηλεφωνικό δίκτυο αυτές τις μέρες. Επίσης δεν θυμάμαι να άρχισα να χρησιμοποιώ κάποια συσκευή μετά τον Δεκέμβρη, που θα μπορούσε να προκαλεί παρεμβολές στην γραμμή. Επίσης δοκίμασα και άλλα router εκτός από το D-Link DSL-G624T, και το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Άλλωστε, αν ήταν θέμα του router, οι αποσυνδέσεις θα ήταν συνεχείς κατά την διάρκεια της μέρας, και όχι μόνο τις απογευματινές και βραδυνές ώρες.

Με έχει κουράσει και με έχει εκνευρίσει πολύ το θέμα με την γραμμή μου. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αλλάξω ISP. (...άλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι θα μείνω χωρίς σύνδεση για μήνες, μέχρι να γίνει η μετάβαση σε άλλο πάροχο.)

Έχει κανείς άλλος παρόμοια θέματα με την Forthnet στην δυτική Θεσσαλονίκη, ή είμαι ο μόνος; :(

JULIANIK
16-01-10, 09:19
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αλλάξω ISP. (...άλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι θα μείνω χωρίς σύνδεση για μήνες, μέχρι να γίνει η μετάβαση σε άλλο πάροχο.)
Γιατι;
Θα κανεις αιτηση σε αλλον provider χωρις να διακοψεις απο forth. Αυτοι θα αναλαβουν την μεταβαση σου και δε θα μεινεις χωρις τηλ-νετ στο ενδιαμεσο.
Παντως η αποψη μου ειναι οτι το προβλημα θα σε ακολουθησει οπου κι αν πας, γιατι πιστευω οτι ειναι θεμα της γραμμης σου. Κατι προκαλει αυξημενο θορυβο σε πολυ συγκεκριμενες ωρες οπως αναφερεις. Διαβασε προηγουμενο μηνυμα μου για την περιοχη Τουμπας και θα δεις ενα τυχαιο παραδειγμα προκλησης θορυβου.
Αν εχεις τη δυνατοτητα, συνεδεσε ενα λαπτοπ κατευθειαν πανω στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου, ειδικα τις ωρες που εχεις προβλημα. Αλλιως καν'το με καποιον ηλεκτρολογο που γνωριζει ή σαν τελικη λυση με τεχνικο που θα καλεσεις μεσω φορθ. Ετσι θα φανει αν το προβλημα βρισκεται στην καλωδιωση που πηγαινει προς το σπιτι σου ή αν το προβλημα ειναι περαν αυτου.

Λες παντως οτι δεν ειχες προβληματα ως σημερα.
Σεπτ/Οκτ που σερνοταν το συμπαν και επεφταν τα κυκλωματα μερα παρα μερα, αν οχι καθημερινα, μηπως ελειπες; :hmm:

Στο κεντρο Ερμου παντως συνεχιζει να πηγαινει καλα για 2,5 μηνες σερι.
Στους τελευταιους 4,5 μηνες δηλαδη, οι 2,5 ειναι χωρις προβληματα.
Επιτευγμα!:confused:

:worthy:http://www.speedtest.net/result/682863363.png
:worthy:http://img196.imageshack.us/img196/6645/uptime.gif

gatoni
16-01-10, 23:14
Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Μπήκα στο speedtest.net να κάνω μια μέτρηση, και τα πράγματα είναι τραγικά:

http://www.speedtest.net/result/684756059.png (http://www.speedtest.net)

(σε server της Aθήνας, ήταν ακόμα χειρότερα -download ~0.30Mb/s, ping ~350ms!!!)

Δεν θυμάμαι να είχα ιδιαίτερο θέμα Σεπτέμβριο/Οκτώμβριο. Η γραμμή μου άρχισε να κάνει νερά από τελή Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου.

Εννοείς να συνδέσω το router απευθείας στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, και να δώ αν έχω αποσυνδέσεις. Θα το δοκιμάσω, και θα ξαναεπικοινωνίσω με την τεχνική υποστύριξη, μπας και βγάλω καμιά άκρη. :mad:

dancerman
17-01-10, 22:22
εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι το speedtest.net δενειναι αξιοπιστο δοκιμαστε να κατεβασετε ενα αρχειο απο καποιο σερβερ πχ μικροσοφτ η καπου αλλου. Στο προβλημα σου υπαρχει θεμαμε τη γραμμη σου και το να αλλαζεις παροχους δεν ειναι λυση,φωναζεις τεχνικο να βρει το προβλημα που ειναι γιατι απο το ιδιο καλωδιο θα περναει παλι και ο αλλος παροχος,παντως λογω των αυξανομενων νεων συνδεσεων dsl οι συχρονισμοι θα πεφτουνε και ειδικα σε μεγαλες πολεις. Εχω 2 συνδεσεις ημια θεσσαλονικη με 16attenuation =18000mbps απο 220000 αρχικα και ηγουμενιτσα με 30 attenuation στα 17500 καταλαβαινεις λοιπον το τι συμβαινει στα καλωδια στους δρομους.

iliasnik28
18-01-10, 12:28
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα παίζει και με εμένα στις 40 Εκκλησιές.Εδώ και μερικούς μήνες έχω συνεχείς αποσυνδέσεις...Ειδικά πριν τα Χριστούγεννα. Υπήρξαν και φορές που με πετούσε κάθε 10 λεπτά. Τυχαίνει να έχω και εγώ το ίδιο router (D-Link DSL-G624T v3.10) αλλά έχω δοκιμάσει και άλλο και πάλι τα ίδια. Αυτές τις μέρες πάντως δε με αποσυνδέει γενικά. Γίνεται να ζητήσω απο τεχνικούς της φορθνετ να ελεγθεί η γραμμή ή να γίνει καθαρισμός?

Item_______________Downstream_Upstream___Unit
SNR Margin_____________6__________6_______dB
Line Attenuation_________17__________8______dB
Data Rate_____________9561________867_____kbps

dancerman
18-01-10, 13:20
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα παίζει και με εμένα στις 40 Εκκλησιές.Εδώ και μερικούς μήνες έχω συνεχείς αποσυνδέσεις...Ειδικά πριν τα Χριστούγεννα. Υπήρξαν και φορές που με πετούσε κάθε 10 λεπτά. Τυχαίνει να έχω και εγώ το ίδιο router (D-Link DSL-G624T v3.10) αλλά έχω δοκιμάσει και άλλο και πάλι τα ίδια. Αυτές τις μέρες πάντως δε με αποσυνδέει γενικά. Γίνεται να ζητήσω απο τεχνικούς της φορθνετ να ελεγθεί η γραμμή ή να γίνει καθαρισμός?

Item_______________Downstream_Upstream___Unit
SNR Margin_____________6__________6_______dB
Line Attenuation_________17__________8______dB
Data Rate_____________9561________867_____kbps

εσυ φιλε εχεις γερο προβλημα με τετοια σττιστικα γραμμης θα επρεπε να ησουν τουλαχιστον 17μβιτ συνδεδεμενος,υπαρχει προβλημα ειτε στη γραμμη σου εκτος σπιτιου ειτε απο το καλωδιο της οικοδομης ειτεμεσα στο σπιτι σου ψαξτο.

gatoni
18-01-10, 16:02
iliasnik28, όντως έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Εδώ και κανένα 2ήμερο δεν τρώω αποσυνδέσεις. Έβγαλα όλες τις τηλεφωνικές πρίζες και σύνδεσα το router κατευθείαν στην γραμμή -δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι. Έχουμε και παρόμοια στατιστικά. Εγώ έχω:

SNR Margin(downstream\upstream) : 6\6 dB
Line Attenuation(downstream\upstream) : 32\18 dB
Data Rate(downstream\upstream) : 9156\791 dB

Λίγο πριν φύγω για Χριστούγεννα στο πατρικό μου, ήταν τραγικά τα πράγματα, άλλα και όταν γύρισα συνέχισα να τρώω αποσυνδέσεις, που συχνά γίνονταν και κάθε 2 λεπτά.

Αν δω ότι δεν συνεχίζονται οι αποσυνδέσεις για μέρες, θα πάω να πάρω καινούργιες πρίζες.

iliasnik28
19-01-10, 05:22
Λοιπόν, έπαιξα και με άλλα router και βλέπω οτι αυτα το πολυ να με αποσυνδεουν μια φορα τη μερα ενω το d-link σε πολυ τακτα διαστηματα (20 λεπτών...). Τα stats μου τωρα ειναι:
Noise Margin: 5.4 dB(ds), 5.5 dB(us)
Line Attenuation: 20.5 dB(ds), 8.2 dB(us)
Output Power: 12.8 dBm(ds), 0.0 dBm(us)
με ενα siemens ADSL CL-110.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η γραμμή και απλά το d-link να με αποσυνδέει πιο εύκολα ή ειναι πρόβλημα μόνο του router?
Κάπου είδα συνδεσμολογία απο τη γραμμή σε modem(adsl), μετα στο D-Link και αυτο να δίνει στα pc. Ξέρει κανείς πως να το κάνω?
Γενικά να αλλάξω router ή θα έχω πάλι τα ίδια και δε συμφέρει?

edit: και κατι αλλο, η θερμοκρασια του d-link ειναι σιγουρα περαν του φυσιολογικου...

dancerman
19-01-10, 10:15
Λοιπόν, έπαιξα και με άλλα router και βλέπω οτι αυτα το πολυ να με αποσυνδεουν μια φορα τη μερα ενω το d-link σε πολυ τακτα διαστηματα (20 λεπτών...). Τα stats μου τωρα ειναι:
Noise Margin: 5.4 dB(ds), 5.5 dB(us)
Line Attenuation: 20.5 dB(ds), 8.2 dB(us)
Output Power: 12.8 dBm(ds), 0.0 dBm(us)
με ενα siemens ADSL CL-110.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η γραμμή και απλά το d-link να με αποσυνδέει πιο εύκολα ή ειναι πρόβλημα μόνο του router?
Κάπου είδα συνδεσμολογία απο τη γραμμή σε modem(adsl), μετα στο D-Link και αυτο να δίνει στα pc. Ξέρει κανείς πως να το κάνω?
Γενικά να αλλάξω router ή θα έχω πάλι τα ίδια και δε συμφέρει?

edit: και κατι αλλο, η θερμοκρασια του d-link ειναι σιγουρα περαν του φυσιολογικου...

φιλε σου απαντησα τι φταει οσα ρουτερ και να αλλαξεις φταει η γραμμη σου καπου υπαρχει θορυβος και γι αυτο εισαι τοσο χαμηλα φωναξε τεχνικο να βρειτε που ειναι η βλαβη.

JULIANIK
19-01-10, 10:32
Υπάρχει περίπτωση να...?
Ξέρει κανείς πως...?
Nα αλλάξω router ή...?

Κουραζεστε αδικως... ψυχολογικα εστω.
Συνδεση κατευθειαν στον κατανεμητη της πολυκατοικιας και σε ελαχιστο χρονο γνωριζεις (προς τα) που, ειναι το προβλημα.

Αν το προβλημα υπαρχει και εκει, δηλωνεις βλαβη. Συν το οτι εχεις το κεφαλι σου ησυχο, οτι δε θα βρουν προβλημα στο χωρο σου και αρα δε θα πληρωσεις. +Δεν δινεις τζαμπα λεφτα για νεες πριζες, ρουτερ, καλωδια. +Δεν παιζεις τον ψυχοφθορο παπά... (εδω προβλημα, εκει προβλημα, πού ειναι το προβλημα;;; )
Θα ερθει ο τεχνικος τους και θα εντοπισει στα ποσα μετρα απο το σπιτι σου, υπαρχει προβλημα (πιθανον βραχυκυκλωμα). Θα πασαρουν το θεμα στον ΟΤΕ και καλως εχοντων των πραγματων, θα διορθωθει ...καποτε.

Αν δεν υπαρχει προβλημα στη συνδεση με τον κατανεμητη, γνωριζεις αμεσως οτι κατι παει στραβα απο το υπογειο μεχρι το ρουτερ σου. Ξεκινας απο αυτα που εχουν μικροτερο κοστος, σπλιτερ-πριζες-ρουτερ και σαν τελικη λυση ειναι η αλλαγη καλωδιωσης, με νεο θωρακισμενο καλωδιο -οχι απλως UTP-, απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα.

Εχω υποψη μου περιπτωσεις που εγκατασταθηκε π.χ. ηλ. γεννητρια αντλησης υδατων στο υπογειο και η συνδεση στο ιντερνετ ειχε τα ιδια προβληματα.
Μετα απο αλλαγη καυστηρα. Τις ωρες που λειτουργουσε, η συνδεση ειχε προβληματα.
Αλλη περιπτωση που διαπιστωσα προσωπικα, μετα απο αλλαγη ασανσερ. Με καθε πατημα του κουμπιου να ξεκινησει το ασανσερ η συνδεση παγωνε και πολλες φορες επεφτε.
Ολα αυτα ηταν απο ηλ. παρεμβολες επειδη τα καλωδια ρευματος ηταν κοντα στον κατανεμητη, ή στο καλωδιο που ανεβαινει προς το διαμερισμα. Εκει αλλαζεις ολη την καλωδιωση, με θωρακισμενη και ή δυνατον απομακρυνεις τηλ. καλωδια απο τις ηλ. πηγες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.