PDA

Επιστροφή στο Forum : Καηκε η μητρικη??



giokspy
16-01-10, 16:07
Λοιπον η μητρικη ειναι μια Asus P5Q-E και η VGA Αsus 4850. τελευταια εγκατεστησα μια skystar2 η οποια ηταν πολυ κοντα στη VGA.
Παω λοιπον να ανοιξω το pc κανενα σημα. μονο τα θορυβο αλλα δε φορτωνε και τα windows.(το HTPC οταν ανοιγουν τα windows βγαζει κατι πληροφοριες στη μικρη vfd οθονη). βγαζω τη καρτα γραφικων και την ξανατοποθετω.Ανοιγει κανονικα. ξαναβαζω υη skystar 2 και παιδευομαι να τη ρυθμισω. αφου δεν εβρισκα δορυφορο αποσυνδεω τη κεραια. μετα απο λιγες ωρες παω να ανοιξω το pc κανενα σημα σε καμια απο τις 2 οθονες. δοκιμαζω χωριστα τιποτα. βγαζω και ξαναβαζω τη VGA παλι κανενα σημα. και δε φορτωνουν υποθετω και τα windows. Που ειναι λοιπον το προβλημα? στη mobo η στη VGA??. Σημειωτέον οτι απο την αρχη ειχα προβληματα με μπλε οθονες το οποιο προβλημα δε μου το ελυσαν στο eshop που πηρα το pc αλλα τελικα μετα απο πολυ κοπο καταφερα να δουλεψει με overclock. Στο auto η μητρικη πεταει μπλε οθονες.εκανα ενα reset και τελικα ανοιξε.
μετα απο καποιες ανατοποθετησεις στην skystar παρατηρω πως οταν πιεσω λιγο το καλωδιο στη δυνδεση DVI της καρτας γραφικων πεταει μπλε οθονες. αρα το προβλημα το εχει η καρτα γραφικων?? μεχρι τωρα για 6-7μηνες δεν ειχε παρουσιασει προβλημα. ειχα ξαναπαρατηρησει αλλη μια φορα μπλε οθονες οταν αλλαζα καλωδιο dvi απο καποιο καλωγιο το οποιο ματα απο περιστροφη μαλλον καταστραφηκε.
Τελικα τωρα μετα απο πολλες μπλε οθονες δεν ανοιγει καθολου. κανενα σημα.
εκανα cmos, εβγαλα τη μπαταρια αλλα τιποτα. καθολου σημα

VAVLAS
16-01-10, 18:34
Για αυτό φωνάζουν μερικοί οτι οι asus είναι σαβούρες.

Δοκίμασες το mobo εκτος κουτιού;

giokspy
16-01-10, 19:46
δεν το δοκιμασα εκτος κουτιου.επειτα απο πολλες παροτρύνσεις πηρα τη συγκεκριμενη μητρικη (αντι DFI Lanparty) αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. ιδιαιτερα στην αρχη μου βγαλε τη ψυχη μεχρι να σταθεροποιηθει(ηθελε manual ρυθμισεις γιατι στο auto πεταγε μπλε οθονες. ασε που στο eshop την εβρισκαν μια χαρα(ολο το pc εβρισκαν οκ).
τελικα αφου τα ξηλωσα ολα και το ξαναστησα απο την αρχη αφου αλλαξα slot στις μνημες ανοιξε το pc. να δω μεχρι ποτε θα δουλεψει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.