PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 router σύνδεση απο πρίζα ΟΤΕ



greektoro
17-01-10, 13:57
Χαίρετε παίδες! Έχω μια σύνδεση και θέλω να τη μοιράσω σε ένα PC και ένα Netbook! Έχω λοιπόν 2 router και 2 πρίζες του ΟΤΕ αλλά όταν έχει ο ένας σύνδεση ο άλλος δεν έχει..!τι παίζει..?
διάβασα και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=349803 το topic και λέει σ'ενα σημείο ότι δεν μπορείς να έχεις 2 router από πρίζα του ΟΤΕ.ισχύει αυτό και τζάμπα το κουράζω..?

Σαν εναλλακτική λύση θα μπορούσα να πάρω ένα wireless(με τις όποιες επιπτώσεις) και ησυχάσω?και κάτι ακόμη, υπάρχει επιλογή που να μπορώ να ορίσω πόση ταχύτητα θα παίρνει ο άλλος?

cghera
17-01-10, 14:38
Δεν γίνεται αυτο που λες. Στην ίδια σύνδεση δεν μπορείς να έχεις 2 router. Χρειάζεσαι 2η γραμμή για τον 2ο router, όχι απλά 2ο πριζάκι που πάει στην ίδια γραμμή.
Αυτός ο router που λειτουργεί δεν έχει 2η σύνδεση ethernet; Αν έχει μονο μία πόρτα ethernet (αυτή που συνδέεις τον ΗΥ) μπορείς να πάρεις ένα switch μικρό που θα το συνδέσεις εκεί και θα βγάλει 4-5 πόρτες για όσους υπολογιστές θέλεις.

deniSun
17-01-10, 14:51
Για να έχεις 2 ρούτερ θα πρέπει να έχεις και 2 ξεχωριστές γραμμές.
Βάζεις ένα ρούτερ και συνδέεις επάνω του (αν έχει πίσω ethernet θύρες) ή μέσω switch όσους ΗΥ θέλεις.

greektoro
17-01-10, 16:22
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Για να καταλάβω την λύση που προτείνετε είναι να έχω ένα "καλώδιο ethernet" μεταξύ των 2 υπολογιστών? Εγώ θέλω να αποφύγω τα μπερδέματα με τα καλώδια...!Επομένως η άλλη επιλογή θα είναι να πάρω ένα wireless και να το συνδέσω στο PC και το netbook θα το εντοπίσει..!Σωστά?
Υ.Γ μπορώ να δίνω σαν ένα όριο ταχύτητας(π.χ μέγιστη 200kB/s) στον 2ο υπολογιστή?

deniSun
17-01-10, 17:52
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Για να καταλάβω την λύση που προτείνετε είναι να έχω ένα "καλώδιο ethernet" μεταξύ των 2 υπολογιστών? Εγώ θέλω να αποφύγω τα μπερδέματα με τα καλώδια...!Επομένως η άλλη επιλογή θα είναι να πάρω ένα wireless και να το συνδέσω στο PC και το netbook θα το εντοπίσει..!Σωστά?
Υ.Γ μπορώ να δίνω σαν ένα όριο ταχύτητας(π.χ μέγιστη 200kB/s) στον 2ο υπολογιστή?

Μπορείς να το κάνεις και με ασύρματο (τις συχαίνομαι αυτές τις λύσεις)
Μπορείς να δίνεις όριο ταχύτητας:
α) με την αγορά ακριβού ρούτερ
β) με το netlimit σε όποιον ΗΥ θέλεις να ελέγχεις

greektoro
17-01-10, 21:30
εντάξει κατάλαβα! και εγώ δεν συνιστώ την ασύρματη λύση, αλλά ο διαμερισμός πρέπει να γίνει δίχως καλώδια! Ευχαριστώ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.