PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL Eco (Θερμης): H οδύσσεια... (Disconnects και τωρα χαμηλη ταχυτητα)



Altus
17-01-10, 16:37
Εχω ενα προβλημα που με ταλανιζει καιρο και δεν ξερω τι να κανω. Εχω απογοητευτει...

Θα τα πιασω ομως απο την αρχη....

Ειχα εδω και καιρο μια συνδεση ConneX με ενα παλιο Linksys το WAG54g. Ολα ηταν μια χαρα, κατεβαζα με 2 MBits τοτε, και ποτε καποιο disconnect ή καποια αποσυνδεση. Περυσι ειπα να του κανω μια αναβαθμιση και ζητησα να παω στα 4Mbits. Τι το ηθελα? Μολις εγινε αυτο, η ταχυτητα ανεβοκατεβαινε συνεχεια, εφτανε μεχρι μονοψηφια ΚΒ και μετα τραβουσε αργα μπρος τα πανω. Και μετα παλι κατω. Η συχνοτητα ηταν απιστευτη! Ζητησα τοτε να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ και μου ειπε παρολο που το σπιτι ειναι καινουριο (3-4 ετων) οτι μεχρι την εισοδο του σπιτιου "βλεπει" μεχρι 11 MBits αλλα οταν μετραει μεσα στο σπιτι (2 μπριζες εχω) βλεπει λιγοτερα... Μου ειπε μαλιστα οτι ή η εγκατασταση των μπριζων μπορει να φταιει (πολικοτητες νομιζω ειπε) ή ισως η καλωδιωση να μην ειναι προστατευμενη για παρασιτα (απλο καλωδιο?).

Μετα απο την κατραπακια που εφαγα (ηταν και Χριστουγεννα οπως τωρα), τους ειπα να κατεβω παλι στα 2MBits γιατι καλυτερα να σερφαρω σαν ανθρωπος παρα να εχω τα πολλα (4Mbits) που δεν μπορω να τα εχω συνεχεια!

Αυτα ομως ανηκουν στο παρελθον... (!)

Κατα τις 20/11/2009 βλεπω το χωριο μου μπηκε στο ιδιοκτητο της Forthnet. Μπηκε εννοωντας οτι στο DSLM της Θερμης Θεσσαλονικης που ανηκω μαλλον βρηκανε -πορτες-.... Ολα καλα λεω - θα γλιτωσω και το παγιο το μαμημενο του ΟΤΕ - οποτε κανω την αιτηση...

Πραγματικα κατα τις 10/12/09 (οι μπαγασηδες πετυχανε ακριβως την ημερομηνια καθυστερησης) συνδεομαι. Εννοειται ειχα περιεργεια να δω 1) Με ποσο θα συνδεομαι γιατι ειμαι χιλιομετρα απο την Θερμη (καλο ε!) και 2) αν θα εχω τις αποσυνδεσεις που σας ελεγα παλιοτερα...

Για καλη και κακη μου τυχη η ταχυτητα ειναι καλουτσικη. Συνδεεται μεταξυ 4-5 MBits αλλα η αποσταση απο το κεντρο ειναι 3-4 χιλιομετρα) Μενω στα περιχωρα της Θερμης.

Το περιεργο ηταν οτι η ταχυτητα αρχικα ηταν σταθεροτατη και πιστευα οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ελεγε λαλακιες. Ετσι καθυσηχαστηκα και αρχισα το αγαπημενο αθλημα, το σερφαρισμα. Εννοειται οτι δοκιμασα με το ftp.otenet.gr το αρχειο που εχουν για τις δοκιμες και οντως η ταχυτητα ηταν για Direct Downloading πανω απο τα 400+ ΚΒ. Ομοιως στα torrent (UTorrent) οταν εβρισκα πολλους seeders και αρκετα μαζι αρχεια εβλεπα σταθερα την ιδια ταχυτητα χωρις αποσυνδεσεις.

Το ασχημο τωρα: Πριν 1 μηνα παρατηρησα οτι αρχισαν καποιες αποσυνδεσεις με την εννοια οτι επεφτε η ταχυτητα χαμηλα (βλεπε UTorrent) απο τα 400+ στα ~10ΚΒ και μετα αργα ανεβαινε μεχρι τα ~50ΚΒ και ξανα κατω. Το σερφαρισμα ηταν απογοητευτικο και μαλιστα επρεπε να περιμενω να ξανα συνδεθει (καλα το λεω) και να φορτωσει την σελιδα. Ειδα πολλες σελιδες να μου λενε Connectin Timed Out.

Απογοητευμενος λεω οτι μαλλον θα φταιει η καλωδιωση του σπιτιου... Αλλα και παλι πως κατεβαζε σταθερα στην αρχη? Εχει προτιμησεις? Εν τω μεταξυ το βλεπετε και εσεις οτι ο καιρος ειναι μαλακος και σταθερος και το προβλημα μου το εμφανιζε και την μερα αλλα και αργα. Δεν ειχε σημασια ο χρονος δηλ.

Πηρα λοιπον και μιλησα με μια ευγενικη κοπελα απο την Forthnet. Μου ειπε κατι κουφο αλλα ειπα να την ακουσω. Στο σπιτι για να σας δωσω να καταλαβετε εχω μια μπριζα τηλεφωνικη στο παιδικο δωματιο οπου εχω το λαπτοπ αλλα απο την αλλη πλευρα. Για να μην εχω σκορπια καλωδια, οταν χτιζοταν το σπιτι εσκαψα στο ελαφρομπετον και περασα μονος μου ενα κοινο τηλεφωνικο καλωδιο απο την αλλη τηλεφωνικη μπριζα που εχω στο χωλ του σπιτιου. Απο εκει δηλ. η αποσταση του καλωδιου ειναι περιπου 4 μετρα, οχι παραπανω, και μαλιστα για να εχω το τηλεφωνο στο χωλ ειχα για χρονια ενα τηλεφνικο ταυ για να διαχωριζω τις γραμμες του τηλεφωνου (με φιλτρο εδω) και η αλλη να πηγαινει με το 4μετρο καλωδιο στο ρουτερ... Η κοπελα μου ειπε οτι το ταυ δεν ενδεικνυται και πρεπει να αλλαχτει με splitter. ΟΚ, λεω σιγα τα ωα, θα το αγορασω... Το βαζω που λετε προχθες , παραμονη πρωτοχρονιας το απογευμα και βλεπω οτι τα πραγματα ειναι ιδια και απαραλλαχτα. Δεν ανοιγε καμια σελιδα. Περιμενα 1 λεπτο να του ερθει και να ανοιξει κατι...(Γκρρρ!!).

Για να μην μπερδευτουμε να σας πω οτι επι της ConneX και οταν ειχα κανει την αναβαθμιση απο τα 2 στα 4 MBits φυσικα αφου δεν δουλεψε και εκαμνε τοτε αποσυνδεσεις, εννοειται οτι δοκιμασα και με την αλλη μπριζα, με αλλα καλωδια (~2 μετρων γιατι ειναι στο ιδιο καλωδιο πλεον) ακομα και χωρις συνδεδεμενα τηλεφωνα ή και φιλτρα... Και το αποτελεσμα τοτε ηταν ιδιο και απαραλλαχτο. ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!

Καθομαστε και του βαζω κατι να κατεβαζει (ταχα μου) με το UTorrent με πολλους Seeders και λεω κατσε να του βαλω οριο κατεβασματος στα 200ΚΒ οσο δηλ. και παλια που ηταν σταθερα στα 2MBits. Το ξεχναω βλεπουμε μια ταινια και παω να το δω και βλεπω οτι κατεβαζει σταθερα! ΕΛΕΟΣ λεω. Σκεφτηκα λοιπον να ανεβαζω σιγα σιγα την ταχυτητα κατεβασματος του UTorrnet να δω ως που υπαρχει το προβλημα των αποσυνδεσεων. Μαντεψτε, δεν το βρηκα. Γιατι απλα ανεβαζα ανα 10 ΚΒ και εφτασα στα 470 με 490ΚΒ και κατεβαζε σταθεροτατα. Αντε βγλαε ακρη...

Εχθες και σημερα μεχρι το πρωι ηταν σταθεροτατο με ταχυτητες 400+ΚΒ και ιδιο καιρο εξω. Οι ενοικοι της οικοδομης οι μισοι λειπουν εδω και καιρο οποτε να αναβει καποιος και να κανει παρεμβολες στα καλωδια δεν παιζει (μαλλον).

Σημερα ομως και κατα τις 1000 το πρωι εκανε κατι παρομοιες λαλακιες και εκει που σκεφτηκα οτι εφταιγε το τηλεφωνικο ταυ που ειχα που το χαλασε. Κολλησα ακομα και τα καλωδια με κολλητικη Kraft του τηλεφωνου με το splitter και τα αλλα καλωδια για να ειναι τα βυσματα σφικτα μεσα στις υποδοχες... Αλλα ματαια...

Τωρα εχει καμια 1-2 ωρες που παιζει κανονικα και κατεβαζει οπως θα δειτε με 400+ και μαλιστα σε Torrent.

Παιδια σας εκανα καταθεση ψυχης, αν μπορειτε πειτε μου καμια ιδεα και απαντηστε μου και στα παρακατω:

1) Τι μπορει να μεταβαλλεται σε ενα σπιτι που δεν εχει αλλο κοσμο ή που κανει παντα τις ιδες ενεργειες? Ολα ειναι σταθερα οπως και ο καιρος...

2) Κατι ακουσα για πυκνωτες σε μπριζες. Αν ερθει καποιος ηλεκτρολογος να τα κοιταξει αυτα τα φυσακια και βαλει πυκνωτες κτλ ποσο θα μου παρει?

3). Η Forthnet σε δευτερο τηλεφωνημα μου μου ειπε οτι δεν αλλαξε τιποτα μετα αφοτου την πηρα. Τοτε πως εγω καποια στιγμη κατεβασα και κατεβαζω τωρα (πρoσωρινα?) σταθερα?

4) Δειτε σας παρακαλω και τις μετρησεις απο το ρουτερ μου (το γνωστο 585 v7 ειναι). Βλεπετε κατι που μπορει να με βοηθησει?

Οτι και να πω και μονο που διαβασατε οτι εχω γραψει ειστε ηρωες... Απλα σωστε καποιον που χρειαζεται βοηθεια...

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας!

Τελευταια εξελιξη: H γραμμη εδω και καμια 2 εβδομαδες δεν κανει disconnects (τουλαχιστον οταν δεν λειπω) αλλα εχθες εκανε μια. Τελος παντων με αυτο.

Τωρα παρατηρω κατι αλλο. Πχ συνδεομαι με 5.170 MBits και αντι να κατεβαζω με 500+ ΚΒ/sec κατεβαζει καπου στα 4.45MBits. Γιατι αυτο? Δεν θα επρεπε να κατεβαζω τουλαχιστον 500ΚΒ/sec? Αντ' αυτου κατεβαζω καπου στα 380-420ΚΒsec...

Αν το ρουτερ συνδεεται με 5Mbits γιατι να κατεβαζω με <500kb/sec..?

Σε τεστ που εκανα τωρα με το www.speedtest.net με server την OnTelecoms Αθηνας εδειξε οτι πραγματικη ταχυτητα δεν ειναι στα 5.170 αλλα στα 4.45 MBits!!!

Δειτε και τα διαγνωστικα του Thomson μου (585).

Broadband Connection > DSL Connection


Physical Connectivity OK
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:36:03
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 5.157
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,0 / 42,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 14.780
CRC Errors (Up/Down): 0 / 173
HEC Errors (Up/Down): 0 / 160

alekalo
18-01-10, 19:40
αγαπητε μου τα ιδια και εδω στην Αθηνα, κεντρο Ηλιουπολης, αποσταση παρομοια απο το dslam, ακριβως ιδια στατιστικα γραμμης και τον τελευταιο καιρο απιστευτα προβληματα surfing, χαμηλες ταχ.απο ftp (διαφορα)...
κατι γινεται με τη Φορθνετ...

Andreaslar
18-01-10, 19:53
altus, απ' ότι κατάλαβα, έβαλες το χεράκι σου στην καλωδίωση του σπιτιού..Ίσως από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.
Αρχικά κάνε τα παρακάτω: Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

Altus
19-01-10, 00:43
Παιδια σας ευχαριστω που απαντησατε καταρχην...

Ανδρεα δεν εχω πειραξει κατι στο σπιτι , το σπιτι ειναι καινουριο 4 ετων και ειναι οπως το αφησε ο ηλεκτρολογος...

Θα διαβασω αυριο το λινκ με τους κατανεμητες και μακαρι να κανω κατι...

Ευχομαι να βοηθηθω.

και παλι σε ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.