PDA

Επιστροφή στο Forum : Connx-tv σε νέα "εικοσιτεσσάρα" σύνδεση και ρουτεροπροβλήματα



pap paok
18-01-10, 21:06
Καλησπέρα σε όλους και σόρρυ αν δε μελέτησα και η απάντηση είναι ήδη κάπου στο φόρουμ..τα λέω λίγο συνοπτικα....ώς ινδιάνικα :)
Μετά από μετακόμιση βρέθηκα απόσταση το πολύ 1500μ από dslam ΟΤΕ Χαριλάου (νέα εγνατία τέρμα) αλλά υποτιθεμενο 24αρι για κονεξτιβί πιάνει 9 έως 11 με το baudtec που με δώσανε. Καλός ΟΤΕτζής του 1242 λέει, όχι, έπρεπε κανα 15άρι τουλάχιστο, προτείνει να βρω Thompson 585 v7. Βρίσκω, βάζω, λιγότερο το κλείδωμα, ούτε 10, κοννεξτιβί δε παίζει γιατί δεν έχει φέρμγουερ τέτοιο με 2ο Vci πώς το λεν το virtual channel.

Ερωτήσεις 3.

1) Πού έχει τελευταίο - πιο καλό φέρμγουερ για 585V7 και πώς μπαίνιει; Έχω το 4.2.3.7 νομίζω
2) Τα στατιστικά μου τα βλέπετε, να το παλέψω να ανέβουνε, ή απλά να ακούσω τον ΟΤΕ που μου λέει να συμβιβαστώ στην 8Μbit? με το γελοίο 256 upload?
3)Προτείνετε μέθοδο για να σουτάρω το κοννεξτιβί το οποίο έτσι κι αλλιώς κάνει και κολλήματα και δεν πολυχρειάζεται όσο νόμιζα..



ΥΓ. ΑΚόμα δεν ήρθε πρώτος λογαριασμός. Όταν ερθει το ποστάρω να μου πείτε τι θα μπορώ να γλύτώσω και πώς

pap paok
19-01-10, 01:13
Τίποτε; Κανένας;;;

baskon
19-01-10, 01:18
1.ΑΠοκλειεται να εχεις αυτο το firmware αλλα κατι σε 7.χ.χ.χ ή 8.χ.χ.χ
Αν πας στο αντιστοιχο υποφορουμ του adslgr θα βρεις τα παντα για τα firmware..
Απο που το βρηκες και δε παιζει το tv?Σιγουρα οχι απο τον Οτε παντως...
Με λιγο ψαξιμο στο φορουμ θα δεις οτι μπορεις να το ρυθμισεις μονος σου να παιζει Tv Μεσω telnet...

2.Τα στατιστικά ειναι οκ επειδη οταν βαζεις tv για σταθεροτητα και καλα ανεβαζουν το snr και πεφτει η ταχυτητα..
Εαν ειχες καποιο ρουτερ που μπορεις να ρυθμισεις το snr Θα μπορουσες να πιασεις 12 mbps ανετα..
H 8αρα εχει 384 Upload Που ειναι αισχος αλλα οχι 256 οπως ειπες.

3.Αν εχει περασει ο μηνας το ξεχνας..
Αν δεν εχει περασει ο μηνας ολο και με καποιο τροπο μπορεις να το ξεφορτωθεις..

pap paok
19-01-10, 02:04
Δε το πήρα από τον ΟΤΕ, περισευούμενο από φόρθνετ αλλουνού είναι . 4.2.3.7 firmware εχει.



1.ΑΠοκλειεται να εχεις αυτο το firmware αλλα κατι σε 7.χ.χ.χ ή 8.χ.χ.χ
Αν πας στο αντιστοιχο υποφορουμ του adslgr θα βρεις τα παντα για τα firmware..
Απο που το βρηκες και δε παιζει το tv?Σιγουρα οχι απο τον Οτε παντως...
Με λιγο ψαξιμο στο φορουμ θα δεις οτι μπορεις να το ρυθμισεις μονος σου να παιζει Tv Μεσω telnet...

2.Τα στατιστικά ειναι οκ επειδη οταν βαζεις tv για σταθεροτητα και καλα ανεβαζουν το snr και πεφτει η ταχυτητα..
Εαν ειχες καποιο ρουτερ που μπορεις να ρυθμισεις το snr Θα μπορουσες να πιασεις 12 mbps ανετα..
H 8αρα εχει 384 Upload Που ειναι αισχος αλλα οχι 256 οπως ειπες.

3.Αν εχει περασει ο μηνας το ξεχνας..
Αν δεν εχει περασει ο μηνας ολο και με καποιο τροπο μπορεις να το ξεφορτωθεις..

baskon
19-01-10, 12:42
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251590
Βαλε νεο firmware και τα λεμε παλι..
Οπως θα δεις προς το τελος του Thread φιλος εχει το ιδιο ρουτερ απο ΦΟρθνετ με παρομοιο firmware με το δικο σου και απο οτι λεγεται ειναι χαλια το συγκεκριμενο firmware..
Πραγματι και εγω δε το ειχα ξανακουσει...Δε μπαινω και πολυ στο sub forum της forthnet..
Και για το Tv το ρυθμιζεις μετα..

pap paok
19-01-10, 20:45
Aυτό το φλάσερ που έχει εκεί εμένα ΔΕ μου δουλέυει. Δε βρίσκει το ρουτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.