PDA

Επιστροφή στο Forum : Projectors Vs LCDs



WandereR
31-03-06, 12:53
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά δεδομένου οτι έχει περάσει καιρός θα ήθελα ένα refresh. Φίλος μου θέλει να πετάξει 1000€ με ποιόν τρόπο να το κάνει: Αυτός πηγαινε για LCD αλλά εγώ, ανα και δεν έχω εμπειρία, του πρότεινα να πάρει ένα προτζέκτορα αοφου παέι για τόσα λεφτα. Εσείς τι συνιστάτε?
Και απο προτζέκτορες τι προτείνετε?

mickymouse
31-03-06, 15:04
Πιστευω οτι καλυτερη λυση σε τετοιο υψος τιμης ειναι μια LCD. Αυτο το λεω διοτι ενας προτζεκτορας σε αυτη την τιμη δεν κανει για τιποτα αλλο παρα μονο για εταιρικες παρουσιασεις. Με την LCD θα μπορει να βλεπει τηλεοραση και το πρωι ενω ενας προτζεκτορας χαμηλης τιμης κανει μονο για θεάση κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Επισης προυποθετει και την αγορα οθονης προβολης και βασης που εκει ενα ποσο των 200-300 ευρω πρεπει αν υπολογιζεται , και τελος ο χρονος ζωης των λαμπων ττου προτζεκτορα ειναι πολυ μικρος ,αρα να υπολογιζει και το κοστος των λαμπων στην ολη τιμη. Πιστευω οτι τα 2500 ευρω ειναι το κατωτερο οριο για μια μετρια λυση προτζεκτορα με καλες επιδοσεις.

Νικαετός
31-03-06, 15:11
Δεν θα διαφωνήσω ...σαφώς LCD . Προτζέκτορας με λιγότερα από 3000+ ευρώ , δεν είναι προτζέκτορας .

ikaros
01-04-06, 11:06
Αν θελει να βλέπει TV, τότε θα πάρει μια LCD ή Plasma οθόνη γιατι αν μένει ανοικτός πολλές ώρες ημερησίως ένας προβολέας τότε σύντομα θα χρειαστεί αντικατάσταση η λυχνία του (οι λυχνίες έχουν διάρκεια ζωής ~3000 ώρες).

Αν θέλει να βλέπει ταινίες (DVD, DivX από internet κτλ), τότε θα πάρει έναν προβολέα, γιατι όπως και να το κάνουμε η μεγάλη οθόνη είναι μαγεία

Με λιγότερα από 1000e αγοράζεις εναν 850x484 LCD προβολέα ο οποίος επαρκεί για θέαση DVDs.

Mosfet
01-04-06, 11:51
Συμφωνώ με τον ikaros. Η μαγεία της μεγάλης οθόνης δεν συγκρίνεται!
Ακόμα και με 1000 ευρώ μπορείς να πάρεις έναν αξιοπρεπέστατο προβολικό. :D

WandereR
16-04-06, 09:33
οκ σας ευχαριστώ. Μαλλον δεν θα τολμήσω να προτείνω κάτι όμως.

Για την ιστορία, θυμάμαι παλιά στο φορουμ, είχατε πρότεινει καποιο προτζεκτορα της σανυο, με πολύ καλό λόγο αποδοσης/τιμής. Μήπως ξέρετε ποιον εννοώ?

Mosfet
16-04-06, 11:58
Δεν ξέρω ποιος είχε προταθεί, αλλά αφού μιλάς για προσιτό Sanyo, ενδεχομένως να είναι αυτός
http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=22918&prid=22990

katdoc
16-04-06, 14:33
καιγω θα πω lcd.ουτε plasma ουτε τοσο φτηνο projector.Kαι παλι με 1000 δεν παιρνει και πολυ καλη lcd.τιθεται θεμα και στις ιντσες φυσικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.