PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με OTEnet OnDSL Kit και ΧΡ



voulistas
31-03-06, 16:08
Γειά σε όλους!!!Πρόσφατα αγόρασα το πακέτο της Otenet το ΟnDSL Kit και περιμένω την ενεργοποίηση(ο Θεός ξέρει πότε...).Αφού είχα τον εξοπλισμό αποφασίζω να εγκαταστήσω τη σύνδεση έτσι ώστε όταν θα ενεργοποιηθεί να είμαι έτοιμος. Το πακέτο είχε το μοντεμ Sagem Fast 800. Τρέχω την εγκατάσταση και όλα φαίνεται ότι λειτουργουν κανονικά. Μετά σε άσχετη στιγμή βλέπω ότι δεν μπορώ να μπώ στις ρυθμίσεις του firewall των xp και ούτε να διαχειριστώ την ασύρματη σύνδεση δικτύου(έχω φορητό υπολογιστή με windows xp sp2). Και τα δύο λειτουργούσαν πριν κάνω την εγκατάσταση. Όταν απεγκαθιστώ τη σύνδεση της Otenet μου δουλεύει η ασύρματη σύνδεση δικτύου αλλά εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με το firewall το οποίο δεν ανοίγει καθόλου.Να συμπληρώσω ότι δεν έχω εγκαταστήσει το OTEnet Security Kit.Έχει κανεις ιδέα τι γίνεται???:hmm:

voulistas
02-04-06, 11:28
Γεια και πάλι!Ευτυχώς βρήκα τη λύση και σας την γράφω για να ξέρει κάποιος τι να κάνει. Εγκατέστησα το modem με το setup της εταιρείας. Φτιάχνεται ενας φάκελος στα Program Files με το όνομα Sagem. Μπαίνετε στο φάκελο αυτόν και εκεί υπάρχουν κάποια αρχεία και ένας φάκελος με το όνομα Drivers. Αντιγράφετε αυτόν τον φάκελο αλλού και μετά κάνετε απεγκατάσταση του modem. Όταν ξανασυνδέετε το modem σας ζητάει drivers. Του δίνετε τη διαδρομή που έχετε αποθηκέυσει τον φάκελο. Με αυτόν τον τρόπο το σύστημα βλέπει το modem σαν usb wan adsl adaptor στις συσκευές συστήματος(με τον άλλο τρόπο δεν το έδειχνε). Μετά το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να φτιάξετε μόνοι σας μια σύνδεση για dsl με τις ρυθμίσεις της otenet. Όποιος έχει απορία ας στείλει pm.

@ ADSLgr.com All rights reserved.