PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με υπέρταση από το δίκτυο του ΟΤΕ



Cloudman
19-01-10, 18:53
Καλησπέρα! Την Κυριακή που μας πέρασε δούλευα με τον υπολογιστή μου κατά τη διάρκεια μιας καταιγίδας. Είχα τη σιγουριά ότι δε θα έχω πρόβλημα, λόγω του ότι έχω αντικεραυνική προστασία από το δίκτυο της ΔΕΗ και τη γραμμή του τηλεφώνου την είχα συνδέσει σε αντικεραυνικό πολύπριζο της belkin. Ξαφνικά λοιπόν ενώ δούλευα ακούγεται ένα μπαμ από πτώση κεραυνού σχετικά μακριά από το σπίτι και την ίδια στιγμή το pc κολλάει και βγαίνει μια μυρωδιά καμένου. Βλέπω έντρομος το router νεκρό και αμέσως κάνω restart. Πέρασε λοιπόν υπέρταση μέσω του δικτύου του ΟΤΕ και για κάποιο ανεξήγητο λόγο το belkin δεν μπόρεσε να την αναχαιτήσει. Ευτυχώς η υπέρταση που πέρασε μέσα από το ρούτερ έκαψε μόνο την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της μητρικής χωρίς να κάψει τίποτε άλλο. Αποτέλεσμα της όλης ιστορίας είναι ένα καμένο ρούτερ levelone και μια μητρική. Και φτάνω λοιπόν στο ερώτημα: τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Απλά κλαις τον εξοπλισμό και καταριέσαι την κακή σου τύχη ή μπορείς να αποτανθείς στον ΟΤΕ για κάποια πιθανή αποζημίωση;

a453
19-01-10, 19:22
Αν όντως έχεις αντικεραυνική προστασία για χαμηλή τάση και όχι απλά ένα UPS, τότε θα είδες κατά την έρευνα αγοράς πως υπάρχει και αντικεραυνική προστασία για το τηλεφωνικό δίκτυο.

Δυστυχώς σε κάθε δίκτυο εναέριας μεταφοράς ενέργειας υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να συμβεί ότι και σε εσένα.

Από την άλλη το πολύπριζο έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές, πουθενά δεν αναφέρει πως σε γλυτώνει από κάθε κεραυνό (kJ ενέργειας). Η διαστοσιολόγηση του εξοπλισμού θα πρέπει να στηρίζεται στα χαρακτηριστικά της περιοχής σου (βλ. σχετικούς χάρτες που υπάρχουν σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού)

Τώρα στο θέμα του ΟΤΕ, απλά κάνε εικόνα πόσο εύκολα διεκδικείς αποζημείωση από τη ΔΕΗ και υπολόγισε τί μπορεί να γίνει και με τον ΟΤΕ

vuvos
19-01-10, 20:13
Καλησπέρα! Την Κυριακή που μας πέρασε δούλευα με τον υπολογιστή μου κατά τη διάρκεια μιας καταιγίδας. Είχα τη σιγουριά ότι δε θα έχω πρόβλημα, λόγω του ότι έχω αντικεραυνική προστασία από το δίκτυο της ΔΕΗ και τη γραμμή του τηλεφώνου την είχα συνδέσει σε αντικεραυνικό πολύπριζο της belkin. Ξαφνικά λοιπόν ενώ δούλευα ακούγεται ένα μπαμ από πτώση κεραυνού σχετικά μακριά από το σπίτι και την ίδια στιγμή το pc κολλάει και βγαίνει μια μυρωδιά καμένου. Βλέπω έντρομος το router νεκρό και αμέσως κάνω restart. Πέρασε λοιπόν υπέρταση μέσω του δικτύου του ΟΤΕ και για κάποιο ανεξήγητο λόγο το belkin δεν μπόρεσε να την αναχαιτήσει. Ευτυχώς η υπέρταση που πέρασε μέσα από το ρούτερ έκαψε μόνο την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της μητρικής χωρίς να κάψει τίποτε άλλο. Αποτέλεσμα της όλης ιστορίας είναι ένα καμένο ρούτερ levelone και μια μητρική. Και φτάνω λοιπόν στο ερώτημα: τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Απλά κλαις τον εξοπλισμό και καταριέσαι την κακή σου τύχη ή μπορείς να αποτανθείς στον ΟΤΕ για κάποια πιθανή αποζημίωση;
Φιλε σχεδον το ιδιο επαθα και εγω,εμενα με εκαψε μονο τη θυρα,εμενα επεσε 50 μετρα απο το σπιτη μου σε κολονα της ΔΕΗ και εκαψε τον μετασχηματιστη και εκανε και ενα τσαφ μεσα στον υπολογηστη μου ,ευτηχως ηταν ενος μηνων ο υπολογηστης μου και μου αλαξε μητρικη το πλαισιο χωρης να μου πουν τιποτε.

matelas
19-01-10, 20:47
Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ πριν λίγους μήνες, δυστυχώς η μητρική μου δεν γλύτωσε, το router μου το άλλαξε η hol.

Κάηκαν πολλά router (και όχι μόνο) εδώ γύρο, η ΔΕΗ δεν αποζημίωσε κάποιους που κάναν κάποιες αιτήσεις. (ακόμα τουλάχιστον). Για τον ΟΤΕ δεν ξέρω, δεν ασχολήθηκα...

gbil
19-01-10, 23:04
Σχετικά πρόσφατα βγήκαν αποφάσεις από δικαστήριο για αποζημιώσεις υπέρ των καταναλωτών από την ΔΕΗ, ωστόσο για να διεκδικήσεις αποζημιώσεις πρέπει να πας στα δικαστήρια.

Φαντάζομαι ότι με το αντίστοιχο σκεπτικό θα επιδικάσουν αποζημιώσεις και από τον ΟΤΕ αλλά να τρέχεις στα δικαστήρια για μια κάρτα δικτύου...

lefpap
19-01-10, 23:12
Οι αποζημιώσεις που βγήκαν θα είχαν να κάνουν με υπέρταση στο δίκτυο της ΔΕΗ
που δεν είχε σχέση με καιρικά φαινόμενα.
Αρκετές τέτοιες περιπτώσεις εχουμε δει και σε ρεπορτάζ στη τηλεόραση.
Δεν είμαι δικηγόρος αλλά δεν ξέρω πως μπορεί για τα καιρικά φαινόμενα σε
ένα δικαστήριο να καταλογιστεί υπαιτιότητα της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ.

mondeo
19-01-10, 23:44
Δυστυχώς αυτά τα πράγματα γίνονται.Εκτός από το δίκτυο της ΔΕΗ και του τηλεφώνου,ο κεραυνός μπορεί επίσης να περάσει ΚΑΙ από την κεραία της τηλεόρασης και να την κάψει όπως και το βίντεο ή το DVD.
Όσο γιά την αποζημίωση το βλέπω πολύ δύσκολο.

dfourt
22-01-10, 03:13
Βασικά από τον ΟΤΕ δεν παίζει να πάρεις τίποτα, αλλά τα Belkin πολύμπριζα ασφαλείας έχουν εγγύηση σε περίπτωση που καεί ο εξοπλισμός παρότι τον είχες συνδεδεμένο στο πολύμπριζο.Αν λοιπόν είχες και το καλώδιο του τηλεφώνου όπως λες συνδεδεμένο στο Belkin και παρ'όλα αυτά πέρασε η τάση , δικαιούσαι αποζημίωσης από την Belkin(τουλάχιστον έτσι έγγραφε αυτό που αγόρασα εγώ πριν 3-4 μήνες)

ZhenXlogic
22-01-10, 11:35
Αποζημίωση ξεχασε την δύσκολο έως απίθανο,
Τώρα σχετικά με την ΔΕΗ κάτω εκεί στην κριτή γίνεται της :censored: το καμπουμ που άκουσες άφησε και πόλους χωρίς ρεύμα μαζί με κάτι MSAN αγκαλιά :p

75Entropic
22-01-10, 20:12
Καταιγίδα = κλειστά τα πάντα αν μπορείς... Η καλύτερη προστασία :p

Έχω χάσει ένα 585v7 με τον ίδιο τρόπο, και όποιος καεί στο χυλό που λένε...

agrelaphon
22-01-10, 22:30
Μη συνδέετε τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό σε διατάξεις "προστασίας" με γείωση ισχυρών ρευμάτων. Προκαλείτε την τύχη σας.
Τα ασθενή ρεύματα (τηλεφωνικά δηλαδή) πρέπει να είναι προστατευμένα σε διάταξη με ξεχωριστή γείωση. Υπάρχει ο κίνδυνος να την φαν επαγωγικά.
Απορώ πως παίρνουν έγγριση CE τέτοια πράγματα... :(

NiKapa
22-01-10, 22:37
Καταιγίδα = κλειστά τα πάντα αν μπορείς... Η καλύτερη προστασία :p

Έχω χάσει ένα 585v7 με τον ίδιο τρόπο, και όποιος καεί στο χυλό που λένε...

Mε το συμπαθειο ..αλλα σιγα μην παμε να κλειστουμε σε κανα καταφυγιο..:p..και ξανα-σιγα παλι το ακριβο/δισευρετο ρουτερ που σου καηκε..εχουνε και εγγυηση :p

75Entropic
23-01-10, 17:56
Mε το συμπαθειο ..αλλα σιγα μην παμε να κλειστουμε σε κανα καταφυγιο..:p

Έτσι είναι, με τα στοιχεία της φύσης δεν υπάρχει 100% σίγουρη προστασία. Αν θες να λειτουργείς το ρούτερ σε τέτοιες συνθήκες ρισκάρεις, το οποίο είναι δικαίωμα σου φυσικά.


και ξανα-σιγα παλι το ακριβο/δισευρετο ρουτερ που σου καηκε..εχουνε και εγγυηση :p

Δηλαδή να πληρώσει η κατασκευάστρια εταιρία ή το κατάστημα αγοράς την ζημιά για την οποία ευθυνόμαστε εμείς...

:down::down::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.