PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω Counter Strike Freak!!!!



keleytis
13-01-04, 12:32
Οχι δεν ειναι ΡΟΖ αγγελια! :shock: :wink:
Χρονια πολλα καταρχην αν και καθυστερημενα σε ολους και οτι επιθυμειται!
Λοιπον στο θεμα μας , εχω κατεβασει το Couner Strike 1.0.0.4 και οποτε παω να παιξω στο internet e pεταει αυτοματα εξω καποιες φορες μου λεει οτι δεν χρησιμοποιω το ιδιο πρωτοκολο παιχνιδιου με τους χρηστες που ηδη παιζουν μεσα στον server κτλ κτλ.........
Αυτο που θελω ειναι
1)Να μου πειτε πως θα μπορεσω να παιξω σε καποιον ελληνικο server π.χ gamecity αν ξερετε καποιον αλλο καλοδεχουμενος! :D
2)Μηπως πρεπει να το παρω γνησιο και αν ναι ποια εκδοση και ποσο περιπου εχει γιατι δεν αντεχω αλλο παιζω με ta botakia και δινω τα λεφτα μου στα net cafe!
3)Αυτο που θα παρω θα θελει καποιο patch η καποιο update?

ΥΓ)Σε αυτο που εχω τωρα ουτε update ουτε patch μπορω να κανω,εχω προσπαθησει και το μονο που καταφερα ειναι να το ξανακανω install ! :x

PLZ HELP! :roll:

Deimos
13-01-04, 13:47
οσον αφορα για την τιμι του εγω προσφατα αγορασα το πακετο HALF LIFE Generation , το οποιο εχει μέσα 2 expansion set και το counter strike. Ολα αυτα κοστισαν 25 ευρώ. Μπορείς βέβαια να αγοράσεις μονο το Half life ( κοστιζει περιπου 11 ευρω) και να κατεβασεις το counter strike απο το ιντερνετ.
Εγω το αγορασα απο τα Virgin , ομως το πηρε και το μάτι μου στον Παπασωτιρίου
Ετσι θα εισαι εντελώς νόμιμος και θα μπορείς να παίζεις μέχρι να το βαρεθείς. :mrgreen:

shakm
13-01-04, 15:42
Από που ν'αρχίσω :)

Λοιπόν.. Καταρχήν χρειάζεσαι
1) Το patch 1.5
2) To τελευταίο patch του half-life (εκτός αν έχεις retail το cs)

Τώρα στις ερωτήσεις σου..
1) Πήγαινε αν θες στο www.serverspy.com και μέσα από τα μενού κατευθύνσου στους ελληνικούς cs servers (χρησιμοποίησε το geosearch). Επίσης μπορείς να κατεβάσεις το προγραμματάκι που σου προτείνει και να συνδέεσαι κατευθείαν στο server που θες μέσω link (αρκετά χρήσιμο, γιατί θυμάται τους τελευταίους που συνδέθηκες)

2)Εννοείται γνήσιο. Το παιχνίδι sucks με bots και cracked servers δε θα βρεις εύκολα (πόσο μάλλον ικανοποιητικά). Όπως λέει και ο deimos οι τιμές εκεί κυμαίνονται. Εγώ έχω το HL Generation (τώρα πρέπει να έχει πέσει στα 20 νομίζω). Θα το βρείς άνετα σε μαγαζιά με μεγάλο στοκ προϊόντων. Ψάξε Παπασωτηρίου και τέτοια (ακόμη και στο virgin το είδα πάντως).

3)Εξαρτάται από το τι αγόρασες τελικά. Πάντως αν έχεις dsl πάρε και το απλό Half-Life και κατέβασε τα υπόλοιπα. Ψάξε για το CS 1.5 full install (το έχουν κυριολεκτικά άπειρα sites!)

Σημείωση : Μην προσπαθείς να κάνεις update μέσω του in-game menu. Κατέβασέ το από internet και κάντο install από το αυτοεκτελούμενο αρχείο.. αυτά.. :)

oMikR0n
13-01-04, 16:23
Λοιπον! Σωστα οσα λενε οι παραπανω αλλα εγω θα σου προτεινα πολυ απλα να αγορασεις το Half-life το απλο(εγω αγορασα το Best Sellers Edition απο τα Seven Video 15€!). Επειτα θα ψαξεις στο net το hl1110.exe(82mb) το οποιο κανει update to Half-Life στην τελευταια του εκδοση που χρειαζετε για να κανεις setup το Counter-Strike. Μετα εισαι ετοιμος να βαλεις το cs apo to www.counter-strike.net(το ακριβες αρχειο ειναι: csv15full.exe(121mb)). Ετσι θα εχεις την mod εκδοση του CS οπου ειναι πολυ καλυτερη απο την Retail (Imo παντα :wink: )...
ΑΥΤΑ!Οτι προβλημα εχεις pm me!Allways at ur services m8;) :mrgreen:

shakm
13-01-04, 18:24
Ετσι θα εχεις την mod εκδοση του CS οπου ειναι πολυ καλυτερη απο την Retail (Imo παντα )...


Δεν έχω προσέξει κάποια μεγάλη διαφορά μεταξύ mod και retail. Πάντως νομίζω πως η retail δίνει κάτι maps παραπάνω αν δε κάνω λάθος; Anyway, όντως δε συμφέρει να αγοράσεις τη retail.

keleytis
13-01-04, 18:45
Πολλοι ειμαστε ε? :D

Ωραια λοιπον εχουμε και λεμε παω και το παιρνω γνησιο (νομιζα οτι ειναι ακριβοτερο και οχι 20-25 euro! :? )

Toυ τραβαω και κατι updates και ειμαι ετοιμος,ωραιαααααααα ........

Εχω DSL απλα εχω TELLAS και επειδη online δεν εχω ξαναπαιξει απο εδω φοβαμαι για ταχυτητες θα ειναι οπως παιζεις σε LAN η χειροτερα?

Deimos
13-01-04, 21:09
καταρχιν δεν αξίζει να αγοράσεις το Half Life Generetion για 25 ευρώ , για να παίζεις μόνο το Counter Strike. Αγοράζεις το απλό Half Life με 11 ευρουδάκια και κατεβάζεις το mod απο το ιντερνετ. Τι τιν πληρώνεις την ADSL?
Οσον αφορά της ταχύτητες πιστέυω ότι θα είναι γύρο (οχι απο όλα και κυπουρου) :mrgreen: στα 50 ms σε ελληνικούς σερβερς .

Nick3l
14-01-04, 19:32
καθωτι admin στους gamecity server
προσκειμενο στο gamecity community υπαρχει το www.filecity.gr
apo εκει:
http://www.filecity.gr/file.asp?rec=2214 counterstrike 1.5 full (121MB)
http://www.filecity.gr/file.asp?rec=2212 Half Life 1.1.1.0 Full (82MB)

Aυτα χρειαζεσαι για να παιξεις στους gamecity server και se oλους επι το πλειστον server στην Ελλαδα.

shakm
15-01-04, 05:03
Νομίζω στα virgin του village στο Μαρούσι το είδα γύρω στα 20.. Όντως δεν αξίζει πλέον να αγοράσεις το HL Generation για τόσα λεφτά, απλά όταν το αγόρασα ήθελα να παίξω και το Half-life και είχα (ακόμη έχω δηλ.) isdn.

Στα pings σίγουρα δε θα είναι σαν LAN (10-20ms) αλλά νομίζω ότι, ανάλογα πάντα με τη σύνδεση και το server που συνδέεσαι, μπορείς να πιάσεις και από 35 αν είσαι τυχερός. Αν το θες πάντως όσο χαμηλότερο γίνεται, μπορείς να κάνεις διάφορα tweaks (να μειώσεις ανάλυση, να βγάλεις τα decals, να αλλάξεις μοντέλα κ.λ.π...)

H tellas είχε έντονες διαμαρτυρίες νομίζω παλιότερα για τα pings της, αλλά μετά την αναβάθμιση όλοι λένε πως έφτιαξαν. Πάντως θα έχεις στανταρ καλά pings με Ιταλία :)

keleytis
15-01-04, 11:37
καθωτι admin στους gamecity server
προσκειμενο στο gamecity community υπαρχει το www.filecity.gr
apo εκει:
http://www.filecity.gr/file.asp?rec=2214 counterstrike 1.5 full (121MB)
http://www.filecity.gr/file.asp?rec=2212 Half Life 1.1.1.0 Full (82MB)

Aυτα χρειαζεσαι για να παιξεις στους gamecity server και se oλους επι το πλειστον server στην Ελλαδα.

Το πρωτο το ειχα κατεβασει αλλα μου εβγαζε λαθος στο client.dll και τελικα αναγκαστικα να κρατησω μονο τις πιστες για να παιζω με τα βλαμμενα bot μου!

Παντως αν τωρα με DSL δεν μπορω να παιξω στο internet αξιοπρεπως .....ε τι να πω παρα μονο ΕΛΕΟΣ LOL!

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια

GO......GO.......GO!!!!!!!!!!!!!!! :D

shakm
16-01-04, 06:57
Παρεπιτόντως... μιας και μίλησες για bots.. το 1.6 έχει πλέον μια εκδοσούλα διαθέσιμη όπου παίζεις και offline με bots (στον τίτλο του download μου έλεγε οτι είναι το zbot, τελικά αυτό που έχει μέσα το download είναι το akimbot νομίζω)
Δε θυμάμαι url τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται με μία πολύ απλή αναζήτηση στο google το βρίσκεις άνετα (του στυλ "counter-strike 1.6 no steam" ή "counter-strike 1.6 zbot")

yannis18
22-01-04, 12:14
To condition zero υπάρχει εδώ και 3 μήνες σε όχι και τόσο νόμιμη έκδοση.
Εντελώς πληροφοριακά.
Πάντως αν υπάρχει κανας Ελληνικός server για 1.5 εγώ είμαι μέσα.

keleytis
22-01-04, 12:24
Nαι ε? Χμμμμμμ.........
Εγω παντως σημερα το αγοραζω και δεν πα να γα.................... :mrgreen: !
Ειναι αλλη φαση παντως να παιζεις με αλλα παιδια και αλλη να παιζεις με bot η με το pc σου! :mrgreen:

shakm
22-01-04, 23:14
To condition zero υπάρχει εδώ και 3 μήνες σε όχι και τόσο νόμιμη έκδοση.
Εντελώς πληροφοριακά.
Πάντως αν υπάρχει κανας Ελληνικός server για 1.5 εγώ είμαι μέσα.


Ε; Τι; Με πιάνεις λίγο αδιάβαστο.. :oops: Δοκίμασα να ψάξω και έβρισκα μόνο fakes και παλιές εκδόσεις του cs.. Αν θυμάσαι κανα link (ή που το βρήκες anyway) κάνε μου plz ένα πμ :wink:



Ειναι αλλη φαση παντως να παιζεις με αλλα παιδια και αλλη να παιζεις με bot η με το pc σου!


Όντως, αλλά όσο δεν έχω dsl ακόμη... (shakm ρίχνει κατάρα στην επάκ και την isdn του.. :mrgreen: )

keleytis
31-01-04, 13:02
Λοιπον οκ το αγορασα :mrgreen:
ΚΥΡΙΛΕ εκτος απο 2 προβληματακια

1) Μετα απο κανα μισαωρο και ενω παιζω στο νετ πεφτει η συνδεση μου και αναγκαζομαι να κανω reboot το pc και το modem! Μηπως ξερετε καμμια λυση η γιατι γινετε αυτο?

2)Ξερετε κανεναν ελληνικο Server? Εχω παιξει με Αγγλους Γαλλους Πορτογαλους και εχω ping απο 100 εως 150 ms Πειτε μου καναν Ελληνικο plzzzzzzz! :mrgreen:

Lionheart
31-01-04, 13:58
Αν θέλεις κατέβασε το προγραματάκι all seeing eye είναι ότι πρέπει για να βρεις servers Ελληνικούς και μη.
http://www.udpsoft.com/eye2/index.html
Εγώ με idsn64k έχω γύρω τα 70 ms σε grserver εσύ πιθανότατα να έχεις ταχύτητες lan.Δοκίμασε να παίξεις και warcraftcs πολύ γέλιο.

keleytis
31-01-04, 15:15
Nα σαι καλα ρε φιλε
Σε ευχαριστω πολυ :D

Γιατι ομως μετα απο κανα μισαωρο μου κολλαει η συνδεση και θελει reboot το pc?

Lionheart
31-01-04, 17:57
Φιλε μου δεν εχω ιδέα ψαξε στα forums μπας και βρεις τπτ παντος ενα format σαν τελευταια λυση δεν βλαπτει :evil:

dpetka2001
02-02-04, 03:58
παιδια το με το steam τι παιζει?? αξιζει να το βαλει κανεις?? επισης δεν το εχω δει να το πουλανε πουθενα..με το cd-key τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?? μπορω να βαλω το αντιστοιχο του half-life?? ευχαριστω..

keleytis
02-02-04, 11:48
Το εχω παιξει σε net cafe
Καλυτερα γραφικα και οι CT's εχουν ενα επιπλεον οπλο -ασπιδα- ειδικα για τους καμπερηδες ειναι οτι πρεπει! :mrgreen:

Τωρα αυτο με τα cd key δεν το ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι στο net cafe που το επαιζα τα pc λιγο πριν παιξεις κανανε κανα μισαωρο download!!!!

Bασικα πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι σαν upgrade γιατι αν δεν κανω λαθος καποιο περιοδικο το εδινε δωρεαν πριν κατι μηνες!
Αρα αν ισχυει το παραπανω το cd-key θα μενει το ιδιο!

shakm
02-02-04, 11:58
dpetka το steam δεν είναι κάτι που αγοράζεις. Το κατεβάζεις από το www.steampowered.com νομίζω και χρησιμεύει απλά στα παιχνίδια της valve. Δε τίθεται θέμα αν αξίζει να το κατεβάσεις.. Στους περισσότερους τους τη δίνει, αλλά είναι (σχεδον :wink: ) απαραίτητο αν θες να παίξεις τις τελευταίες εκδόσεις των παιχνιδιών (π.χ. για cs 1.6) Ουσιαστικά είναι οκ μόνο για broadband, ανανεώνει τα παιχνίδια που έχεις πάνω του αυτόματα και τέτοια. Το cd key τσεκάρεται κανονικότατα εννοείται και ναί, μπορείς να βάλεις και του half-life.

Παιδιά για ελληνικούς server που ρώτησε κάποιος, οι πιο εντάξει νομίζω είναι αυτοί του gamecity (πέφτει λίγο cheating βέβαια.. εκείνο το norecoil ειδικά πάει σύννεφο), του The Game (tg - Θεσσαλονίκης) και του gnet (είναι και αυτοί του halflife.gr αλλά δεν έχω παίξει ακόμη). Μία καλή λίστα για αυτούς και τους υπόλοιπους ελληνικούς servers έχει το serverspy :

Για Αττική : http://www.serverspy.net/site/geosearch/show.html?country=gr&city=Athens&region=35&ty=&g=all

Για Θεσσαλονίκη : http://www.serverspy.net/site/geosearch/show.html?country=gr&city=Thessaloníki&region=13&ty=&g=all

ΥΓ.Το serverspy έχει κυρίως για cs, για τα υπόλοιπα παιχνίδια (battlefield, CoD κλπ) δες τα site τους καλύτερα

Ουφ, αυτά.. :)

NeK
02-02-04, 12:15
Ρε παιδιά, πείτε μου λίγο γιαυτό το norecoil γιατί παίζω τόσα χρόνια CS και δεν μπορώ να κάνω ούτε μία σωστή burst!

Ενώ βλέπω άλλους παίκτες που σχετικά είναι πολύ νεότεροι στο άθλημα και όμως έχουν συγράτηση στο recoil σαν να ήταν πρωταθλητές.

Τι γίνετε ακριβώς ξέρει κανείς; Μήπως εμάς που συνδεόμαστε από το Internet μας βάζουν τίποτε περίεργα settings ενώ όσοι παίζουν από τα net cafe τους έχουν με τίποτα άλλα settings;

Μία απορία από έναν παλιό CSά. :)

dpetka2001
03-02-04, 17:41
παιδες παω να συνδεθω και μου βγαζει οτι ο server χρησιμοποιει διαφορετικο protocol version..τι σημαινει αυτο?? τι πρεπει να κανω?? σημειωση οτι εχω το Half-Life Generation..πρεπει να κατεβασω κανα patch?? πως μπορω να δω ποια εκδοση εχω εγκαταστημενη?? ευχαριστω..

Edit: παιδια ολα οκ..διαβασα το τοπικ απο την αρχη και εγκατεστησα και τα απαραιτητα patches..σορρυ για την τυχον ταλαιπωρια..

keleytis
03-02-04, 18:34
Νεκταριος μηπως εισαι noOb? Botaki? :mrgreen: :P :P :P

Παντως πλακα πλακα σιγουρα παιζουν διαφορα settings στα ατομα που συνδεονται απο internet! Οπως και cheat filters εμεις εχουμε αυτοι που ειναι μεσα στο lan δεν εχουν κ.α αλλα και παλι δεν πειραζει ! :mrgreen: :P :P

Εγω παντως εδω και 3 μερες εχω φρικαρει παιζω ασταματητα!
Pings με TELLAS απο 70-110 σε ελληνικους servers αν και σε μερικους ξενους πιανω τα ιδια! :mrgreen:

dpetka2001
04-02-04, 01:32
παιδια εχω προβλημα με το firewall και το CS..οταν ειναι ενεργοποιημενο δεν συνδεεται με καμια παναγια και οταν το απενεργοποιω ολα ειναι ενταξει..ξερει μηπως κανεις αν πρεπει να επιτρεψω καποιες πορτς στο firewall?? επισης μπορω να βρω καπου ενα manual που να λεει τις εντολες για την κονσολα?? πχ framerate κ.α.

@ ADSLgr.com All rights reserved.