PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM bandwith προς ΑΤΜ



koslyr
31-03-06, 23:22
Αναφέρεται ότι τα DSLAM έχουν Contention Ratio 1:20 και παράλληλα ότι διαθέτουν διεπαφή προς το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ τύπου STM-1.
Εάν έχω καταλάβει σωστά το DSLAM είναι ένα κουτί από modems (στην ουσία ένας πολυπλέκτης) που δέχεται στην είσοδό του την κίνηση από τα ADSL modems των χρηστών και την προωθεί προς το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ.
Οπότε, έστω ότι έχουμε ενα DSLAM με 100 πόρτες της κλάσης 384 kbps. Συνολικά η είσοδος που δέχεται το συγκεκριμένο DSLAM στην χειρότερη περίπτωση θα είναι 384χ100=38,4 Mbps.
Από την άλλη αναφέρεται ότι η έξοδος του DSLAM προς το ΑΤΜ ελιναι τυπου STM-1 (155Mbps) ή Ε3 (34Mbps) . Αυτό σημαίνει ότι ικανοποιείται όλη η εισερχόμενη κίνηση και πως αυτό συμβαδίζει με το Contention ratio που συνήθως αναφέρεται;
Διότι έαν έχουμε overbooking 1:20 τότε η εξερχόμενη κίνηση που μπορεί να ικανοποιηθεί είναι 38,4 / 20 = 1,92 Mbps.
Τι από τα δυο τελικά ισχύει αναφορικά με την εξερχόμενη κίνηση που υποστηρίζει το DSLAM προς το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ;
Εαν τελικά ισχύει το σενάριο με το Overbooking τι ρόλο αντιπροσωπεύει η διεπαφή εάν θα είναι Ε3 ή STM-1;
Γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο καθορίζεται το Contentio Ratio ή από τι αυτό εξαρτάται; 'Εχει να κάνει με το hardware του εκάστοτε DSLAM ή με τις προδιαγραφές του ATM δικτύου;

anon
01-04-06, 00:35
To bandwidth απο DSLAM μέχρι BRAS κοστολογειται εσωτερικά στον ΟΤΕ σαν ένα μισθωμένο κύκλωμα. Ετσι παρόλο που μπορεί να είναι "άδειο" το κύκλωμα, για λογιστικούς λόγους δεν χρησιμοποιείται όλο.... Απλά οικονομικά
Και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι απαραίτητα οπτική ίνα. Εγώ πχ με DSLAM 92 θυρών, πάω με χαλκό 2μεγάμπιτη γραμμή μέχρι το ΒΒΡΑΣ

JoeBar
01-04-06, 20:42
Και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι απαραίτητα οπτική ίνα. Εγώ πχ με DSLAM 92 θυρών, πάω με χαλκό 2μεγάμπιτη γραμμή μέχρι το ΒΒΡΑΣ

Το μέταλλο αντιστέκεται ακόμα στην επέλαση της ίνας! :oneup:

koslyr
07-04-06, 00:28
Μέχρι τωρα διαβάζοντας πολλά από τα post στα διάφορα threads για το μειωμένο bw του ADSL καταλήγει κανείς στο συμπερασμα ότι το σημαντικόντερο πρόβλημα οφείλεται στα DSLAM.
Καταρχιν για να αξιολογήσουμε σωστά το θέμα θα πρέπει να δούμε την συνδεσμολογία κατα την διαδικασία του downloading, δηλαδή από την πηγή πρός τους χρήστες:

Internet ~ ISP ~ BRAS ~ ATM OTE ~ DSLAM ~ ADSL modem
Καταρχιν όπως κανείς μπορεί εύκολα να διαπιστώσει σε αυτήν την αλυσίδα το DSLAM είναι το τελευταίο Network Element πριν τον τελικό χρήστη.

Με βάση τη λογική και χωρίς να κατέχω ιδιαίτερα τεχνικές γνώσεις πρέπει να ελεχθεί τι φθάνει στο DSLAM και αυτό εξαρτάται από το ίδιο το διαδίκτυο, τους ISPs, τα bras του ISP και του ΟΤΕ και το ATM δίκτυο του ΟΤΕ.
To αναφέρω αυτό διότι πολλοί θεωρούν ότι το βασικό πρόβλημα εντοπίζεται στα "πιταρισμένα DSLAM". Μα ειναι αυτονόητο ότι ο ρόλος του DSLAM είναι να εχει σε λειτουργία όλες τις πόρτες που διαθέτει. Δηλαδή ο ΟΤΕ όταν αγοράζει ένα DSLAM από την Alcatel (το κορυφαίο 7300) το εγκαθιστά σε ένα Central Office με σκοπό να ικανοποιήσει όλες τις αιτήσεις για ADSL. Άρα όλα τα DSLAM κάποια στιγμή θα γεμίσουν και για αυτό ο ΟΤΕ κάνει συνεχώς νέες παραγγελίες DSLAM.
Οπότε η σημαντικότερη παράμετρος είναι τι μπορεί να δώσει προς τα κάτω (διότι αυτή είναι η κατεύθυνση του download) o ISP και το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ αυτό που κάνει είναι να αποδίδει συγκενριμένο εύρος ζώνης σε κάθε DSLAM το οποίο μοιράζεται στις τρεις υπηρεσίες που παρέχει (384, 512, 1024). Συγκεκριμένα το κάθε DSLAM έχει 3 "Virtual Path" στο ATM δίκτυο, και σε κάθε ένα από αυτά καταχωρείται ξεχωριστό Contentio Ratio. Οπότε το DSLAM σαν συσκευή δεν "ευθύνεται" για το μπούκωμα του δικτύου καθώς αυτό καθορίζεται πρίν από αυτό (ΑΤΜ δίκτυο ΟΤΕ). Στην περίπτωση που θέλουμε να αναβαθμίσουμε το bandwidth προς ένα DSLAM αρκεί να αυξηθεί το διαθέσιμο εύρος ζώνης από το ATM. Τώρα όσον αφορα το bandwidth που αποδίδει ο ΟΤΕ σε κάθε DSLAM αυτό καθορίζεται από ένα δικό του αλγόριθμο που εξάχθηκε από την αντίστοιχη διεύθυνση του Σχεδιασμού. Περισσότερες λεπτομέρειες σε αυτό το αρκετά ενδιάφερον θέμα (εδώ παίζεται όλο το παιχνίδι όσον αφορά τον ΟΤΕ) σύντομα θα υπάρχουν σε άλλο post.

cmos
07-04-06, 00:42
Σε μία φυσική πόρτα STM-1 ή Ε3 ενός ΑΤΜ DSLAM, στριμώχνονται ταυτόχρονα και τα 3 ATM VPs - και για τα 384 και για τα 512 και για τα 1024. Αυτά για το φίλο που παραπάνω κάνει τους υπολογισμούς καλυψης της κίνησης μόνο με την κλαση των 384.

Οταν λέμε πιταρισμένο DSLAM φυσικά και εννοούμε DSLAM που δεν τους έχουν αναβαθμιστεί τα ΑΤΜ VPs - όχι που έχουν τιγκάρει σε πόρτες DSL συνδρομητών.

Φυσικά τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει ο anon.

Π.χ. σε μια 34-άρα φυσική πόρτα όχι μόνο στριμώχνονται και τα 3 VPs αλλά δεν είναι απαραίτητο το άθροισμα τους να κάνει 34Mbps - για λόγους οικονομίας ΟΤΕ :(

koslyr
07-04-06, 00:49
Για να συμπληρώσω σε αυτό που λές εκεί (στο STM-1) δεν στριμώχνονται μόνο τα 3 VPs του DSLAM αλλά όλες οι αντίστοιχες τριάδες των VPs των DSLAM που είναι cascade στο πρώτο DSLAM που βγαίνει προς το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Το κάθε DSLAM διαθέτει το δικό ξεχωριστό VPI για κάθε ένα rate(384, 512, 1024).

drkostas
08-04-06, 15:24
Και το πρόβλημα βρίσκεται επίσης στους BRAS.. Δηλαδή αν στο παράδειγμα του kosrlyr ο ΟΤΕ δώσει σε κάθε DSLAM την πλήρη ταχύτητα χωρίς contention ratio, τότε πρέπει να 20απλασιάσει τους BRAS του η το bandwidth των BRAS του.. Γιατί κάθε DSLAM θα μπορεί να συνδέεται με τον BRAS με 20απλάσια ταχύτητα.. Εκεί ακριβώς βρίσκεται και το πρόβλημα..
Ο ΟΤΕ κόβει την κίνηση στα DSLAM πιτάροντας τα για να μη χρειαστεί αναβάθμιση στους BRAS.

koslyr
09-04-06, 23:47
Οπότε το πρόβλημα στο τελικό bandwidth που λαμβάνει ο χρήστης υπάρχει στο ATM δίκτυο του ΟΤΕ και στους Bras. Θα είχε ενδιαφέρον όποιος γνωρίζει να δώσει ορισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτών ώστε να προσδιοριστεί με ποιο σαφή τρόπο το πρόβλημα του ADSL. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι το δίκτυο ATM του ΟΤΕ στο backbone υποστηρίζει ταχύτητες 622Mbps.
Σχετικά με τους Bras δεν γνωρίζω κάποιο ιδιαίτερα τεχνική προδιαγραφή...

makhs
10-04-06, 00:31
Αν έχω καταλάβει καλά γιατί έτσι το είχα και στο μυαλό μου
Δεν υπάρχουν πόρτες 384 512 1024 αλλά η κάθε πόρτα ρυθμίζεται ανάλογα με την ζήτηση
Τώρα αν σε ένα DSLAM πέσουνε πολλοί με 1024 οπωσδήποτε πέφτει bandwidth
Τα έχω καταλάβει λάθος ;;;

drkostas
10-04-06, 01:52
Αν έχω καταλάβει καλά γιατί έτσι το είχα και στο μυαλό μου
Δεν υπάρχουν πόρτες 384 512 1024 αλλά η κάθε πόρτα ρυθμίζεται ανάλογα με την ζήτηση
Τώρα αν σε ένα DSLAM πέσουνε πολλοί με 1024 οπωσδήποτε πέφτει bandwidth
Τα έχω καταλάβει λάθος ;;;
Αν καταλαβαίνω καλά την ερώτηση σου τότε απ'ότι ξέρω, η κάθε πόρτα ρυθμίζεται σε μια από τις 3 ταχύτητες. Δεν υπάρχουν διαφορετικές πόρτες. Ανάλογα με την ταχύτητα όμως δρομολογείσαι με διαφορετικό bandwidth.. Δηλαδή οι 384 θα πάρουν κάποιο συγκεκριμένο bandwidth δικό τους σε αναλογία 20:1 οι 1024 σε 10:1 πάλι δικό τους bandwidth.. Για τις 1024 που είχα ρωτήσει στο DSLAM που ανήκα (πριν πάω Vivodi) είχαν ξεκινήσει από τα 4Mbps.Στους 50 χρήστες δώσανε άλλο 1Mbps και μετά για κάθε 10χρήστες έπεφτε 1Mbps.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ταχύτητας συνήθως εμφανίζεται σε μέτριο αριθμό χρηστών..
Όταν σε 1DSLAM δεν υπάρχουν ακόμα αρκετοί χρήστες σε μια ταχύτητα τότε χρησιμοποιείς τα 4Mbps με καλύτερο contention ratio και παίρνεις καλή ταχύτητα.. Όταν φτάσει 1Dslam στο σημείο των upgrades, όπου για κάθε 10χρήστες πέφτει 1Mbps αρχίζουν τα προβλήματα(για για τις 1Mbps πάντα, στις 384 ισχύουν άλλες
αναλογίες)..
Όταν αυξηθούν πολύ οι χρήστες τότε μάλλον γίνονται καλύτερα τα πράγματα , γιατί δουλεύει καλύτερα το contention ratio..Δηλαδή ανάμεσα στους χρήστες θα υπάρχουν και κάποιοι που δε θα είναι heavy users και έτσι θα υπάρχει περισσότερο διαθέσιμο bandwidth για τους υπολοίπους..

makhs
10-04-06, 01:58
@drkostas
οκ αυτό είχα καταλάβει και εγώ ευχαριστώ για την απάντηση

cmos
10-04-06, 09:02
Οπότε το πρόβλημα στο τελικό bandwidth που λαμβάνει ο χρήστης υπάρχει στο ATM δίκτυο του ΟΤΕ και στους Bras. Θα είχε ενδιαφέρον όποιος γνωρίζει να δώσει ορισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτών ώστε να προσδιοριστεί με ποιο σαφή τρόπο το πρόβλημα του ADSL. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι το δίκτυο ATM του ΟΤΕ στο backbone υποστηρίζει ταχύτητες 622Mbps.
Σχετικά με τους Bras δεν γνωρίζω κάποιο ιδιαίτερα τεχνική προδιαγραφή...
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=218619&postcount=1

koslyr
17-04-06, 23:20
Τελικά όλο το πρόβλημα με το bandwidth εντοπίζεται στους Bras και στο οπτικό δίκτυο του ΟΤΕ μεταξύ των DSLAM και των Bras. Ηδη ο ΟΤΕ εχει προχωρήσει σε σημαντική αύξηση των Bras. Αναφορικά με το οπτικό δίκτυο αυτό βασίζεται σε οπτικούς δακτυλίους SDH όπου η μεταγωγή των data γίνεται με την τεχνολογία ATM.
Η αξιοποίηση της πολυπλεξίας DWMD από τον ΟΤΕ θα βοηθούσε σημαντικά στην κατακόρυφη αύξηση του διαθέσιμου bandwidth καθώς θα πρόσφερε ταχύτητες πολλών Gigabits στον backbone Network.

cmos
17-04-06, 23:28
Τελικά όλο το πρόβλημα με το bandwidth εντοπίζεται στους Bras και στο οπτικό δίκτυο του ΟΤΕ μεταξύ των DSLAM και των Bras. Ηδη ο ΟΤΕ εχει προχωρήσει σε σημαντική αύξηση των Bras. Αναφορικά με το οπτικό δίκτυο αυτό βασίζεται σε οπτικούς δακτυλίους SDH όπου η μεταγωγή των data γίνεται με την τεχνολογία ATM.
Η αξιοποίηση της πολυπλεξίας DWMD από τον ΟΤΕ θα βοηθούσε σημαντικά στην κατακόρυφη αύξηση του διαθέσιμου bandwidth καθώς θα πρόσφερε ταχύτητες πολλών Gigabits στον backbone Network.
o ΟΤΕ φυσικά ήδη αξιοποιεί την τεχνολογία DWDM
για δες λίγο εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15224

sdikr
17-04-06, 23:32
Τελικά όλο το πρόβλημα με το bandwidth εντοπίζεται στους Bras και στο οπτικό δίκτυο του ΟΤΕ μεταξύ των DSLAM και των Bras. Ηδη ο ΟΤΕ εχει προχωρήσει σε σημαντική αύξηση των Bras. Αναφορικά με το οπτικό δίκτυο αυτό βασίζεται σε οπτικούς δακτυλίους SDH όπου η μεταγωγή των data γίνεται με την τεχνολογία ATM.
Η αξιοποίηση της πολυπλεξίας DWMD από τον ΟΤΕ θα βοηθούσε σημαντικά στην κατακόρυφη αύξηση του διαθέσιμου bandwidth καθώς θα πρόσφερε ταχύτητες πολλών Gigabits στον backbone Network.

Το οτι έχει την χωρητικότητα δεν σημαίνει οτι την δίνει έτσι απλά,

Για κάθε dslam και για κάθε κλάση έχει εναν τυπο 1:20 που λέει οτι πχ για 20 χρήστες 384 θα δώσω σε αυτό 384kbps με τον bbras πάνω απο το δικτύο μου

koslyr
18-04-06, 00:22
Στο thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15224 στα οπτικά δίκτυα του ΟΤΕ αναφέρεται πράγματι η χρήση της πολυπλεξίας DWDM. Από ότι είδα στην δεύτερη εικόνα εμφανίζονται οι κωδικές ονομασίες BR-1, ΒR-2. Αυτές αντιπροσωπεύουν αυτούς τους δακτυλίους ή κάνω λάθος;
Συγκεντρωτικά το backbone δίκτυο του ΟΤΕ βασίζεται σε οπτικούς δακτυλίους τύπου DWMD, SDH και Ρ/Η που όπως αναφέρθηκε αποτελούν ουσιαστικά ουρές στα optical rings ή διαφορετικά "backup ζευκτικό δίκτυο στην ινα".
Οπότε εαν εχω ακαταλάβει σωστά η τεχνολογία DWMD είναι ανταγωνιστική της SDH και μάλλον τα επόμενα χρονια επικειται αντικατάσταση αυτής καθώς ήδη έχουν φθάσει στα όρια της TDM πολυπλεξίας.
Ενα σημείο που δεν έχω κατανοήσει είναι με ποιο τρόπο εμπλέκεται το ATM δίκτυο σχετικά με τις τεχνικές πολυπλεξίας SONET/SDH και DWMD. Δηλαδή εαν βλέπαμε φυσικά το δίκτυο του ΟΤΕ με ποια σειρά ενεργοποιούνται οι SDH πολυπλέκτες και οι ATM μεταγωγείς;

cmos
18-04-06, 07:25
Σε φυσικό επίπεδο δικτύου (Layer 1) εχουμε το DWDM το οποίο πάνω στα χρώματα μπορεί να "κουβαλά" πρωτόκολλα SDH (Layer 1 επίσης), Gigabit Ethernet (Layer 2) ή ATM (Layer 2).

Θα έχεις ακούσει για PoS (Packet over sdh) κάρτες core δρομολογητών στο internet (βλέπε Cisco GSR 12xxx). Τέτοιες κάρτες συνέονται είτε σε dark fiber είτε σε SDH δίκτυο είτε απευθείας σε DWDM υποδομή.

Δες και http://www.cisco.com/en/US/products/hw/optical/ps1991/products_white_paper09186a0080088780.shtml

koslyr
18-04-06, 22:45
Οπότε θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ότι το backbone δίκτυο του ΟΤΕ είναι οι οπτικοί δακτύλιοι BR1, BR2, BR3 και ΒR4 που βασίζονται στην τεχνολογια DWDM. Σύμφωνα με την τεχνική αυτή πολυπλεξίας οι ταχύτητες εκτοξευονται σε εκαντοτάδες GBps ξεπερνώντας κατα πολύ τους περιορισμούς του SDH, που θεωρητικά έχουν άνω όριο τα 10Gbps.
Προς το παρόν η τεχνολογία DWDM χρησιμοποιείται κυρίως σε long-haul networks ενώ η Sdh σε ΜΑΝ. Όλα αυτά που αναφέρθηκαν αφορούν το φυσικό επίπεδο και συγκεκριμένα τις διαθέσιμες τεχνικές μετάδοσης πάνω από οπτικές ίνες.
Στο επόμενο επίπεδο (Layer 2) κυριαρχεί (στο δίκτυο του ΟΤΕ) το πρωτόκολλο ATM. Σύμφωνα με τις αναφορές που έχουν γίνει και σε άλλα threads, στο ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ συνήθως υποστηρίζονται ταχύτητες STM-1 (155Mbps) σε διεπαφές UNI και STM-4 (622Mbps) στο backbone, δηλαδή μεταξύ των ATM switches.
Το ερώτημα είναι εαν τελικά η χρήση των ανωτέρων πρωτοκόλλων επιδρά περιοριστικά στην αξιοποίηση του bandwidth που προσφέρεται από τα πρωτόκολλα του layer 1. Βέβαια συνήθως πανω από μια οπτική ίνα πολυπλέκονται ταυτόχρονα πολλές ροές κίνησης από το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ, αλλά παρόλα αυτά η αναβάθμιση των ταχυτήτων στο πρωτόκολλο ΑΤΜ παραμένει από ότι φαίνεται βασικός παράγοντας για την ουσιαστική αναβάθμιση των ταχυτητων που λαμβάνουν όλοι οι τελικοί χρήστες που χρησιμοποιούν την τεχνολογία πρόσβασης ADSL.

cmos
18-04-06, 22:51
τα νέα dslams είναι ethernet dslams - πάει το ΑΤΜ:)

koslyr
19-04-06, 00:13
Από όσο γνωρίζω ο ΟΤΕ εκλεισε συμφωνία με την Huawei για προμήθεια IP DSLAMs. Αυτό σημαίνει ότι μακροπρόθεσμα καταργείται το ΑΤΜ δίκτυο; Τιι ακριβώς διαφοροποιεί το IP DSLAM με την μέχρι τώρα υπάρχουσα τεχνολογία DSLAM που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ;
Σε αυτήν την περίπτωση ο ΟΤΕ θα έχει δυο "ταχύτητες" για τα DSLAMS. Αυτό δεν θα δημιουργήσει προβήματα στην συντήρηση και διαχείριση του δικτύου ADSL;

123456789
20-04-06, 00:34
Από όσο γνωρίζω ο ΟΤΕ εκλεισε συμφωνία με την Huawei για προμήθεια IP DSLAMs. Αυτό σημαίνει ότι μακροπρόθεσμα καταργείται το ΑΤΜ δίκτυο; Τιι ακριβώς διαφοροποιεί το IP DSLAM με την μέχρι τώρα υπάρχουσα τεχνολογία DSLAM που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ;
Σε αυτήν την περίπτωση ο ΟΤΕ θα έχει δυο "ταχύτητες" για τα DSLAMS. Αυτό δεν θα δημιουργήσει προβήματα στην συντήρηση και διαχείριση του δικτύου ADSL;

Μπορεί να παίξει LANE ο ΟΤΕ και να συνυπάρχουν τα ATM και ΙΡ, έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό για κάτι τέτοιο.

chatasos
20-04-06, 00:48
Το ΑΤΜ παραμένει ως έχει, αφού το IP περνάει πάνω από αυτό ;)
Απλά όσο περνάει ο καιρός ο λόγος απόδοσης προς κόστος το κάνει να είναι ασύμφορο οικονομικά.

ΥΓ: Σε αρκετά IP DSLAM :whistle: υπάρχει η δυνατότητα ο bras να είναι "ενσωματωμένος" σε αυτά.

cmos
20-04-06, 09:12
Μπορεί να παίξει LANE ο ΟΤΕ .......

Που το θυμήθηκες αυτό ;)

Μου θυμίζει πολύ παλιότερα χρόνια - τουλάχιστον 8-10 και μου φέρνει έντονα στο μυαλό αθάνατους πρωταθλητές του ΑΤΜ όπως LightStream 1010 (μου θυμίζει έντονα και Intracom πάντως :hmm:)

koslyr
20-04-06, 10:19
θα είχε ενδιαφέρον από αυτούς που γνωρίζουν να μας εξηγήσουν τι αναβαθμίσεις σε bandwidth εισάγει η εφαρμογή της νέας προμήθειας του ΟΤΕ, ΙP-DSLAMS.
Αναφορικά με το ΑΤΜ νομίζω ότι πολύ δύσκολα μπορεί να καταργηθεί καθώς σε αυτό στηρίζεται αυτή τη στιγμή η μεταγωγή των data από τα DSLAMS στους BRAS. Επίσης μπορεί να υποστηρίξει QoS κάτι που σ'ίγουρα στο άμεσο μέλλον θα χρειαστεί.
Ως ανταγωνιστική τεχνολογία εμφανίζεται το Gigabit Ethernet αλλά σε πρακτικό επίπεδο όπου απαιτείται αλλαγή εξοπλισμού - τεχνολογίας σε τόσο μεγάλα και κρισιμα δίκτυα οι οποιες αλλαγές είναι πολυ δύσκολο να υλοποιηθούν εαν πρώτα δεν υπάρχει σαφές και σημαντικό τεχνοοικονιμικο πλεονέκτημα.

chatasos
20-04-06, 11:25
Φυσικά και είναι πολύ δύσκολο να καταργηθεί με την μία το ATM. Απλά όσο περνάει ο καιρός, θα αντικαθίσταται με νεώτερες τεχνολογίες (βλ. GE).
Πάντως και στο ethernet μπορείς να έχεις QoS...βλ. 802.1p ;)
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι εδώ και αρκετούς μήνες ο ΟΤΕ έχει τμήμα που ασχολείται με το Metro (Ethernet):shifty:

lacacitos
20-04-06, 12:18
άμα είναι να βάλει LANE μιλάμε οτι θα γυριστεί ο εφιάλτης στο δρόμο με τους LES/LECS #1. To ATM είναι αρκετά δύσκολο να καταργηθεί γιατί είναι αρκετά καλό σαν πρωτόκολλο. θα πρέπει να βάλει metro + 802.1p + mpls +++ . Για να μην συζητήσουμε το τι γίνεται με QoS σε ethernet για ταχύτητες κάτω του 768Kbps.
Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα προβλήματα που δημιουργούνται με τα DSL είναι πιο πολύ λόγω έλλειψης end-to-end QoS και μικρών VP προς τα DSLAM παρά λόγω του ΑΤΜ.
Αλήθεια οι providers κάνουν shaping για κάθε συνδρομητή ή αφήνουν το shaping να γίνει από τη layer2 υποδομή του ΟΤΕ?

chatasos
20-04-06, 13:46
. Για να μην συζητήσουμε το τι γίνεται με QoS σε ethernet για ταχύτητες κάτω του 768Kbps.

Τι γίνεται?

123456789
20-04-06, 19:07
Που το θυμήθηκες αυτό ;)

Μου θυμίζει πολύ παλιότερα χρόνια - τουλάχιστον 8-10 και μου φέρνει έντονα στο μυαλό αθάνατους πρωταθλητές του ΑΤΜ όπως LightStream 1010 (μου θυμίζει έντονα και Intracom πάντως :hmm:)

LS1010 + LEs/LECS/BUS = nightmare

tommygun
20-04-06, 20:00
μαλιστα,

τωρα για εμας τους μη γνωστες του θεματος, πρακτικα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι τι θα γινεται με τα DSLAM των παροχων και το LLU

Λοιπον, εκει τι θα ισχυει, θα μας γλιτωσει απο ολες αυτες τις ιστοριες του οτε ή θα υπαρχει παλι καποιου ειδους εξαρτηση απο αυτον (και αρα πιθανα προβληματα) ?

απο την παρακατω αλυσιδα

Internet ~ ISP ~ BRAS ~ ATM OTE ~ DSLAM ~ ADSL modem
καταλαβαινω οτι με το LLU θα απαλαγουμε απο ολες αυτες τις ιστοριες.
Σωστα?

koslyr
21-04-06, 11:47
Σύμφωνα με το WeeklyTelecom
"Ειδικότερα, σύμφωνα με πληροφορίες του Weekly Telecom, η κινεζική εταιρεία τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού επιλέχτηκε ως μοναδικός προμηθευτής στο διαγωνισμό για εξοπλισμό Metro Ethernet στον OTE (αφορά περίπου 100 sites), καθώς και ως κύριος προμηθευτής στο διαγωνισμό για προμήθεια IP DSLAMs, τεχνολογίας ADSL2+, ο αριθμός των οποίων αναμένεται να φτάσει περίπου τα 200.000. Κατά το χτεσινό δ.σ. του ΟΤΕ, σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πληροφορίες, η διοίκηση του οργανισμού αναμενόταν να επικυρώσει τις συμβάσεις και ως εκ τούτου η Huawei να αναλάβει αυτές τις δύο πολύ σημαντικές προμήθειες του ΟΤΕ, που κινούνται προς την κατεύθυνση της δημιουργίας NGN (Next Generation Network)."
οι Κινέζοι με τα ΖΤΕ κανουν άλλη μια δυναμική είσοδο στα έργα του ΟΤΕ. Το ενδιαφερον στοιχείο είναι ότι στην κατεύθυνση δημιουργίας του NGN τουλάχιστον μέχρι τώρα η Huawei εμφανίζεται ως μοναδικος προμηθευτής του ΟΤΕ απο τιν στιγμή που τόσο στις προμήθειες του DSLAM και SDH οι ανάδοχοι ήταν τουλάχιστον τρεις (Intracom, Alcatel, Siemens, Marconi, Zte).
Σχετικά με την αναφορά της weeklytelecom θα μπορουσε κανείς να εξηγήσει πως σχετίζονται οι τεχνολογίες "Metro Ethernet" και "IP DSLAMs" και εαν αυτό σηματοδοτει το πρώτο επίσημο βήμα για την σταδιακή κατάργηση του ΑΤΜ στο backbone δικτυο του ΟΤΕ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.