PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για wireless δίκτυο σε bridge



DrEthernet
13-01-04, 13:38
Καλησπέρα,
μόλις έβαλα μια D-Link G520+ σε ένα pc που βρίσκεται ήδη σε ένα δίκτυο μέσο ethernet. Σέταρα την κάρτα κανονικά σε ad-hoc για peer to peer network και την έκανα bridge με την ethernet. Ενώ είδα το ασύρματο δίκτυο μέσω του laptop και συνδέθηκα κανονικά, δεν μπορώ να βγώ ούτε στο internet ούτε πέρνω απάντηση στα ping που κάνω στο τοπικό δίκτυο. Το παράξενο είναι ότι αν βάλω στις TCP/IP ρυθμίσεις του laptop μια ΙΡ που υπάρχει ήδη στο δίκτυο, τότε πέρνω το γνωστό error, πράγμα που σημαίνει ότι η σύνδεση λειτουργεί κανονικά. Έκλεισα το firewall αλλά και πάλι τίποτα...
Καμιά ιδέα κανείς; :( :?:

DrEthernet
13-01-04, 16:21
Anyone? :cry:

Quadcore
13-01-04, 19:59
Λειτουργικό Σύστημα ? Να υποθέσω WinXP?

Αν ναι κάνοντας bridge δεν φτάνει.

Right Click - Properties στο My Network Places.
Επέλεξε Create a New Connection (Δεξιά στο Network Tasks)
Πάτα Next
Επέλεξε Setup a Home or Small Office Network και από εκεί ακολούθησε τις οδηγίες.

Αν θες περαιτέρω βοήθεια....Let me know....

To Mobile σου θα πάρει IP apo to PCaki σου.

DrEthernet
14-01-04, 03:56
Nαι τρέχει WinXP, αλλά είναι πάνω σε domain, οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Setup. Πάντως έχω δώσει κανονικά IP στο bridge και με το υπόλοιπο δίκτυο δουλεύει κανονικά. Έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να μην έχω κάνει σωστά...

Quadcore
14-01-04, 21:40
Κανονικά θα ήθελα ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες.... πχ.. τοπολογία Server... & Services.

Αλλά δήλωσε ως gateway στο IP του Networking του φορητού σου το router sou. To bridge δεν σου λύνει το πρόβλημα... θες static routes ή routing...

Αν προτιμάς στείλε PM... με λεπτομέρειες για να σε βοηθήσω.

Papashark
15-01-04, 19:14
To Bridge των ΧΡ σε wireless ad-hoc δεν δουλεύει όπως έχει παραπωνεθεί πολύς κόσμος.....

DrEthernet
15-01-04, 22:17
Το υπέθεσα, αφού δοκίμασα τα πάντα και δε γίνεται τίποτα, ιδικά όταν στο σπίτι που έχω bridge σε infrastracture δουλεύουν όλα κανονικά... Κρίμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.