PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα 17αρας CRT



Makelaris
13-01-04, 15:36
Τι μου προτεινετε να αγορασω μεχρι 200 Ευρω? ευχαριστω προκαταβολικα

PALADIN
13-01-04, 17:01
να βάλλεις αλλα €100 καί να πάρεις LCD

αλλά αν επιμένεις πάρε SAMSUNG SyncMaster 753DFX ή 755DFX, Flat Screen
έχουν το καλύτερο pixel που υπάρχει παγκοσμίως, 0.20

ermis333
13-01-04, 17:25
Συμφωνώ με το dsl_ole εγώ έχω την 753DFX :lol: όμως θα σου πώ να προτημήσεις την 755 λόγω του ότι έχει μεγαλύτερες αναλύσεις...


Αλλά διαφωνώ με την λύση της LCD (είναι χειρότερες στα παιχνίδια και τα γραφικά από τις CRT)

PALADIN
13-01-04, 17:28
αν δεν πάει πάνω από 1280x768 δεν την χρειάζεται την 755.

Η 753 έχει γύρω στά €150.

XTCgr
13-01-04, 22:00
εγώ προτείνω να δώσεις άλλα 85euro και να πάρεις την Viewsonic E92f+ 19ara CRT

Wolverine
17-01-04, 05:54
Εγω προτινω να δεις στα σκουπιδεια εχει καλλες οθονες και τσαμπα.

Μια πολύ καλά τεκμηριωμένη άποψη με πολλά στοιχεία να την υποστηρίζουν και που είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για τον φίλο που απλά ζήτησε μια φιλική γνώμη. Δηλαδή μπράβο που έδωσες μια οριστική και αποστομωτική λύση.

Gothic
17-01-04, 21:27
100x.... Ash nazg durbatuluk \m/ O.o \m/

Φίλε Μακελάρη (απο παράθυρο του Άλτερ το βρήκες;), να σου πώ καταρχάς οτι μια οθόνη είναι η μεγαλύτερη επένδυση που κάνεις όσον αφορά το σύστημα σου.
Είναι το μέρος του που θα αντέξει τα περισσότερα χρόνια, έχει να κάνει με τα μάτια σου και είναι ένας απο τους κύριους παράγοντες του πόσο θα απολαμβάνεις τους υπολογιστές που θα περάσουν απο το βύσμα της... :D

Δεν θα προτείνω κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, μια και πλέον τα κατασκευαστικά στάνταρ χάρη στα ISO έχουν ανεβεί αρκετά και ακόμα και οι κατάπτυστες AOC φαίνονται να κάνουν καλά την δουλειά τους.

Εγώ προσωπικά είχα εντυπωσιαστεί αρκετά απο την καθαρότητα των οθονών με Diamondtron, δέν είχα πολύ καλή εμπειρία απο τις αντοχές των Viewsonic, ήμουν ευχαριστημένος με τις οθόνες της IBM, οι Mitsubishi ήταν άψογες, οι Iiyama είναι πολύ καλές αλλα τις πουλάει αποκλειστικά το Πλαίσιο (και αυτό είναι κακό), οι Eizo κατα την γνώμη μου είναι υπερβολικά ακριβές για αυτό που δίνουν (αλλα τρομερής ποιότητας), οι Philips και οι Hitachi είναι καλές φτηνές λύσεις και πάει λέγοντας.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις, είναι να σηκώνει όσο πιο πολλά Hz γίνεται στην ανάλυση που σε βολεύει, να διαβάσεις κανένα review απο ξένα sites, αν είναι δυνατόν να επενδύσεις λίγο περισσότερα απο 200Ε και αν μπορείς, πήγαινε για 19 ίντσες. Μπορεί να ακουγόταν υπερβολικό πριν λίγα χρόνια, αλλα πραγματικά είναι διαφορετική εμπειρία (και όχι για τον λόγο που λέει ο ψαχουλεύων τα απορρίματα εταίρων).

Αν πάντως έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε μια 17αρα καλής ποιότητας με μια 19αρα μέτριας ποιότητας, πήγαινε για το πρώτο.

Καλό σαφάρι. :mrgreen:

Makelaris
18-01-04, 12:53
οχι δεν το πήρα απο παραθυρο του αλτερ..ευχαριστω για τις απαντησεις σας.ολα αυτα που ειπατε (περαν των συγκεκριμενων προτασεων) τα εχω σκεφτει/ξερω (εκτος απο το να κοιταξω στα σκουπιδια...).ναι ειχα ηδη δει tests σε πολλα sites,ξερω ακριβως τι πρεπει να κοιταξω σε μια οθονη (khz etc),αντιλαμβανομαι οτι ειναι επενδυση(πιστεψτε με) κτλ απλα ηθελα μια δευτερη γνωμη και την προσωπικη σας εμπειρια (εκει υστερω).μαλλον λεω για την 753 τελικα.σας ευχαριστω ξανα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.