PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Vaio VGN-P31ZK - Αξίζει;



DrDSL
20-01-10, 17:45
Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το Sony Vaio VGN-P31ZK (Vaio σειρά P), κυρίως λόγω του πολύ μικρού του μεγέθους/βάρους, της οθόνης του που ενώ είναι μόλις 8" έχει ανάλυση 1600 x 768 (τεράστια για 8", απορώ πώς τα κατάφεραν) και του ότι τρέχει Windows 7 απ' τη μάνα του. Απ' τα λίγα που έχω διαβάσει φαίνεται να είναι κάτι μεταξύ Netbook και Laptop. Έχει Intel Atom Z540 (1.86 GHz), 2 GB RAM, 80 GB HD.

Το βρήκα στα 749€ εδώ:

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10034331
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10034131

Τα links είναι σχεδόν ίδια οπότε μάλλον πρόκειται για το ίδιο κατάστημα... :hmm:

Θέλω τη γνώμη σας για το αν αξίζει σαν ultra-portable μηχάνημα για γενική χρήση (web browsing/Firefox, MS Office), για general connectivity και για ταινίες DivX/WMV (μέχρι 720p, όχι Full HD). Η μεγάλης ανάλυσης οθόνη του θα μου επιτρέπει να μπαίνω στο Desktop μου από μακρυά μέσω Remote Desktop. Ξέρω ότι στα 1600 x 768 σε 8" θα φαίνονται όλα μικροσκοπικά, αλλά αυτό δεν με χαλάει ιδιαίτερα και προτιμώ το μικρό μέγεθος = φορητότητα.

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει ούτε στο Πλαίσιο ούτε στο e-Shop και αυτό με ανησυχεί... Νομίζω υπήρχε σε προσφορά πριν λίγες μέρες στο Πλαίσιο στα 749€ αλλά πουλήθηκαν όλα. Μήπως δεν πέτυχε εμπορικά και σιγά σιγά αποσύρεται; Να σημειώσω ότι δεν μιλάω για το VGN-P21Z που ήταν το παλαιότερο μοντέλο που έτρεχε Vista, αλλά για το VGN-P31ZK με αναβαθμισμένα specs και Win7.

Ευχαριστώ για την όποια γνώμη/βοήθεια ή προτάσεις για κάτι εναλλακτικό. :)

jim_p
20-01-10, 18:17
Σε 1600*768 σε οθονη 8'' ενα εικονιδιο μεγεθους 32*32 (οπως ειναι στα xp) θα φαινεται περιπου στο ιδιο μεγεθος με τα smileys στο μηνυμα σου. Εισαι σιγουρος οτι θες κατι τοσο μικρο?

Ζητησε να του κανεις ενα "test drive" πριν το παρεις.

Νikosanagn
20-01-10, 18:26
Εγώ πιστεύω οτι δεν αξίζει καθόλου έχει μια κακή συνήθεια η vaio να που λάει το όνομα χωρίς να παρέχει στον χρήστη και τα ανάλογα χαρακτηριστικά .Το εν λόγω netbook κάνει 900 ευρώ και στην ουσία αυτό που έχει παραπάνω από ενα netbook είναι το gps(άντε και λίγο μεγαύτερο επεξεργαστη).Εγώ θα σου έλεγα καλυτερα να πάρεις ενα απλό netbook από την acer compaq κτλ από το να σπαταλήσεις τόσα λεφτά και με αυτά που σου περισέυουν μπορείς να πάρεις ή και ένα κανονικό λαπτοπ για πιο βαρίες εργασίες ή να πάρεις ένα πολύ καλό tower...Τώρα βέβαια τα λεφτά δικά σου και τα κάνεις οτι θες...απλά είπα μια άποψη...

DrDSL
21-01-10, 00:10
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δίκιο έχετε και οι δύο. Πράγματι η οθόνη του Vaio P είναι σχεδόν 222 dpi που είναι επικίνδυνα πολλά! Μάλλον πρέπει να το δω από κοντά, το θέμα είναι πού θα βρω μαγαζί που να το έχει σε demo...

Όσο για την τιμή, 900€ είναι πολλά. Στα μαγαζιά που το βρήκα κοστίζει 749€ που το κάνει πιο δελεαστικό... Είναι και η ομορφιά+μέγεθος που με τραβάει...

Πάω στο Google για ψάξιμο... Πάντως μέχρι στιγμής δεν βλέπω μεγάλη κινητικότητα για το μοντέλο αυτό. Κάτι παίζεται...

Αχ ρε Sony με τα Vaio σου τι μας κάνεις! :evil:

Νikosanagn
21-01-10, 01:17
Πάντως και εγώ απο μια πρόχειρι ματιά που έριξα είδαι laptop σε σχετικά μικρό μέγεθος σε πολύ καλές τιμές με πολύ περισσοτερες δυνατότητες ψάξτο καλά πριν αγοράσεις και δες τια απαιτήσεςι έχεις κυρίως...

morfeas-dsl-
30-03-10, 16:21
ευτυχως που δε το πηρες φιλε γιατι πηγε στα 399 τωρα! ισως να αξιζει σε αυτη την τιμη αλλα μονο για uber-ultra portable!

aamorphiss
02-03-12, 20:08
Το απέκτησα απο σπόντα εδώ και ενα 6 μηνο περίπου σε πολύ καλή τιμή -κατάσταση καινούριου- απο έναν φίλο. Πολύ ευχαριστημένος! Με 2 μπαταρίες (μια μεγαλύτερη με ποδαράκια με καλύτερη απόδοση και μια με λιγότερη ώρα λειτουργίας αλλά χωρίς να προεξέχει απο το κύριο σκάφος ούτε για 1mm). Για το μέγεθος του και την δυνατότητα μεταφοράς του (στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν) δεν έχω να πω τπτ. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Καλή ποιότητα κατασκευής-αίσθηση στο χέρι. Θόρυβος απλώς δες υπάρχει!

Καλές επιδόσεις για το χαρακτήρα του. Όχι πολλά πολλά. Ιnternet, κάνα office, φωτόγραφίες-video-μουσική κτλ κτλ. Για gaming...νιετ.


Μερικά χαρακτηριστικά που μου προκάλεσαν εντύπωση:

-Ενσωματωμένο gps για χρήση στο αυτοκίνητο (και γενικότερα). Προμηθεύτηκα και φορτιστή αυτοκινήτου και όλα οκ.
-Χρήση στο PS3 σαν ασύρματο πληκτρολόγιο (sony γαρ).
-Πλήρης Συμβατότητα με το Sony bluetooth mw600 -που έχω- για μουσική (εμφανίζει και το όνομα του κομματιού στο bluetooth) και SKYPE.
-Το Sony κινητό που χρησιμοποιώ (ενα c905) μπορεί να λειτουργήσει σαν τηλεκοντρόλ.
Το τελευταίο δεν είναι κάτι το μοναδικό αλλά το αναφέρο σαν πακετάκι (vaio-bluetooth-τηλεχειρισμός)

Στο σπίτι το έχω με κλειστό καπάκι, συνδεδεμένο με εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο, mouse, εξωτερικό σκληρό, εξωτερικό dvd-recorder και μπορώ να πω πως το χρησιμοποιώ αρκετά και σαν σταθερό. Δεν αντικαθιστά τον βασικό αλλά είναι βολικός σε αρκετές περιπτώσεις. Επίσης έχει μια λειτουργία -μη παραμετροποιήσιμο- media center που φορτώνει μόνον ενα interface σαν αυτό του psp για μουσική-αποθηκευμένες ταινίες-φωτογραφίες-internet browsing. Ανοίγει-κλείνει σε ελάχιστο χρόνο χωρίς να φορτώνει τπτ άλλο.

Αν μη τι άλλο δεν έχω μετανιώσει τα λ7 που έδωσα. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.