PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως καθορίζετε η ταχύτητα στα switch;



gio4
20-01-10, 18:46
Γεια και Χαρά,
μπαίνω κατευθείαν στο θέμα:

Σε ένα switch π.χ. με 8 θύρες η οποίες είναι όλες χιλιάρες αν συνδεθούν 3 μηχανήματα που έχουν επίσης χιλιάρα θύρα η ταχύτητα μεταξύ τους λογικά θα είναι στα χιλιά. -ΟΚ
Τώρα αν ένα από τα 3 μηχανήματα έχει μόνο εκατοστάρα θύρα τι γίνεται;
Μειώνεται η επικοινωνία όλων στα 100 ή
μόνο όταν στην επικοινωνία παίρνει μέρος το "αργό" μηχάνημα;

Το προφανές θα ήταν το 2ο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. (λέω δηλαδή μήπως η ταχύτητα επικοινωνίας γενικότερα όλων των συσκευών καθορίζεται για κάποιο λόγο από την ταχύτητα της συνδεδεμένης συσκευής με την χαμηλότερη ταχύτητα)
:hmm:

zardoz
20-01-10, 19:26
Τα καλά νέα
Η ταχύτητα ΜΟΝΟ με το συγκεκριμένο κανάλι είναι 100άρα

Τα καλύτερα νέα
Επειδή οι περισσότεροι routers πια έχουν μεγάλη buffer, τα πακέτα ή ακόμη και μικρά αρχεία
(πχ ως 16 πακέτα) φεύγουν από τη 1000άρα με ... 1000, στέκονται στη buffer του router
περιμένοντας routing (γιατί από την 100άρα μεριά αργουν), ενώ επιστρέφει ΕΝΑ ack για όλα.
To ACK merging το κανει ο router. Ουσιαστικά το μηχανάκι που τα στέλνει στη 1000άρα
απελευθερώνει την αποστολή ταχύτερα.

Τα κακά νέα
Όμως για μεγάλα αρχεία πρέπει να περιμένει το ACK οπότε πέφτεις 1000<->100 = 100

lak100
21-01-10, 11:39
εγω εχω ενα ps3 το οποιο εχει gigabit ethernet αλλα το ρουτερ μου υποστηριζει 100mbps με αποτελεσμα να εχω ταχυτητα στο δικτυο 100mbps. τωρα αν παρω ενα switch με ενα gigabit και συνδεσω επανω τo pc μου και το ps3 και απλα βαλω να παιρνουν μονο ιντερνετ απο το ρουτερ θα επικοινωνουν με 1 gigabit. γιατι εγω βλεπω αρχεια mkv στα 1080p. θα μπορω να εχω ταχυτητα 1gigabit με τοσο μεγαλο αρχειο? το pc μου ειναι και αυτο ενα gigabit

alter
21-01-10, 18:53
Ω ναι. Η επικοινωνια ps3 - pc θα ειναι στα 1000 και με τον router ατα 100

Dimitris013
25-01-10, 17:33
Και το switch πάνω στο router να βάλεις, και τα ps3 + pc πάνω στο switch, θα έχεις 1Gbps μεταξύ τους και 100mbps από το ιντερνετ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.