PDA

Επιστροφή στο Forum : 30 χρόνια Apple



kadronarxis
01-04-06, 03:42
Σαν σήμερα, 1 Απριλίου 1976, γεννήθηκε ο πρώτος Apple υπολογιστής.
Απλά, όμορφα, σε ένα γκαράζ, δύο νέοι άνθρωποι, οι Steve Jobs και Steve Wosniak, έφεραν στον κόσμο έναν υπολογιστή που πραγματικά τάραξε τα λιμνάζοντα νερά της Επιστήμης των Υπολογιστών.

Δείτε το video, πραγματικά υπέροχο:
http://www.youtube.com/watch?v=7gfR6B8Z3oI&search=steve%20jobs


Χρόνια Πολλά Apple.

GoblinX
01-04-06, 14:01
Xρόνια μας πολλά! :)

30 χρόνια Apple... Συγκίνησης...:cry:


Apple ][e, iMac G3 SE, Cube, iMac G4 (iLamp :p ).... Dual G5 σήμερα..

7280

Here’s to the crazy ones.... :up:

kadronarxis
03-04-06, 23:13
Το videάκι είναι πραγματικά υπέροχο.

nikostheater
04-04-06, 17:36
Θεωρω ευτυχες οτι η συγκεκριμενη εταιρεια υπαρχει ακομα,ειναι κερδοφορα και συνεχιζει να καινοτομει τεχνολογικα με ενδιαφεροντες τροπους,σε αντιθεση με γνωστα μονοπωλια (ονοματα δεν λεμε,υποληψεις δεν θιγουμε,που εφεραν τη computing σε τελμα..(μα 5 χρονια για αναβαθμιση ενος φυλλομετρητη;Ελεος!)
Χρονια πολλα Apple,δημιουργικα,κερδοφορα και καινοτομικα!

WAntilles
04-04-06, 17:46
Θεωρω ευτυχες οτι η συγκεκριμενη εταιρεια υπαρχει ακομα και συνεχιζει να καινοτομει τεχνολογικα με ενδιαφεροντες τροπους...

Εννοείς με το DRM;

nikostheater
04-04-06, 18:29
Εννοω γραφικο περιβαλλον οχι απλος για την Xerox αλλα για τον κοσμο,εννοω ενσωματωση του cdrom στους υπολογιστες,εννοω ipod & itunes....

WAntilles
04-04-06, 19:41
...εννοω ipod & itunes...

Δηλαδή DRM, δηλαδή έρχεσαι στα λόγια μου.

Χαίρομαι που συμφωνούμε.

kadronarxis
04-04-06, 19:54
wan, πάλι και αυτό το thread θα το ξεφτυλίσουμε.Όχι δεν έχει DRM, εγώ λέω ότι έχει, εσύ δεν ξέρεις, και οι άλλοι έχουνε κλπ.

Απλά και ωραία τα 30 χρόνια είναι γεγονός.
Η apple είναι πρωτοπόρα στην τεχνολογία των υπολογιστών. Ευτυχώς που υπάρχει και αυτή(όπως και το linux) ,αλλιώς σήμερα όλοι θα είχαμε μηχανάκια με σειριακό αριθμό πάνω(όπως οι Ναζί), και θα μας σημάδευε όσον αφορά το σπίτι μας, την οικογένειά μας κλπ.

Θα μου πεις και σήμερα έχουμε τέτοια μηχανήματα.Ε εντάξει, έχουμε αλλά δεν τα έχουν όλοι.Έχουν,όχι έχουμε(ανάλογα που ανήκουμε).

Αpple=λειτουργικό+μηχάνημα.Ο τέλειος συνδυασμός.

lpap
04-04-06, 20:11
H Αpple είναι η μοναδική εταιρία υπολογιστών που δημιουργεί προϊόντα που είναι εξίσου όμορφα και ελκυστικά ακόμη και όταν είναι κλειστά και δεν λειτουργούν !!!

Μπράβο Apple. Η ομορφιά των προϊόντων της φαίνεται στο video.

WAntilles
04-04-06, 20:13
wan, πάλι και αυτό το thread θα το ξεφτυλίσουμε.Όχι δεν έχει DRM, εγώ λέω ότι έχει, εσύ δεν ξέρεις, και οι άλλοι έχουνε κλπ.

Απλά και ωραία τα 30 χρόνια είναι γεγονός.
Η apple είναι πρωτοπόρα στην τεχνολογία των υπολογιστών. Ευτυχώς που υπάρχει και αυτή(όπως και το linux) ,αλλιώς σήμερα όλοι θα είχαμε μηχανάκια με σειριακό αριθμό πάνω(όπως οι Ναζί), και θα μας σημάδευε όσον αφορά το σπίτι μας, την οικογένειά μας κλπ.

Γιατί δηλαδή τί διαφορετικό είναι το DRM από αυτό που περιγράφεις νομίζεις;

Τίποτα. Το ίδιο και το αυτό είναι.

Patentman
04-04-06, 20:17
Σοβαρη ιστορια οντως, αλλα συγχρονως και ντροπη που δεν καταφερε να κανει αισθητη την παρουσια της ποτε. Ειτε σε spectrumoataroamiges ειτε στον bussiness κοσμο.

Τα γεγονοτα ειναι αδιαμφισβητητα.

Παρολα αυτα, χρονια πολλα και ευτυχως που υπαρχει εστω και αυτη η μικρη διεξοδος. Δεν μου αρεσουν τα μονοπωλεια.

YiannisM
05-04-06, 07:17
Πολύ σημαντική η προσφορά της Apple στην εξέλιξη των πραγμάτων... :respekt: :respekt:
Άντε καλή συνέχεια τα επόμενα χρόνια!

wi-fi
07-04-06, 15:18
Χρόνια πολλά και από εμένα!

apok
07-04-06, 15:22
30 χρονών μήλα??
Και δεν σάπισαν ακόμα???:what: :p:p:p

GoblinX
07-04-06, 15:45
30 χρονών μήλα??
Και δεν σάπισαν ακόμα???:what: :p:p:p


Μπααα ... Κάθε χρόνο και καλύτερα...:up:

SpartanX
08-04-06, 00:56
Πρωταπριλία γεννήθηκαν τα μηλαράκια ; :rolleyes:

Να τα εκατοστήσουν :D

GoblinX
11-04-06, 16:11
Πρωταπριλία γεννήθηκαν τα μηλαράκια ; :rolleyes:



Και κόστιζαν 666 δολλάρια έκαστο...

darkness
11-04-06, 17:05
εγώ γιατί είχα την εντύπωση ότι έκλεινε 31 χρόνια?

Patentman
11-04-06, 17:09
Στα 32 καιγεται :rofl:

Drcat73
11-04-06, 17:21
Πω, πω τι μου θυμίσατε!!! Πέρασαν 20 χρόνια από τότε που χάιδευα τα πλήκτρα του apple IIc και έφτιαχνα προγραμματάκια στην ενσωματωμένη του applesoft basic.20 χρόνια!!!Και μετά αλλαξοπίστησα:( και έγινα πισάς.Οι γλυκές αναμνήσεις όμως είναι ακόμη πολύ έντονες και με την πρώτη ευκαιρία (βλέπε χρήματα) θα γίνει το πολυπόθητο switch:up:!!!

mac_user
11-04-06, 17:30
Πω, πω τι μου θυμίσατε!!! Πέρασαν 20 χρόνια από τότε που χάιδευα τα πλήκτρα του apple IIc και έφτιαχνα προγραμματάκια στην ενσωματωμένη του applesoft basic.20 χρόνια!!!Και μετά αλλαξοπίστησα:( και έγινα πισάς.Οι γλυκές αναμνήσεις όμως είναι ακόμη πολύ έντονες και με την πρώτη ευκαιρία (βλέπε χρήματα) θα γίνει το πολυπόθητο switch:up:!!!

Για σένα δεν θα είναι switsh, αλλά η επιστροφή του ασώτου:D

Drcat73
11-04-06, 17:35
Mόλις επιστρέψω θα θυσιάσω το μόσχο το σιτευτό (βλέπε το τωρινό μου fujitsu siemens 3438)!!!:D

kadronarxis
11-04-06, 19:25
Μία πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη με τον Steve Wozniak:

http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002921742_btwozniak10.html

Το site του Steve Wozniak:

http://www.woz.org/

και η προσωπική ιστοσελίδα του Steve Jobs:

http://www.romain-moisescot.com/steve/

KLG
12-04-06, 23:17
Mόλις επιστρέψω θα θυσιάσω το μόσχο το σιτευτό (βλέπε το τωρινό μου fujitsu siemens 3438)!!!
TIIIIIIIiiiii? :scared: :scared: :viking :viking :viking

πως τολμας να ξεστομιζεις τετοια λογια, ακομα και σε αυτο το φορουμ των μηλαρακιδων....

λυπαμαι για λογαριασμο σου..... :p

Drcat73
13-04-06, 10:11
Καλά, καλά.Δε θα το θυσιάσω, θα το δώσω στη γυναίκα μου (αυτό είναι καλύτερο, άραγε?):whistle::lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.