PDA

Επιστροφή στο Forum : Η γαλλική κυβέρνηση προσανατολίζεται σε κοινωνικό συντελεστή για το ευρυζωνικό διαδίκτυο



Georgevtr
21-01-10, 01:15
Ο Γάλλος πρωθυπουργός François Fillon ζήτησε τη Δευτέρα 18 Ιανουαρίου από τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους άν είναι σε θέση να κάνουν μια «κοινωνική προσφορά» στους φτωχούς, που θα τους επιτρέπει να έχουν ευρυζωνική πρόσβαση στο internet για μηνιαία τιμή των 20 ευρώ. Ο πρωθυπουργός δήλωσε ότι το Διαδίκτυο έχει καταστεί σημαντικό εργαλείο κατά τον ίδιο τρόπο με την ηλεκτρική ενέργεια και η πρόσβαση σε οικονομικά προσιτές και υψηλής ταχύτητας συνδέσεις είναι μια επιτακτική ανάγκη για κοινωνική δικαιοσύνη.

Οι δηλώσεις αυτές έγιναν στα πλαίσια ανακοινώσεων για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Γαλλία με επενδύσεις ύψους 4.5 δισεκατομμυρίων ευρώ. Από το συνολικό ποσό, τα 2.5 θα επενδυθούν για την ανάπτυξη περιεχομένου ενώ τα 2 δισεκατομμύρια ευρώ θα χρησιμεύσουν στην κατασκευή δικτύων οπτικών ινών.

Η γαλλική κυβέρνηση προκειμένου να κάνει διαθέσιμη την ευρυζωνικότητα και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές θα χρησιμοποιήσει συμβάσεις σύμπραξης ιδιωτικού και δημόσιου τομέα (ΣΔΙΤ)


Πηγή:The European BROADBAND PORTAL (http://www.broadband-europe.eu/Pages/NewsDetail.aspx?ItemID=685)

NLeonheart
21-01-10, 14:16
Χμμμ δηλαδη στην Γαλλια οι συνδεσεις internet κοστιζουν πιο πολυ απο 20 ευρω?

[DSL]MANOS
21-01-10, 15:18
Τι μισθούς έχουν??? Πριν λίγες μέρες σε μια εκπομπή είχε μια Ιρλανδέζα δασκάλα που κλαιγόταν ότι έπαιρνε χαμηλό μισθό.... 50.000 ευρώ τον χρόνο!!! :lol: Και εδώ εμείς παίρνουμε 10.000 ευρώ και πρέπει να λέμε και ευχαριστώ! :down: Οπότε τα 20 ευρώ για εκεί, είναι σαν να λέμε <10 ευρώ εδώ.

agmarios
21-01-10, 15:34
Από το συνολικό ποσό, τα 2.5 θα επενδυθούν για την ανάπτυξη περιεχομένου
εγώ κρατάω αυτό, το περιεχόμενο δυστυχώς είναι υποβαθμισμένο και δεν βλέπω οργανωμένη προσπάθεια αναβάθμισης.

minos197
22-01-10, 00:58
MANOS;3276765']Τι μισθούς έχουν??? Πριν λίγες μέρες σε μια εκπομπή είχε μια Ιρλανδέζα δασκάλα που κλαιγόταν ότι έπαιρνε χαμηλό μισθό.... 50.000 ευρώ τον χρόνο!!! :lol: Και εδώ εμείς παίρνουμε 10.000 ευρώ και πρέπει να λέμε και ευχαριστώ! :down: Οπότε τα 20 ευρώ για εκεί, είναι σαν να λέμε <10 ευρώ εδώ.

Για να καταλάβεις το κωμικό της υπόθεσης ,σε τρένο στην Αγγλία πετυχαίνω ένα τύπο γύρω στα 35 που μιλούσε με μια μεγάλη γυναίκα και τις έλεγε ότι οι σκεφτεται να πάει Σουηδία γιατί ο μισθός του ~80.00 λίρες είναι ψίχουλα σε σχέση με αυτά που πέρνει η σουηδέζα σύντροφος του ....Που να του έλεγα πόσο πληρώνεται ο πτυχιούχος στην Ελλάδα δηλαδή..

Jazzer
22-01-10, 09:32
Μεγάλα λόγια πολιτικών που αφού πρώτα "έλυσαν" πολλά από τα μεγάλα προβλήματα των φτωχών, τώρα θα τους δώσουν και φθηνό internet....

sonic
22-01-10, 13:32
To πρόβλημα δεν είναι οτι αυτοί παίρνουν πολλά, αλλά ότι οι Έλληνες παίρνουν λίγα, αλλά τέσπα, συμφωνώ με τον Jazzer.

grayden
23-01-10, 04:09
Μεγάλα λόγια πολιτικών που αφού πρώτα "έλυσαν" πολλά από τα μεγάλα προβλήματα των φτωχών, τώρα θα τους δώσουν και φθηνό internet....
Οπότε μέχρι να φέρουν "world peace" ας παρατήσουν όλα τ' άλλα...

Φανερός Πράκτωρ
23-01-10, 04:32
σιγά τις παροχές. εγώ με 30 ευρώ στην Γαλλία έχω internet,τηλέφωνο απεριόριστο σε Ευρώπη και όχι μόνο αλλά και iptv.

MNP-10
23-01-10, 12:50
σιγά τις παροχές. εγώ με 30 ευρώ στην Γαλλία έχω internet,τηλέφωνο απεριόριστο σε Ευρώπη και όχι μόνο αλλά και iptv.

Ειδος συνδεσης / ταχυτητα?

Φανερός Πράκτωρ
23-01-10, 13:09
neuf box 4992 Kbps down, 800 Kbps up (το οποίο πρέπει να είναι SFR πια). Δεν ξέρω αν η τηλεφωνία και η τηλεόραση είναι μέσα στα παραπάνω νούμερα.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αυτό πρέπει να είναι (http://adsl.sfr.fr/offres-adsl/internet/#1)

@ ADSLgr.com All rights reserved.