PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικό internet: πελάτες Β' κατηγορίας;



foititiko
21-01-10, 02:50
Είναι πλέον συχνό φαινόμενο τα βράδια να παθαίνει "βλάβες" το φοιτητικό ιντερνετ του ΟΤΕ και να μην μπορείς να μπεις σε καμια σελίδα.
Ακόμα και στο τηλέφωνο του support υπαρχει αυτοματοποιημενο μηνυμα Ότι το φοιτητικό έχει βλάβη.

Ακόμα κι αν δεν έχει βλάβη, τα βράδια όλα πάνε σε ρυθμούς χελώνας.
Αν ο ΟΤΕ δε μπορεί να συμμετέχει στη δράση ΔΙΟΔΟΣ μπορεί απλά να μη συμμετέχει. Δε δίνει κάτι τσάμπα...για να γίνονται αυτές οι διακρίσεις, διότι στο κανονικό adsl ΟΤΕ δεν υπάρχουν ανάλογες βλάβες ακόμα και στην ίδια περιοχη!
Απλά οι Β κατηγορίας πελάτες μας τρώνε bandwidth, ας τους ρίξουμε όλους off!

cranky
21-01-10, 03:01
:welcome:


Αν ο ΟΤΕ δε μπορεί να συμμετέχει στη δράση ΔΙΟΔΟΣ μπορεί απλά να μη συμμετέχει.
Κλασσική περίπτωση: Ο,τι αρπάξουμε.

Απλά οι Β κατηγορίας πελάτες μας τρώνε bandwidth, ας τους ρίξουμε όλους off!Ε, πού είναι το παράξενο ;;:what:
Στο Ελλάντα είσαι.

DSLaManiaC
21-01-10, 03:07
Η δρομολόγηση της κίνησης γίνεται μέσω ΕΔΕΤ.

TeoT
21-01-10, 03:07
Ε, πού είναι το παράξενο ;;:what:
Στο Ελλάντα είσαι.

Αυτο ειναι σιγουρο .
Μονο στην Ελλαδα κραζεις τον αλλον φταει δεν φταει χωρις καμια επιπτωση.

cranky
21-01-10, 03:15
.... διότι στο κανονικό adsl ΟΤΕ δεν υπάρχουν ανάλογες βλάβες ακόμα και στην ίδια περιοχη!
................

DSLaManiaC
21-01-10, 03:17
................

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3276087&postcount=3

boliziner
21-01-10, 03:43
http://www.youtube.com/watch?v=jEDv463vRb8

billybiros
21-01-10, 03:43
... για να γίνονται αυτές οι διακρίσεις, διότι στο κανονικό adsl ΟΤΕ δεν υπάρχουν ανάλογες βλάβες ακόμα και στην ίδια περιοχη!
Απλά οι Β κατηγορίας πελάτες μας τρώνε bandwidth, ας τους ρίξουμε όλους off!

Όπως ακριβώς ανέφερε και ο DSLaManiaC

Η δρομολόγηση της κίνησης γίνεται μέσω ΕΔΕΤ.

Δεν τρώνε καθόλου bandwidth τα φοιτητικά στον ΟΤΕ (αυτό είναι βέβαιο) !!!
Ο ISP σου είναι η ΕΔΕΤ (από εκεί παίρνεις ip) - ο ΟΤΕ αναλαμβάνει να σε συνδέσει με αυτή και φυσικά είναι υπεύθυνος για την κατάσταση της γραμμής σου (συγχρονισμός κοκ).
Aν το πρόβλημα είναι στην ΕΔΕΤ ο ΟΤΕ δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα (δεν είναι στην πραγματικότητα δικό του το τεχνικό ζήτημα).

foititiko
21-01-10, 21:55
Όντως είναι υπεύθυνη η ΕΔΕΤ και το ΕΜΠ για την κίνηση του φοιτητικού, σορρυ δεν το ήξερα, οπότε μπορεί να μη φταίει ο ΟΤΕ.
Θα τρέξω όμως κανένα διαγνωστικό να δω που μπορεί να έχει loss το route...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συμπέρασμα...φοιτητικό? Μόνο στην ανάγκη...

dfourt
22-01-10, 02:59
Έχω και εγώ Δίοδος, μέσω HOL βέβαια.
Το πρόβλημα με τα φοιτητικά(ή τουλάχιστον στο δικό μου) είναι ότι πέφτει πολύ συχνά ο DNS που χρησιμοποιούν by default.
Αν αλλάξεις τον DNS είσαι μια χαρά.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πχ τους DNS της google(8.8.8.8 και 8.8.4.4 ή τους 208.67.222.222 και 208.67.220.220 του opendns)

Πάντως καμιά φορά, αρκετά σπάνια βέβαια,κόβεται η κίνηση προς εξωτερικό, οπότε, για κανα μισάωρο, έχεις πρόσβαση μόνο σε ελληνικά sites(για την ακρίβεια σε sites που είναι Hosted στην Ελλάδα.(αν βάλεις λοιπόν dns εξωτερικού,όπως οι προαναφερόμενοι,δεν θα έχεις πρόσβαση σε κανένα site...)

Για αυτό θα σου πρότεινα να βάλεις σαν primary DNS έναν από τους παραπάνω, και σαν secondary dns τον 194.177.210.210 του ΕΔΕΤ, οπότε στην απίθανη περίπτωση που κοπεί η σύνδεση με το εξωτερικό,να έχεις πρόσβαση τουλάχιστον στα ελληνικά site)

Τους dns τους αλλάζεις από το Interface του router(προτεινόμενο) ή από τα Windows. Ψάξ'το.

Α, και ο ΟΤΕ δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, και αμφιβάλω αν θα έβγαζες και ποτέ άκρη με τις τηλεφωνήτριες...:P

manolisvl46
22-01-10, 13:20
να πω και εγω τον πονο μου...
εμενα χανει σε απροσδιοριτσες χρονικες στιγμες το σημα...
σα να μην περνει σημα το router... με ενα restart συνηθως ειναι οκ αλλα υπαρχουν και φορες που μεχρι το βραδυ η την επομενη μερα δεν εχω ιντερνετ...
στην αρχη νομιζα οτι φταιαει το router αλλα μετα τα τοσα reset που του εκανα λογικα 8α το βλεπα...
υπαρχει τροπος να δω αν φτεει για τη σταθεροτητα της γραμμης το router...?

spiros_ik
22-01-10, 13:22
εγώ έχω φοιτητικό και έχω το εξής πρόβλημα! Δεν μπορώ να μπω σε διάφορες σελίδες και έχω ένα συνεχόμενο loading της σελίδας ούτε καν σφάλμα δεν βγάζει! Σε άλλες σελίδες μπαίνω κανονικά!!! Ο,τι να ναι δηλαδή! Κάνω ένα tracert να δω που κολλάω και περνάω κανονικά αλλά στο browser τίποτα! και το ίδιο πρόβλημα έχουν όλα τα PC που συνδέω! Στο router δεν κάνω κάποιο έλεγχος κίνησης ούτε παίζει κάποια access list! παίρνω εχθές στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ και μου λέει ναι όντως έχει δηλωθεί γενική βλάβη από προχθές το βράδυ μόνο που εγώ το πρόβλημα αυτό το έχω τουλάχιστον 1 μήνα και παλεύω να δω τι παίζει! κατέβασα και το firewall έκλεισα και το personal firewall της Esete τσέκαρα και τις εξαίρεσεις γενικά αλλά και πάλι το ίδο!!! ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!! χαχαχαχα :p

Simpleton
22-01-10, 13:25
(...)
Πάντως καμιά φορά, αρκετά σπάνια βέβαια,κόβεται η κίνηση προς εξωτερικό, οπότε, για κανα μισάωρο, έχεις πρόσβαση μόνο σε ελληνικά sites(για την ακρίβεια σε sites που είναι Hosted στην Ελλάδα.(αν βάλεις λοιπόν dns εξωτερικού,όπως οι προαναφερόμενοι,δεν θα έχεις πρόσβαση σε κανένα site...)
(...)

Μήπως, κατά τύχη, προχτές πάλι, από τις 10 το βράδυ και για τουλάχιστον μιάμιση ώρα;

papdoux
22-01-10, 13:34
Και εγώ έχω παρατηρήσει πρόβλημα με το φοιτητικό μέσω ΟΤΕ. Γενικά υπάρχει μία αργοπορία στο browsing και αραιά έχω authentication failure με τον ISP οπότε και δεν έχω IP address.

spiros_ik
22-01-10, 13:36
το authentication failure έγινε το βράδυ της τετάρτης συγκεκριμένα!! αλλά το πρόβλημα που έχω εγώ δεν ξέρω τι παίζει! αυτό που περιέγραψα παραπανω

baskon
22-01-10, 13:45
Οποτε αποτι φαινεται δε φταιει ο Οτε για τα προβληματα σας και αρα δεν ισχυει το : πελατες Β κατηγοριας..
Απο τη στιγμη που το εχουν και απο τη Hol το προβλημα ειναι θεμα του ΕΔΕΤ και οχι του οτε..
Οποτε η φαση ειναι οπως στους συνδρομητες ΑΡΥΣ που εχουν ιντερνετ σε αλλη εταιρια αλλα μεσω Οτε..Δηλωνεις βλαβη στην αλλη εταιρια .Αυτη στον Οτε..Και ο χρονος κυλαει ..
Κατι αντιστοιχο γινεται και σαυτη τη περιπτωση .Δηλωνεις βλαβη στον Οτε.Μεχρι να συνενοηθει με το ΕΔΕΤ εχουν περασει 10 μερες..

Παντως να βαλετε τους Opendns θα ηταν καλο ωστε να δειτε μηπως βελτιωθει η κατασταση..
Αν ειναι θεμα authentication τοτε ειναι θεμα που δε λυνεται αμεσα..

spiros_ik
22-01-10, 13:46
κάνω και ένα telnet στην 80 και παίρνω html αλλά παρόλα αυτά στο browser δεν την βλέπω την σελίδα και μου κάνει συνεχόμενο loading και όχι μόνο σε μία σε πολλές σελίδες! ακόμα και σε αυτές που μπαίνω το loading στις περισσότερες δεν σταματάει παρόλο που τις βλεπω! καμιά φορά δεν τις βλέπω και ολόκληρες τις βλέπω μισές μισές ή λίγο λίγο!!!

billybiros
22-01-10, 15:42
Για το authentication failure έχει να κάνει με την ΕΔΕΤ και τη σχολή.
Από την ΕΔΕΤ γίνεται η δρομολόγηση αλλά από τη σχολή παίρνουν ip τα φοιτητικά.
Σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω πως μπορεί να κάνει κάτι ο ΟΤΕ.

Αν όμως δεν μπαίνει σε κάποιες μόνο σελίδες ή φορτώνουν μισές μπορεί να φταίει ο DNS, μπορεί όμως να φταίει και το MTU όπως είχε αναφερθεί σε προηγούμενη ενότητα.

The problem occurs because many web servers block ICMP messages, which causes the server to continuously send 1500-byte packets. These packets are dropped, and as a result, the requested web site does not load. If the web server is properly configured and ICMP messages are not blocked, the server adjusts its MTU and retransmits until the page loads completely.

A partially loaded page occurs when the initial data packets sent from the web server are under the 1492 byte maximum. However, a packet is then sent that exceeds this maximum. The server continues to retransmit this oversized packet that results in a partially loaded page and a "waiting for reply..." message in the status bar.

Αν γίνεται κανονικά ping στη διεύθυνση αλλά ο browser δεν φορτώνει τη σελίδα ή τη φορτώνει μισή μπορούμε να παίξουμε λίγο με τα PPPoA / PPPoE και το MTU στο router (σε κάποιους παλιότερα έχει δουλέψει) εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=344495) ή να κάνουμε αυτό που αναγράφει στο site της cisco εδώ (http://www.cisco.com/en/US/tech/tk175/tk15/technologies_tech_note09186a0080093bc7.shtml) με το Dr. TCP utility. Να αλλάξουμε δηλαδή το MTU στα Windows σε 1492 (από 1500 που είναι default) ή μικρότερο.

The Dr. TCP utility needs to be run only once. The registry change is saved at the completion of this procedure.

1. Navigate to the Dr. TCP leavingcisco.com utility.
2. Reload the page in order to ensure you have the current copy.
3.Download the latest version of the utility (DRTCPnnn.exe).
4. Run the utility.
5.From the menu choose your Ethernet adapter.
6.In the MTU field, type 1492.
7.Click in another field, but do not type anything.
8.Click Apply in order to save the change, and then click Exit.
9.Reboot the PC.

Για να δούμε πόσο πρέπει να είναι το MTU (πάντοτε για την περίπτωση που φορτώνονται μισές ή δεν φορτώνει μόνο κάποιες και φυσικά δεν φταίει ο DNS) μπορούμε να τρέξουμε.
ping -t www.page.com (για να δούμε αν βλέπει τη σελίδα)
ping -t -f -l 1465 www.page.com (πχ needs fragment)
ping -t -f -l 1464 www.page.com (πχ ping - ok)
τότε το MTU πρέπει να γίνει 1464+28=1492
Εναλλακτικά μπορούμε να δοκιμάσουμε μικρότερα νούμερα και το απαιτούμενο MTU είναι αυτό που δεν χρειάζεται fragment + 28.

spiros_ik
22-01-10, 18:16
θα το δοκιμάσω αυτό που μου είπες γιατί δεν είμαι σπίτι! Ουσιαστικά το MTU είναι ο μέγιστος αριθμός δεδομένων που μπορώ να στείλω και να λάβω μέσα απο το δίκτυο??? αν κατάλαβα σωστά??
το +28 που λες είναι κάτι default??? αν σου είναι εύκολο εξηγησε μου δύο πράγματα πέρι MTU και fragment (ουσιαστικά overflow του πακέτου δεδομένων που στέλνω) γιατι ασχολούμαι με τα δίκτυα πολύ και με ενδιαφέρουν και θέλω να ξέρω γιατί είμαι και σε σχολή που ασχολούμαστε με δίκτυα όπως και στην πρακτική !!! αν σου είναι εύκολο!

spiros_ik
22-01-10, 22:45
σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια άλλαξα το MTU μόνο σε 1492 και παίζει καταπληκτικά!!! αλλά αν μπορείς να μου απαντήσεις κ σε αυτά που ρώτησα επάνω θα ήμουνα ευγνωμων!!!

billybiros
23-01-10, 10:30
To MTU (Maximum transmission unit) είναι το μέγιστο μέγεθος του πακέτου μετάδοσης.
Περισσότερα για το MTU εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_transmission_unit).

Όσον αφορά το 28 είναι το άθροισμα των IP και ICMP (http://el.wikipedia.org/wiki/ICMP) headers.
1500 The biggest-sized IP packet that can normally traverse the Internet without getting fragmented. Typical MTU for non-PPPoE, non-VPN.
1492 The maximum MTU recommended for Internet PPPoE implementations.
1472 The maximum ping data payload before fragmentation errors are received on non-PPPoE, non-VPN connections.
1460 TCP Data size (MSS) when MTU is 1500 and not using PPPoE.
1464 The maximum ping data payload before fragmentation errors are received when using a PPPoE-connected machine.
1452 TCP Data size (MSS) when MTU is 1492 and using PPPoE.
576 Typically recommended as the MTU for dial-up type applications, leaving 536 bytes of TCP data.
48 The sum of IP, TCP and PPPoE headers.
40 The sum of IP and TCP headers.
28 The sum of IP and ICMP headers.

Για περισσότερες λεπτομέρειες google - άρε τις παραπάνω έννοιες.

Βασικά επειδή το παραπάνω πρόβλημα έχει ξαναναφερθει στο site μου είχε κάνει εντύπωση (μου φάνηκε πολύ παράξενο πως μπορεί να φορτώνει μόνο κάποιες σελίδες και άλλες όχι) και το έψαξα λίγο στο google (έχει πολύ πράγμα) και αρκετό ενδιαφέρον.
Τα παραπάνω είναι κυρίως από αναφορές από ξένα site.
Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα με τά δίκτυα (στη σχολή ήμουν σε άλλο τομέα) αλλά έχουν μπόλικο ενδιαφέρον τα άτιμα.:)

spiros_ik
23-01-10, 11:55
σ ευχαρίστω! το είχα διαβάσει το link που είχες στείλει απο πριν!!!

όποιος ενδιαφέρεται υπάρχει και αυτό που το εξηγεί αναλυτικά εδώ (http://en.kioskea.net/faq/sujet-2093-introduction-to-mtu)!

wezor
28-01-10, 07:25
Έχω και εγώ φοιτητικό conx στα 2 mbits και 4 φόρες (βραδύ) έχω διακοπεί η σύνδεση μου και κυμαίνετε από 30 λεπτά η διακοπή έως 3 ώρες. Μάλιστα την μια φορά ήρθε το επόμενο πρωί η σύνδεση μου.
Λόγο ότι τις 2 φόρες διήρκησε αρκετά η διακοπή πηρά τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα με τα φοιτητικά username.
Την δεύτερη φορά που ξαναπήρα και ρώτησα για πιο λόγο δεν έχω internet ο υπάλληλος με την μια μου λέει κύριε δεν έχετε ενημερωθεί?(και πριν προλάβω να του πω ποιος να με ενημερώσει) μου λέει : ΕΕΕ συγγνώμη να σας ενημερώσω αλλά έχουμε πάλι πρόβλημα με τα φοιτητικά πακέτα και εργαζόμαστε σε αυτό και μάλλον αύριο το πρωί θα αποκατασταθεί .
Τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει…. (υπάρχει και μία αργοπορία στο browsing αρκετά βράδια)

HuX_FluX
01-02-10, 03:35
Κι εγω χρηστης του φοιτητικου connx εδω και χρονια ας καταθεσω την εμπειρα μου, που ισως οδηγησει σε αρκετα συμπερασματα για το αν φταιει ο ΟΤΕ η οχι.

Μεχρι πριν 3 μηνες, ειχα OnDSL φοιτητικο για 2 περιπου χρονια. Προβληματα ειχα σπανιοτατα και αυτα μικρης διαρκειας.
Πριν λιγο καιρο το μετετρεψα σε connx φοιτητικο οπως με προτρεψαν απο το τηλεφωνο οι υπαλληλοι του ΟΤΕ, χωρις καμια επιπλεον επιβαρυνση και με δωρο ενα ρουτερ. Εκτοτε αντιμετωπιαζω συχνα τα προβληματα που περιγραφονται παραπανω, με αποκορυφωμα πριν 2 βδομαδες που εμεινα 25+ ωρες χωρις internet.

Οι υπαλληλοι στην υποστηριξη πελατων εντυπωσιακοι, μιας και εκανα αλλεπαλληλα τηλεφωνηματα. Αρχικα μου μιλησαν για βλαβη που θα αποκατασταθει λιαν συντομως. Επειτα μου μιλησαν για αναβαθμιση. Επειτα μου ξαναειπαν για βλαβη αγωνστου ταυτοτητος με αγνωστο χρονο αποκαταστασης. Τελικως κανεις τους δεν με ενημερωσε με καποια σαφηνεια και απλως περιμενα 25 ωρες χωρις να εχω internet. Κανεις τους δεν μιλησε για προβλημα στην ΕΔΕΤ παντως.

Μονο ενας υπαλληλος ειπε οτι ηταν προβλημα στο authentication των φοιτητικων.

Οπως και να εχει απο εκεινη τη μερα και επειτα, οι υπηρεσιες ειναι πραγματικα Β κατηγοριας, καθως οι αποσυνδεσεις ειναι συχνες και μαλιστα με μεγαλη διαρκεια offline, που δεν παιρνεις ουτε καν IP.

Αλλο κλασσικο προβλημα ειναι οτι ωρες ωρες, δεν μπορεις να συνδεθεις με κανεναν server εξωτερικου, ενω σε .gr domains θελει πολλη ωρα να φορτωσει τις σελιδες. Κοινως δεν εχεις ουσιαστικα internet.

Εν τελει, εχω φτασει σε ενα σημειο να μην ενοχλουμαι τοσο πολυ για τα προβληματα που εχει η συνδεση (τεινω να τα συνηθισω), αλλα για το οτι ποτε δεν εχω ενημερωση, ουτε καν γνωριζουν το προβλημα στο 90% των περιπτωσεων, αλλα με ενοχλει επισης οτι δεν διαφαινεται ελπιδα αποκαταστασης. Και πως να διαφαινεται οταν φαινεται οτι και οι ιδιοι αγνοουν το προβλημα...

alexis_21
01-02-10, 04:16
Κι εγω χρηστης του φοιτητικου connx εδω και χρονια ας καταθεσω την εμπειρα μου, που ισως οδηγησει σε αρκετα συμπερασματα για το αν φταιει ο ΟΤΕ η οχι...

Παίδες, όλοι όσοι έχετε προβλήματα για γράψτε τι DNS χρησιμοποιείτε.

Μήπως με openDNS είναι όλα οk?

Το λέω γιατί και σε μένα μου έκανε το τελευταίο καιρό νερά με τους DNS από ΕΔΕΤ και από τότε που το γύρισα σε openDNS δουλεύει απροβλημάτιστα.

icsd08063
01-02-10, 05:02
Και εγώ στην παρέα σας ανήκω.:p

Η μόνη διαφορά που έχω παρατηρήσει σε σχέση με το Conn-X 2 Mbs (έναντι της τωρινής 2 MBs φοιτητικής μου γραμμής) είναι ότι δεν πιάνω απόλυτα maximum ταχύτητα.

Π.χ με το Conn-X έπιανα max down speed 2 MBs... (πραγματικά τόσο έπιανα:oneup:).
Ωστόσο με το φοιτητικό, δεν έχω ανέβει πάνω από 1,8 MBs. Και όλα αυτά με τον ίδιο εξοπλισμό που είχα και με το Conn-X (D-Link Modem DSL-320T).

Θα μου πείτε σιγά την διαφορά, αλλά είναι κάτι.
Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως και να φταίει το homeplug linksys που έχω και μεταφέρω την γραμμή λίγα μέτρα.
Επίσης, αντιμετωπίζω ορισμένα βράδια το φαινόμενο του να έχει πέσει το Internet.
Αλλά μάλλον αυτό οφείλεται στον ανεξήγητο καιρό της Σάμου που μπορεί μέσα σε 5' να αρχίσει να βρέχει καταρακτωδώς και κρίμα σε όσους δεν έχουν UPS:whistle:
Αποσυνδέσεις δεν έχω συναντήσει ακόμη (γύρω στο 3μηνο είναι που το γύρισα σε φοιτητικό) ενώ χρησιμοποιώ DNS by default.

HuX_FluX
01-02-10, 20:36
Παίδες, όλοι όσοι έχετε προβλήματα για γράψτε τι DNS χρησιμοποιείτε.

Μήπως με openDNS είναι όλα οk?

Το λέω γιατί και σε μένα μου έκανε το τελευταίο καιρό νερά με τους DNS από ΕΔΕΤ και από τότε που το γύρισα σε openDNS δουλεύει απροβλημάτιστα.

Την IP του router μου εχω ως DNS στα windows στις ρυθμισεις δικτυου. Και στο router, δεν εχω ρυθμισει καποιο dns.

(Το router ειναι Zyxel, καμια σχεση με του ΟΤΕ).

dfourt
01-02-10, 21:56
Την IP του router μου εχω ως DNS στα windows στις ρυθμισεις δικτυου. Και στο router, δεν εχω ρυθμισει καποιο dns.

(Το router ειναι Zyxel, καμια σχεση με του ΟΤΕ).

Έ άρα έχεις τους DNS του ΕΔΕΤ(τους παίρνει αυτόματα το router κάθε φορά που συνδέεσαι).
Για να μην έχεις προβλήματα πρέπει να πας στο router και να βάλεις manual τους DNS, είτε του google είτε του opendns.(τα έχω γράψει παραπάνω)

voithostyrempora2
01-02-10, 22:05
Ή κάτι πιο έξυπνο,βάζεις primary το ρούτερ σου το οποίο πάιρνει τους δύο του ΕΔΕΤ και secondary τον primary του OpenDNS,οπότε έτσι έχεις ουσιαστικά 3 DNS Servers :) .

alexis_21
02-02-10, 01:51
Την IP του router μου εχω ως DNS στα windows στις ρυθμισεις δικτυου. Και στο router, δεν εχω ρυθμισει καποιο dns.

(Το router ειναι Zyxel, καμια σχεση με του ΟΤΕ).

Να μπεις στο μενού του ρούτερ σου και να βάλεις μόνο τους openDNS. Να αφαιρέσεις όποιους άλλους έχει και τους αυτόματους (που λογικά είναι του ΕΔΕΤ). Πες μας μετά τι έγινε.

Είμαι πολύ περίεργος να δω αν θα σου λυθεί και εσένα το πρόβλημα.

georem
03-02-10, 06:25
Καλησπέρα σας,
Δε το ήξερα αυτό για τους DNS αλλά θα το δοκιμάσω και εγώ μιας και έχω αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα και με διακοπές και να μην έχω internet.

Να αναφέρω όμως και ένα άλλο πρόβλημα που έχω μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
Είχα 24άρα Forthnet μέσω ΟΤΕ και κλείδωνα στα 12 για 2 χρόνια περίπου.Αποφασίζουμε μια μέρα με τον αδερφό μου να βάλουμε φοιτητικό για πιο φτηνά και επιλέγουμε το 8Mbps του ΟΤΕ.Το πόσο το έχω μετανιώσει δεν λέγεται.Τόσο disconnect δεν είχα δει ποτέ μου.Μετά από ένα διάστημα κάπως σταθεροποιήθηκε.Πριν λίγο καιρό αποφάσισα και πήρα το asus wl-am604g μιας και το προηγούμενο router χάλασε.Για λίγες μέρες όλα καλά και ξαφνικά για 2 μέρες όλο διακοπές και κολλήματα το internet. Και την 3η μέρα έγινε το πρόβλημα. Με το που ανοίγω το router και συνδέεται στο internet, αν σηκώσεις τηλέφωνο να μιλήσεις ακούς πολλά χιόνια όπως κάνανε παλιά οι τηλεοράσεις και δυσκολεύεσαι να μιλήσεις. 3 φορές το δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ, τις 2 λένε κάνανε καθαρισμό της γραμμής και την 3η με πήρε ένας τεχνικός και μου λέει ότι είναι πρόβλημα ADSL. Το δηλώνω και πρόβλημα ADSL και με παίρνει κάποιος που μετά από λίγη κουβέντα μου αλλάζει προφίλ σε πιο σταθερό και από τα 8 με ρίχνει στα 7192 και λέει ότι είναι πρόβλημα ΟΤΕ και εκεί πρέπει να το δηλώσω πρόβλημα. 3 φορές έχω αλλάξει φίλτρα και splitter και έχω δοκιμάσει τα πάντα στο σπίτι με καλώδια και μόνο το router συνδεδεμένο κ.τ.λ. Οι συνδέσεις είναι 2 συσκευές τηλεφώνου όπου στην μία είναι το splitter με το router.

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε βοήθεια.
Ευχαριστώ.

andreadakis
03-02-10, 14:25
και εγω παιδια εχω φοιτητικο αλλα ουδεποτε ειχα σοβαρο προβλημα ,τα πολλα σκαλισματα δεν βγαινουν σε καλο. επισης καλο θα ηταν να χρησιμοποιητε και ελληνικη ορολογια δεν ειμαστε ολοι μυημενοι

@ ADSLgr.com All rights reserved.