PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα,τι φταίει?



rocknroll
21-01-10, 04:04
Καταρχήν γειά σας!
Εχω τωρα 2 χρονια περιπου forthnet2play και παρα τα κλασσικα προβληματα μπορω να πω οτι τον τελευταιο χρονο ειχε "φτιαξει" λιγο και αν εξεραισουμε μερικα ντισκονεκτς ολα πηγαιναν καλα .
Αυτο ομως τελειωσε πριν 2 βδομαδες περιπου που το ρουτερ που ειχα (το siemens c l 110 pou stelnei i eteria) χαλασε και χρειαστηκε να το αντικαταστισω .
Πηγα λοιπον πλαισιο και πηρα ενα ρουτερ που μου προτειναι εκει ο καταστηματαρχης το οποιο ειναι τo Belkin_0D7D51 .
Στην αρχη ολα εδειχναν καλα μεχρι την επομενη μερα που αρχισε το βασανο .
Συχνα ντισκονεκτς,λαγκ σε παιχνιδια μεσα και γενικα μαυρο χαλι .
Ελεγε λοιπον πως μαλλον φταιει το wireless (ενω το σημα ηταν μια χαρα,εξαλου το ρουτερ με το pc εχουν αποσταση 1 δωματιο) και δοκιμασα να το συνδεσω με καλωδιο .
Στην αρχη ολα φανηκαν παλι καλα,δεν ειχα συχνες αποσυνδεσεις και το λαγκ μεσα στα παιχνιδια εξαφανιστηκε .
Πριν 2 μερες ομως το απογευμα το μοντεμ σα να τρελαθηκε σε μια φαση και εκανε συνεχως ντισκονεκτς με αποτελεσμα να μην μπορω καν να σερφαρω.
Συνδεώταν το ιντερνετ για 5 δευτερολεπτα και μετα επεφται παλι .
Πηρα λοιπον τηλεφωνο στη φορθνετ και μου ειπαν πως η γραμμη δε φενεται να εχει καποιο προβλημα αλλα εβλεπαν και αυτοι τα ντισκονεκτς. (χαρακτηριστικα μου ειπε ο υπαλληλος οτι τα ντισκ ηταν αμετρητα και οτι γινοταν λεει "by user" κατι τετοιο αν καταλαβα καλα )
Μου ειπε να το δοκιμασω σε αλλη τηλεφωνικη πριζα και το συνδεσα στην κεντρικη του σπιτιου (εκει που ειναι και το τηλεφωνο με σπλιττερ) .
Οταν το εβαλα λοιπον εκει οι ασταματητες διακοπες σταματησαν και χαρηκα για μια στιγμη .
Ακομα και σημερα ομως εντοπιζω οτι το προβλημα δεν εχει λυθει καθως παλι κανει διακοπες το ιντερνετ ειδικα απογευματινες ωρες.
Δηλαδη μπορει να περασουν 4 ωρες χωρις καμια διακοπη αλλα καμια φορα εχω και 2 διακοπες μεσα σε διαστημα 10 λεπτων .
Ειλικρινα εχω απελπιστει πια γιατι παντα ειχα προβληματα με το ιντερνετ και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δεν ξερω πιο ειναι το προβλημα.
Απο την φορθνετ μου ειπαν οτι φταει μαλλον το μοντεμ αλλα ειναι ολοκαινουριο οποτε δεν ειμαι πολυ σιγουρος.
Να σημειωσω οτι με το παλιο siemens cl 110 ειχα επισης ντισκονεκτς αλλα οχι τοσο συχνα (θα ηταν μια φορα τη μερα πχ η και καθολου) .
Μενω στο Ηρακλειο Κρητης στην περιοχη Μασταμπα .
Δεν νομιζω να εχει προβλημα γενικα η περιοχη με φορθνετ , πιστευω το προβλημα ειναι ειται της γραμμης ειται οντως του μοντεμ .
Η γραμμη παντως αποτι μου ειπαν ειναι οκ,το τηλεφωνο επισης λειτουργει μια χαρα .
Το μονο προβλημα ειναι τα ντισκονεκτσ του ιντερνετ που δε ξερο πως να φτιαξω.
Παρακαλω παρα πολυ οποιος θελει να με βοηθησει γιατι περισσοτερο βασιζομαι σε ατομα του φορουμ που ασχολουνται χρονια με τον τομεα παρα τους υπαλληλους της φορθνετ οι οπιοι δε θα ελεγα οτι ειναι και εξτρα βοηθητικοι . (νο οοφφενσε)
Οτιδηποτε πληροφορια χρειαζεστε (σχετικα με ρυθμισεις μοντεμ ι καποιο λογκ )πειτε μου και θα κανω οτι καλυτερο μπορω αρκει να βρεθει λυση .
Επισης επειδη πιστευω οτι πολλοι θα πουν βαλε παλι siemens cl να βρεις την υγεια σου να ξαναεπισημανω οτι και με το siemens ειχα αποσυνδεσεις απλα σπανια και συνηθως οταν γινοταν κρατουσαν καμποσες ωρες (σαν να γινοταν κατι απο την φορτνετ δλδ) .
Επισης το siemens htan συνδεδεμενο στην μεσα πριζα και οχι στην κεντρικη οποτε δε καταλαβαινω γιατι το belkin εχει προβλημα στην μεσα πριζα τοσο πολυ και οχι τοσο στην εξω .
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων συνγχωρεστε την ορθογραφεια μου απλα γραφω πρωτη φορα εδω και λιγο γρηγορα .
Ανυπομονω για responses, kai pali thanks!

DSLaManiaC
21-01-10, 04:07
Μιας και ανέφερες ότι άλλαξαν τα πράγματα αλλάζοντας πρίζα στο router θα έλεγα να κάνεις αυτό αρχικά:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Banditgr
21-01-10, 12:24
Κάποια στατιστικά της σύνδεσης επίσης, όπως αυτά αναφέρονται και από τα 2 routers θα ήταν χρήσιμα.

rocknroll
21-01-10, 14:09
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις!
Οριστε μερικες εικονες απο το μοντεμ (αν θελετε κατι συγκεκριμενο να κανο πριντ πειτε) .

67500

Eπισης ξεχασα να πω πως το καλωδιο που παει απο το ρουτερ στην τηλεφωνικη πριζα ειναι καπως μεγαλο (10-15 μετρα περιπου) .
Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο αυτο? (και καλα να χανεται το σημα η κατι τετοιο)
Ακουγεται λιγο τραβηγμενο αλλα ειπα να το αναφερω μηπως και...

Banditgr
21-01-10, 14:33
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις!
Οριστε μερικες εικονες απο το μοντεμ (αν θελετε κατι συγκεκριμενο να κανο πριντ πειτε) .

...

Eπισης ξεχασα να πω πως το καλωδιο που παει απο το ρουτερ στην τηλεφωνικη πριζα ειναι καπως μεγαλο (10-15 μετρα περιπου) .
Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο αυτο? (και καλα να χανεται το σημα η κατι τετοιο)
Ακουγεται λιγο τραβηγμενο αλλα ειπα να το αναφερω μηπως και...

Σαφώς και υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο. Έχεις δοκιμάσει να το αλλάξεις ? Επίσης μιλάμε για το ίδιο καλώδιο που φτάνει στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού, ή σε άλλη άσχετη ? Δοκίμασε με το router πάνω στην κεντρική όπως σου είπαν για λίγες ημέρες. Κατά τα άλλα, τα στατιστικά σου δεν είναι ιδιαίτερα άσχημα, βέβαια βλέπω ένα SNR 5 που δεν μου αρέσει και τόσο και ίσως οφείλονται σε αυτό οι αποσυνδέσεις σου. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον συνεχίζεται αυτή η κατάσταση και αποκλείσεις το ενδεχόμενο προβληματικής εσωτερικής καλωδίωσης/προβληματικών router, θα πρέπει να ελέγξεις τι γίνεται στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, όπως σου υπέδειξε ο συμφορουμίτης DSLaManiaC. Αν δεν έχεις τις γνώσεις να το κάνεις, τότε απλά φωνάζεις τεχνικό να σου μετρήσει τη γραμμή.

Edit : Έλεγξε οπωσδήποτε τα splitters/filters που χρησιμοποιείς. Δεν είναι λίγες οι φορές που τραβάμε τα μαλλιά μας να βρούμε λύση για προβλήματα που προκαλούνται καθαρά από τέτοιυς προβληματικούς adapters.

rocknroll
21-01-10, 14:58
Σαφώς και υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο. Έχεις δοκιμάσει να το αλλάξεις ? Επίσης μιλάμε για το ίδιο καλώδιο που φτάνει στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού, ή σε άλλη άσχετη ? Δοκίμασε με το router πάνω στην κεντρική όπως σου είπαν για λίγες ημέρες. Κατά τα άλλα, τα στατιστικά σου δεν είναι ιδιαίτερα άσχημα, βέβαια βλέπω ένα SNR 5 που δεν μου αρέσει και τόσο και ίσως οφείλονται σε αυτό οι αποσυνδέσεις σου. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον συνεχίζεται αυτή η κατάσταση και αποκλείσεις το ενδεχόμενο προβληματικής εσωτερικής καλωδίωσης/προβληματικών router, θα πρέπει να ελέγξεις τι γίνεται στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, όπως σου υπέδειξε ο συμφορουμίτης DSLaManiaC. Αν δεν έχεις τις γνώσεις να το κάνεις, τότε απλά φωνάζεις τεχνικό να σου μετρήσει τη γραμμή.

Edit : Έλεγξε οπωσδήποτε τα splitters/filters που χρησιμοποιείς. Δεν είναι λίγες οι φορές που τραβάμε τα μαλλιά μας να βρούμε λύση για προβλήματα που προκαλούνται καθαρά από τέτοιυς προβληματικούς adapters.

Για να πω την αληθεια δεν δοκιμασα να το αλλαξω με το παλιο μοντεμ ομως (το σιμενς) δεν το χρησιμοποιουσα οποτε υπαρχει μια περιπτωση να φταιει και αυτο .
Θα το δοκιμασω αμεσως .
Τωρα φτανει στην κεντρικη μπριζα,οταν εκανε τις συνεχης αποσυνδεσεις που δε μπορουσα καν να μπω ιντερνετ ηταν στην μεσα (ασχετη οπως λες μπριζα) .
Οσο για το σπλιττερ το εχω βγαλει μαζι με το τηλεφωνο τις τελευταιες 2 μερες για να εντοπισω αν το προβλημα οφειλεται εκει αλλα μπα.. συνεχιζονται οι αποσυνδεσεις ανα τακτα διαστηματα .
Οσο αναφορα τον κατανεμητη,επειδη δεν ξερω απο αυτα,ηλεκτρολογο δλδ θα φωναξω και θα του πω να μετρησει την γραμμη?
Και επισης κατι τελευταιο , τα wireless συνηθως μεχρι τι αποσταση καλυβουν?
Δλδ ειναι φυσιολογικο να παρατηρω lag και ελαφρες αποσυνδεσεις ενω η διαφορα pc me router ειναι 10 μετρα? (μεσα στο ιδιο διαμερισμα,απλα ειναι η αποσταση σαλονιου και δωματιου ) .

panatas
21-01-10, 15:54
φιλε δοκιμασε κανενα αλλο ρουτερ μαλον εκει ειναι το προβλημα σου και αν εχει προβλημα παντο πισω στο πλαισιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.