PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία web server με Windows 2003 E.E



yiannis667
21-01-10, 19:28
Καλησπερα,θα ηθελα να δημιουργησω 1 web server για να φιλοξενω το domain μου στον σερβερ μου απο το σπιτι ( ibm x345 eServer ). Βασικα εχω χαθει στις ρυθμισεις και δεν ξερω τι μου γινεται.Ακομα χειροτερα δεν υπαρχει τεχνικος στην περιοχη του Ναυπλιου που να μου κανει αυτην την δουλεια !

Απο οτι εχω καταλαβει για να γινει WEB SERVER πρεπει να κανεις τα εξης..

1) ACTIVE DIRECTORY
2) DNS SERVER
3) APPLICATION SERVER ( IIS 6.0 ΚΤΛΠ )

Εχω 1 block 8 στατικων ip απο την Forthnet και ρουτερ/μοντεμ thomson 585 v7 το οποιο μου εκανε την ζωη ακομα πιο δυσκολη !!! Αυτο ητανε το τελειωτικο χτυπημα για να τα χασω τελειος !!!

Δεν εχω ιδεα πως να κανω τις ρυθμισεις οσες φορες και να προσπαθησα ητανε σκετη αποτυχια,βασικα θελω να μαθω πως γινονται ολα αυτα που περιγραφω , η τουλαχιστων διαφοτιστε με στα παρακατω...

Η σελιδα του ρουτερ μου δειχνει το στατικο ip μου 213.?.?.? ... τωρα τα στατικα ip που μου εχουνε δωσει δεν εχουν καμμια σχεση με το ip που δειχνει το ρουτερ μου ....αρχινανε απο 62.?.?.? αλλα δεν φαινονται πουθενα στο ρουτερ μου...

Πρεπει εγω να τα περασω και πως γινεται αυτο ? Προσπαθησα απο TCP/IP της καρτας δικτυου μου να ορισω 1 απο τα στατικα ip και βγαινει μηνυμα λαθους οτι το ip kai το subnet η το default gateway ΔΕΝ << ΚΟΛΛΑΝΕ >>.

Βασικα τα εχω χαμενα ! Αμα καποιος μπορει να μου εξηγησει τουλαχιστον τι παιζει με τα στατικα ip που περιγραφω και πως τα κανω ASSIGN στο κομπιουτερ μου θα ημουν ευγνομων

ArChEaN
21-01-10, 20:13
Απ' όσα γνωρίζω υπάρχουν 2-3 διαφορετικοί τρόποι

α) το LAN σου να ανήκει στο ίδιο subnet με την public IP του Domain σου. Αυτό το φτιάχνεις εσύ αλλά προσωπικά και γω δεν τα κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.

β) βάζεις διπλό modem/router για public/lan ips και τα κάνεις bridge. (ακούγεται δύσκολο αλλά με το σωστό εξοπλισμό δεν είναι)

γ) βάζεις ένα modem/router με υποστήριξη MultiNAT (το φτηνότερο είναι το Zyxel 660, μετά πας σε cisco - υπάρχουν και κάποιο μοντέλα vigor νομίζω που το υποστηρίζουν). Προσωπικά τη θεωρώ την πιο οικονομική και εύκολη λύση.

Είμαι σίγουρος ότι άλλα μέλη θα γνωρίζουν ακόμα περισσότερα για να σε βοηθήσουν.

glazarou
21-01-10, 21:10
Καλησπερα,θα ηθελα να δημιουργησω 1 web server για να φιλοξενω το domain μου στον σερβερ μου απο το σπιτι ( ibm x345 eServer ). Βασικα εχω χαθει στις ρυθμισεις και δεν ξερω τι μου γινεται.Ακομα χειροτερα δεν υπαρχει τεχνικος στην περιοχη του Ναυπλιου που να μου κανει αυτην την δουλεια !

Απο οτι εχω καταλαβει για να γινει WEB SERVER πρεπει να κανεις τα εξης..

1) ACTIVE DIRECTORY
2) DNS SERVER
3) APPLICATION SERVER ( IIS 6.0 ΚΤΛΠ )

Εχω 1 block 8 στατικων ip απο την Forthnet και ρουτερ/μοντεμ thomson 585 v7 το οποιο μου εκανε την ζωη ακομα πιο δυσκολη !!! Αυτο ητανε το τελειωτικο χτυπημα για να τα χασω τελειος !!!

Δεν εχω ιδεα πως να κανω τις ρυθμισεις οσες φορες και να προσπαθησα ητανε σκετη αποτυχια,βασικα θελω να μαθω πως γινονται ολα αυτα που περιγραφω , η τουλαχιστων διαφοτιστε με στα παρακατω...

Η σελιδα του ρουτερ μου δειχνει το στατικο ip μου 213.?.?.? ... τωρα τα στατικα ip που μου εχουνε δωσει δεν εχουν καμμια σχεση με το ip που δειχνει το ρουτερ μου ....αρχινανε απο 62.?.?.? αλλα δεν φαινονται πουθενα στο ρουτερ μου...

Πρεπει εγω να τα περασω και πως γινεται αυτο ? Προσπαθησα απο TCP/IP της καρτας δικτυου μου να ορισω 1 απο τα στατικα ip και βγαινει μηνυμα λαθους οτι το ip kai το subnet η το default gateway ΔΕΝ << ΚΟΛΛΑΝΕ >>.

Βασικα τα εχω χαμενα ! Αμα καποιος μπορει να μου εξηγησει τουλαχιστον τι παιζει με τα στατικα ip που περιγραφω και πως τα κανω ASSIGN στο κομπιουτερ μου θα ημουν ευγνομων

Θες βα φτιαξεις nameserver η web server?η και τα δυο?γιατι δεν εχω καταλαβει...
Αυτες οι 8 ip τι ρολο βαρανε?Ειναι public ips η του router σου?Εμπερδευτην...:hmm:

yiannis667
22-01-10, 00:19
Θες βα φτιαξεις nameserver η web server?η και τα δυο?γιατι δεν εχω καταλαβει...
Αυτες οι 8 ip τι ρολο βαρανε?Ειναι public ips η του router σου?Εμπερδευτην...:hmm:

TO IP 213..... που αναφερω το δειχνει στο ROUTER μου αλλα και οταν παω στο WHATSMYIP.ORG , web server θελω να φτιαξω αλλα για να το κανεις αυτο σε windows server 2003 πρεπει να βαλεις και dns server ρολο αποτι εχω καταλαβει , βασικα πηρα 1 block των 8 στατικων ip γιατι η τιμη τους ητανε αρκετα καλυτερη απο 1 στατικο ip , οχι οτι χρειαζομαι τοσα πολλα αυτην την στιγμη :)

Για να κανω WebHosting απο το σπιτι μου στο δικο μου σερβερ 100% πρεπει να το κανω και NAMESERVER με το ΙP της σελιδας μου ετσι δεν ειναι ? Για να μπορω πρεπει στο domain μου να βαλω το nameserver μου και το IP του

WAntilles
22-01-10, 00:26
Θα είσαι πολύ πιο ασφαλής και scalable με FreeBSD ή Linux.

Τα Windows δεν είναι σοβαρό λειτουργικό για ρόλο server.

yiannis667
22-01-10, 00:34
Θα είσαι πολύ πιο ασφαλής και scalable με FreeBSD ή Linux.

Τα Windows δεν είναι σοβαρό λειτουργικό για ρόλο server.

Μπορει να εχεις δικιο αλλα εδω με Windows και εχω χασει την μπαλα , που να επιχειρησω να βαλω Linux ? Oυτε LOGIN στο DESKTOP δεν θα μπορω να κανω :lol:

Μια ερωτηση ρε παιδια για τα ΙP γιατι τα εχω παρει στο κρανιο ....

Στο whatsmyip.org μου δειχνει IP 213.***.***.***

Στην σελιδα του ρουτερ thomson/internet/tcp/ip μου δειχνει το ιδιο IP

To block των 8 static ip ξεκιναει - ειναι 62.*.**.*** το οποιο δεν μου δειχνει ουτε το ρουτερ ουτε το whatsmyip.org , τι γινεται με αυτο το πραγμα ?

Που στο καλο ειναι τα 8 στατικα IP που δεν μπορω να βρω πουθενα ? Πως τα χρησιμοποιω ? Πως τα περναω στο ρουτερ μου η μπορω να κανω assign ενα στο pc mou ?

WAntilles
22-01-10, 11:30
Μπορει να εχεις δικιο αλλα εδω με Windows και εχω χασει την μπαλα , που να επιχειρησω να βαλω Linux ? Oυτε LOGIN στο DESKTOP δεν θα μπορω να κανω :lol:

Ήδη έχεις λανθασμένη ιδέα και προκατάληψη.

Σε έναν server ΔΕΝ χρειάζεσαι desktop.

Ας είναι.

Έκαστος κάνει τις επιλογές του, και υφίσταται τις συνέπειες αυτών.

yiannis667
22-01-10, 13:56
Ήδη έχεις λανθασμένη ιδέα και προκατάληψη.

Σε έναν server ΔΕΝ χρειάζεσαι desktop.

Ας είναι.

Έκαστος κάνει τις επιλογές του, και υφίσταται τις συνέπειες αυτών.

Nai re file δεν χρειαζεται κανεις server core installation και τρεχεις με command prompt , εφοσον εισαι τοσο καλος μηπως θα μπορουσες να απαντησεις τις ερωτησεις μου ? Σε ευχαριστω ! :)

agmarios
22-01-10, 14:34
- το πρόβλημά σου έχει να κάνει με το router σου και όχι με το λειτουργικό του server σου.

- active directory και nameserver δεν χρειάζεσαι. IIS προφανώς και χρειάζεσαι.

........Auto merged post: agmarios πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........
- σου αρκεί 1 στατική IP

WAntilles
22-01-10, 16:51
Nai re file δεν χρειαζεται κανεις server core installation και τρεχεις με command prompt , εφοσον εισαι τοσο καλος μηπως θα μπορουσες να απαντησεις τις ερωτησεις μου ? Σε ευχαριστω ! :)

"Ρε" αλλού. Όχι σε μένα.

Γνωριστήκαμε χθες σε πάρτι;

Είσαι αγενής.

Και ζητάς και τη βοήθειά μου κι από πάνω.

yiannis667
22-01-10, 19:05
"Ρε" αλλού. Όχι σε μένα.

Γνωριστήκαμε χθες σε πάρτι;

Είσαι αγενής.

Και ζητάς και τη βοήθειά μου κι από πάνω.

Ασε ΡΕ φιλαρακο :rofl: Και εσυ μαθε να << βοηθας >> αλλους εδω και οχι να γραφεις αοριστιες και εξυπναδες , γιατι αμα διαβασεις τι γραφεις ισως και καταλαβεις κατι για τον εαυτο σου ...

glazarou
22-01-10, 20:42
TO IP 213..... που αναφερω το δειχνει στο ROUTER μου αλλα και οταν παω στο WHATSMYIP.ORG , web server θελω να φτιαξω αλλα για να το κανεις αυτο σε windows server 2003 πρεπει να βαλεις και dns server ρολο αποτι εχω καταλαβει , βασικα πηρα 1 block των 8 στατικων ip γιατι η τιμη τους ητανε αρκετα καλυτερη απο 1 στατικο ip , οχι οτι χρειαζομαι τοσα πολλα αυτην την στιγμη :)

Για να κανω WebHosting απο το σπιτι μου στο δικο μου σερβερ 100% πρεπει να το κανω και NAMESERVER με το ΙP της σελιδας μου ετσι δεν ειναι ? Για να μπορω πρεπει στο domain μου να βαλω το nameserver μου και το IP του

κοιταξε να δεις φιλος,(ασε τις κοκορομαχιες και)κατσε να καταλαβεις λιγο τι παιζει γιατι βλεπω πως δεν εχει καταλαβει καποια πραγματα...

οχι για να φτιαξεις εναν web server δεν ειναι αναγκει να setareis και nameserver.. ενεργοποιεις iis και τιποτα αλλο(ισως στα windows server να ειναι ηδη ενεροποιημενος δεν ξερω)
μην μπερδευεσαι με το μπλοκ των ip(δεν καταλαβαινω για πιο λογο τις πηρες και τι ρολο βαρανε,εσυ ξερεις)

ερωτηση:Αυτη η ip που βλεπεις στο router kαι στο whatsmyip ειναι στατικη?

Αν ναι τοτε τελειωσε το θεμα...

Πας στο control panel του domain σου και φτιαχνεις απο εκει 1 nameserver με ip την στατικη σου ip.
Επειτα πας εκει που καταχωρεις τους namesevers για το domain σου και γραφεις τον nameserver που μολις εφτιαξες...

Ανοιγεις port 80 στο router για την local ip του υπολογιστη σου και ο server ειναι ετοιμος...(θα χρειαστει να περιμενεις περιπου 2 24ωρα μεχρι να λειτουργησει o nameserver)..

yiannis667
22-01-10, 20:57
κοιταξε να δεις φιλος,(ασε τις κοκορομαχιες και)κατσε να καταλαβεις λιγο τι παιζει γιατι βλεπω πως δεν εχει καταλαβει καποια πραγματα...

οχι για να φτιαξεις εναν web server δεν ειναι αναγκει να setareis και nameserver.. ενεργοποιεις iis και τιποτα αλλο(ισως στα windows server να ειναι ηδη ενεροποιημενος δεν ξερω)
μην μπερδευεσαι με το μπλοκ των ip(δεν καταλαβαινω για πιο λογο τις πηρες και τι ρολο βαρανε,εσυ ξερεις)

ερωτηση:Αυτη η ip που βλεπεις στο router kαι στο whatsmyip ειναι στατικη?

Αν ναι τοτε τελειωσε το θεμα...

Πας στο control panel του domain σου και φτιαχνεις απο εκει 1 nameserver με ip την στατικη σου ip.
Επειτα πας εκει που καταχωρεις τους namesevers για το domain σου και γραφεις τον nameserver που μολις εφτιαξες...

Ανοιγεις port 80 στο router για την local ip του υπολογιστη σου και ο server ειναι ετοιμος...(θα χρειαστει να περιμενεις περιπου 2 24ωρα μεχρι να λειτουργησει o nameserver)..

Ευχαριστω ! μια ερωτηση ! πηγαινω στο papaki.gr οπου ειναι ο καταχωρητης μου ... Πηγαινω στο μενου αλλαγη εξηπηρετητων ...

σου λεει γραψε η δημιουργησε το ονομα του nameserver και επειτα το ip του nameserver ...

Στο ip βαζω την ΣΤΑΤΙΚΗ που δειχνει το ρουτερ μου WANIP

Αληθεια το block των 8 ip γιατι το πηρα ? καμμια ιδεα τι να τις κανω ? :) Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου

καταχωρηση και δημιουργια nameserver γινεται στην ιδεα σελιδα/πεδιο του domain μου, δηλαδη μονο το στατικο μου IP χρειαζεται με οτι ονομα να ειναι ?

Το εκανα ηδη , περιμενω να δω εαν λειτουργησει , σε ευχαριστω !

glazarou
22-01-10, 21:32
Ναι μονο τη ιp σου βαζεις οταν φτιαχνεις nameserver για το domain name σου...
το ονομα θα ειναι του τυπου ns1.YOURDOMAINNAME.gr(πχ)

Δεν κανει τιποτα...

lefpap
22-01-10, 22:18
Καλησπερα,θα ηθελα να δημιουργησω 1 web server για να φιλοξενω το domain μου στον σερβερ μου απο το σπιτι ( ibm x345 eServer ). Βασικα εχω χαθει στις ρυθμισεις και δεν ξερω τι μου γινεται.Ακομα χειροτερα δεν υπαρχει τεχνικος στην περιοχη του Ναυπλιου που να μου κανει αυτην την δουλεια !

Απο οτι εχω καταλαβει για να γινει WEB SERVER πρεπει να κανεις τα εξης..

1) ACTIVE DIRECTORY
2) DNS SERVER
3) APPLICATION SERVER ( IIS 6.0 ΚΤΛΠ )

Εχω 1 block 8 στατικων ip απο την Forthnet και ρουτερ/μοντεμ thomson 585 v7 το οποιο μου εκανε την ζωη ακομα πιο δυσκολη !!! Αυτο ητανε το τελειωτικο χτυπημα για να τα χασω τελειος !!!

Δεν εχω ιδεα πως να κανω τις ρυθμισεις οσες φορες και να προσπαθησα ητανε σκετη αποτυχια,βασικα θελω να μαθω πως γινονται ολα αυτα που περιγραφω , η τουλαχιστων διαφοτιστε με στα παρακατω...

Η σελιδα του ρουτερ μου δειχνει το στατικο ip μου 213.?.?.? ... τωρα τα στατικα ip που μου εχουνε δωσει δεν εχουν καμμια σχεση με το ip που δειχνει το ρουτερ μου ....αρχινανε απο 62.?.?.? αλλα δεν φαινονται πουθενα στο ρουτερ μου...

Πρεπει εγω να τα περασω και πως γινεται αυτο ? Προσπαθησα απο TCP/IP της καρτας δικτυου μου να ορισω 1 απο τα στατικα ip και βγαινει μηνυμα λαθους οτι το ip kai το subnet η το default gateway ΔΕΝ << ΚΟΛΛΑΝΕ >>.

Βασικα τα εχω χαμενα ! Αμα καποιος μπορει να μου εξηγησει τουλαχιστον τι παιζει με τα στατικα ip που περιγραφω και πως τα κανω ASSIGN στο κομπιουτερ μου θα ημουν ευγνομων

Πρώτα απ' όλα το 1 και 2 που έχεις γράψει δεν είναι απαραίτητα για να στήσεις
web server.
τo subnet που σου έδωσε η forthnet σωστά δεν έχει σχέση με τη στατική του ρουτερ.
to subnet αυτό πρέπει να το στήσεις στο lan του ρουτερ.
μια απο αυτές τις public ip 62.x.x.x που σου δώσανε θα τη δώσεις στο web server
και άλλη μια στο ethernet του ρουτερ. φυσικά default gateway του web server
η ethernet ip του ρουτερ.
οταν είσαι έτοιμος να σηκωσεις τον web server ενημερώνεις τη forthnet
να περάσουν στους dns servers τους με την ip του web server και το domain name που έχεις κατοχυρώσει.
επίσης να δρομολογουν το δίκτυο 62.x.x.x που σου έδωσαν μεσω της static του ρουτερ.
εδώ θέλει προσοχή στα θέματα ασφαλείας. το δίκτυο 62.x.x.x θα είναι ξέφραγο αμπέλι
κανονικά θα έπρεπε να έχεις ένα πραγματικό firewall και να είχες δημιουργήσει dmz.
Δεν ξέρω καθόλου to 585 kai τις δυνατότητες του σαν firewall.
Σου προτείνω firewall και στον web server και κανένα άλλο pc στο δίκτυο 62.x.x.x

alter
22-01-10, 23:09
Η 213.... ειναι απο την εξωτερικη μερια του router σου. Απο την μερια του lan θα πρεπει να δωσεις μια απο τις 8 true ip που αγορασες εκτος απο την πρωτη που οριζει το δικτυο σου και την τελευταια που οριζει την broadcast address του δικτυου σου (δηλαδη εχεις 5 +1 διαθεσιμες για να τις αποδωσεις σε μηχανες του lan σου Η μια ειναι στον router) Προσεξε να χρεισημοποιησεις και το σωστο subnet.
Απο εκει και περα ο provider εχει περασει μια καταχωρηση στα routing tables που λεις για να βρειτε το 62.χ.χ.χ. θα το βρειτε μεσο του 213.χχχχχχ. Οποτε ο εξω κοσμος θα μπορει να κανει ping στην 62.χ.χ.χ του web server σου.
Σου προτεινω να βαλεις 2 καρτες δικτυου στον 2003. Η μια με την true ip και η αλλη να ανηκει στο εσωτερικο σου δικτυο. Αν χρειαζεσαι το εσωτερικο σου δικτυο να εχει Internet με το routing and remote access θα μπορεσει να το προσβαλεις. Επισης το routing and remote access περεχει και ενα firewall. Στον router σου δεν χρειαζεται το nat. Μπορεις να ορισεις ως dmz τον 2003 και να δουλεψεις λιγο περισσοτερο με το firewall απεχει ομως αρκετα απο τον να εισαι ασφαλης. Μετα κανε αυτο που σου εγραψε ο lefpap με την forthnet.
Y.Γ. Για καλο και για κακο κοψε απο τον IIS τον SMTP τουλαχιστον να μην μπορουν να στειλουν spam.

yiannis667
22-01-10, 23:42
Η 213.... ειναι απο την εξωτερικη μερια του router σου. Απο την μερια του lan θα πρεπει να δωσεις μια απο τις 8 true ip που αγορασες εκτος απο την πρωτη που οριζει το δικτυο σου και την τελευταια που οριζει την broadcast address του δικτυου σου (δηλαδη εχεις 5 +1 διαθεσιμες για να τις αποδωσεις σε μηχανες του lan σου Η μια ειναι στον router) Προσεξε να χρεισημοποιησεις και το σωστο subnet.
Απο εκει και περα ο provider εχει περασει μια καταχωρηση στα routing tables που λεις για να βρειτε το 62.χ.χ.χ. θα το βρειτε μεσο του 213.χχχχχχ. Οποτε ο εξω κοσμος θα μπορει να κανει ping στην 62.χ.χ.χ του web server σου.
Σου προτεινω να βαλεις 2 καρτες δικτυου στον 2003. Η μια με την true ip και η αλλη να ανηκει στο εσωτερικο σου δικτυο. Αν χρειαζεσαι το εσωτερικο σου δικτυο να εχει Internet με το routing and remote access θα μπορεσει να το προσβαλεις. Επισης το routing and remote access περεχει και ενα firewall. Στον router σου δεν χρειαζεται το nat. Μπορεις να ορισεις ως dmz τον 2003 και να δουλεψεις λιγο περισσοτερο με το firewall απεχει ομως αρκετα απο τον να εισαι ασφαλης. Μετα κανε αυτο που σου εγραψε ο lefpap με την forthnet.
Y.Γ. Για καλο και για κακο κοψε απο τον IIS τον SMTP τουλαχιστον να μην μπορουν να στειλουν spam.

Εγινες πολυ κατανοητος σε ευχαριστω !! Μια τελευταια ερωτηση

στο μενου LOCAL NETWORK settings tou ROUTER mou τα true static ip ta οριζω στο μενου κατω απο DHCP POOLS ? H ΣΤΟ IP ADRESSES που εκει περιεχει και το static tou router mou 192.168.1.254 ? ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΑΠΤΩ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ και επισης πως για παραδειγμα εφοσον περασω τα ip στο ρουτερ, πως τα κανω assign στο pc mou ?

Π.Χ. εβαλα τα στατικα ιp στο local network under DHCP POOLS τα δεχτηκε αλλα βλεπω οτι η static ip που βγαζει το pc μου στην σελιδα του ρουτερ κατω απο local network devices δεν εχει αλλαξει,exontas επισης σβησει τα παλια settings που οριζαν DHCP clients απο IP 192.168.1.64 εως .253 .....

Οταν παω στην καρτα δικτυου να βαλω use speciffic ip ( tcp-ip ipv4) μου βγαζει οτι το subnet ειναι λαθος βαση της ip kai default gateway...

Αμα μπορεις να μου εξηγησεις και αυτο θα ειμαι ευγνομον.Παντως για το τι γινεται με την καθε IP με βοηθησες αρκετα να καταλαβω !!!

Που σημαινει οτι το 213 ειναι το PUBLIC IP και οτι τα STATIC BLOCK που εχω ΓΙΝΟΝΤΑΙ ASSIGN στο LOCAL NETWORK μου / στα PC , τωρα βλεπω οτι μπορω να περασω τα IP στο router / local network και στο IP ADRESSES που περιεχει και την στατικη του ρουτερ αλλα και στο DHCP POOLS αλλα δεν ειμαι σιγουρος που μπαινουνε και πως γινονται ASSIGN στο PC.

Katω απο DHCP POOLS που τις εβαλα δεν γινανε ASSIGN στο PC , δηλαδη το PC συνεχισε να χρησιμοποιει την παλια STATIC IP του. XIΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΜΑ ΧΑΘΗΚΕΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ , ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΩ ... !!!

Ευχαριστω για τον χρονο σου

ΙΝΤΕΡFACE - LOCAL NETWORK
INTERFACE GROUP LAN

IP Addresses
IP Address/Mask Type
10.0.0.138/24 Static Edit Delete
192.168.1.254/24 Static Edit Delete

DHCP Pools
DHCP Pool Name Address Range Gateway
LAN_private 192.***.1.** - 192.***.*.*** 192.168.1.254 Edit


ΜΕΤΑ....


IP Address/Mask Type
10.0.0.138/24 Static
192.168.1.254/24 Static
DHCP Pools
DHCP Pool Name Address Range Gateway
LAN_private 62.*.**.***62.*.**.*** 192.168.1.254

αλλα το PC παρεμεινε με static ip local devices 192.***.*.** kai oxi 62......

lefpap
23-01-10, 00:22
Δεν έχεις καταλάβει τι σου λέμε.
Ξέχνα το DHCP στο ρουτερ και 2003 server που έχεις καλύτερα απενεργοποίησε το.
Θα αλλάξεις την 192.168.1.254 του ρούτερ σε μια απο τις 62.x.x.x , όχι την πρώτη και την
τελευταία. πρόσεχε το subnet mask, βάλε αυτο που σου δώσανε μαζί με τις 8 ip.
θα δώσεις άλλη μία απο τις 8 ip στον web server με το ίδιο subnet mask και default gateway
την ip που έβαλες στο ρουτερ.
Η wan (εξωτερική ) του ρούτερ μένει όπως έχει.
Ξαναδιάβασε αυτά που σου έγραψα εγώ και ο αlter.

lefpap
23-01-10, 11:02
Δεν περνάς την ίδια ip στο server. Κάθε ip πρέπει να είναι μοναδική.
Δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις καλά τα προηγούμενα post.
Πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να στήσεις κάτι
τέτοιο και να το συντηρήσεις.
Γιατί δεν δίνεις το site σου να φιλοξενηθεί κάπου αλλού, να γλυτώσεις τα λεφτά απο
το δίκτυο των 8 ip που πληρώνεις, τη στατική και τη λειτουργία του server ?
Το αποτέλεσμα το ίδιο είναι.
Εχεις ελέγξει τα κόστη , μάλλον πιό φτηνά είναι έτσι.

alter
23-01-10, 11:36
Static ip σημαινει οτι δεν θα περνει ip απο τον router τα 2003. Τωρα ο κατασκευαστης του router ορισε 2 ip ως προεπιλογη του. Αστες αυτες να υπαρχουν ή διεγραψε τες, ειναι αδιαφορο. Αν εχεις ορισει μια απο τις 62..... στο router και στα 2003 μπορεις να δεις τις ρυθμισεις του router δινοντας http://62....
Δηλαδη στον router
ΙΝΤΕΡFACE - LOCAL NETWORK
INTERFACE GROUP LAN

IP Addresses
IP Address/Mask Type
10.0.0.138/24 Static Edit Delete
192.168.1.254/24 Static Edit Delete
62.1.1.2/29 Static etc

Και στον 2003 στις ιδιοτητες τις εξωτερικης καρτας δικτυου στο internet protocol ipv4
ip 62.1.1.3
mask 255.255.255.248
GW 62.1.1.2
Dns 62.1.1.2

Υποθετω οτι το subnet που σου εχουν δωσει ειναι το 255.255.255.248

glazarou
23-01-10, 19:42
yiannis667 γιατι εχεις φαγωθει με αυτες τις ip που πηρες αφου καλα καλα δεν ξερεις για πιο λογο τις πηρες?και τελικα δεν ειπες λειτουργησε ετσι οπως τα ειπαμε?
A και θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια απο πανω
Ποιο το οφελος να κανει κανεις μια τετοια αλλαγη σε ip/subnet/dns στο router και στο local network?

glazarou
23-01-10, 23:30
Tiς πηρα για να τις κανω αssign στα μηχανηματα μου :) τωρα πως γινεται αλλο αυτο ...
Το 213 ip που ειχες αναφερει νωριτερα ειναι το PUBLIC IP του ρουτερ και δεν εχει να κανει με τα STATIC IP που πηρα και τα οποια πρεπει να περασω στο σερβερ μου kαι το ρουτερ για παραδειγμα για να εχω STATIC IP εκει και να μπορω να κανω WebHosting με Static Ip.Οχι με το 213 δεν λειτουργησε , ευχαριστω παντος

Οπα μισο μισο γιατι κοντευεις να μας τρελανεις πραγματικα....
Γνωριζεις γιατι πηρες αυτες τις ip απο την forthnet?
Γνωριζεις οτι αυτες τις ip δεν τις περνας στο ιδιο μηχανημα αλλα 1 ειναι για το router ,1 για το μηχανημα σου και οι αλλες 4 για αλλα μηχανηματα?
Γνωριζεις οτι δεν ειναι απαραιτητο να τις χρησιμοποιησεις?
Γνωριζεις αν η public ip σου ειναι στατικη?
Γνωριζεις οτι ακομα και να σεταρεις αυτες τις στατικες ip,αν δεν ειναι η public ip στατικη δεν γινεται να λειτουργησει ο server?
Γνωριζεις οτι αυτες ιp που πηρες δεν εχουν σχεση με την public ip?(α οκ το ξερεις αυτο)
Γνωριζεις γιατι δινεις manual ip/subnet mask kαι default getaway στις ρυθμισεις τcp-ip και γιατι πρεπει να καταχωρησεις το local pc στο router?
Γνωριζεις για το port forward της πορτας 80?
Γνωριζεις οτι οτι ακομα και να καταφερεις να δουλεψει ο server θα μπορεις να τρεχεις μονο στατικες σελιδες?

και τελος

Γνωριζεις οτι τελικα δεν λειτουργησε ο server συμφωνα με αυτα που σου ειπα γιατι η δεν ειναι στατικη η public ip σου η δεν εχεις κανει port forward την πορτα 80 η δεν εκανες σωστα αυτα που σου πα με τον nameserver?

Ειμαι πολυ περιεργος πως πας να στησεις κατι τετοιο χωρις να εχεις ιδεα απο δικτυα , αν δεν κατανοεις αυτα τα απλα πραγματα τοτε αστο το θεμα,παρατα το και βρες εναν web host να τελειωνεις....

sorry για το υφος μου αλλα οταν ανοιγεις ενα θεμα και περιμενεις να σε βοηθησουμε θα πρεπει και συ απο την μερια σου να μπορεις να το υποστηριξεις,τουλαχιστον....

φιλικα...

και επειδη μολις τωρα ειδα και το νεο σου post

Δεν προκειται για αλλαγη σε IP οπως το θετεις .. Απλα οριζω 1 στατικο IP στο κομπιουτερ μου απο τα 6 διαθεσιμα που εχω και εφοσον θελησω να το κανω WEB SERVER κανω install IIS και πηγαινω στον σελιδα του παροχου του domain name και εκει βαζω το IP που εβαλα στο PC μου ετσι ωστε οποιος επισκεφτετε το ονομα του domain μου να βλεπει την σελιδα που κανω hosting με IIS στο φακελο του κομπιουτερ μου..

Αμα δεν ειχα ορισει στατικο IP στο κομπιουτερ μου θα λαμβανε αυτοματα μη TRUE STATIC IP διευθυνση απο το DHCP SERVER LOCAL LAN του ΡΟΥΤΕΡ μου με το οποιο δεν θα μπορουσα να κανω αυτο που θελω ...

Τωρα ετσι οπως τα γραφω ετσι τα εχω καταλαβει ! Ελπιζω να ειναι και σωστα !!!

Τις IP τις εχω περασει στο ΡΟΥΤΕΡ μου απλα κανω λαθος στις ρυθμισεις TCP/IP της καρτας δικτυου μου και δεν συνδεεται το DNS


οχι οχι εισαι λαθος σε πολλα...

yiannis667
24-01-10, 00:12
Αφου τα διαβασες τα εσβησα :p

glazarou
24-01-10, 00:51
εχεις γραψει σε προηγουμενα post


Απο οτι εχω καταλαβει για να γινει WEB SERVER πρεπει να κανεις τα εξης..

1) ACTIVE DIRECTORY
2) DNS SERVER
3) APPLICATION SERVER ( IIS 6.0 ΚΤΛΠ )

χμμμ...
Εχεις καταλαβει πλεον οτι σου αρκει μονο το 3) ετσι?


Αληθεια το block των 8 ip γιατι το πηρα ? καμμια ιδεα τι να τις κανω ? Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου

χμμμ....


ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ PUBLIC STATIC IP ΣΑΝ NAMESERVER IP ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ WEBSERVER ?

σοβαρα?οχ και γω που ειχα στησει σερβερ με apache χωρις να παρω στατικες ip απο τον provider μου πως το εκανα....μα ποιος ειμαι!!!!

yiannis667
24-01-10, 03:02
Αφου τα διαβασες τα εσβησα :p

........Auto merged post: yiannis667 πρόσθεσε 89 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κοιταξε να δεις φιλος,(ασε τις κοκορομαχιες και)κατσε να καταλαβεις λιγο τι παιζει γιατι βλεπω πως δεν εχει καταλαβει καποια πραγματα...

οχι για να φτιαξεις εναν web server δεν ειναι αναγκει να setareis και nameserver.. ενεργοποιεις iis και τιποτα αλλο(ισως στα windows server να ειναι ηδη ενεροποιημενος δεν ξερω)
μην μπερδευεσαι με το μπλοκ των ip(δεν καταλαβαινω για πιο λογο τις πηρες και τι ρολο βαρανε,εσυ ξερεις)

ερωτηση:Αυτη η ip που βλεπεις στο router kαι στο whatsmyip ειναι στατικη?

Αν ναι τοτε τελειωσε το θεμα...

Πας στο control panel του domain σου και φτιαχνεις απο εκει 1 nameserver με ip την στατικη σου ip.
Επειτα πας εκει που καταχωρεις τους namesevers για το domain σου και γραφεις τον nameserver που μολις εφτιαξες...

Ανοιγεις port 80 στο router για την local ip του υπολογιστη σου και ο server ειναι ετοιμος...(θα χρειαστει να περιμενεις περιπου 2 24ωρα μεχρι να λειτουργησει o nameserver)..

χεχεχε , αμα δουλεψει ετσι .... ΜΟΝΟ με << APATSI >> γινονται αυτα !!!

Μηπως δεν καταλαβες τι μου γραφεις ? Οχι για διαβασετα αργα αργα !

Παντως σε ευχαριστω .
######### CASE CLOSED #########

........Auto merged post: yiannis667 πρόσθεσε 35 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θες βα φτιαξεις nameserver η web server?η και τα δυο?γιατι δεν εχω καταλαβει...
Αυτες οι 8 ip τι ρολο βαρανε?Ειναι public ips η του router σου?Εμπερδευτην...:hmm:

χαχαχαχαχα ! :oneup: Εισαι Γιγαντας :oneup:

lefpap
24-01-10, 13:30
Ωραίους τρόπους έχεις, κρίμα στην ώρα που σπαταλήσαμε να σε βοηθήσουμε :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.