PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ TV-OUT



dihonoia
13-01-04, 20:26
Παιδια καλησπερα.Λογω ελειψης χρηματων, εκανα τη βλακεια και πηρα για προσωρινη λυση μια FX5200 της MSI μιας και η προηγουμενη καρτα μου τα επαιξε για καποιο λογο. Ασε που ειναι ελεεινη για παιχνιδι.Τεσπα,στο θεμα....Δεν μπορω με τιποτα να βγαλω εικονα στη τηλεοραση και πρεπει να φταιει το καταραμενο NV17!!!! Η εξοδος της καρτας ειναι S-VHS και και το συνδεω στο SCART της TV. Χρησημοποιωντας το TVTOOL στη τελευταια του εκδοση που υποτιθεται οτι υποστριζει το ΝV17 δεν βρηκα λυση....
Εχει κανεις καμια ιδεα?
Το συστημα ειναι:
XP SP1 με ATHLON XP2800 σε nFORCE 2 400 motherboard της ASUS.

XTCgr
13-01-04, 21:49
από το Control Panel της FX (οχι των windows) επιλέγεις "τηλεόραση"? .Εκεί θα πρέπει να εμφανίζεται μια οθόνη υπολογιστή και λογικά μια τηλεόραση. Μήπως το Scart έχει διακοπτάκι για in/out ?

dihonoia
14-01-04, 00:09
Η συνδεσμολογια με τη τηλεοραση ειναι σωστη. Ειναι η ιδια ακριβως οπως την ειχα στην προηγουμενη καρτα και δουλεβε μια χαρα. Κατι παρεπει να γινει με τις ρυθμισεις,αλλα χωρις υπερβολες εχω δοκιμασει τα παντα. Εψαξα σε ενα σωρο FORUM για πληροφοριες,εκανα ολα οσα λενε αλλα τιποτα...
Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

nnn
14-01-04, 01:29
στις επιλογές για προχωρημένους της οθόνης,στις ιδιότητες της κάρτας γραφικών, έχει μια επιλογή για αντιμετώπιση προβλημάτων.
εκεί υπάρχει μια επιλογή που υποχρεώνει την κάρτα να ανιχνεύσει την τηλεόραση(τσέκαρε την).
μετά από το nview θα επιλέξεις που θέλεις να βγαίνει η έξοδος,στην tv ή στην οθόνη.

δυστυχώς οι drivers δεν συνεργάζονται πολύ καλά με τις fx(υπάρχουν προβλήματα που η nvidia λέει ότι θα αντιμετωπιστούν με νεότερες εκδόσεις).

εγώ έχω την fx5600 και δεν μπορώ να βγάλω διπλή έξοδο και στην οθόνη και στην τηλεόραση,μόνο στη μία από τις 2 κάθε φορά. :evil:

sooup
14-01-04, 02:25
Εάν η κάρτα δεν είναι απ' ευθείας πάνω στο scart, είναι πιθανό να μην τη βλέπει το p.c. Δοκίμασε s-video στην s-video είσοδο της TV. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μην χρησιμόποιησεις τίποτα διακλαδωτες, το RCA out (ή το s-video) της κάρτας πρέπει να πάει κατ' ευθείαν στο scart της TV, χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο μεταξύ τους.

XTCgr
14-01-04, 02:28
:roll: :roll: :roll: κάτι extreme! μήπως η κάρτα έχει κανα διακοπτάκι για επιλογή PAL ή NTSC ?

XTCgr
14-01-04, 02:29
εγώ έχω την fx5600 και δεν μπορώ να βγάλω διπλή έξοδο και στην οθόνη και στην τηλεόραση,μόνο στη μία από τις 2 κάθε φορά. :evil:


Αυτό νομίζω οτι το έχει καταφέρει μόνο η ATI με τις κάρτες της σε αντίθεση με την nVidia

sooup
14-01-04, 02:49
Ακόμα και NTSC να είχε θα έβλεπε εικόνα, απλώς θα ήταν ασπρόμαυρη ή το χαρακτηριστικό μπλέ-πράσινο χρώμα.
Στην κάρτα μου (MSI G4 Ti-4600) βλέπω κανονικά και το monitor και την TV (dual view)

Axilleass
14-01-04, 03:12
Κλεισε το pc ,αποσυνδεσε την οθονη σου, και με συνδεμενη την Tv κανε επανεκκινηση στα windows.. (να ειναι αναμενη η Tv ! :) )

XTCgr
14-01-04, 03:48
Ακόμα και NTSC να είχε θα έβλεπε εικόνα, απλώς θα ήταν ασπρόμαυρη ή το χαρακτηριστικό μπλέ-πράσινο χρώμα.
Στην κάρτα μου (MSI G4 Ti-4600) βλέπω κανονικά και το monitor και την TV (dual view)


ναι? Και εγώ ΜSI 4800 VTD έχω αλλά ποτε δεν το κατάφερα αυτό (το tv-tool αν και το έχω ακουστά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)!!! Μόνο στο φορητό που έχω Radeon έχω δουλέψει Dual View (PC + TV)

dihonoia
14-01-04, 04:13
οκ παιδες.....θα δοκιμασω οσα λετε και θα σας πω συντομα τι καταφεραμε!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

pajoee
14-01-04, 13:32
Καλησπέρα,
Νομίζω ότι ο Αχιλλέας έχει δίκιο. Και η δικιά μου κάρτα (GF3 Ti200) για να βγάλει TV OUT θέλει κατά την εκκíνηση να δει στη έξοδο 75ΩΜ. Που σημαίνει ότι η TV πρέπει να είναι αναμένη και το βύσμα σενδεδεμένο στην κάρτα γραφικών. Αν κατά την εκκίνηση δεν δουλέψει, πήγαινε στο display properties και σίγουρα κάπου έχει ένα ΤΑΒ που επιλέγεις Monitor ή TV out. Καλή επιτυχία.

XTCgr
14-01-04, 19:34
εχεις δοκιμάσει άλλους drivers της nVidia?

dihonoia
14-01-04, 19:54
οχι,μονο τους πιο προσφατους

nnn
14-01-04, 20:47
σε όλες τις κάρτες της nvidia που είχα,το twinview δούλευε κανονικά.
gf2mx,gf2,gf4ti.
στην τωρινή,fx5600,αρνείται να βγάλει και στις 2 εξόδους.

στο documentation του driver λέει ότι είναι πρόβλημα που θα διορθωθεί σε μεταγενέστερη έκδοση,ελπίζω.

Desperado
14-01-04, 22:54
Ολιγον τι ασχετο αλλα το tvtool πως το καταφερες να το δουλεψεις? εχει χρονικο περιορισμο απο οτι θυμαμαι και το ρημαδι ειναι αδυνατον να το σπασεις....

dihonoia
14-01-04, 23:07
και ομως σπαει....

Axilleass
15-01-04, 01:31
Παιδια καμια φορα παιζει ρολο -οσο κιαν ακουγεται παραξενο- και το M/B..
πριν 3 μηνες κοντεψε να με τρελανει ο τροπος που εκανε Tv-out η abit-max3 !!
Εψαχνα μια εβδομαδα νε βρω τι φταιει, και διαπιστωσα -οταν ξαναεβαλα την asus- οτι εφταιγε το Μ/Β !!

Υποψιν δε, οτι η max3 και η asus P4C800-E φορανε το ιδιο chipset...

@ ADSLgr.com All rights reserved.