PDA

Επιστροφή στο Forum : οι πραγματικές ταχύτητες της Forthnet



zoran
22-01-10, 00:52
Παιδιά κατεβάζω με Forthnet2play γύρω στα 9kbps,. Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα και είναι τόσο χαμηλά; Μπορούμε να κάνουμε ένα γκάλοπ με την παραπάνω ερώτηση ώστε να δούμε κ τί παίζει; Ευχαριστώ

nmavro73
23-01-10, 01:38
Δώσε στοιχεία γραμμής

zoran
23-01-10, 02:03
δηλαδή;

nmavro73
23-01-10, 13:04
Στατιστικά. Attenuation και snr. Μπορεί να σαι μακριά από το κέντρο. Δεν πληρώνεις 24 αλλά εώς 24.

zoran
23-01-10, 17:42
ok αλλά πού τα βρίσκω αυτά ώστε να σου πώ;

nmavro73
23-01-10, 17:59
Στην σελίδα του ρουτερ. http://192.168.1.1 ή http://192.169.1.254 δες το εγχειρίδιο σου τι λέει.

deniSun
23-01-10, 18:31
Παιδιά κατεβάζω με Forthnet2play γύρω στα 9kbps,. Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα και είναι τόσο χαμηλά; Μπορούμε να κάνουμε ένα γκάλοπ με την παραπάνω ερώτηση ώστε να δούμε κ τί παίζει; Ευχαριστώ


Δώσε στοιχεία γραμμής

Με την κατάσταση των τελευταίων ημερών πετάει...

zoran
23-01-10, 18:34
nmavro73, δεν μπορώ να βρώ τις τιμές που λες, σου στέλνω μια φωτό απ το μενού μπας κ καταλάβεις εσύ πού πρέπει να πάω!

Just_Nikos
23-01-10, 18:47
nmavro73, δεν μπορώ να βρώ τις τιμές που λες, σου στέλνω μια φωτό απ το μενού μπας κ καταλάβεις εσύ πού πρέπει να πάω!
Πανε system status και δες τι λεει εκει

ntinosss2003
23-01-10, 19:36
Εκτος της αποστασης απο τα εκαστοτε κεντρα(οσο πιο μακρια τοσο χαμηλοτερες ταχυτητες) ρολο μεγαλο παιζει τι σου δινουν απο εκει που κατεβαζεις..
Αλλα κατεβαζω απο Nvidia αλλα απο guru3d..

Ειναι σαν να εχεις φερραρι με τελικη 480χλμ/ωρα κ πας να τελικιασεις σε δρομο με μαξ 100χλμ(ατοπη συγκριση αλλα καπως ετσι εχει..απλα στο ιντερνετ δεν θα πιασεις τα μαξ σου αν δεν στα δωσει απο εκει που κατεβαζεις κ στον δρομο με την φερραρι θα σκοτωθεις..)

deniSun
23-01-10, 19:40
Εκτος της αποστασης απο τα εκαστοτε κεντρα(οσο πιο μακρια τοσο χαμηλοτερες ταχυτητες) ρολο μεγαλο παιζει τι σου δινουν απο εκει που κατεβαζεις..
Αλλα κατεβαζω απο Nvidia αλλα απο guru3d..

Ειναι σαν να εχεις φερραρι με τελικη 480χλμ/ωρα κ πας να τελικιασεις σε δρομο με μαξ 100χλμ(ατοπη συγκριση αλλα καπως ετσι εχει..απλα στο ιντερνετ δεν θα πιασεις τα μαξ σου αν δεν στα δωσει απο εκει που κατεβαζεις κ στον δρομο με την φερραρι θα σκοτωθεις..)

Εδώ και 1 εβδομάδα όλοι οι δρόμοι προς το εξωτερικό είναι για την forthnet χωματόδρομοι.
Οπότε και ferrari να έχεις σαν τρακτέρ θα πας.

ntinosss2003
23-01-10, 19:45
Εδώ και 1 εβδομάδα όλοι οι δρόμοι προς το εξωτερικό είναι για την forthnet χωματόδρομοι.
Οπότε και ferrari να έχεις σαν τρακτέρ θα πας.

Ξεχασα να αναφερω στα παραπανω οτι παιζει ρολο κ η περιοχη που βρισκεσαι..Πχ εγω στο ηρακλειο με σελιδες εξωτερικου που μου δινουν φουλ ταχυτητα κατεβαζω μεχρι σημερα σαν φερραρι..:p

........Auto merged post: ntinosss2003 πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παραδειγμα τωρα κατεβαζω απο nvidia με 2 mbit..κατεβαζα γιατι τελειωσε.. :P

deniSun
23-01-10, 19:48
Ξεχασα να αναφερω στα παραπανω οτι παιζει ρολο κ η περιοχη που βρισκεσαι..Πχ εγω στο ηρακλειο με σελιδες εξωτερικου που μου δινουν φουλ ταχυτητα κατεβαζω μεχρι σημερα σαν φερραρι..:p

........Auto merged post: ntinosss2003 πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παραδειγμα τωρα κατεβαζω απο nvidia με 2 mbit..κατεβαζα γιατι τελειωσε.. :P

Οτιδήποτε είναι εντός του δικτύου της forthnet ή διακινείται μέσω GRIX πάει κανονικά.
Όλα τα υπόλοιπα που βγαίνουν για λουκάνικα σέρνονται.

zoran
23-01-10, 20:55
βγάζεις άκρη με αυτά τα στοιχεία;

cmaniac
23-01-10, 21:07
Δωσε κι ενα απ το Diagnostic...

Βλεπω εισαι κατι παραπανω απο σταθερος με μικρο ομως upload. Ειναι ISDN??

zoran
23-01-10, 21:12
όχι ειναι double play, αλλά πώς το καταλαβαίνεις το σταθερό klp; δεν θα έπρεπε να έχω πάνω από 9kbps;ακούω από άλλους που πλησιάζουν τα 16

cmaniac
23-01-10, 21:21
Μαλλον εχεις μπερδεψει τις μοναδες μετρησης

kBps = kilo Bytes per second (χιλιαδες Byte ανα δευτερολεπτο)
kbps = kilo bits per second (χιλιαδες bit ανα δευτερολεπτο)

1 Byte = 8 bits

1kbps = 1024 bits per second
1Mbps = 1024 kilo bits per second

Η υπηρεσια που δινει η FORTHnet ειναι εως 24Mbps δηλαδη εως 24.576kbps.

Αυτο σημαινει πως μπορεις να κατεβαζεις μεχρι εως 24.576/8=3,072MBps...(Τρία κομμα μηδεν εβδομηντα δυο μέγκα μπάιτ ανα δευτερολεπτο) και να ανεβασεις μεχρι εως 1Mbps = 128kBps (εκατον εικοσι οκτω κιλο μπάιτ ανα δευτερολεπτο).

Ομως εξ αιτιας διαφορων παραγοντων που εχουν να κανουν με την φυσικη, το μοντεμ σου αποφασισε μετα απο σχετικη αναλυση αυτων των παραγοντων πως θα μπορεις να κατεβασεις μεχρι εως 12.551kbps και να ανεβασεις μεχρι εως 687kbps για να μπορεσει να διαχειριστει σωστα την συνδεση σου. Αλλιως θα αποσυνδεοταν πολυ συχνα η και δεν θα μπορουσε καν να επιτευξει συνδεση.

zoran
23-01-10, 21:28
οκ, thanx για τη διευκρίνηση τα Kbps είναι υποδιαίρεση δηλαδή των ΚΒps ε;

η ταχύτητα που μου δίνει δηλαδή το speedtest.net είναι οκ για τα Ελληνικά δεδομένα; Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ κ εξήγησέ μου!

cmaniac
23-01-10, 21:53
οκ, thanx για τη διευκρίνηση τα Kbps είναι υποδιαίρεση δηλαδή των ΚΒps ε;
Οχι, ειναι 2 διαφορετικες μοναδες μετρησης.

Σαν να λεμε αλογα - kiloWatt..


η ταχύτητα που μου δίνει δηλαδή το speedtest.net είναι οκ για τα Ελληνικά δεδομένα; Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ κ εξήγησέ μου!

Η ταχυτητα σου ειναι ικανοποιητικη για τα δεδομενα της Forthnet.. Να ξερεις οτι αναλογα με το φορτο διακυμαινεται, αλλα δεν θα παει ποτε πανω απο την ταχυτητα που σου λεει το μοντεμ σου οτι συγχρονιζεις.

Παντως να ξερεις πως το speedtest ειναι γενικα αναξιοπιστο.

Εδω φαινεται αυτο που σου λεω καθως μετρησε 830kbps ρυθμο ανεβασματος δεδομενων ενω το μοντεμ σου εχει συγχρονισει στα 687.

deniSun
23-01-10, 23:57
οκ, thanx για τη διευκρίνηση τα Kbps είναι υποδιαίρεση δηλαδή των ΚΒps ε;

η ταχύτητα που μου δίνει δηλαδή το speedtest.net είναι οκ για τα Ελληνικά δεδομένα; Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ κ εξήγησέ μου!

Για τα 12Μ που συγχρονίζεις είσαι μια χαρά.
Αν κατεβάζεις από εξωτερικό απλά καλή υπομονή...
Αυτές τις μέρες ζούμε σε εποχές dialup

zoran
24-01-10, 00:00
από εσωτερικό δηλαδή είναι πιό γρήγορο; μπορείτε να μου πείτε κάποιο site εσωτερικού για να διαπιστώσω το 12Μ (by the way, τί εννοείς 12Μ, 12ΜΒps?)

deniSun
24-01-10, 00:07
από εσωτερικό δηλαδή είναι πιό γρήγορο; μπορείτε να μου πείτε κάποιο site εσωτερικού για να διαπιστώσω το 12Μ (by the way, τί εννοείς 12Μ, 12ΜΒps?)

12Mbit συγχρονίζεις περίπου τουλάχιστον έτσι δείχνουν οι εικόνες που ανέβασες.
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/opensuse/distribution/11.2/iso/openSUSE-11.2-Addon-Lang-i586.iso

zoran
24-01-10, 00:11
αυτή η ταχύτητα που κατέβασα αυτό που μου έδωσες είναι νορμάλ;

deniSun
24-01-10, 00:23
αυτή η ταχύτητα που κατέβασα αυτό που μου έδωσες είναι νορμάλ;

Με ένα connection είναι καλή.
Εγώ πιάνω στα 12Μ.
Αν δοκιμάσεις με πολλαπλά connection πχ με flashget θα τερματίσει η σύνδεσή σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.