PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση routers



Lion
23-01-10, 02:52
Έχω το Thomson 585v7 και το D-Link 4300 wireless. Επιθυμώ να χρησιμοποιήσω το δεύτερο σαν ένα απλό gigabit switch, ενώ το πρώτο θα μοιράζει το ιντερνετ ασύρματα αλλά και wired από τις LAN θύρες του. Έχω συνδέσει με UTP5e τη μια LAN του Thomson στη μια απο τις 4 LAN του D-Link. Απεμεργοποίησα το DHCP στο D-link και του έδωσα IP 192.168.0.2 (δοκίμασα και 192.168.1.1 ώστε να είναι στο ίδιο range με Thomson αλλά το ίδιο απτέλεσμα είχα). Όσες συσκευές συνδεονται άμεσα στις LAN του D-Link παίρνουν IP από το Thomson και βλέπουν κανονικότατα η μία την άλλη. Το πρόβλημα είναι με τις συσκευές που συνδέονται στις LAN του Thomson. Ενώ παίρνουν IP (Φαίνονται στο configuration του Thomson) δεν επικοινωνούν καθόλου με τις συσκευές που ειναι συνδεδεμένες στο D-Link.
Τι κάνω λάθος; :hmm::sorry:

nontasaggelis
23-01-10, 18:04
Έχω το Thomson 585v7 και το D-Link 4300 wireless. Επιθυμώ να χρησιμοποιήσω το δεύτερο σαν ένα απλό gigabit switch, ενώ το πρώτο θα μοιράζει το ιντερνετ ασύρματα αλλά και wired από τις LAN θύρες του. Έχω συνδέσει με UTP5e τη μια LAN του Thomson στη μια απο τις 4 LAN του D-Link. Απεμεργοποίησα το DHCP στο D-link και του έδωσα IP 192.168.0.2 (δοκίμασα και 192.168.1.1 ώστε να είναι στο ίδιο range με Thomson αλλά το ίδιο απτέλεσμα είχα). Όσες συσκευές συνδεονται άμεσα στις LAN του D-Link παίρνουν IP από το Thomson και βλέπουν κανονικότατα η μία την άλλη. Το πρόβλημα είναι με τις συσκευές που συνδέονται στις LAN του Thomson. Ενώ παίρνουν IP (Φαίνονται στο configuration του Thomson) δεν επικοινωνούν καθόλου με τις συσκευές που ειναι συνδεδεμένες στο D-Link.
Τι κάνω λάθος; :hmm::sorry:

Για να ειναι το D-link switch καινα δουλευει και το ασυρματο ωστε να σερφαρεις πρεπει:
A)Να τεθει σε DHCP RELAY με DHCP Relay Server την ip του router σου!(μαλλον 192.168.1.254)
Β)Στο Network Setup Router IP του d-link πρεπει να μπει τιμη ip στο ευρος του THOMSON!(π.χ. 192.168.1.20 με μασκα υποδικτυου 255.255.255.0)
Ετσι οτι συνδεεται με το d-link θα παιρνει ip απο το Thomson και ολες οι συσκευες θα θεωρουνται δικτυο του!Με το 192.168.1.20 του παραδειγματος θα βλεπεις το μενου του d-link!
To DHCP RELAY ειναι μια μεθοδος συνεργασιας 2 dhcp server σε δυο συσκευες οταν θελουμε οι ip να δινονται και να ανοικουν μονο στην μια!

Lion
25-01-10, 12:11
Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ. Αυτό ήταν το πρόβλημα. Δεν είχα ενεργοποιήσει το DHCP RELAY. Τώρα όλα δουλεύουν ρολόι παρότι δεν έχω δηλώσει πουθενά τον DHCP RELAY SERVER. Δε βρήκα πουθενά στο D-Link το σημείο στο οποίο σου επιτρέπει να εισάγεις την IP του....Παρολαυτά δουλεύει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.