PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αποσυνδέσεις στην περιοχή Κύμης



jimaras
23-01-10, 03:17
την διαφημιση οτι δεν χαλαει γιατι τιν εβαλε ο οτε???για να χαλαει τα νευρα τα δικα μας??
αποσυνδεσεις συνεχως δεν συγχρονιζει η γραμμη εκτος για πολλες ωρες και συχνα!!!
απαντησεις απιστευτες!ερχονται καθε τοσο κατι φτιαχνουν και παλι τα ιδια!!!
το γελιο ειναι οτι καπως ετσι ειναι ολη η περιοχη εδω!επαρχια!
για μενα αφου το φτιαχνουν συνεχεια και συνεχεια χαλαει το πραγμα εν δουλευει σωστα!απλα πραγματα!
εαν καθυστερησεις 2-3 μερες την πληρωμη στο κοβουν ενω σου παρεχουν internet που χαλαει συνεχεια!
και στην αθηνα που εμενα απο οτενετ ειχα παει σφαιρα στην netone και ειχα ησυχασει!
τα συμπερασματα δικα σας!

tsomis
23-01-10, 10:40
Φιλε μου μην εισαι απολυτος.
Εχω οτενετ απο τοτε που ανοιξε.
Προβληματα ελαχιστα και παντα επιλυσιμα.
Εξαιρεσεις υπαρχουν για ολους.
Αναλογικα και αντικειμενικα η οτενετ αυτη τη
στιγμη ειναι η ποιο αξιοπιστη.
Απλα μην σου τυχει.

jimaras
23-01-10, 11:10
Για να λέω κάτι είναι τσεκαρισμενο πολύ καλά.δεν ασχολούμε με το αν πιάνει όλη την τχυτητα κλπ.απλά δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου εδώ και 2 χρόνια.δεν υπάρχει άλλος παροχος εδώ.παρά πολλοί έχουν τα ίδια προβλήματα εδώ.

christhenis
23-01-10, 12:26
Εγώ απο το 2006 έχω ΟΤΕ φίλε και αποσύνδεση τρώω κάθε 64 ώρες. Εκτός απο κάποιες περιπτώσεις που έκανε αναβαθμίσεις χωρίς να ενημερώσει:down:

dimkord
23-01-10, 14:28
και γω 2 χρονια OTE εχω και δεν εχω αποσυνδεσεις ποτε. Και σε αλλη εταιρια που ημουν πριν το ιδιο. Επαρχια ειμαι και 3,5 χλμ απο το κεντρο του οτε. Σε ολους μπορει να συμβει σε οποια εταιρια και να ειναι. Θεμα γραμμης και περιοχηε ειναι.

KALITEXNIS
23-01-10, 15:08
και γω 2 χρονια OTE εχω και δεν εχω αποσυνδεσεις ποτε. Και σε αλλη εταιρια που ημουν πριν το ιδιο. Επαρχια ειμαι και 3,5 χλμ απο το κεντρο του οτε. Σε ολους μπορει να συμβει σε οποια εταιρια και να ειναι. Θεμα γραμμης και περιοχηε ειναι.


Συμφωνώ απόλητα.:)

alwaysalone
23-01-10, 17:51
Απ'ότι εχω καταλάβει, τα ρούτερ την κανουν τη ζημιά με τις αποσυνδέσεις, και όχι τιποτα αλλο, αλλά ολοι οι κομπιουτεράκηδες πίνουν νερό στο όνομα τους..

Πάντως μετρά πώς θα σου κάτσει, και γώ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη, και παλιότερα που ειχα ενα προβλημα καικάποιες μερες δεν ειχα ίντερνετ, οταν έγινε η συγχώνευση οτενετ-ΟΤΕ, μου αφαίρεθηκε εκείνο το μικρό ποσο που αντιστοιχούσε στις ημέρες που δεν είχα ίντερνετ, στον πρώτο λογαριασμό μετά τη συγχώνευση.

Χωρίς να το εχω ζητήσει.

Σε γενικές γραμμές, εως τωρα, είμαι ενας ευχαριστημένος πελάτης. Σαφώς ολοι μπορεί να εχουμε ενα μικρό ή΄μεγάλο πρόβλημα κάποια στιγμή με τη σύνδεσή μας.

Στο παιδί που άνοιξε το thread: Μη συγκρινεις μια αστική πόλη (πχ αθήνα) με μια επαρχιακή. Και κει που εισαι, αν έβαζες netone, αμφιβαλλω αν θα είχες διαφορετικό αποτέλεσμα. Οπότε το πρόβλημα -υποθέτω- είναι υποδομής, και όχι παρόχου. Σαφώς πρεπει να αλλάξει. Αλλά....μολις το 2004-2005 εγινε προσιτο το adsl, βεβαια 5 χρονια δεν είναι λίγα, αλλά υποθέτω οτι υλοποιούνται διαρκώς νέα έργα.
Είμαι αισιόδοξη γενικά.
Αλλωστε μη ξεχνας, οτι ακομα και περιοχες της Αττικής, μέχρι πρόσφατα δεν είχαν εύκολή παροχή adsl, ειδικά στα Ανατολικά Προάστεια και το Υπόλοιπο Αττικής.

jimaras
26-01-10, 02:19
[QUOTE=alwaysalone;3280590]Απ'ότι εχω καταλάβει, τα ρούτερ την κανουν τη ζημιά με τις αποσυνδέσεις, και όχι τιποτα αλλο, αλλά ολοι οι κομπιουτεράκηδες πίνουν νερό στο όνομα τους..

Πάντως μετρά πώς θα σου κάτσει, και γώ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη, και παλιότερα που ειχα ενα προβλημα καικάποιες μερες δεν ειχα ίντερνετ, οταν έγινε η συγχώνευση οτενετ-ΟΤΕ, μου αφαίρεθηκε εκείνο το μικρό ποσο που αντιστοιχούσε στις ημέρες που δεν είχα ίντερνετ, στον πρώτο λογαριασμό μετά τη συγχώνευση.

Χωρίς να το εχω ζητήσει.

Σε γενικές γραμμές, εως τωρα, είμαι ενας ευχαριστημένος πελάτης. Σαφώς ολοι μπορεί να εχουμε ενα μικρό ή΄μεγάλο πρόβλημα κάποια στιγμή με τη σύνδεσή μας.

Στο παιδί που άνοιξε το thread: Μη συγκρινεις μια αστική πόλη (πχ αθήνα) με μια επαρχιακή. Και κει που εισαι, αν έβαζες netone, αμφιβαλλω αν θα είχες διαφορετικό αποτέλεσμα. Οπότε το πρόβλημα -υποθέτω- είναι υποδομής, και όχι παρόχου. Σαφώς πρεπει να αλλάξει. Αλλά....μολις το 2004-2005 εγινε προσιτο το adsl, βεβαια 5 χρονια δεν είναι λίγα, αλλά υποθέτω οτι υλοποιούνται διαρκώς νέα έργα.
Είμαι αισιόδοξη γενικά.
Αλλωστε μη ξεχνας, οτι ακομα και περιοχες της Αττικής, μέχρι πρόσφατα δεν είχαν εύκολή παροχή adsl, ειδικά στα Ανατολικά Προάστεια και το Υπόλοιπο Αττικής

δεν ειανια και τοσοσ σχετικα με το προβλημα που ανεφερω αυταπου λες!το αποτελεσμα για να μην λεμε πολλαειναι οτι το ρουτερ μυο εχει κειδωσει εδω 2 ημερες περιπου στα 1024!!!οχι ελεος αλλα πολυελαιος!!!
ειναι για γελια η υποθεση!!!πως ειναι δυνατον και στο νουμερο μου οτνα κανω τεστ δινει οτι εχει μεχρι 24???????????????????????????????!!!εδω δεν μπορει να πιασει 2048!και δεν με εχει ενημερωσει κανεις οτι εχω 1024 κι ας πληρωνω για 2048!!!!
αυτος ειναι ο ΟΤΕ ΚΥΡΙΟΙ!!
ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!!

Talaiporimenos
26-01-10, 02:51
Εχεις κανει ελενχο στις καλωδιωσεις? Δοκιμασες αλλο ρουτερ ?

jimaras
26-01-10, 18:18
Εχεις κανει ελενχο στις καλωδιωσεις? Δοκιμασες αλλο ρουτερ ?
Να ταξαναπαμε μια από την αρχή πάλι.είναι αλεγμενα όλα αυτά δεν είμαι παιδάκι δεν με μοιάζουν τα παιχνίδια στο ΝΕΤ ούτε Και αν κατεβαζω 190κβ αντί για 220.είναι για γέλια αυτά που προσφέρουν.είμαι στην περιοχή Κύμης.σήμερα με πήραν τηλέφωνο για την βλάβη που δήλωσα.και όταν τους λέω γιατί 1024 αντί 2048 η απάντηση είναι για να μην έχω απσυνδεσεις.ελεοοοοοοοοοος.
Ερώτημα γιατί το συμβόλαιο μου λέει 2048 και πληρώνω για αυτό; Ενώ εχω1024;
Γιατί 2χρονια είχα 2048 πια τώρα έχω 1024;
Μήπως η χιονατ και η κακιά μάγισσα είναι το ένα και το αυτό πρόσωπο;
Μήπως τα : γουρουνακια ήταν 4;;;; Το τρίτο μάτι!!!!!
Είναι πολύ απλό το κόβω και ζητάω τα λεφτά μου πίσω και βάζω Vodafone mobile.

mondeo
26-01-10, 23:16
Πες μας ποιό ρούτερ έχεις και ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής.

jimaras
26-01-10, 23:48
Πες μας ποιό ρούτερ έχεις και ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής.

DLINK!ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΑ!ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΣΤΑ 1024!!!ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΟΥ ΟΤΕ!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ 2048 ΤΩΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΗΚΑ ΣΤΑ 1024!!!!ΟΤΕ ΟΤΕ ΟΤΕ!!!!

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 1024 256

SNR Margin (dB): 26.1 27.0
Attenuation (dB): 49.0 25.0
Output Power (dBm): 11.8 17.6

Super Frames: 115757 115755
Super Frame Errors: 1 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 0 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 4752666 0
Data Cells: 166598 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 1 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 10 0

Helpful Hints...

This page displays your router network and data transfer statistics that is helpful for D-Link technicians to identify if your router is functioning properly. The information provided is mostly just for information and does not affect the function of your router.

More...

mondeo
27-01-10, 00:09
Λοιπόν.
Η γραμμή σου δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερα προβλήματα πέραν του attenuation το οποίο υποδηλώνει ότι είσαι μακρυά από το κέντρο.Σύμφωνα με αυτό απέχεις περίπου 3.5 χλμ από το κέντρο.Είναι όντως αυτή η απόσταση;
Δύο πράγματα θα σου προτείνω:
1.Να ζητήσεις να σου χαμηλώσουν το SNR.
2.Να δανειστείς ένα Speedtouch 585 το οποίο φημίζεται γιά τη σταθερότητά του σε γραμμές με μεγάλο attenuation όπως η δική σου και να δοκιμάσεις.
Αυτά.

jimaras
27-01-10, 00:33
ειναι γυρω στα 3χιλιομετρα!μου την δινει γιατι ξερω οτι εχει προβλημα η γραμμη και δεν εχουν αλλη πορτα να με ριξουν!οτι και να κανω αν δεν με ριξουν σε αλλη πορτα παλι το ιδο θα γινει οπως γινεται συνεχεια!
με υπδομη ουγκαντας θελουν να μα ς τα παιρνουν για παροχες ευρωπης!!ε δεν γινεται αυτο με την καμια!!!
και στην τελικη ρε μαν γιατι να κανω ολα αυτα και να μην παρω μια συδεση vodafone που εχει καλυτερο σημα 3g απο την cosmote και να τελειωνει η ιστορια!το πολυτιμοτερο πραγμα σε ολες τις δουλειες ειναι ο χρονος και τον χανω μαζι τους!
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ!ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΧΕΙ ΗΤΑ ΠΑΝΥΓΙΡΙΚΗ ΑΣ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ!

mondeo
27-01-10, 00:48
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και τα έχω φωνάξει πολλάκις εδώ μέσα.Δυστυχώς στην επαρχία όπου είναι μονοκράτορες χέστ@.
Έχω δοκιμάσει το Mobile Internet και από τις τρεις εταιρίες.Απογοήτευση πλήρης.Πρόσφατα πήγα στο σπίτι μιάς συμφοιτήτριας της κόρης μου που είχε βάλει Vodafone.Μέσα στο σπίτι έπιανε GPRS και στο μπαλκόνι 3G.Τι έπρεπε δηλαδή να κάνει το θηλυκό;Χειμωνιάτικα να σερφάρει στο μπαλκόνι;Ζήτησε διακοπή κι έκανε αίτηση γιά HOL Double Play Lite.Πριν προχωρήσεις σε αυτή τη λύση βεβαιώσου πως μέσα στο σπίτι σου έχεις σήμα 3G.Επιμένω πάντως να δοκιμάσεις με Speedtouch.

terko
27-01-10, 03:11
Συμφωνώ απόλυτα με όσα σου λέει ο @mondeo.

jimaras
27-01-10, 11:17
Φίλε είπα κάτι βιαστικά για κινητό Ίντερνετ.έχει εταιρείες μεδορυφορικο tripleplay me 34,5 το μήνα 3,6 download και τελειώνει εδώ η ιστορία.και με δωρεάν τηλεφωνία σε 42 χώρες

emeliss
27-01-10, 12:14
έχει εταιρείες μεδορυφορικο tripleplay me 34,5 το μήνα 3,6 download και τελειώνει εδώ η ιστορία.και με δωρεάν τηλεφωνία σε 42 χώρες
Όπως;;;

mondeo
27-01-10, 17:31
Φίλε είπα κάτι βιαστικά για κινητό Ίντερνετ.έχει εταιρείες μεδορυφορικο tripleplay me 34,5 το μήνα 3,6 download και τελειώνει εδώ η ιστορία.και με δωρεάν τηλεφωνία σε 42 χώρες

Η παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών κατατάσσεται ως εξής:

Στην πρώτη θέση η οπτική ίνα.
Στην δεύτερη το ADSL.
Στην τρίτη το Satellite Internet.
Στην τέταρτη το Mobile Internet.

Σαφώς το Satellite Internet είναι κλάσεις ανώτερο από το Mobile Internet.Σε κόστος είναι επίσης προσιτό.Το μειονέκτημά του όμως είναι ότι πρέπει να ξοδέψεις περίπου 500 Ευρώ γιά τον εξοπλισμό.Δεν γνωρίζω αν σε αυτό τον τομέα έχει αλλάξει κάτι.Ρίξε μιά ματιά στο αντίστοιχο υπο-φόρουμ όπου γράφονται εντυπώσεις.

jimaras
30-01-10, 09:58
[QUOTE=mondeo;3288652]Η παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών κατατάσσεται ως εξής:

Στην πρώτη θέση η οπτική ίνα.
Στην δεύτερη το ADSL.
Στην τρίτη το Satellite Internet.
Στην τέταρτη το Mobile Internet.

Σαφώς το Satellite Internet είναι κλάσεις ανώτερο από το Mobile Internet.Σε κόστος είναι επίσης προσιτό.Το μειονέκτημά του όμως είναι ότι πρέπει να ξοδέψεις περίπου 500 Ευρώ γιά τον εξοπλισμό.Δεν γνωρίζω αν σε αυτό τον τομέα έχει αλλάξει κάτι.Ρίξε μιά ματιά στο αντίστοιχο υπο-φόρουμ όπου γράφονται εντυπώσεις.[/QUOT
ναι το κοστος εξοπλισμου ειναι γυρω στα 500 ευρω!εχει αλλαξει οτι ειναι αμφιδρομο 100% και δεν χρειαζεσε γραμμη οτε για το upload!μια εταιρεια που εχω δει για το φιλο που ρωτησε πριν ειναι η
hellasdigital me to satspeed triple play

emeliss
30-01-10, 10:55
Πέρα από τις τεχνικά μειονεκτήματα του δορυφορικού internet και του δορυφορικού voip, μιλάμε δηλαδή για όρια όπως 60Mb την ώρα, 360Mb την ημέρα, 2,4Gb τον μήνα και εξοπλισμό στα 600 ευρώ.

dia1995
30-01-10, 13:03
Λοιπόν.
Η γραμμή σου δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερα προβλήματα πέραν του attenuation το οποίο υποδηλώνει ότι είσαι μακρυά από το κέντρο.Σύμφωνα με αυτό απέχεις περίπου 3.5 χλμ από το κέντρο.Είναι όντως αυτή η απόσταση;
Δύο πράγματα θα σου προτείνω:
1.Να ζητήσεις να σου χαμηλώσουν το SNR.
2.Να δανειστείς ένα Speedtouch 585 το οποίο φημίζεται γιά τη σταθερότητά του σε γραμμές με μεγάλο attenuation όπως η δική σου και να δοκιμάσεις.
Αυτά.

Συμβουλεψου τον mondeo...Εγω εχω 8αρα με 28 attenuation και με το NetFasterIAD(απο Hol) ειχα αποσυνδεση ανα 1 μερα...(Βασικα σε εμενα παρεμβαλοτανε και μια κεραια ραδιοφωνου που ειχα στο σαλονι,αλλα αυτο το καταλαβα αφου αγορασα το SpeedTouch)..ειναι αποδεδιγμενο οτι αυτη η κεραια μαμουσε λιγο τα πραγματα) Λοιπον...Τωρα με το SpeedTouch μετραω 7 μερες up και συνεχιζω...Μα οταν το Σαββατο ο πατερας μου θα γυρισει απο την δουλεια και θα βαλει την κεραια για να ακουσει ραδιο:p θα την φαμε την αποσυνδεση,αλλα δεν με πειραζει εφοσον ξερω τι ειναι!!!Παρε ενα SpeedTouch,ελεγξε και μην παρεμβελετε τιποτα,(μην παθεις σαν εμενα που εψαχνα ενα μηνα...Και λοιπον,για να μην σου τα πολυλογω οτι λεω ειναι αποδεδειγμενο,και να ξερεις το SpeedTouch δεν θα παει χαμενο...κατι παραπανω
θα κανει...

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 5 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν και με τοσο SNR δεν θα επρεπε να εχεις αποσυνδεσεις ή δεν εχεις με 1mbps?
Και φιλε με τοσο attenuation μην ζητας πολλα,με μεγαλυτερες ταχυτητες θα εχεις αποσυνδεσεις,λογικο ειναι...

jimaras
30-01-10, 16:19
Συμβουλεψου τον mondeo...Εγω εχω 8αρα με 28 attenuation και με το NetFasterIAD(απο Hol) ειχα αποσυνδεση ανα 1 μερα...(Βασικα σε εμενα παρεμβαλοτανε και μια κεραια ραδιοφωνου που ειχα στο σαλονι,αλλα αυτο το καταλαβα αφου αγορασα το SpeedTouch)..ειναι αποδεδιγμενο οτι αυτη η κεραια μαμουσε λιγο τα πραγματα) Λοιπον...Τωρα με το SpeedTouch μετραω 7 μερες up και συνεχιζω...Μα οταν το Σαββατο ο πατερας μου θα γυρισει απο την δουλεια και θα βαλει την κεραια για να ακουσει ραδιο:p θα την φαμε την αποσυνδεση,αλλα δεν με πειραζει εφοσον ξερω τι ειναι!!!Παρε ενα SpeedTouch,ελεγξε και μην παρεμβελετε τιποτα,(μην παθεις σαν εμενα που εψαχνα ενα μηνα...Και λοιπον,για να μην σου τα πολυλογω οτι λεω ειναι αποδεδειγμενο,και να ξερεις το SpeedTouch δεν θα παει χαμενο...κατι παραπανω
θα κανει...

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 5 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν και με τοσο SNR δεν θα επρεπε να εχεις αποσυνδεσεις ή δεν εχεις με 1mbps?
Και φιλε με τοσο attenuation μην ζητας πολλα,με μεγαλυτερες ταχυτητες θα εχεις αποσυνδεσεις,λογικο ειναι...

καταλαβαιμουμε γιατι μιλαμε η απλα το παιζουμε ολοι ειδικοι??θα τα πω αλλη μια και τελευταια φορα!
γιατι 2,5 χρονια περιπου δεν ειχα τετοια προβληματα και τωρα εχω?τι με νοιαζει εμενα αν οι γραμμες τους ειναι χαλια???να τις φτιαξουν!προβλημα τους ειναι γιατι να μεταφερθει σε εμενα?και αφου ειναι χαλια και ειναι μακρια απο το κεντρο γιατι μου ειχαν κανει συμβολαιο για 2mbps???
μην τρελλαθουμε!!!υπαρχει βλαβη και δεν την φτιαχνουν για τους λογους τους!
απλα και χωρις πολλα snr και αλλα που μπερδευουν!δουλευε και τωρα δεν δουλευει αρα βλαβη!τελος

dia1995
30-01-10, 16:57
καταλαβαιμουμε γιατι μιλαμε η απλα το παιζουμε ολοι ειδικοι??θα τα πω αλλη μια και τελευταια φορα!
γιατι 2,5 χρονια περιπου δεν ειχα τετοια προβληματα και τωρα εχω?τι με νοιαζει εμενα αν οι γραμμες τους ειναι χαλια???να τις φτιαξουν!προβλημα τους ειναι γιατι να μεταφερθει σε εμενα?και αφου ειναι χαλια και ειναι μακρια απο το κεντρο γιατι μου ειχαν κανει συμβολαιο για 2mbps???
μην τρελλαθουμε!!!υπαρχει βλαβη και δεν την φτιαχνουν για τους λογους τους!
απλα και χωρις πολλα snr και αλλα που μπερδευουν!δουλευε και τωρα δεν δουλευει αρα βλαβη!τελος

Πρωτα απο ολα,τα εχουμε πει χιλιαδες φορες αυτα...Το ιντερνετ στην Ελλαδα ειναι τριτοκοσμικο,απο την στιγμη που εισα μακρια απο το κεντρο εχεις και προβληματα.Μεσα σε 2.5 χρονια πολλα μπορουν να συμβουν σε ενα κεντρο (DSLAM) το οποιο βρισκετε στην Ελλαδα.Επισης,ολοι θελουμε να τις φτιαξουν τις κολογραμμες,αλλα κοιτα που δεν τους συμφερει,και δεν μπορεις να τους κανεις και τιποτα...Οσο για το γιατι σου κανανε 2mbps συμβολαιο,εσυ τους ζητας φιλαρακι τι θα παρεις,αυτοι σου τα δινουνε απλα.Και δεν τους συμφερει να σου κανουνε μικροτερη συνδεση...Και ετσι και αλλιως τωρα δεν υπαρχει κατω απο 2...Και κατι ακομα...ΒΛΑΒΗ υπαρχει σε ολο το ιντερνετ στην Ελλαδα και δεν το φτιαχνουνε για τους λογους τους.Ελπιζω να καταλαβες ολα οσα σου λεω,με λιγα λογια,εισαι στην Ελλαδα!

mondeo
30-01-10, 17:35
Το έγραψα σε άλλο νήμα και θα το ξαναπώ.Έχω 24άρα από Voda-Hol επί 2.5 χρόνια περίπου.Όταν το πρωτοέβαλα έπιανα από 7300 έως 7700 και καμμιά φορά 8000Kbps με 44-45 attenuation.Η απόστασή μου από το DSLAM είναι 1800 άντε 2000 μέτρα.Έπρεπε λοιπόν να πιάνω στην ξεφτίλα 15Mbps!!!!!!!
Aπό το Σεπτέμβρη και μετά άρχισα σταδιακά να χάνω ταχύτητα και σήμερα με το ζόρι πιάνω 6Mbps με το Vigor.Το Speedtouch κλειδώνει 1Mbps χαμηλότερα.200 μέτρα πιό κάτω από το σπίτι μου μένει ένας ξάδερφός μου.Έχει 38 attenuation όταν εγώ τώρα έχω 46!!!!!!
Ποιός είναι ο ένοχος γι'αυτή την κατάσταση;
Μα φυσικά ένα ωραιότατο ΚΑΦΑΟ που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου το οποίο συνδέει όλη τη γειτονιά μου.Και δεν είμαι μόνο εγώ που έχω αυτά τα χάλια.ΟΛΗ η γειτονιά έτσι είναι ανεξαρτήτως παρόχου.
Τι να κάνω λοιπόν;Να πάρω μιά μπουλντόζα και να το ξηλώσω;Να του βάλω δυναμίτη;
Τι να κάνω;:(:(:(

dia1995
30-01-10, 17:52
Το έγραψα σε άλλο νήμα και θα το ξαναπώ.Έχω 24άρα από Voda-Hol επί 2.5 χρόνια περίπου.Όταν το πρωτοέβαλα έπιανα από 7300 έως 7700 και καμμιά φορά 8000Kbps με 44-45 attenuation.Η απόστασή μου από το DSLAM είναι 1800 άντε 2000 μέτρα.Έπρεπε λοιπόν να πιάνω στην ξεφτίλα 15Mbps!!!!!!!
Aπό το Σεπτέμβρη και μετά άρχισα σταδιακά να χάνω ταχύτητα και σήμερα με το ζόρι πιάνω 6Mbps με το Vigor.Το Speedtouch κλειδώνει 1Mbps χαμηλότερα.200 μέτρα πιό κάτω από το σπίτι μου μένει ένας ξάδερφός μου.Έχει 38 attenuation όταν εγώ τώρα έχω 46!!!!!!
Ποιός είναι ο ένοχος γι'αυτή την κατάσταση;
Μα φυσικά ένα ωραιότατο ΚΑΦΑΟ που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου το οποίο συνδέει όλη τη γειτονιά μου.Και δεν είμαι μόνο εγώ που έχω αυτά τα χάλια.ΟΛΗ η γειτονιά έτσι είναι ανεξαρτήτως παρόχου.
Τι να κάνω λοιπόν;Να πάρω μιά μπουλντόζα και να το ξηλώσω;Να του βάλω δυναμίτη;
Τι να κάνω;:(:(:(

Ελλαδα,ατυχια,εισαι ενας απο τους ατυχους,εγω εχω προβλημα αποσυνδεσεων εδω αν βαλω οτι εταιρια πανω απο 8mbps...Οταν ειχα hol24 την κατεβασα στα 7,μετρουσα μηνες online...Τωρα με ΟΤΕ 8 μετραω παλι μερες online,οποτε δεν εχω σοβαρα προβληματα...ειμαι τυχερος κατα καποιο τροπο...Τωρα για σενα,δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι...μονο να σταθεροποιηθεις(αν δεν εισαι) με οτι ταχυτητα εχεις!

baskon
30-01-10, 18:24
καταλαβαιμουμε γιατι μιλαμε η απλα το παιζουμε ολοι ειδικοι??θα τα πω αλλη μια και τελευταια φορα!
γιατι 2,5 χρονια περιπου δεν ειχα τετοια προβληματα και τωρα εχω?τι με νοιαζει εμενα αν οι γραμμες τους ειναι χαλια???να τις φτιαξουν!προβλημα τους ειναι γιατι να μεταφερθει σε εμενα?και αφου ειναι χαλια και ειναι μακρια απο το κεντρο γιατι μου ειχαν κανει συμβολαιο για 2mbps???
μην τρελλαθουμε!!!υπαρχει βλαβη και δεν την φτιαχνουν για τους λογους τους!
απλα και χωρις πολλα snr και αλλα που μπερδευουν!δουλευε και τωρα δεν δουλευει αρα βλαβη!τελος


Εισαι σιγουρος οτι ειναι προβλημα τους?
Μηπως τον Οτε ή την οποια εταιρια δε την απασχολει ενας πελατης?
Μηπως τελικα θα επρεπε να σε απασχολει λιγο περισσοτερο και οχι να λες προβλημα τους,τι με απασχολει εμενα..ΤΙ μου μεταφερουν το προβλημα?

Δυστυχως αν περιμενεις απο τον Οτε να βγαλεις ακρη δε θα βγαλεις..
Απο τη στιγμη μαλιστα που δηλωσες βλαβη και εδω και τοσο καιρο δεν εγινε τιποτα..
Αλλα δε σε βλεπω να το προσπαθεις κιολας..
Σου ειπαν 2-3 παιδια απο εδω να δοκιμασεις αλλο ρουτερ.ΣΥγκεκριμενα το speedtouch αλλα υπαρχουν και αλλα.
Απο τη στιγμη που δεν εχεις διαθεση να ασχοληθεις και απλως βολευεσαι με τη κατασταση συμφωνω..
Δουλευε,τωρα δε δουλευει αρα βλαβη!τελος.
Μεχρι να ερθει η οπτικη θα μεινεις ετσι..

Και μιας και λες οτι ολοι ειναι ειδικοι εσυ πως εγινες ειδικος και ξερεις οτι το προβλημα σου ειναι η ελλατωματικη πορτα στο dslam που δε στην αλλαζουν?
Στο ειπαν απτον Οτε?Πηγες στο dslam?

Σιγουρα εχεις το δικιο σου και εισαι αγανακτισμενος..Αλλα γιατι εισαι τοσο απολυτος?
Οι φιλοι εδω σου ειπαν καποια πραγματα που μπορεις να κανεις για να βελτιωσεις τη κατασταση..Γιατι τους απαντας με απολυτο τροπο?

FuS
30-01-10, 20:12
Κάτσε χαλάρωσε για να βρεις τι φταίει. Τα νεύρα, οι φωνές σαν να είσαι παιδάκι και το να είσαι απόλυτος δεν πρόκειται να σε βοηθήσει πουθενα.
Tόση ώρα δεν μας έχεις δώσει ούτε τα στοιχέια γραμμής σου να δούμε τι συμβαίνει και τι φταίει. Τα 3 km που ανέφερες (το καταλαβαίνεις ή όχι) είναι πολύ μεγάλη απόσταση. Όχι τεράστια αλλά πολύ μεγάλη.
Δεν έχεις αναφέρει καν τι κινήσεις έχεις κάνει. Απλά φωνάζεις και περιμένεις να συμφωνήσουμε μαζί σου στο παραλήρημα σου. Πες μας τι έχεις κάνει, κάνε ότι σου λένε οι συμφορουμίτες εδώ να δούμε και να σε βοηθήσουμε ως προς το τι φταίει και άσε καλύτερα τις φωνές για μετά (που δεν βοηθούν πουθενά τώρα). Δείχνεις ότι ούτε εσύ θες να βρεθεί λύση και απλά εκτονώνεσαι τρολλάροντας. Αυτό βλέπω εγώ προσωπικά.

dia1995
30-01-10, 23:32
Βασικα...Εχει δικιο ο fusmoker...Ολοι εχουμε τα δικαια μας οσον αφορα τα προβληματα μας...Και εγω ειχα προβλημα αποσυνδεσεων(Και χωρις το δικο σου attenuation,με 28 σε πληροφορω)Εκανα υπομονη,τυπωσα στην στο φορουμ πολλες φορες το προβλημα μου,πολλα ατομα λεγανε τις αποψεις τους...Καποιοι μου ειπανε να παρω το SpeedTouch,το πειρα και εγω λοιπον,χωρις καμια εγγυηση οτι θα μου φτιαξει τα πραγματα...Αντι για 1 μερα up που κρατουσε το προηγουμενο modem αυτο κρατουσε 3 μερες,οποτε κατι εκανε...Μετα απο λιγο καιρο,αφου επεμενα κι αλλο,ο terko,ενα μελος του φορουμ με βοηθησε αρκετα να λυσω το προβλημα μου,αλλα ειμουνα συνεργασιμος,του ειπα ακομη και για τις κεραιες που εχω εδω ενος ραδιοφονου,και τελικα αυτο εφτεγε...και επισης μου εχει λυσει πολλα αλλα προβληματα...Και γενικα ολοι με βοηθησανε πολυ..Οποτε γινε συνεργασιμος για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε...Δοκιμασε ολα οσα σου λενε και ειναι δυνατο να το κανεις,και κατι θα γινει...

terko
31-01-10, 02:26
Tόση ώρα δεν μας έχεις δώσει ούτε τα στοιχέια γραμμής σου να δούμε τι συμβαίνει και τι φταίει. Τα 3 km που ανέφερες (το καταλαβαίνεις ή όχι) είναι πολύ μεγάλη απόσταση. Όχι τεράστια αλλά πολύ μεγάλη.

Τα έχει δώσει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3287393&postcount=12)

FuS
31-01-10, 22:19
Δεν τα είχα προσέξει terko, ευχαριστώ.

Το attenuation είναι μεγάλο. Ίσως φτιάξει κάτι με ενδεχόμενη μείωση του snr.
Κάνε επίσης ένα τηλ (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) στο 134 και ρώτα σε τι ταχύτητα (προφιλ) σε βλέπουν εκεί. Ουσιαστικά να επιβεβαιώσεις ότι σε "βλέπουν" στα 2 mbps.
(υπάρει περίπτωση να "κόλλησε" ο κόμβος στο σύστημα και να χρειάζεται να ξανασυσχετίσουν το πακέτο - εννοώ να έχει μείνει adsl 1 mbps και ondsl home 2 mbps από λάθος "κατέβασμα" στοιχείων)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


..................δεν ειανια και τοσοσ σχετικα με το προβλημα που ανεφερω αυταπου λες!το αποτελεσμα για να μην λεμε πολλαειναι οτι το ρουτερ μυο εχει κειδωσει εδω 2 ημερες περιπου στα 1024!!!οχι ελεος αλλα πολυελαιος!!!
ειναι για γελια η υποθεση!!!πως ειναι δυνατον και στο νουμερο μου οτνα κανω τεστ δινει οτι εχει μεχρι 24???????????????????????????????!!!εδω δεν μπορει να πιασει 2048!και δεν με εχει ενημερωσει κανεις οτι εχω 1024 κι ας πληρωνω για 2048!!!!
αυτος ειναι ο ΟΤΕ ΚΥΡΙΟΙ!!
ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!!

Να σε ενημερώσω τότε εγώ ότι πληρώνεις για έως 2 mbps.
Δεκάδες φορές τα έχουμε αναφέρει αυτά και ποια είναι η φύση της adsl ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.