PDA

Επιστροφή στο Forum : Η FORTHNET μπλοκάρει τα torrents;



Σελίδες : [1] 2

gkronos999
23-01-10, 10:35
Μέσα σε 5-Λεπτά και με χρήση Bittorrent η Forthnet με αποσυνδέει.
Λείπω στο Εξωτερικό και μόλις τώρα το διαπίστωσα. DSLAM Γέρακα.

Άκουσον Άκουσον πως μπορεί να το κάνουν ??

Έχουμε πάει πίσω δηλαδή.

:down:

nmavro73
23-01-10, 10:37
Μπα αυτό δεν παίζει. Μάλλον υπάρχει άλλο θέμα.

Andreaslar
23-01-10, 11:29
Μέσα σε 5-Λεπτά και με χρήση Bittorrent η Forthnet με αποσυνδέει.
Λείπω στο Εξωτερικό και μόλις τώρα το διαπίστωσα. DSLAM Γέρακα.

Άκουσον Άκουσον πως μπορεί να το κάνουν ??

Έχουμε πάει πίσω δηλαδή.

:down:

Αν σε κάτι είναι καλή η Fortnnet, είναι στο κατέβασμα torrents

Ψάξου καλύτερα

Lagman
23-01-10, 12:00
Μέσα σε 5-Λεπτά και με χρήση Bittorrent η Forthnet με αποσυνδέει.
Λείπω στο Εξωτερικό και μόλις τώρα το διαπίστωσα. DSLAM Γέρακα.

Άκουσον Άκουσον πως μπορεί να το κάνουν ??

Έχουμε πάει πίσω δηλαδή.

:down:

Άμα δεν είσαι ευχαριστημένος μπορείς να πας σε άλλο παροχο δε σε κρατάει κανείς .

orck
23-01-10, 12:22
Εαν ενεργοποιησεις την κρυπτογραφηση μπορουν να δουν τα πακετα; Εαν στο μελλον καποιος παροχος θελησει να κοψει την κινηση, με κρυπτογραφηση θα ξεπερνιοταν το προβλημα;

karavagos
23-01-10, 12:33
Προσπάθησε να μην κατεβάζεις torrents και από rapidshare (ιδίως παράνομα αρχεία) ή καλύτερα, αν θες γενικά να κατεβάζεις, άλλαξε πάροχο.

grmako
23-01-10, 12:43
Προσπάθησε να μην κατεβάζεις torrents και από rapidshare (ιδίως παράνομα αρχεία) ή καλύτερα, αν θες γενικά να κατεβάζεις, άλλαξε πάροχο.

Γιατί να αλάξει πάροχο?? Για να ενημερωθούμε και εμείς που έχουμε forthnet μην την πατήσουμε πουθενα....:(

Billmg81
23-01-10, 12:50
Μπορεί να λέμε & να λέω τα χίλια μύρια για την FORTHnet αλλά στο θέμα torrent δεν έχω κανένα παράπονο! Δεν νομίζω να έχει μπλοκάρει τίποτα! ;)

alimousios
23-01-10, 13:20
Προσπάθησε να μην κατεβάζεις torrents και από rapidshare (ιδίως παράνομα αρχεία) ή καλύτερα, αν θες γενικά να κατεβάζεις, άλλαξε πάροχο.
Κάποιοι δεν χρησιμοποιούμε torrent & rapidshare uploading/downloading για "παράνομα" αλλά για δική μας χρήση με δικά μας αρχεία!

Έχουμε γίνει όλοι http://forums.hiprmod.net/style_emoticons/emoticons/hitler.gif

Ingenius
23-01-10, 13:41
Κάποιοι δεν χρησιμοποιούμε torrent & rapidshare uploading/downloading για "παράνομα" αλλά για δική μας χρήση με δικά μας αρχεία!

Έχουμε γίνει όλοι http://forums.hiprmod.net/style_emoticons/emoticons/hitler.gif

Όταν "ορισμένοι" ξεπερνάνε το terrabit σε μερικά Α/Κ και σου @@$%@ το δίκτυο ε ναι έχει κάποιο δίκιο ο karavagos. :evil:
Υπάρχουν λειτουργικά κόστη τα οποία δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα.
Ενδιαφέρουσες απόψεις μπορείς να βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95332&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7+internet).

psyxakias
23-01-10, 13:53
Προσπάθησε να μην κατεβάζεις torrents και από rapidshare (ιδίως παράνομα αρχεία) ή καλύτερα, αν θες γενικά να κατεβάζεις, άλλαξε πάροχο.Επειδή συνηθίζεις να δίνεις ως επί το πλήστον απαντήσεις λαμβάνοντας υπ'όψιν την τεχνική οπτική γωνία, με προβλημάτισε το μήνυμά σου (σκέφτηκα τι σχέση έχει αν κατεβάζει παράνομα αρχεία με το γεγονός των αποσυνδέσεων).

Για να μην πάμε σε σενάρια παράνοιας ότι μπορεί να ξεκινήσουν χρήση DPI & throttling στα torrents, να υποθέσω ότι απλά θες να περάσει το μήνυμα ότι βαραίνουν torrents/rapidshare τη Forthnet και προτείνεις να πάνε άλλου και να υπάρξει καλύτερη ισορροπία; Έχει σοβαρέψει τόσο πολύ το θέμα με το ratio ζήτησης/διαθέσιμου bandwidth; :hmm:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν "ορισμένοι" ξεπερνάνε το terrabit σε μερικά Α/Κ και σου @@$%@ το δίκτυο ε ναι έχει κάποιο δίκιο ο karavagos. :evil:Βρίσκω χαζό να τα ρίχνουμε πάλι στους συνδρομητές. Όταν "ορισμένοι" σου πουλάνε γρήγορο Ιντερνετ και διαφημίζουν ότι μπορείς να κατεβάζεις απεριόριστα ενώ δεν είναι σε θέση να αντέξουν την κίνηση, δεν @@$%@ το δίκτυο οι συνδρομητές αλλά η πολιτική του εκάστοτε παρόχου. ;)

DSLaManiaC
23-01-10, 13:53
Όταν "ορισμένοι" ξεπερνάνε το terrabit σε μερικά Α/Κ και σου @@$%@ το δίκτυο ε ναι έχει κάποιο δίκιο ο karavagos. :evil:
Υπάρχουν λειτουργικά κόστη τα οποία δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα.
Ενδιαφέρουσες απόψεις μπορείς να βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95332&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7+internet).

Ας αρχίσει η ForthNet τη δρομολόγηση μέσω gr-ix για να σταματήσουν να επιβαρύνονται τα διεθνή από την κίνηση των torrents η οποία προέρχεται κατά κύριο λόγο από Έλλαδα προς Ελλάδα και το συζητάμε μετά.

Μέχρι τότε δε δικαιούται να μιλάει κατά την άποψη μου.

psyxakias
23-01-10, 13:54
Ας αρχίσει η ForthNet τη δρομολόγηση μέσω gr-ix για να σταματήσουν να επιβαρύνονται τα διεθνή από την κίνηση των torrents που κατά κύριο λόγο γίνεται από Έλλαδα προς Ελλάδα και το συζητάμε.Απόλυτα σωστό και αυτό. Η Forthnet (και όποιος πάροχος δεν κάνει πλήρες peering) είναι η τελευταία που θα πρέπει να μιλήσει για κάτι τέτοιο.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μέχρι τότε δε δικαιούται να μιλάει κατά την άποψη μου.Σε πρόλαβα πριν το προσθέσεις :p

cmaniac
23-01-10, 14:14
Εγω δεν θα εβρισκα παραλογη την εφαρμογη κανονων στο κατεβασμα για αυτους οι οποιοι σε γενικες γραμμες το χουν παραξυλωσει.

Αλλος ειναι αυτος που κατεβαζει 20GB το 3ημερο και αλλος αυτος που κατεβαζει 150GB την ημερα... :down:

Οι δευτεροι, ναι, αξιζουν traffic shaping.

Ημαρτον δηλαδη.. Fair Use! Φιλοτιμο, το λενε στη γλωσσα μας! :rtfm:

Εννοειται πως ψηφιζω κi εγω GR-IX..

DSLaManiaC
23-01-10, 14:15
Εγω δεν θα εβρισκα παραλογη την εφαρμογη κανονων στο κατεβασμα για αυτους οι οποιοι σε γενικες γραμμες το χουν παραξυλωσει.

Αλλος ειναι αυτος που κατεβαζει 20GB το 3ημερο και αλλος αυτος που κατεβαζει 150GB την ημερα... :down:

Οι δευτεροι, ναι, αξιζουν traffic shaping.

Ημαρτον δηλαδη.. Fair Use! Φιλοτιμο, το λενε στη γλωσσα μας! :rtfm:

Εννοειται πως ψηφιζω κi εγω GR-IX..

Ναι, θα ήταν ιδιαιτέρα βολικό για τη ForthNet να τα παίρνει απ τους παρόχους και να κλείνει και τις συνδέσεις των πελατών.

Μη τους βάζεις ιδέες.

psyxakias
23-01-10, 14:22
Εγω δεν θα εβρισκα παραλογη την εφαρμογη κανονων στο κατεβασμα για αυτους οι οποιοι σε γενικες γραμμες το χουν παραξυλωσει.

Αλλος ειναι αυτος που κατεβαζει 20GB το 3ημερο και αλλος αυτος που κατεβαζει 150GB την ημερα... :down:

Οι δευτεροι, ναι, αξιζουν traffic shaping.Κάποτε το σκεφτόμουν και εγώ έτσι, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι έαν εφαρμόσουν traffic shaping ή περιορισμό GB, δεν θα είναι σε αυτόν που κατεβάζει 150 GB/μέρα αλλά σε αυτόν που κατεβάζει πάνω από 10-20 GB το μήνα, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι ;)

Για να είμαστε ρεαλιστές, από τους 300.000 συνδρομητές μιας εταιρείας πόσοι πιστεύεις ότι κατεβάζουν 150GB/μέρα; Ελάχιστοι, ναι όλοι ξέρουμε από κάποιον ψυχάκια (που έχει τη χάρη αλλά όχι το όνομα, βλέπε υστερόγραφο) που κατεβάζει τόσα, αλλά η πλειοψηφία δεν κατεβάζει τόσα.


Ημαρτον δηλαδη.. Fair Use! Φιλοτιμο, το λενε στη γλωσσα μας! :rtfm:Φιλότιμο για μια υπηρεσία που πληρώνεις και σου παρουσιάζεται ως απεριόριστη, χωρίς κανείς να σε ενημερώνει ότι θα πρέπει να γίνεται περιορισμένη χρήση; :hmm:

ΥΓ. Από περιέργεια, κοίταξα να δω την δική μου ADSL κίνηση χωρίς να περιορίζομαι και κατεβάζοντας και μερικά πραγματάκια. Αν και δε θεωρώ ότι είμαι heavy user, δεν επιθυμώ σημαντικούς περιορισμούς (κάτω των 50 GB/μήνα). Μηνιαία κίνηση 2 μηνών:
67595

DSLaManiaC
23-01-10, 14:29
Δε κρατάς καλό ratio. :p :p

Ingenius
23-01-10, 14:32
Βρίσκω χαζό να τα ρίχνουμε πάλι στους συνδρομητές. Όταν "ορισμένοι" σου πουλάνε γρήγορο Ιντερνετ και διαφημίζουν ότι μπορείς να κατεβάζεις απεριόριστα ενώ δεν είναι σε θέση να αντέξουν την κίνηση, δεν @@$%@ το δίκτυο οι συνδρομητές αλλά η πολιτική του εκάστοτε παρόχου. ;)


Ας αρχίσει η ForthNet τη δρομολόγηση μέσω gr-ix για να σταματήσουν να επιβαρύνονται τα διεθνή από την κίνηση των torrents η οποία προέρχεται κατά κύριο λόγο από Έλλαδα προς Ελλάδα και το συζητάμε μετά.

Μέχρι τότε δε δικαιούται να μιλάει κατά την άποψη μου.

Σωστοί έκαστος αλλά δεν φταίνε σε τίποτα και οι υπόλοιποι οι οποίοι θέλουν μια φορά το μήνα να κατεβάσουν πχ ένα iso CentOS. Ναι να αναβαθμίσουν οι πάροχοι αλλά είναι έτοιμοι να αντέξουν το κόστος οι χρήστες; Σκεφτείτε επίσης με μια κατακόρυφη αύξηση τις τιμής πόσοι θα μείνουν απέξω.

Best effort υπηρεσία είναι και οι περισσότεροι χρήστες πια το έχουν μάθει, άσχετα αν πολλοί επιμένουν να κάνουν την πάπια (και καλά κάνουν άλλωστε αφού σε ορισμένα συμβόλαια παρόχων υπάρχουν ασαφείς όροι περί της χρήσης). Πάντως αν ερχόταν ένα cap πχ 60 GB το μήνα θα το υποδεχόμουν ευχαρίστως με τον όρο φυσικά να αυξηθεί κατακόρυφα η ποιότητα της υπηρεσίας. ;)

Ας μην το πάμε το θέμα όμως σε ISP cost structure γιατί ξεφεύγουμε :p

MNP-10
23-01-10, 14:45
Έχει σοβαρέψει τόσο πολύ το θέμα με το ratio ζήτησης/διαθέσιμου bandwidth; :hmm:


Οταν βλεπεις τη forthnet να ζοριζεται με το μισο bandwidth του ΟΤΕ και ουτε το εν τριτο απο πελατες, μη το ρωτας καν :lol:

cmaniac
23-01-10, 14:46
Ναι, θα ήταν ιδιαιτέρα βολικό για τη ForthNet να τα παίρνει απ τους παρόχους και να κλείνει και τις συνδέσεις των πελατών.

Μη τους βάζεις ιδέες.

Το ειπα και το ξαναλεω. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΩ GR-IX. ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ.

(Αληθεια, θα αντεξει? Γιατι μπορει ο ΟΤΕ να εχει 3 φορες (η οσες εχει τελος παντων) το πελατολογιο της 4thnet, ομως η πλειοψηφια του ΟΤΕ ειναι κατι 2αρες... Ενω η 4thnet ειναι σε αλλο πλανητη..)


Κάποτε το σκεφτόμουν και εγώ έτσι, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι έαν εφαρμόσουν traffic shaping ή περιορισμό GB, δεν θα είναι σε αυτόν που κατεβάζει 150 GB/μέρα αλλά σε αυτόν που κατεβάζει πάνω από 10-20 GB το μήνα, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι ;)

Εβαλα τα χερακια μου κι εβγαλα τα ματακια μου θα λεει η Forthnet...

Εμενα θα μου αρεσε κατι πιο ευελικτο. 4 διανομες να κατεβασω, να τα τα 16GB. Οποτε δεν φτανουν 20. 100GB μηνιαια χρηση ειναι ισως πολυ αλλα και μεσα στα πλαισια αυτου που διαφημιζει.

Απο εκει και πανω ας αλλαξουν χωρα αυτοι που παρασιτουν εις βαρος ολοκληρου του δικτυου.

17pps δεν ειχε βαλει ο ΟΤΕ ενα φεγγαρι? (που το θυμηθηκα.)


Best effort υπηρεσία είναι και οι περισσότεροι χρήστες πια το έχουν μάθει, άσχετα αν πολλοί επιμένουν να κάνουν την πάπια (και καλά κάνουν άλλωστε αφού σε ορισμένα συμβόλαια παρόχων υπάρχουν ασαφείς όροι περί της χρήσης). Πάντως αν ερχόταν ένα cap πχ 60 GB το μήνα θα το υποδεχόμουν ευχαρίστως με τον όρο φυσικά να αυξηθεί κατακόρυφα η ποιότητα της υπηρεσίας. ;)

Με απλα ελληνικα, οποιος προλαβε...

Η δικη μου προταση ειναι μαζι με την ελευση του GR-IX ενα ελαστικο cap 100GB και TS για τους ανεπιδεκτους...

MNP-10
23-01-10, 14:50
Πάντως αν ερχόταν ένα cap πχ 60 GB το μήνα θα το υποδεχόμουν ευχαρίστως με τον όρο φυσικά να αυξηθεί κατακόρυφα η ποιότητα της υπηρεσίας. ;)


Το θεμα ειναι οτι το βραδυ τα κυκλωματα του ISP ειναι αδεια.. αν πχ εγω το βαζω με time scheduler να μου κατεβαζει ολο το rapid μεταξυ 3 am - 8 am, μπορω να κανω

1 ωρα (3600 δευτερολεπτα) Χ 2.0 mbyte το δευτερολεπτο (24αρα) = 7.2 Gbyte την ωρα.
Χ 5 ωρες τη μερα (3-8am) = 36 GB τη μερα.. = 1.08 TByte το μηνα.. χωρις να ενοχλω κανεναν.. (εκεινη την ωρα η forthnet εχει >10 gbps idle :cool:)

Γενικα ογκοχρεωσεις / caps δεν ειναι σωστος τροπος εκμεταλλευσης των κυκλωματων.

cmaniac
23-01-10, 14:54
Το θεμα ειναι οτι το βραδυ τα κυκλωματα του ISP ειναι αδεια.. αν πχ εγω το βαζω με time scheduler να μου κατεβαζει ολο το rapid μεταξυ 3 am - 8 am, μπορω να κανω

1 ωρα (3600 δευτερολεπτα) Χ 2.0 mbyte το δευτερολεπτο (24αρα) = 7.2 Gbyte την ωρα.
Χ 5 ωρες τη μερα (3-8am) = 36 GB τη μερα.. = 1.08 TByte το μηνα.. χωρις να ενοχλω κανεναν.. (εκεινη την ωρα η forthnet εχει >10 gbps idle :cool:)

Γενικα ογκοχρεωσεις / caps δεν ειναι σωστος τροπος εκμεταλλευσης των κυκλωματων.

Χμ...

Εκμεταλλευση bandwidth με συντελεστη? Cap 100GB και το νυκτερινο να μετραει ενα πχ 40% και το ημερησιο 60% (τυχαια πσοστα).. Ειναι εφικτο? :hmm:

MNP-10
23-01-10, 15:01
Βασικα θελει 0 ratio για κινηση εσωτερικου (ειναι πρακτικα το ιδιο κοστος για την εταιρεια, ειτε κανει 2 gbps κινηση προς το grix, ειτε κανει 7) και εξωτερικου, αμα εφαρμοσθει, θελει "happy hours" οπου θα κλεινει τελειως.

Βεβαια ολα αυτα ειναι ημιμετρα.. γιατι η ιδια η εταιρεια δεν εχει κανει οτι πρεπει για να μεγιστοποιησει την αποσβεση στο bandwidth. Και μ'αυτο εννοω οτι για να κανει τις βελτιστες οικονομιες κλιμακας πρεπει να παραγγειλει πολλα και μεγαλα κυκλωματα. Και για να παρει πολλα κυκλωματα, πρεπει να κανει spread τη χρηση τους σε 3 σχετικες αγορες

α) Μισθωμενα
β) Hosts
γ) broadband / dialup users.

Τα (α) τα εχουν overpriced και ετσι οι εταιρειες δεν παραγγελνουν οσα θα πρεπε αλλα πολυ λιγοτερο (ή τη βγαζουν με ADSL συνδεσεις).
Το bandwidth για (β) το εχουν και αυτο στο θεο, και κατα συνεπεια πουλανε λιγο και σε μεγαλη τιμη (αντι να πουλανε πολυ - σε λογικες τιμες).
Και τους μενει το (γ)...

1 cost - 1 revenue stream (αντι για να αναπτυξουν και τα 3 και να γινει spread η αποσβεση του κοστους του bandwidth) = problem.

gkronos999
23-01-10, 15:11
Με πήραν από την Forthnet και με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχουν κανένα περιορισμό στα Torrents.
Από τις απαντήσεις σας επίσης διαπιστώνω ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Απλώς όποτε άνοιγα το Bit Torrent client μέσα σε πέντε λεπτέ είχα αποσύνδεση, επίσης στο παρελθόν δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Θα ξαναδοκιμάσω.

Πάντως εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την Forthnet, και το 2-play πακέτο ιδίως με την NOVA (20% off) είναι πολύ οικονομικό.

cmaniac
23-01-10, 15:20
Βασικα θελει 0 ratio για κινηση εσωτερικου (ειναι πρακτικα το ιδιο κοστος για την εταιρεια, ειτε κανει 2 gbps κινηση προς το grix, ειτε κανει 7) και εξωτερικου, αμα εφαρμοσθει, θελει "happy hours" οπου θα κλεινει τελειως.

Νομιζω οτι με μια αναλυση των στατιστικων της κινησης μπορει να βρει ευκολα ο,τι χρειαζεται. Με ενα οριο διαμεταγωγης κατω απο εκεινο το οποιο οι καταχραστες αλωνιζουν .

Συμμεριζομαι απολυτα την ιδεα σου.

Οποτε capping ναι, στοχευμενα δε (και "happy hours", οπως το εθεσες). Σιγουρα θα αποδωσει σε πρωτο σταδιο.



Βεβαια ολα αυτα ειναι ημιμετρα.. γιατι η ιδια η εταιρεια δεν εχει κανει οτι πρεπει για να μεγιστοποιησει την αποσβεση στο bandwidth. Και μ'αυτο εννοω οτι για να κανει τις βελτιστες οικονομιες κλιμακας πρεπει να παραγγειλει πολλα και μεγαλα κυκλωματα. Και για να παρει πολλα κυκλωματα, πρεπει να κανει spread τη χρηση τους σε 3 σχετικες αγορες

α) Μισθωμενα
β) Hosts
γ) broadband / dialup users.

Τα (α) τα εχουν overpriced και ετσι οι εταιρειες δεν παραγγελνουν οσα θα πρεπε αλλα πολυ λιγοτερο (ή τη βγαζουν με ADSL συνδεσεις).
Το bandwidth για (β) το εχουν και αυτο στο θεο, και κατα συνεπεια πουλανε λιγο και σε μεγαλη τιμη (αντι να πουλανε πολυ - σε λογικες τιμες).
Και τους μενει το (γ)...

1 cost - 1 revenue stream (αντι για να αναπτυξουν και τα 3 και να γινει spread η αποσβεση του κοστους του bandwidth) = problem.

Για το α δεν ειχα ανγκη ποτε και δεν εχω ασχοληθει...

Εχω εμπειρια απο το β οταν εψαχνα καποτε για hosting στην Ελλαδα και μαλλον οι ανθρωποι χρειαζονται μαθηματα. Οχι overselling ομως, οπως κανουν στις οικιακες ADSL, γιατι θα καταντησουν αηδια και εκει ενω εχω ακουσει γενικα καλα λογια.

Το γ το βλεπουμε, το συζηταμε και καποιοι το ζουν. Εγω το χω ζησει απο φιλους ενω προσωπικα εκκρεμω απο φορητοτητα. Σε καμμια 10ρια μερες θα ειμαι κι εγω στο club. Και βρισκομαι εδω για να συζητησω ιδεες / λυσεις για να βελτιωσω την υπηρεσια που θα απολαμβανω (?) σε λιγες ημερες μαζι με αλλους 300.000+

Andreaslar
23-01-10, 15:21
Με πήραν από την Forthnet και με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχουν κανένα περιορισμό στα Torrents.
Από τις απαντήσεις σας επίσης διαπιστώνω ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Απλώς όποτε άνοιγα το Bit Torrent client μέσα σε πέντε λεπτέ είχα αποσύνδεση, επίσης στο παρελθόν δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Θα ξαναδοκιμάσω.

Πάντως εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την Forthnet, και το 2-play πακέτο ιδίως με την NOVA (20% off) είναι πολύ οικονομικό.

Το ότι έχεις αποσυνδέσεις ίσως οφείλετε στο ότι δεν αντέχει το router σου των αριθμό connection που έχεις ορίσει στο μtorrent


Επίσης ο τίτλος του θέματος με το πρόβλημα σου είναι άσχετος. Εσύ έχεις πρόβλημα αποσυνδέσεων λόγω μtorrent.
Δηλαδή και να ήθελε η Forthnet να μπλοκάρει τα torrents, γιατί να σου κόψει την πρόσβαση ? :confused:

Ingenius
23-01-10, 15:27
Το θεμα ειναι οτι το βραδυ τα κυκλωματα του ISP ειναι αδεια.. αν πχ εγω το βαζω με time scheduler να μου κατεβαζει ολο το rapid μεταξυ 3 am - 8 am, μπορω να κανω

1 ωρα (3600 δευτερολεπτα) Χ 2.0 mbyte το δευτερολεπτο (24αρα) = 7.2 Gbyte την ωρα.
Χ 5 ωρες τη μερα (3-8am) = 36 GB τη μερα.. = 1.08 TByte το μηνα.. χωρις να ενοχλω κανεναν.. (εκεινη την ωρα η forthnet εχει >10 gbps idle :cool:)

Γενικα ογκοχρεωσεις / caps δεν ειναι σωστος τροπος εκμεταλλευσης των κυκλωματων.

Βασικά και τα caps αλλά και τα flat-rate έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Τα μεν πρώτα ευνοούν τους ειδικούς χρήστες που απαιτούν service prioritization (πχ Pings), τα δε δεύτερα ευνοούν τους σπάταλους χρήστες με αποτέλεσμα το ξέσκισμα του δικτύου αλλά ταυτόχρονα παρέχουν και αποφυγή υπέρογκων χρεώσεων άρα ασφάλεια στο χρήστη. Δυστυχώς για εμένα παραμένουμε στο δεύτερο προς το παρόν.

Georgevtr
23-01-10, 15:53
Άκου ογκοχρέωση,επειδή καταναλώνουμε bwt.Έλεος.
Όποιος μιλάει και θέλει τέτοιες πολιτικές απο εταιρίες,να ζήσει στην Αγγλία καλύτερα.
Εδώ πληρώνουμε για ανύπαρκτες υπηρεσίες-ταχύτητες κτλπ και έχετε το θράσος να μιλάτε για caps-traffic shapping-flate rate's etc.
Και όχι δέν υπάρχει μπλοκάρισμα απ την 4νιετ.
Ευτυχώς για την ίδια!

cmaniac
23-01-10, 16:09
Άκου ογκοχρέωση,επειδή καταναλώνουμε bwt.Έλεος.
Όποιος μιλάει και θέλει τέτοιες πολιτικές απο εταιρίες,να ζήσει στην Αγγλία καλύτερα.
Εδώ πληρώνουμε για ανύπαρκτες υπηρεσίες-ταχύτητες κτλπ και έχετε το θράσος να μιλάτε για caps-traffic shapping-flate rate's etc.
Και όχι δέν υπάρχει μπλοκάρισμα απ την 4νιετ.
Ευτυχώς για την ίδια!

Εχεις καταλαβει τι φταιει για ολα αυτα και εκτος αυτου εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαμε ή απλα μας κατηγορεις επειδη ακουσες κατι που ισως να μη σε συμφερει οντας καταχραστης?

Andreaslar
23-01-10, 16:13
Πάντως οι χρήστες δεν φταίνε σε τίποτα...Ας μην έδινε h Forthnet σε όλους 24αρια...Ας είχε και μικρότερα πακέτα..

Η λύση δεν είναι να μπει traffic snapping ή ογκοχρέωση...Η λύση να μπορεί ο εκάστοτε ISP να δίνει αυτά που υπόσχεται εξ αρχής...Απλά...Ελεύθερα...Συναρπαστικά

djpar
23-01-10, 16:15
δοκιμασε αν θες μtorrent γιατι και εγω με τελλας το bitcomet εκανε κολληματακια σταματαγε την συνδεση κτλ ενω τωρα ειναι ολα οκ με μtorrent

MNP-10
23-01-10, 17:16
Απλώς όποτε άνοιγα το Bit Torrent client μέσα σε πέντε λεπτέ είχα αποσύνδεση, επίσης στο παρελθόν δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Θα ξαναδοκιμάσω.


Μειωσε τον αριθμο των connections.. αν εχει μικρη μνημη / cpu το router, "μπουκωνει" και μετα τρωει reset.

deniSun
23-01-10, 18:37
Προσπάθησε να μην κατεβάζεις torrents και από rapidshare (ιδίως παράνομα αρχεία) ή καλύτερα, αν θες γενικά να κατεβάζεις, άλλαξε πάροχο.

Τίθεται δηλαδή θέμα φιλτραρίσματος των πακέτων ή μιλάς γενικά.
Γιατί αν γίνεται το πρώτο χωρίς εισαγγελική παρέμβαση ενημέρωσε τους άρχοντες ότι δεν επιτρέπεται και μάλλον θα βρουν τον μπελά τους από κανένα υποψιασμένο πελάτη τους (υπάρχουν και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια που κάνουν πάρτι για κάτι τέτοιες καταστάσεις).
Στη Γαλλία που πήγε να περάσει κάτι ανάλογο ακόμα να ξεμπλέξουν.

gkronos999
23-01-10, 18:55
Μειωσε τον αριθμο των connections.. αν εχει μικρη μνημη / cpu το router, "μπουκωνει" και μετα τρωει reset.

Πληροφοριακά έχω το

USR9108A Wireless MAXg ADSL2+ Gateway

και δεν είχα πρόβλημα άλλες φορές, με bittorrent ακόμα και με το e-mule ταυτόχρονα.
Κάτι θα άλλαξε κάπου, τώρα είμαι με utorrent και ελαφριά, μείωσα τις συνδέσεις και κρατάει.

sdikr
23-01-10, 19:15
Το να τα φτύνει το router το αφήνουμε απο έξω;

alimousios
23-01-10, 19:21
Όταν "ορισμένοι" ξεπερνάνε το terrabit σε μερικά Α/Κ και σου @@$%@ το δίκτυο ε ναι έχει κάποιο δίκιο ο karavagos. :evil:
Υπάρχουν λειτουργικά κόστη τα οποία δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα.
Ενδιαφέρουσες απόψεις μπορείς να βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95332&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7+internet).

Κατ' αρχάς, ο karavagos μίλησε γενικά και δεν ξεχώρησε την "κανονική" από την "σε ξεπατώνω" χρήση.

Κατά δεύτερον, δεν βλέπω να υπάρχει κάτι σχετικό στη σύμβαση.

Κατά τρίτον, άλλες χώρες που έχουν και μεγαλύτερο βαθμό κάλυψης διαδικτύου στον πληθυσμό τους γιατί δεν έχουν πρόβλημα; (και δεν κοστίζει το ίδιο όσο εδώ...)

Θα μου πει κάποιος ότι αυτοί έχουν υποδομές και οργάνωση, κι εμείς ακόμη

welcome to greek banana land (aka banania).

Georgevtr
23-01-10, 19:26
Εχεις καταλαβει τι φταιει για ολα αυτα και εκτος αυτου εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαμε ή απλα μας κατηγορεις επειδη ακουσες κατι που ισως να μη σε συμφερει οντας καταχραστης?

Nιώθεις να θίγεσαι?Σε κατηγόρησε κανένας προσωπικά?:hmm:
Το τί έχω καταλάβει ασε να το κρίνει κάποιος γνώστης.
Τα σχόλια σου τα επιστρέφω .

ntinosss2003
23-01-10, 19:27
Το ιδιο σχεδον προβλημα ειχα κ εγω πριν λιγο καιρο..Ανοιγα το μτορρεντ κ το ρουτερ ξεκιναγε ρεσταρτς.
Τι εφταιγε..Πρωτα απο ολα το εξωτερικο κουτι του οτε που ηταν αρχαιο, ερμαιο της βροχης(μετα απο επεμβαση δικια μου ΟΚ),κατα δευτερο λογω τα τορρεντς καθως οπως κ να το κανουμε <<ζοριζουν>> την γραμμη μας και σε συνδυασμο με το χαμηλο(οριακο) snr της 4νετ το παραμικρο προβλημα της γραμμης θα φανει αμεσα.

Στο θεμα που γραφουν παραπανω περι ογκο-στοπ καθε μηνα(50-60-100 γιγκα) ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιες πρακτικες(κ ειμαι απο αυτους που μεσα σε 1 πενταμηνο εχω κατεβασει-ανεβασει περι τα 268γιγκα),αρα ουτε καταχραστης ειμαι αλλα ουτε λαιτ,καπου στη μεση..Ομως πρακτικες που γυριζουν πισω αρκετα χρονια δεν χρειαζονται,στην τελικη ετσι ειναι η 4νετ τι να κανουμε..??
Οποιανου δεν του αρεσει(κ αυτο) υπαρχουν αρκετες εταιρειες να πανε..(ε,βαρεθηκα πια αυτη τη μεμψιμοιρια)

deniSun
23-01-10, 19:30
Το θέμα έχει αναφερθεί σαν πρόβλημα πολλές φορές και έχει δοθεί και λύση.
Πολλά ρούτερ μπουκώνουν από τα πολλά connection των torrent και επανεκκινούν.
Δεν τίθεται θέμα παρόχου αλλά θέμα ρυθμίσεων του ρούτερ ή του εκάστοτε λογισμικού.

cmaniac
23-01-10, 19:53
Nιώθεις να θίγεσαι?Σε κατηγόρησε κανένας προσωπικά?:hmm:
Το τί έχω καταλάβει ασε να το κρίνει κάποιος γνώστης.
Τα σχόλια σου τα επιστρέφω .
Ατοπο.


Το γ το βλεπουμε, το συζηταμε και καποιοι το ζουν. Εγω το χω ζησει απο φιλους ενω προσωπικα εκκρεμω απο φορητοτητα. Σε καμμια 10ρια μερες θα ειμαι κι εγω στο club. Και βρισκομαι εδω για να συζητησω ιδεες / λυσεις για να βελτιωσω την υπηρεσια που θα απολαμβανω (?) σε λιγες ημερες μαζι με αλλους 300.000+
You re not even trying to follow..

MNP-10
23-01-10, 21:06
Το ιδιο σχεδον προβλημα ειχα κ εγω πριν λιγο καιρο..Ανοιγα το μτορρεντ κ το ρουτερ ξεκιναγε ρεσταρτς.

Ετσι.. Η forthnet το πολυ-πολυ να σ'αποσυνδεσει (αν υποθεσουμε οτι το εκανε εσκεμμενα).. router restart = υποπτο για αλλους λογους.. Οταν συμβαινει αυτο (και δε πεφτει απλα το PPP connection του router) ειναι 99.9% απο υπερβολικα πακετα που δε μπορει να τα διαχειριστει.

Lagman
24-01-10, 03:04
Τίθεται δηλαδή θέμα φιλτραρίσματος των πακέτων ή μιλάς γενικά.
Γιατί αν γίνεται το πρώτο χωρίς εισαγγελική παρέμβαση ενημέρωσε τους άρχοντες ότι δεν επιτρέπεται και μάλλον θα βρουν τον μπελά τους από κανένα υποψιασμένο πελάτη τους (υπάρχουν και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια που κάνουν πάρτι για κάτι τέτοιες καταστάσεις).
Στη Γαλλία που πήγε να περάσει κάτι ανάλογο ακόμα να ξεμπλέξουν.


Δε το είχες διαβάσει που κάνανε card sharing ,για τα κλειδιά που μοίραζαν μέσω dreambox και είχανε δωρεάν Nova(αυτούς που συλλάβανε είχανε forthnet :p ) ; Θες να σου βρω link ; αλλά αν θυμάμαι καλά υπήρχε εισαγγελική παρέμβαση.

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος και υπάρχει καθυστέρηση από rs ;
Έχετε παρατηρήσει corrupted αρχεία από rs με download manager(τελευταία) ;:hmm:


edit : κάπου είχα διαβάσει ότι είχανε forthnet αυτοί που μοίραζαν αλλά δεν μπορώ να το βρω
Μοίραζαν σε 30.000 δέκτες NOVA!!!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=344097&highlight=nova+card+sharing)
Ανακοίνωση Nova σχετικά με τις συλλήψεις για παράνομη διανομή κλειδιών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=297409&highlight=nova+card+sharing)
"Ξεκλείδωνε" τους κωδικούς της NOVA και τους πουλούσε μέσω internet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=284015&highlight=nova+card+sharing)

παίζουν πολλά link,το σίγουρο είναι ότι έγινε φιλτράρισμα.

Just_Nikos
24-01-10, 05:16
Mια χαρα ειναι τα τορρεντ,ειναι το μοναδικο πραγμα που ειναι καλη η forthnet:rofl:
Kατεβάζω με 1,6ΜΒ/s
Tερμα δηλαδη δε παει παραπάνω.

deniSun
24-01-10, 10:04
Δε το είχες διαβάσει που κάνανε card sharing ,για τα κλειδιά που μοίραζαν μέσω dreambox και είχανε δωρεάν Nova(αυτούς που συλλάβανε είχανε forthnet :p ) ; Θες να σου βρω link ; αλλά αν θυμάμαι καλά υπήρχε εισαγγελική παρέμβαση.

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος και υπάρχει καθυστέρηση από rs ;
Έχετε παρατηρήσει corrupted αρχεία από rs με download manager(τελευταία) ;:hmm:


edit : κάπου είχα διαβάσει ότι είχανε forthnet αυτοί που μοίραζαν αλλά δεν μπορώ να το βρω
Μοίραζαν σε 30.000 δέκτες NOVA!!!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=344097&highlight=nova+card+sharing)
Ανακοίνωση Nova σχετικά με τις συλλήψεις για παράνομη διανομή κλειδιών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=297409&highlight=nova+card+sharing)
"Ξεκλείδωνε" τους κωδικούς της NOVA και τους πουλούσε μέσω internet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=284015&highlight=nova+card+sharing)

παίζουν πολλά link,το σίγουρο είναι ότι έγινε φιλτράρισμα.

Όπως είπες "με εισαγγελική παρέμβαση".
Όχι φιλτράρουμε τα πάντα ΜΗΠΩΣ και βρούμε κάτι παράνομο...
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το κάνει απλά έκανα ένα σχόλιο γιατί όπως γράφηκε άλλο αφέθηκε να εννοηθεί.

Ingenius
24-01-10, 12:40
Όπως είπες "με εισαγγελική παρέμβαση".
Όχι φιλτράρουμε τα πάντα ΜΗΠΩΣ και βρούμε κάτι παράνομο...
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το κάνει απλά έκανα ένα σχόλιο γιατί όπως γράφηκε άλλο αφέθηκε να εννοηθεί.

Αν καταφέρεις και αποδείξεις ότι γίνεται "φιλτράρισμα" παρανόμως, να είσαι σίγουρος πως η ΑΔΑΕ θα χαρεί πολύ να το μάθει ;)

panatas
24-01-10, 12:45
Μέσα σε 5-Λεπτά και με χρήση Bittorrent η Forthnet με αποσυνδέει.
Λείπω στο Εξωτερικό και μόλις τώρα το διαπίστωσα. DSLAM Γέρακα.

Άκουσον Άκουσον πως μπορεί να το κάνουν ??

Έχουμε πάει πίσω δηλαδή.

:down:

δεν ξερω καμια φορα ισως δες εδω

panatas
24-01-10, 12:48
δεν ξερω καμια φορα ισως δες εδω

Ανακοίνωση Τεχνικών Εργασιών από το Σάββατο 23 εως και την Κυριακή 24 Ιανουαρίου
19/01/2010

H Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της, ότι θα πραγματοποιηθούν τεχνικές εργασίες:

Το Σάββατο 23 Ιανουαρίου κατά το διάστημα
- 00:00πμ - 04:00πμ, στο Α/Κ Κολωνός
όπου ενδέχεται να επηρεαστούν οι υπηρεσίες internet και τηλεφωνίας των συνδρομητών ιδιόκτητου δικτύου Forthnet

Την Κυριακή 24 Ιανουαρίου κατά το διάστημα
- 07:00πμ - 14:00μμ, στο Α/Κ Τούμπας
- 08:30πμ - 17:30μμ, στο Α/Κ Κιλκίς
- 08:00πμ - 12:00πμ, στα Α/Κ Τερψιθέας και Ψυχικού
όπου ενδέχεται να επηρεαστούν οι υπηρεσίες internet και τηλεφωνίας των συνδρομητών ιδιόκτητου δικτύου Forthnet
- 01:00πμ - 07:00πμ, όπου ενδέχεται να παρατηρηθούν χαμηλές ταχύτητες πλοήγησης με το εξωτερικό όπως και δυσλειτουργίες στις υπηρεσίες internet των συνδρομητών Forthnet.

asdf0r
26-01-10, 12:15
- 01:00πμ - 07:00πμ, όπου ενδέχεται να παρατηρηθούν χαμηλές ταχύτητες πλοήγησης με το εξωτερικό όπως και δυσλειτουργίες στις υπηρεσίες internet των συνδρομητών Forthnet.

Όχι όπως τις υπόλοιπες ώρες που πάει σφαίρα.... :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

lordimpaler
27-01-10, 01:10
Όχι όπως τις υπόλοιπες ώρες που πάει σφαίρα.... :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Γιατί βρε παιδιά;Σφαίρα πάει...Αλλά σε ταχύτητες Matrix όμως.. :rofl::p

asdf0r
27-01-10, 01:27
Γιατί βρε παιδιά;Σφαίρα πάει...Αλλά σε ταχύτητες Matrix όμως.. :rofl::p

E ναί... εμένα ας πούμε ΠΕΤΑΕΙ σήμερα....
Απο εξωτερικό κατεβάζω με 20-35kb. Τί άλλο θέλω? :worthy::worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.