PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με internal connector USB78



Hackerman
23-01-10, 22:15
Παιδιά καλησπέρα!

Θέλησα να αντικαταστήσω για λίγο την μητρική μου MSI με την παλιά μου Asus P5L-MX, καθώς οι υπηρεσίες της πρώτης χρειάστηκαν αλλού για λίγο.

Το πρόβλημα που έχω, έχει να κάνει με τα internal connectors, ιδίως αυτού της USB.

Έχω τοποθετήσει, όπως προστάζει το User's Manual, στα pins της USB78 κατά συστοιχία όπως φαίνονται στο σχήμα, στην USB 78, όπου ήταν και παλαιότερα.

Το κουτί είναι του Πλαισίου και έχει τις εξής διαφορές σε σχέση με την ονομασία των pins. Στα δύο batch, υπάρχουν οι ενδείξεις +5V, GND, D+, D-.

Στην πρώτη σειρά βρίσκεται το batch καλωδίων 1, και στην δεύτερη το batch 2.
Δεν έχω κάποια ένδειξη από το bios.

Τι έχω κάνει λάθος?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Minas1000
23-01-10, 22:31
Το D+ αντιστοιχεί με το USB_P(x) + όπου x o αριθμός της usb του mobo.
Το D- αντιστοιχεί με το USB_P(x) -

Αν ρωτάς αυτό.

Hackerman
23-01-10, 22:59
Το D+ αντιστοιχεί με το USB_P(x) + όπου x o αριθμός της usb του mobo.
Το D- αντιστοιχεί με το USB_P(x) -

Αν ρωτάς αυτό.

Τα έχω τοποθετήσει καθ' αυτόν τον τρόπο αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά.
Ίσως είναι λίγο παρανοϊκό, αλλά μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια καλώδια, αντίστοιχων ενδείξεων, της πρώτης σειράς με την δεύτερη?

........Auto merged post: Hackerman πρόσθεσε 25 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα τέζαρε τελείως το μηχάνημα. Κολλάει συνεχώς και αργεί να κλείσει.
Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στην μητρική εξ όψεως, ούτε πουθενά αλλού.
Εκτός του ότι για κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου βλέπω μηδενικό δυναμικό στον επεξεργαστή και στο 5.5 V

Hackerman
24-01-10, 02:33
Την πάτησα!
Κάτι άλλο συμβαίνει, μάλλον στο hardware!
Δεν μπορεί να ξεκινήσει ούτε τον Windows Seven Installer σωστά. Είναι τόσο χάλια που έκανε 15 λεπτά να φορτώσει το παράθυρο με την επιλογή γλώσσας/ημερομηνίας/πληκτρολογίου!!!
Κάτι κάηκε έτσι???

Hackerman
24-01-10, 15:39
Κάηκε τελικά το I/O Chipset...
Άλλαξα πάλι την MSI X48 Platinum και τώρα του περνάω την 64 Enteprise. Δείχνει εντάξει...

Αν κάποιος site co-owner/admin/moderator παρακαλουθεί αυτό το νήμα, καλό θα ήταν να το :lock:....

@ ADSLgr.com All rights reserved.