PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ Μαρούσι: Ανεξήγητο πρόβλημα



diperr
24-01-10, 05:08
Καλημέρα φίλοι, μετά από πολύ καιρό θα χρειαστώ ξανά τη βοήθειά σας καθώς σε λίγο ο μόνος τρόπος της επικοινωνίας μου θα γίνεται μέσω αλληλογραφίας...! :p

Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post μου. Θα βάλω τα δυνατά μου να γίνει όσο πιο κατανοητό γίνεται.

Όλα αρχίζουν από το Φεβρουάριο του 2009 όπου μετακόμισα στην περιοχή (βλ. adsl info). Στις πρώτες 10 ημέρες είχα ADSL και από τότε το πρόβλημα δεν έχει λυθεί μέχρι και τώρα που με διαβάζετε. :whistle:

Για αρχή θα αναφέρω το πρόβλημα επιφανειακά και "μπακαλίστικα" και στη συνέχεια θα προσθέτω τις αλλαγές, τα troubleshooting, τα trial & error και λοιπές "μαγειρικές" τεχνικές.

Δεν έχω internet (www) ενώ όλα τα υπόλοιπα δείχνουν και παίζουν κανονικά. Τι εννοώ;

Εννοώ ότι τα modems (6) που έχω δοκιμάσει έχουν:
- όλα τα led τους αναμμένα
- τα στατιστικά "τζιτζι" (στο προφιλ μου φαίνονται)
- εννίοτε το torrent ανεβάζει (θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ)

Και... αρχίζουμε!


1. Τρεις (3) αναφορές βλάβης στο τεχνικό τμήμα χωρίς αν βρεθεί κάποιο πρόβλημα. Έγινε έλεγχος στο καφαο, στο διαμέρισμα και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
2. 2ωρες συνομιλίες με το τμήμα διαχείρισης δικτύου όπου "βλέπουν" τι συμβαίνει στη γραμμή μου αλλά δεν μπορούν να το εξηγήσουν/ λύσουν, να βρούνε την αιτία δηλαδή...
3. Δήλωση του προφιλ μου στο δίκτυο σταδιακά (σε βάθος χρόνου) σε 24Mbit --> 16Mbit --> 12 --> 10 -->8 χωρίς αποτέλεσμα
4. Κλείδωμα του SNR στα 10~11 και όπου συγχρονίσει (τώρα είμαι στα 8Mbit). Αυτή είναι η τελευταία κατάσταση.
5. Δοκιμή με 6 modem 2x Speedtouch WL780, Siemens CL110, 2x Baudtec, Philips (αυτό που έδινε ο ΟΤΕ) όλα με το ίδιο σκηνικό...
6. Δοκιμές σε άλλες 2 πρίζες με το ίδιο σκηνικό να επαναλαμβάνετε...
7. Αλλαγή και δοκιμή CAT καλωδίων και RJ-45, τι πρωτότυπο τα ίδια...
8. Αλλαγή user και pass με αυτά τις otenet
9. Αλλαγή σε DNS είτε αυτόματα είτε "καρφωτά"
10. Αλλαγή LAN driver, λειτουργικών (3 υπολογιστές έχω αυτό έλειπε)
11. Σύνδεση μόνο με WiFi χωρίς αποτέλεσμα ενώ με τον "καλό μου γείτονα" (OnTelecoms) "παίζω" κανονικά
12. Έλεγχος μέσω FTP της Otenet για monitor του download (κυμαίνεται από 900bit - 110Kbit με random λογική)
13. Diagnostics και System Log όχι κάτι το ιδιαίτερο που να καταλαβαίνω κιόλας (see attached)
14. Το αναφέρω αν και ακούγεται λίγο κουτό, ΟΧΙ δεν μου κλέβουν το bandwidth :lol:
15. ping διάφορα sites χωρίς κάτι χειροπιαστό αφού άλλες φορές χάνει όλα τα πακέτα, άλλες φορές χάνει τα μισά, άλλες φορές δεν χάνει κανένα αλλά στο site που έκανα ping δείχνει να απαντάει (φορτώνει μία ώρα όμως)
16. Έλεγχος γενικά για παράλληλη λειτουργία συσκευών που μπορεί να δημιουργούν παράσιτα χωρίς αποτέλεσμα, καθώς το παθαίνει π.χ. όταν η γυναίκα δεν είναι σπίτι και το θεωρώ απίθανο να το προκαλεί άλλο διαμέρισμα γιατί σήμερα το βράδυ ποιος να έβαλε σκούπα στις 3 τα ξημερώματα

Το ανεξήγητο που δεν μπορώ να προσδιορίσω είναι ότι αν έχω ήδη ανοικτό το torrent (μπορεί και μέρες πριν γίνει το σκηνικό) αυτό συνεχίζει ακάθεκτο το upload όχι όμως το download. Δηλαδή την ώρα που το "παθαίνει" σταματάει το όποιο download γινόταν μέχρι εκείνη την ώρα, σταματάει το browsing χωρίς να γίνεται time out το request αλλά το upload συνεχίζει άλλες φορές κοντά στο θεωρητικό όριο (100KB/s) και άλλες φορές ψιλοψώφιο (10-20 KB/s).


Να αναφέρω ότι σε όλες τις περιπτώσεις ένα reset φτάνει μέχρι να το ξαναπάθει. Παράδειγμα χθες το βράδυ το έπαθε 3 φορές μεταξύ 00:00 - 03:00. Επίσης αν το αφήσω έτσι "παγωμένο" επανέρχεται μόνο του ίσως μετά από ένα 4ωρο - 5ωρο, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια. Μπορεί όμως να κάνει να εμφανιστεί και μία βδομάδα...

Και εκεί είναι που θέλω τη συμβουλή σας. Αφού κανένας δεν μπορεί να το "πιάσει" είναι σαν να μην συμβαίνει. Υπάρχει τρόπος να το πιάσουμε και τους το "σερβίρω" έτοιμο;;;

Το μόνο που δεν έχω κάνει αλλά το έχω στο πρόγραμμα, είναι να ρωτήσω τους γείτονες αν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.


Αυτά μέχρι στιγμής, μη σας κουράζω κι άλλο :p και ότι έχω ξεχάσει θα το προσθέτω.

Δημήτρης.
http://xs.to/thumb-AD1C_4B5BAC2D.jpg (http://xs.to/share-AD1C_4B5BAC2D.html)

harris
24-01-10, 05:14
Άρα λοιπόν.... το μόντεμ συγχρονίζει, ΙΡ παίρνεις, όλα είναι ΟΚ αλλά ίντερνετ δεν βλέπεις... :hmm:

Άλλον υπολογογιστή έχεις δοκιμάσει; :hmm:

diperr
24-01-10, 11:36
Yes Harris yes:sorry:, έχω δοκιμάσει (νομίζω ότι το γράφω στο No 10 ως 3 υπολογιστές) κατά κύριο λόγο τα λειτουργικά μέσω των διαφορετικών υπολογιστών. Απλά για να το ξεκαθαρίσω και να αποκλείσω ότι φταίει το HTPC ή το Game PC ή το Laptop ή το iPhone έχω κάνει το εξής την ώρα του frizαρίσματος:

- Ανοίγω από admin το wireless του router
- Ανοίγω το connection από το lapιτόπι
- Συνδέομαι χωρίς να βλέπω web (έχω βγάλει το ethernet καλώδιο)
- Μπαίνω στο admin ασύρματα για να είμαι 100% σίγουρος ότι το βλέπω ασύρματα
- Κάνω connect στον "από πάνω" με ON και voila όλα μια χαρά με το internet (του από πάνω μην ξεχνιόμαστε:lol: )

Επίσης για να σου απαντήσω στο "όλα είναι ΟΚ αλλά ίντερνετ δεν βλέπεις..." και να το εμπλουτίσω λίγο αναφέρω συνοπτικά ότι
web δεν βλέπω, ping κάνω αλλά άλλες φορές χάνω πακέτα άλλες όχι, το upload "παίζει" (αυτό με το περίεργο με τα torrents), με το FTP της Otenet τα bytes φαίνεται ότι ξαφνικά έχουν αρθριτικά και ο τεχνικός να μου λέει κάτι το οποίο λόγω περιορισμένων γνώσεων δε μπορώ να το εξηγήσω, δηλαδή ότι Peer to Peer θε έπρεπε να έχεις αφού δεν είναι web πρωτόκολλο άρα και θέμα DNS.

Πατάτες γράφω...;;;

billybiros
24-01-10, 14:07
Από τη στιγμή που συγχρονίζει δεν νομίζω πως χρειάζεται άλλος έλεγχος στην συνδεσμολογία.


ping διάφορα sites χωρίς κάτι χειροπιαστό αφού άλλες φορές χάνει όλα τα πακέτα, άλλες φορές χάνει τα μισά, άλλες φορές δεν χάνει κανένα αλλά στο site που έκανα ping δείχνει να απαντάει (φορτώνει μία ώρα όμως)
Για μένα το πιο αξιόπιστο ping είναι απευθείας στην ip του site και χωρίς τερματισμό.
Με αυτό μπορείς να βγάλεις τα πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.
Δηλαδή:
ping -t 209.85.135.105 (για το google) και
ping -t 62.103.128.215 (για την otenet)
και άστα να τρέχουν όλη μέρα.
Πολύ καλό εργαλείο για ping πέρα απο αυτό των windows είναι αυτό (http://download.cnet.com/Ping-Tester-Pro/3000-2651_4-10833070.html?part=dl-6272401&subj=dl&tag=button).
Αυτό καλύτερα θα ήταν να το κάνεις με κλειστό το torrent (όχι για κανέναν άλλο λόγο πέραν του ότι θα πάρεις πιο αξιόπιστα αποτελέσματα στο ping).

Μπορείς επίσης να μπεις με telnet στο router και να κάνεις ping απο εκεί.


Αλλαγή σε DNS είτε αυτόματα είτε "καρφωτά"
Καταρχάς δοκίμασε να μπεις απευθείας
http://209.85.135.105 και http://62.103.128.215
Αν μπαίνει στις παραπάνω διευθύνσεις δοκίμασε μερικούς ακόμα DNS καρφωτά.

195.170.0.1 - 195.170.2.2 - 195.170.0.2 - 195.170.2.1 της otenet
8.8.8.8 - 8.8.4.4 του google
208.67.222.222 - 208.67.220.220 - 208.67.222.220 και 208.67.220.222 του openDNS
Μπορείς επίσης να πας
use thew following DNS --> Advanced --> DNS και να προσθέσεις όσους DNS επιθυμείς.


Σύνδεση μόνο με WiFi χωρίς αποτέλεσμα ενώ με τον "καλό μου γείτονα" (OnTelecoms) "παίζω" κανονικά
Οι περισσότερες εταιρείες παίζουν με PPPoE / llc και MTU=1492
Δοκίμασε να βάλεις στα router και τα PPPoA / vc-mux και MTU=1500

Φυσικά δοκίμασε κι άλλο browser (αν δεν το έχεις κάνει) και φυσικά δεύτερο υπολογιστή (βλέπω ότι το έχεις κάνει) με απενεργοποιημένο πάντα το antivirus / firewall.
Αν χρησιμοποιείς torrent (και δεν το έχεις κάνει) περιόρισε τα connections στα torrents.
Αν και δεν νομίζω πως φταίνε αυτά.

Απενεργοποίησε την αυξημένη προστασία της otenet (εδώ (http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm)) και άλλαξε user name & password (καλύτερα μόνο password) απο το site my.otenet.gr
Τα τελευταία δεν νομίζω να παίξουν κάποιο ρόλο (αλλά αν έχεις δοκίμασε όλα τα προηγούμενα δεν βλάπτει να κάνεις κάτι ακόμα ως τελευταία λύση). To τελευταίο το προτείνω μήπως και κάτι έχει κολλήσει (μια στο τόσο στα κεντρικά) και με την αλλαγή στην ουσία θα ξεκολλήσει και όχι για κάποιον άλλο λόγο.

Δοκίμασε λίγο να παίξεις με το μέγεθος των πακέτων ping
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3278737&postcount=18
και το μέγεθος του MTU σε router και υπολογιστή (αυτό είναι πολύ πιθανό να φταίει στην περίπτωση σου)
Αν μπορείς τέλος δοκίμασε να συνδεθείς και μέσω proxie (προτίμησε κάποιον στην 8080).

diperr
24-01-10, 19:11
Billy καταρχήν σε ευχαριστώ που διάβασες το Post μου και κατά δεύτερον για τις συμβουλές σου.

Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω!

nicolasdr
24-01-10, 20:54
Δεν φταει ο οτε μαλλον..Δοκιμασε να αλλαξεις το φιλτρο καταρ'χας με καποιο αλλο.Υποθετω οτι την συνδεσμολογια την εχεις σωστη..βγαλε απο την πριζα οποιοδηποτε τηλεφωνο.Απενεργοποιησε το αντιικο+τειχος προστασιας.Ριξε καποιες βασικες υπηρεσιες με την εντολη net stop winmgmt απο command prompt.Να εχεις βγαλει απο πριν να μην εκκινει το προγραμμα τορρεντ στην αρχη.Eπειτα θα εκτελεσεις τα παρακατω..netsh int ip reset και θα κανεις επανεκκινηση.Θα τις τρεξεις σαν διαχειριστης.Αφου επανεκκινησει θα απενεργοποιησεις παλι την οποια προστασια και θα εκτελεσεις netsh winsock reset και επανεκκινηση..Μετα κλεισε το ρουτερ..ανοιξε το μετα απο λιγο..Μπες μεσα και ρυθμισε ωρα απο το μενου του..βαλε καποιον ετοιμο ntp server που θα σου εχει σε λιστα..Κοιτα το mtu να ειναι 1492 και το encapsulation PPPOE.Δοκιμασε αντι για να ανοιξεις μετα browser να pingareis την local ip σου 192.168.χ.χ και το gateway σου.αν ολα πανε καλα δοκιμασε να συνδεθεις και να σερφαρεις.Αν χρησιμοποιεις επισης windows xp μπορει να μην εχεις κατάλληλο μέγεθος παραθύρου.Κοιτα εδω (http://www.speedguide.net/read_articles.php?id=157).Αν χρησιμοποιεις windows vista/7 μπορει είτε η αυτοματη προσαρμογη παραθυρου να μην υποστηριζεται απο το ρουτερ σου..Κοιτα εδω (http://www.speedguide.net/faq_in_q.php?qid=247) για περισσοτερα..αφορά τα vista αλλα ισχύει και σε windows 7..

@ ADSLgr.com All rights reserved.