PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο NEWBIE ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ HARDWARE



cyberlefos
14-01-04, 00:51
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ. ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΟΤΕSHOP ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ! ΕΚΕΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 25 ΕΥΡΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ADSL MODEM SIEMENS SPEEDSTREAM 5400i ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗ.ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΩΡΕΑΝ Η ΘΑ ΤΟ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ?ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΙΜΑΜΕ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΤΑ 50 ΕΥΡΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ MODEM ΔΙΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ 4 Η/Υ ΠΑΝΩ ΤΟΥ (ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ HUB ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ HUB ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ)ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 4 Η/Υ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ LAN ΕΤΣΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ MODEM ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ "ΕΡΓΑΛΕΙΟ" ΓΙΑ ΤΟ LAN ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ MODEM ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ LAN ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΡΤΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ?Η ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΠΛΟ ΤΟ ADSL MODEM SIEMENS SPEEDSTREAM 5100i Η ΤΟ ADSL MODEM SIEMENS NTi XPRESSLINKD ISDN
?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΑΚΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ DSL?(ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΝΑ ΑΠΛΟ ΔΙΚΤΥΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΕΝΑ ΔΙΚΤΥΑΚΙ WIRELESS ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΥΠΟΣΤΑΘΜΟ ΤΟΥ ΟΤΕ!!!)

ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ WIRELESS ΔΙΚΤΥΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 4 PC DSL???

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟΠΑ (ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΨΑΡΑΚΑ) ΤΟ FORUM ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ E-MAIL ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ lefos1@hotmail.com !

THANX A LOT BROTHERS.
[/b]

IlliGoS
14-01-04, 01:45
Θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιούσες κεφαλαία γιατι το κείμενο γίνεται ιδιαίτερα δυσανάγνωστο.

ermis333
14-01-04, 13:22
Στο OTESHOP σου είπαν ΜΑΛΑΚΙΕΣ το διαχωριστή (splitter) τον παίρνεις ΔΩΡΕΑΝ...επίσης το συγκεκριμένο modem δεν χρειάζεται εξωτερικό hub για να συνδεθούν πάνω του περισσότεροι του ενώς Η/Υ ..... έχει 4 διαθέσιμες ports από πίσω....οπότε μπορείς να συνδέσεις μέχρι και 4 Η/Υ πάνω του χωρίς τη χρήση εξωτερικού HUB.


Κοινώς σε φλομόσαν στο ψέμα...Μην αγοράσεις HUB και το κυριότερο αν σου ζητήσουν να αγοράσεις Splitter τρίψε τους την σύμβαση στα μούτρα!!!

con
15-01-04, 19:53
Δικαιούσαι ή splitter ή φίλτρο δωρεάν, άρα παίρνεις το splitter και αν χρειαστείς φίλτρο για κανα τηλέφωνο το αγοράζεις (ευτελές ποσό).

Το modem αυτό είναι router. Άρα τους 4 Η/Υ τους συνδέεις χωρίς Hub. Αν θέλεις ΚΑΙ wireless δίκτυο βάζεις σε μια από τις εξόδους το wireless router και ΟΚ. Να υπολογίσεις μείωση της ταχύτητας στο wireless
Αν θέλεις μόνο wireless πάρε το 5100 και στην έξοδο βάλε το wireless router και από κει μοιράζεις μόνο με wireless.

ikonsgr
15-01-04, 23:54
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα και φτηνότερα να έπερνες ένα modem/router με μία απλή 10baseT ethernet και ξεχωριστά ένα 8πορτο switch οπώτε θα μπορείς να έχεις μέχρι 7 pc συνδεδεμένα. Για wireless θα χρειαστείς ένα access point και ασύρματες κάρτες δικτύου σε κάθε pc δηλαδή θα σου βγει πολλύ περισσότερα χρήματα (αρκετές 100άδες euro) ενώ με το ενσύρματο θα πληρώσεις μόνο το switch (έχει απο 40-50 euro) και οι κάρτες δικτύου είναι παμφθηνες, χώρια που θα έχεις 100mbit δίκτυο ενώ με το ασύρματο, δύσκοα να περάσεις τα 10mbit στη π΄ραξη ανάλογα βέβαια με το που είναι θα είνα το κάθε pc.

npats
16-01-04, 00:11
Στο site του ΟΤΕ λεει οτι το συγκεκριμενο modem συνδεεται με φιλτρο.

Kerl
16-01-04, 03:36
Splitter δικαιούσαι σε σύνδεση adsl μέσω isdn. Αν είναι pstn δικαιούσαι φίλτρο.

Τα dsl modems δεν χρειάζονται τίποτα για να δουλέψουνε από τα 2 , μπορούνε να μπούνε κατευθείαν στην πρίζα του τηλεφώνου.

Το splliter εξυπηρετεί όταν θες να χρησιμοποιείς την ίδια πρίζα και για το τηλέφωνο και για το adsl . To φίλτρο είναι χρήσιμο όταν έχεις πολλές τηλεφωνικές συσκευές στο σπίτιι , οπότε παρεμβάλεις ανάμεσα στην πρίζα και στη συσκευή το φίλτρο. Για να πετύχεις με splitter το ίδιο θα πρέπει να το βάλεις έτσι ώστε μέσω αυτού να περνάει το σήμα προς όλες τις πρίζες του σπιτιού .

Αν συνδέσεις dsl modem σε φίλτρο ή σε λάθος έξοδο του διαχωριστή δεν θα έχεις dsl , αφού δουλειά τους είναι να εμποδίζουνε το dsl σήμα , ώστε να είναι δυνατή η λειτουργία του τηλεφώνου.

shakm
16-01-04, 05:15
Splitter δικαιούσε σε σύνδεση adsl μέσω isdn. Αν είναι pstn δικαιούσε φίλτρο.


Που το λέει αυτό ρε παιδιά ? Νομίζω οτι κάπου στη σύμβαση (δε την έχω πρόχειρη κάπου δυστυχώς.. άντε να ψάξεις μέσα σε αυτό το αχούρι :) ) διάβασα για δωρεάν φιλτρο ή splitter ανάλογα με προτίμησή μας. Σωστό πάντως αυτό που γράφει ο Kerl για τις χρήσεις φίλτρων, splitter - νομίζω όμως οτι έχει παρατηρηθεί το modem να πέφτει σε κάποιες περιπτώσεις (η σύνδεση τεσπα) όταν λειτουργεί modem και τηλ συγχρόνως (και δεν εννοώ μόνο για dsl over isdn --> εκεί εξάλλου δε μπορούν να λειτουργούν συγχρόνως λόγο΄κάποιων κοινών συχνοτήτων).

Στο θέμα μας πάντως, έχω διαβάσει νομίζω στο φορουμ οτι πήραν κάποιοι splitter και με over pstn, δεν έχω ακούσει ποτέ για διάκριση ανάλογα με pstn / isdn στο τι σου δίνουν. Πάντως Kerl αν έχεις κάποια πηγή γι'αυτό κάντο ένα copy paste σε παρακαλώ

ikonsgr
16-01-04, 10:24
Για να τελειώνουμε, επιτέλους 8) , το splitter είναι ένα διπλο φίλτρο το οποίο μπαίνει στην τηλ. γραμμη που έρχεται στο σπίτι μας και βγάζει μία low pass έξοδο για το τηλέφωνο και μία High pass για το adsl, τα φίλτρα απο την άλλη είναι απλά lowpass και μπαίνουν ξεχωριστά σε καθε τηλ. συσκευή. Ο οτε προτείνει το εξής (ρώτησα και μου είπαν) : Όσοι έχουν Pstn βάζουν splitter στην κεντρική γραμμή ενώ όσοι έχουν Isdn βάζουν φίλτρα ΜΕΤΑ το netmod και για κάθε τηλέφωνο που έχουν. Σε κάθε περίπτωση τα φίλτρα ή το splitter χρειάζονται ώστε να δουλευουν ομαλά ταυτόχρονα η adsl με το τηλέφωνο χωρίς να επηρεάζουν το ένα το άλλο, διαφορετικά αν δεν τα θέλετε και τα 2 και δουλευετε την τηλ. γραμμη μόνο για adsl δεν χρειάζεται απαραίτητα ουτε φίλτρο ουτε splitter( το έχω δοκιμάσει και δούλευε μια χαρά).

Kerl
16-01-04, 16:36
Φίλε shakm ξαναδιάβασε τη σύμβαση είναι αόριστη πάνω στο θέμα . Όταν έκανα την αίτηση μου επειδή ο υπάλληλος ήταν άσχετος διαβάζαμε μαζί τις εγγυκλίους που του λέγανε τα βήματα της αίτησης . και εκεί έλεγε αν isdn splliter , αν pstn φίλτρο.

Φίλε ikonsgr φοβάμαι ότι αυτός που ρώτησες έκανε λάθος. Φίλτρο μετά το netmod θα σήμαινε ότι περνάει dsl σήμα στο netmod. Αν συνδέσεις το netmod σε dsl γραμμή χωρίς να παρεμβάλλεις φίλτρο /splliter σου εγγυώμαι ότι ΔΕΝ θα δουλέψει , ούτε θα έχεις τηλέφωνο. Δοκίμασε το και μόνος σου .

Axilleass
16-01-04, 16:39
ikonsgr, και εγω το εχω δοκιμασει και οντως δουλευει χωρις προβλημα.. Ισχυει το ιδιο για για isdn γραμμες ?

shakm, εχω θα παραλαβω spliter (δεν αξιοθηκα να παω να το παρω ακομα.. :) ) για pstn.. Ετσι τουλαχιστον εχω συνενοηθει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.