PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αίτηση στον ΟΤΕ - Γειτονικός Αριθμός



george_sl
24-01-10, 22:55
Καλησπέρα σας,
είμαι νέο μέλος του forum αλλά παρακολουθώ πολύ καιρό τα μηνύματα σας και μέχρι στιγμής έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να εκθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ψάξει αρκετά στο forum αλλά και στο ίντερνετ γενικά όμως θα ήθελα να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις που δεν έχω βρει απάντηση ακόμα.

Το πρόβλημα μου είναι πως μετά την μετακόμιση έκανα αίτηση στην Forthnet για νέα γραμμή και μετά από 3 μήνες ο ΟΤΕ με απορρίπτει. Φταίει λέει η διεύθυνση ή ο γειτονικός αριθμός!

Για το δεύτερο είναι πολύ πιθανόν καθώς παρ' ότι έψαξα στην πολυκατοικία ακόμα δεν βρήκα ένοικο με ΟΤΕ που δεν έχει κάνει μεταφορά. Για την ακρίβεια όλοι έχουν Forthnet και μόνο 2 HOL!!! Επομένως οι γειτονικοί αριθμοί το φοβόμουν πως ήταν λάθος. Δυστυχώς όυτε από τον ονομαστικό κατάλογο του ΟΤΕ βρήκα κάτι (μόνο έναν αλλά μάλλον είναι από μεταφορά).

Δεν ξέρω αν και πως θα κάνω την επόμενη αίτηση!!!
Επίσης στο site της ΕΕΤΤ είδα στον χάρτη τον δρόμο μου με δύο σίγμα (ενώ παντού είναι με ένα σίγμα από λογαριασμούς μέχρι ταμπέλες!).
- Πιστεύεται πως για αυτό δεν βρίσκει την διεύθυνση ο ΟΤΕ ή δεν σχετίζεται με τον χάρτη της ΕΕΤΤ;;;

Η πολυκατοικία έχει κοινό κήπο με την πίσω πολυκατοικία (κατασκευασμένες ταυτόχρονα στο ίδιο οικόπεδο).
- Μπορεί το ΚΑΦΑΟ στο οποίο ανήκω να είναι του πίσω δρόμου; Δηλαδή οι δύο πολυκατοικίες λόγω της ιδιότυπης σχέσης του να έχουν ίδιο καφάο; Γιατί η πίσω πολυκατοικία έχει είσοδο στον πίσω δρόμο.

Επίσης όπως σας είπα βρήκα πολλούς με Forthnet:
- Αν δώσω στον ΟΤΕ έναν αριθμό βρόγχου αυτών των ενοίκων μπορεί να με εντοπίσει;

- Αν πάρω τηλέφωνο στον ΟΤΕ πιστεύεται πως μπορεί να βγάλω άκρη; (να παρακάμψω ίσως την ασυνεννοησία ΟΤΕ-Forthnet).

Επειδή έχω κουραστεί και δεν υπάρχει hotspot εδώ κοντά σκεύτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ακυρώσω την αίτηση (γυρνώντας το κουτί) και να βάλω Conn-X (που μάλλον θα με βρουν πιο εύκολα).
Πιστεύεται πως θα το μετανιώσω; Θα έχω προβλήματα με την ακύρωση;

Τέλος (τελευταία το ορκίζομαι):
Αυτό που λέτε μερικές φορές, κάνε αίτηση νέας γραμμής από ΟΤΕ και μόλις ενεργοποιηθεί πήγαινε στην Forthnet, δεν θα πρέπει να περιμένω πρώτα 2 μήνες λόγω σύμβασης με ΟΤΕ;

...αυτά, ευχαριστώ πολύ
ελπίζω να μην σας κούρασα,
Γιώργος

Υ.Γ. Κάποια άρθρα για την αδεσμοποίητη πρόσβαση στον τοπικό βρόγχο με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ να καταλάβω τι παίζεται! Είναι εξαιρετικά!

asfalis
25-01-10, 15:47
Πως τα κατάφερες και χρεώθηκες ban με μιας ημέρας ζωή στο forum :hmm:;

alekalo
25-01-10, 18:58
αγαπητε μου, μεινε μακρια απο τη forthnet...
για καλο γινεται οτι γινεται, θα εχεις μετριοτατες εως κακες υπηρεσιες, σχεδον 1,5 χρονια στο ιδοκτητο της εν λογω εταιρίας και ειμαι απογοητευμενος και απο τηλεφωνια(κακη ποιοτητα ηχου και συχνες διακοπες) και απο νετ (απελπιστικα χαμηλες ταχυτητες)...
Αντιθετα σε αλλη τηλ γραμμη με connx, τελεια τηλεφωνια αλλα και συνδεση που πεταει, με σελιδες να ανοιγουν στο φτερο...
για 9 ευρω διαφορα στο διμηνο, και τη βεβαιοτητα οτι αν εχεις βλαβη οντας στον Οτε θα λυθει εντος λογικου χρονου, νομιζω οτι δεν θα επρεπε ουτε να το σκεφτεις για forthnet...

asdf0r
26-01-10, 12:07
Πως τα κατάφερες και χρεώθηκες ban με μιας ημέρας ζωή στο forum :hmm:;

Όντως.... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.