PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάλληλος εταιρία



xp1988
25-01-10, 14:34
Γεια σας,

Τελειώνω σιγά σιγά με το πτυχείο μου και σκέφτομαι τι να κάνω όταν τελειώσω. Με την λίγη εργασιακή εμπειρία που έχω (12 μήνες σε εταιρία πληροφορικής ως προγραμματιστής), και έρευνα που έχω κάνει προσπαθώ να δω τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου, όπως κάνουμε και όλοι φαντάζομαι.

Έχω σκεφτεί να ξεκινήσω δικιά μου εταιρία, ατομική για αρχή για Web Design/Development (Development κυρίως, δεν είμαι τόσο του Design:p). Αλλά ξέρω οτι θα πρέπει να δίνω κάποια χρήματα για ΤΕΒΕ κάθε μήνα, τα οποία στην αρχή όταν δεν υπάρχουν πελάτες, δεν θα μπορώ να τα βρω.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να με προσλάβει κάποια εταιρία οπότε θα έχω ενα σταθερο (χαμηλό μάλλον) εισόδημα.

Η ερωτησή μου είναι η εξής:

Θα μπορούσα να ζητήσω από μια εταιρία που θα με προσλάβει, να πληρώνει τα ΤΕΒΕ για εμένα? Θα κάνω δηλαδή το 8ωρο κανονικά, με την διαφορά οτι αντι να πληρώνουν ΙΚΑ θα πληρώνουν τα ΤΕΒΕ? Με αυτον τον τρόπο θα μπορέσω να ξεκινήσω την εταιρία παράλληλα, εφόσον βέβαια το επιτρέπει η εταιρία για την οποία εργάζομαι;

Λέω βλακείες?

Ευχαριστω

no_logo
25-01-10, 14:43
δεν γίνεται αυτό που λες
Σχηματικά στο λέω γιατί υπάρχουν κι άλλα ταμεία μισθωτών
Κάθε υπάλληλος ασφαλίζεται στο ΙΚΑ, κάθε ελεύθερος επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ)

Sovjohn
25-01-10, 14:47
Γεια σας,

Τελειώνω σιγά σιγά με το πτυχείο μου και σκέφτομαι τι να κάνω όταν τελειώσω. Με την λίγη εργασιακή εμπειρία που έχω (12 μήνες σε εταιρία πληροφορικής ως προγραμματιστής), και έρευνα που έχω κάνει προσπαθώ να δω τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου, όπως κάνουμε και όλοι φαντάζομαι.

Έχω σκεφτεί να ξεκινήσω δικιά μου εταιρία, ατομική για αρχή για Web Design/Development (Development κυρίως, δεν είμαι τόσο του Design:p). Αλλά ξέρω οτι θα πρέπει να δίνω κάποια χρήματα για ΤΕΒΕ κάθε μήνα, τα οποία στην αρχή όταν δεν υπάρχουν πελάτες, δεν θα μπορώ να τα βρω.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να με προσλάβει κάποια εταιρία οπότε θα έχω ενα σταθερο (χαμηλό μάλλον) εισόδημα.

Η ερωτησή μου είναι η εξής:

Θα μπορούσα να ζητήσω από μια εταιρία που θα με προσλάβει, να πληρώνει τα ΤΕΒΕ για εμένα? Θα κάνω δηλαδή το 8ωρο κανονικά, με την διαφορά οτι αντι να πληρώνουν ΙΚΑ θα πληρώνουν τα ΤΕΒΕ? Με αυτον τον τρόπο θα μπορέσω να ξεκινήσω την εταιρία παράλληλα, εφόσον βέβαια το επιτρέπει η εταιρία για την οποία εργάζομαι;

Λέω βλακείες?

Ευχαριστω

Δεν γίνεται αυτό που λες, αλλά απ' ότι γνωρίζω υπάρχουν κάποιες ρήτρες ώστε σε ατομική επιχείρηση να μην πληρώνεις ΟΑΕΕ αν έχεις ΙΚΑ από κάποια άλλη απασχόληση. Βέβαια, αυτό θέλει χαρτούρα (Ελλαδάρα), και τακτική ανανέωση του "εξαιρείσαι από το ΟΑΕΕ".

Για να καταλάβεις, εγώ βρήκα πιο...άμεσο και σύντομο το να ανοίξω μια εταιρία στο εξωτερικό (εντός Ε.Ε. ας πούμε Αγγλία / Ολλανδία / Κύπρο / κτλ) για κάτι παρόμοιο που ήθελα να κάνω, παρά το να ανοίξει εδώ ατομική επιχείρηση...

Εξαρτάται βέβαια και από το target group σου!

mach
25-01-10, 14:54
Eάν κάνει έναρξη επαγγέλματος, δεν μπορεί να πληρωνέται με δελτίο παροχής υπηρεσιών (μπλοκάκι) από την επιχείρηση που θα προσληφθεί (εφόσον συμφωνεί και η επιχείρηση βέβαια)...;
Νομίζω ότι κάποιος συνάδελφος πληρωνόταν έτσι και κατόπιν έδινε στο ΤΣΜΕΔΕ του χωρίς να υπάρχει ΙΚΑ στη μέση.

xp1988
25-01-10, 15:10
Δεν γίνεται αυτό που λες, αλλά απ' ότι γνωρίζω υπάρχουν κάποιες ρήτρες ώστε σε ατομική επιχείρηση να μην πληρώνεις ΟΑΕΕ αν έχεις ΙΚΑ από κάποια άλλη απασχόληση. Βέβαια, αυτό θέλει χαρτούρα (Ελλαδάρα), και τακτική ανανέωση του "εξαιρείσαι από το ΟΑΕΕ".

Αυτή νομίζω θα ήταν η ιδανική λύση, δεν με πολυενδιαφέρει αν είμαι στο ΙΚΑ ή στην ΤΕΒΕ (μηπως θα έπρεπε?), αρκει να μην πληρωνω και τα δυο.

NiKapa
25-01-10, 15:44
Ακομη και στο Τεβε να μπεις στην αρχη το ποσο ειναι χαμηλο ..γυρω στα 340 ευρω το διμηνο..με τα χρονια ανεβαινεις κατηγοριες και ποσα..σημερα το πληρωσα το τιμημενο 583 ευρω..:worthy:

paounof
25-01-10, 15:56
Δεν ξέρω τώρα αλλά πριν μερικά χρόνια όταν ανήγες μαγαζί και έλεγες ότι έχεις ΙΚΑ δεν πλήρωνες ΤΕΒΕ.

NiKapa
25-01-10, 16:05
Δεν ξέρω τώρα αλλά πριν μερικά χρόνια όταν ανήγες μαγαζί και έλεγες ότι έχεις ΙΚΑ δεν πλήρωνες ΤΕΒΕ.

Δεν νομιζω να ισχυε ποτε κατι τετοιο χωρις να ειμαι 100% σιγουρος..αντιθετως και σε περιοχες που καποιος ειχε την δυνατοτητα εξαιρεσης εχει γινει υποχρεωτικο πλεον..

prodromosfan
25-01-10, 16:06
Ακομη και στο Τεβε να μπεις στην αρχη το ποσο ειναι χαμηλο ..γυρω στα 340 ευρω το διμηνο..

421,42 ΑΣΦ. ΚΑΤ. 001

Crosswind
25-01-10, 16:08
Η ερωτησή μου είναι η εξής:

Θα μπορούσα να ζητήσω από μια εταιρία που θα με προσλάβει, να πληρώνει τα ΤΕΒΕ για εμένα? Θα κάνω δηλαδή το 8ωρο κανονικά, με την διαφορά οτι αντι να πληρώνουν ΙΚΑ θα πληρώνουν τα ΤΕΒΕ? Με αυτον τον τρόπο θα μπορέσω να ξεκινήσω την εταιρία παράλληλα, εφόσον βέβαια το επιτρέπει η εταιρία για την οποία εργάζομαι;

Λέω βλακείες?

Ευχαριστω

Δε θα γίνει πρόσληψη. Απλά εσύ θα τους κόβεις παροχή υπηρεσιών κάθε μήνα.

NiKapa
25-01-10, 16:13
421,42 ΑΣΦ. ΚΑΤ. 001
Οκ, τα ποσα που εγραψα ειναι 8ετιας..τωρα ειδα τις αποδειξεις ..308 ευρω πληρωσα στην αρχη- τελη 2002 αρχες 2003- και 583 σημερα μετα 8 χρονια σχεδον..

prodromosfan
25-01-10, 16:14
πολυ αργα ανεβαινεις :p

αυτο που εγραψα ειναι καινουριος ασφαλισμένος καλοκαιρι 2009

NiKapa
25-01-10, 16:18
πολυ αργα ανεβαινεις :p

αυτο που εγραψα ειναι καινουριος ασφαλισμένος καλοκαιρι 2009

Ναι ε? να μην παραπονιεμαι δηλ?..:p
Τα ποσα που εγραψα ειναι ντοκουμεντα ..εχω ολες τις αποδειξεις διπλα μου, ολα τα χρονια τωρα..
Ξεκινησα απο την κατηγορια Ε και τωρα ειμαι Π02 ..

prodromosfan
25-01-10, 16:22
Ναι ε? να μην παραπονιεμαι δηλ?..:p
Τα ποσα που εγραψα ειναι ντοκουμεντα ..εχω ολες τις αποδειξεις διπλα μου, ολα τα χρονια τωρα..
Ξεκινησα απο την κατηγορια Ε και τωρα ειμαι Π02 ..

Σαφώς και θα τις κρατησεις μεχρι και μετα τη συνταξιοδοτηση σου.(δεν κανω πλάκα)

εχεις περασει σε οαεε σωστα;
φαντασου μονο οτι θα πληρωσεις λιγοτερα συνολικα απο ενα νεο ασφαλισμενο
και θα παρετε την ιδια συνταξη περιπου.

NiKapa
25-01-10, 16:35
Σαφώς και θα τις κρατησεις μεχρι και μετα τη συνταξιοδοτηση σου.(δεν κανω πλάκα)

εχεις περασει σε οαεε σωστα;
φαντασου μονο οτι θα πληρωσεις λιγοτερα συνολικα απο ενα νεο ασφαλισμενο
και θα παρετε την ιδια συνταξη περιπου.


Βεβαιως και τα κραταω ολα..εχω και αρκετα Ικα και Ταξυ (ταμειο ξενοδοχουπαλληλων) ,τωρα τι συνταξη θα παρω..ασε..υγεια να'χουμε να πληρωνουμε..live to tell ,που λενε και τα Αμερικανακια

xp1988
25-01-10, 19:59
Οπότε υπάρχουν 2 επιλογές:

1) Δε θα γίνει πρόσληψη. Πληρώνω ΤΕΒΕ και τους κόβώ παροχή υπηρεσιών κάθε μήνα.

2) Προσλαμβάνομαι κανονικά, πληρώνω ΙΚΑ, εξαιρούμαι απο ΟΑΕΕ και μπορώ να κόβω παροχή υπηρεσιών σε άλλους.

Σωστά;

Τι λέτε να συμφέρει και γιατι;

Πιστεύω θα τους έρθει φτηνότερο γιατί το ΙΚΑ κοστίζει αρκετά.

JERY
25-01-10, 21:07
To 2 θα κανεις.
Οσες δουλειες και να κανεις , ασφαλιζεσαι μονο σε ενα ταμειο,
αυτο το επιλεγεις εσυ, μπορεις να εχεις ικα απο τη δουλεια σου σαν υπαλληλος, να κανεις κανεις εναρξη επαγγελματος και να παρεις απαλλαγη απο ΟΑΕΕ.
Τωρα τι σε συμφαιρει εξαρταται πιο ταμειο δινει τη καλυτερη συνταξη , τι παροχες υγειας εχει ( το ικα ειναι απαραδεκτο απο γιατρους) ποσα δινεις καθε μηνα.

xp1988
25-01-10, 22:47
Το καλό με το ΤΕΒΕ απ' οτι κατάλαβα όμως είναι οτι το πόσο δίνεις κάθε μήνα δεν πηγαίνει αναλογικά με το πόσα βγάζεις, όπως συμβαίνει με το ΙΚΑ.

Ας πούμε οτι κάποιος είναι υπάλληλος και βγάζει πχ 1000 ευρώ τον μήνα και πληρώνει 200 ευρω στο ΙΚΑ. Εάν βγάζει άλλα 500 ευρώ τον μήνα από τις αποδείξεις που κόβει θα πρέπει να αυξηθεί ανάλογα και το ΙΚΑ που δίνει?

dvm
25-01-10, 23:15
Όχι, τα κρατάς για πάρτυ σου :P
Πάντως αν και όχι νόμιμο οι περισσότερες εταιρείες το κάνουν (να δουλεύεις εκεί σαν ελεύθερος επαγγελματίας). Απλά αν υπογράψεις κάποια σύμβαση διάβασέ την καλά, ώστε να μπορείς να δουλεύεις και για άλλους.

xp1988
26-01-10, 00:02
Όχι, τα κρατάς για πάρτυ σου :P

Ειρωνικά το λες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.