PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος ενεργοποίησης νέας γραμμής ΟΤΕ



goku
25-01-10, 15:56
Παιδιά γεία σας,

έχω το εξής πρόβλημα και με έχουν σκάσει. Νοίκιασα ένα σπίτι στην Άμφισσα (Φωκίδως) και πήγα στον ΟΤΕ εκεί για να βάλω νέα γραμμή τηλεφώνου και ίντερνετ (conn-x). Προφανώς η υποδομή υπάρχει, απλώς πρέπει να κάνουν ότι κάνουν οι τεχνικοί στο ΚΑΦΑΟ (υποθέτω, δεν τα ξέρω και πολύ καλά) και προφανώς και κάτι εκεί στο κέντρο του ΟΤΕ. Είχα πάει ημέρα Δευτέρα και ο υπάληλος, ο οποίος ήταν πολύ εξυπηρετικός μου είπε ότι οι τεχνικοί θα έρθουν από εβδομάδα να συνδέσουν την γραμμή και ότι στην καλύτερη περίπτωση θα έρθουν μέχρι την Παρασκευή. Μάλιστα μου έδωσε κάτι τηλέφωνα του τεχνικού τμήματος να για να τους πάρω και να τους ρωτήσω πότε ακριβώς θα έρθουν.

Αυτό που με παρεξένεψε πάρα πολύ είναι ο χρόνος που θέλανε για να μου συνδέσουν την γραμμή. Όταν είμουν Καστοριά φοιτητής και είχα πάει για αίτηση τηλεφώνου, μου το σύνδεσαν την άλλη μέρα και μετά έκανα αίτηση για φοιτητικό ίντερνετ που ήταν και σε άλλη εταιρία και μου το συνδέσανε σε 2 μέρες, δηλαδή τηλέφωνο και ίντερνετ είχα σε 3 μέρες. Επίσης εντελώς τυχαία πέρασα από τον ΟΤΕ της Λειβαδειάς (από εκεί κατάγομαι) για μια δουλειά και άκουσα κάποιον υπάληλο να λέει σε έναν πελάτη ότι αν θες νέα γραμμή θα την έχεις σε μία ώρα μετά την αίτηση, και το ίντερνετ την άλλη μέρα το πρωί. Δηλαδή από αυτά συμπεραίνω ότι γενικά, τουλάχιστον στα τμήματα του ΟΤΕ στην Λειβαδειά και στην Καστοριά θέλουν 1-2 μέρες για να σου βάλουν τηλέφωνο και ίντερνετ, και προφανώς φαίνεται ότι δεν απαιτεί και κάποια διαδικασία ώστε να πεις ότι θα καθηστερίσουν.

Την Πέμπτη είχα πάρει τους τεχνικούς τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν θα έρθουν την Παρασκευή αλλά δεν απαντούσαν και πήρα και την Παρασκευή το πρωί αλλά πάλι δεν απαντούσαν, έτσι ξαναπέρασα από τον ΟΤΕ να μιλήσω αυτοπροσώπως με κάποιον. Δυστυχώς δεν ήταν ο ίδιος υπάληλος με τον οποίο είχα κάνει την αίτηση, ήταν μια άλλη και όταν την ρώτησα μου είπε ότι οι τεχνικοί έρχονται σε 10 (ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ) μέρες για να σου συνδέσουν το τηλέφωνο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι λογικό να θέλουν τόσες πολλές μέρες να έρθουν να κάνουν την σύνδεση; Την ίδια διαδικασία δεν κάνουν παντού; γιατί κάπου θέλουν 1 μέρα για να σου συνδέσουν την γραμμή και αλλού 10 μέρες; Υπάρχει κάτι το οποίο μπορεί να δικαιολογεί αυτή την καθυστέριση; Αν και οι ημέρες πέρασαν και υποθέτω ότι από μέρα σε μέρα θα έρθουν υπάχει κάτι που μπορώ να κάνω για να επισπεύσουν την διαδικασία; αν όχι απλώς θα ήθελά να ακούσω γνώμες για το πόσο χρόνο έκαναν σε εσάς (τον κάθε forumίτη που θα απαντήσει) πόσο χρόνο κάνανε για να σας συνδέσουν την γραμμή για να πάρω μια εντύπωση.

ευχαριστώ.

ubuntubu
25-01-10, 16:45
Δείκτες Ποιότητας
F04: Χρόνος παροχής για αρχική σύνδεση

Ορισμός
Ο δείκτης αυτός εκφράζει το χρόνο που μεσολαβεί από τη στιγμή που μία έγκυρη παραγγελία υπηρεσίας σύνδεσης γίνεται δεκτή από τον ΟΤΕ μέχρι τη στιγμή που η υπηρεσία είναι διαθέσιμη για χρήση (ολοκλήρωση παραγγελίας). Ο δείκτης αυτός εκφράζεται με δύο μεγέθη: το χρόνο σε ημερολογιακές ημέρες συμπεριλαμβανομένων και των αργιών στους οποίους ολοκληρώνονται το 95% και 99% αντίστοιχα των ταχύτερα ικανοποιημένων παραγγελιών.
http://www.ote.gr/otegr/Uploads/F04AUG.pdf

Ο μέσος όρος πανελλαδικά είναι 48 και 136 ημέρες αντίστοιχα.

emeliss
25-01-10, 19:03
Δέκα μέρες είναι ένα λογικό νούμερο. Πάντα έχει σχέση η περιοχή και η εποχή.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://www.ote.gr/otegr/Uploads/F04AUG.pdf

Ο μέσος όρος πανελλαδικά είναι 48 και 136 ημέρες αντίστοιχα.
Δεν είναι μέσος όρος. Είναι ο χρόνος μέσα στον οποίο βγήκαν το 95% και το 99% των παραγγελιών. Δηλαδή αν 94 συνδέσεις γινόταν μέσα σε 5 μέρες και η 95η μέσα σε 20 μέρες, τότε ο χρόνος στον δείκτη θα ήταν 20.

Επίσης αυτός ο δείκτης περιλαμβάνει και τις καθυστερήσεις που οφείλονται σε τρίτους παράγοντες, ακόμα και στον ίδιο τον πελάτη.

ubuntubu
25-01-10, 19:21
Μάλιστα.
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.:oneup:
Αυτός ο τρόπος αποτύπωσης ,δεν φαίνεται να συνάδει με την γενικά καλή εικόνα που έχει ο ΟΤΕ στον χρόνο υλοποίησης των αιτημάτων.

goku
25-01-10, 19:53
http://www.ote.gr/otegr/Uploads/F04AUG.pdf

Ο μέσος όρος πανελλαδικά είναι 48 και 136 ημέρες αντίστοιχα.

Mάλιστα, από τα νούμερα συμπεραίνω ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

agrelaphon
25-01-10, 22:17
Αν σε άργησαν πάνω από εβδομάδα, κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τη σύνδεσή σου. Κάλεσε στα τηλέφωνα που σου έδωσαν, ή καλύτερα πήγαινε εσύ ο ίδιος στο τεχνικό τμήμα να δεις τι γίνεται. Μην μπλέκεις άλλο με εμπορικούς υπαλλήλους ;)

vangelistm
25-01-10, 23:54
Επειδή τυγχάνει να δουλεύω στο τμήμα adsl του ΟΤΕ οι μέρες ενεργοποίησης είναι από 1 έως 15 μέρες περίπου για μια νέα σύνδεση. Αν στην αίτησή σου είχες αιτηθεί και conn-x τότε το ιντερνετ ενεργοποιείται μαζί με το τηλέφωνο :)

nmavro73
26-01-10, 11:38
Στη Ρόδο σε χωριό έκαναν ένα μήνα για τηλέφωνο. Στη Σίφνο είχαν πει ενάμιση. Δεν γίνονται σε όλη την Ελλάδα γρήγορα οι συνδέσεις. Θεσσαλονίκη μου έβαλαν γραμμή σε 2 μέρες.

maximos75
29-01-10, 16:40
Πήρα να ρωτήσω κάτι διευκρινιστικό στον ΟΤΕ και με ενημέρωσαν ότι η σύνδεση για την οποία αίτηθηκα ΣΗΜΕΡΑ στις 9 το πρωί είναι ήδη ενεργή (ConnX Double play). Εάν είναι όντως αλήθεια όταν πάω σπίτι γιατί είμαι στο γραφείο ..τότε ΟΤΕ ΔΑΓΚΩΤΟ for ever. Ήμουν μέχρι και πριν μια βδομάδα σε ιδιωτικό πάροχο αλλά μετά από αυτά που άκουσα από την υποτιθέμενη τεχνική υποστήριξη τρομάρα τους ...ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ

@ ADSLgr.com All rights reserved.