PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

sdikr
04-05-12, 19:14
Σκέφτομαι να τον τσιμπήσω για να μάθω τι παίζει. Στο μεταξύ γράφουν και άλλοι για "RF Out" αλλά στη πραγματικότητα είναι Loop Out, απ' ότι κατάλαβα.

Τα ποιο πολλά είναι rf loop, σε τι τιμή το βρήκες;
Αν είναι κάτω των 50 μάλλον είναι απλά loop

psyxakias
04-05-12, 19:36
Loop out τί είναι;

Να γίνεται pass-through και το σήμα της κεραίας από πίσω, ώστε να αναλαμβάνει την αναλογική λήψη το tuner της τηλεόρασης;

Μα τότε αυτό είναι τελείως άλλο πράμα, και όχι αυτό που θες.Ναι αυτό είναι και γνωρίζω ότι δεν είναι αυτό που θέλω. Ο συγκεκριμένος δέκτης φαίνεται να έχει και Loop Out και RF Out, και σε αρκετές περιγραφές μαγαζιών αναφέρουν ότι είναι για παλιές τηλεοράσεις που δεν έχουν scart.
101955


Τα ποιο πολλά είναι rf loop, σε τι τιμή το βρήκες;
Αν είναι κάτω των 50 μάλλον είναι απλά loop€35 τον δίνουν διάφορα μαγαζιά στο skroutz.

masterfaster
06-05-12, 09:07
ο EDISION MINI-TRITON MPEG4 + HD εχει μονο Loop Out

psyxakias
06-05-12, 09:34
Στον SD (http://www.skroutz.gr/s/346882/Edision-Argus-Mini-Triton-SD-MPEG4.html) αναφερόμουν, αυτός λογικά έχει και τα δύο. Σωστά;

masterfaster
06-05-12, 10:21
μαλλον, στο site: http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294
δειχνει οτι ο MINI-TRITON MPEG4 SD εχει και Loop Out και RF Out

jap
06-05-12, 10:55
Εεεε... λογικά η συλλογιστική είναι ότι HD τηλεόραση και ανυπαρξία εισόδου έστω και scart είναι αμοιβαία αποκλειόμενα, οπότε γιατί να βαρύνουν το HD μηχανάκι με το RF out και να το ακριβύνουν; Makes sense.

dpa2006
06-05-12, 22:20
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι για ψηφιακό δέκτη ως 45-50 ευρώ με δυνατότητα PIP.
υπαρχει σε αυτήν την τιμή
επίσης ποια η αποψή σας για τον
CRYPTO DVB-T RECEIVER REDI 210AD MP HD HDMI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603565) (δεν νομίζω να έχει PIP αλλά ίσως να μην είναι και τόσο απαραίτητο σαν χαρακτηριστικό)

camerakias
08-05-12, 00:25
Παιδιά μια δυο χαζοερωτήσεις εκ μέρους φίλου που έχε πρόβλημα! (περιοχή Κορινθίας) Πήρε τον Crypto redi 40 sd, και τον συνέδεσε σε μια crt τηλεόραση, σκανάρει τα κανάλια, ΄τα βρίσκει, αλλά δεν τα βλέπει! Με scart. Η τηλεόρασή του δεν έχει στο μενού ΑV, έχει εχτ1, εχτ2 κλπ. Και κάτι μου 'λεγε ότι δεν έβρισκε της ERT τα κανάλια, αλλά τα βγαζε μόνο σαν αναλογικά. Συγνώμη που δεν τα λέω ίσως πολύ ξεκάθαρα αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, ευπρόσδεκτη. Αλήθεια, αν βάλεις τον αποκωδικοποιητή αυτό σε μία hd lcd τηλεόραση που έχει mpeg2, έχει κανά θέμα? Όλα καλά? Ευχαριστώ πολύ!

Seitman
08-05-12, 06:57
Έχει μπει καλά το scart; Η να δοκιμάσει και με ένα άλλο καλώδιο.

deniSun
08-05-12, 17:16
Παιδιά μια δυο χαζοερωτήσεις εκ μέρους φίλου που έχε πρόβλημα! (περιοχή Κορινθίας) Πήρε τον Crypto redi 40 sd, και τον συνέδεσε σε μια crt τηλεόραση, σκανάρει τα κανάλια, ΄τα βρίσκει, αλλά δεν τα βλέπει! Με scart. Η τηλεόρασή του δεν έχει στο μενού ΑV, έχει εχτ1, εχτ2 κλπ. Και κάτι μου 'λεγε ότι δεν έβρισκε της ERT τα κανάλια, αλλά τα βγαζε μόνο σαν αναλογικά. Συγνώμη που δεν τα λέω ίσως πολύ ξεκάθαρα αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, ευπρόσδεκτη. Αλήθεια, αν βάλεις τον αποκωδικοποιητή αυτό σε μία hd lcd τηλεόραση που έχει mpeg2, έχει κανά θέμα? Όλα καλά? Ευχαριστώ πολύ!

α) Αφού δεν τα βλέπει πως είναι σίγουρος ότι τα βρίσκει;
β) Οι είσοδοι ext αντιστοιχούν σε scart ή rca συνδέσεις. Μπορείς να έχεις σύνδεση scart/scart, scart/rca rca/rca
γ) Αν βάλεις εξωτερικό αποκωδικοποιητή σε τηλεόραση με δέκτη mpeg2 ή/και 4 δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Θα βλέπεις όσα θέλεις από τον εξωτερικό αποκωδικοποιητή (με το δικό του τηλεκοντρόλ) και όσα θέλεις από την τηλεόραση με το δικό της τηλεκοντρόλ. Ανάλογα με την είσοδο που επιλέγεις.

zeroner
09-05-12, 13:45
παιδια χτες αγορασα αυτον εδω τν αποκοδικοποιητη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10100038
αλλα δν πιανω ολα τα ψηφιακα..δλδ δν βλεπω mad,nickelodeon,sport tv ..μηπως ξερει κανεις τι φταιει..?

deniSun
09-05-12, 13:48
παιδια χτες αγορασα αυτον εδω τν αποκοδικοποιητη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10100038
αλλα δν πιανω ολα τα ψηφιακα..δλδ δν βλεπω mad,nickelodeon,sport tv ..μηπως ξερει κανεις τι φταιει..?

Λίγο γύρισμα την κεραία;

zeroner
09-05-12, 13:54
οκ σε ευχαριστω!

goku1
12-05-12, 16:49
γειας σας! ειμαι καινουργιος στο forum και ελπιζω να με βοηθησετε. εχω εναν crypto redi 40 mp και οπως εψαχνα να του κανω αναβαθμιση κατα λαθος του περασα το firmware του crypto redi 50. απο τοτε και μετα ανοιγει αλλα δεν αναγνωριζει ουτε το τηλεκοντρολ, ουτε τον αναγνωριζει η τηλεοραση. υπαρχει καποια περιπτωση να τον σωσω ή παω για καινουργιο? ευχαριστω εκ των προτερων.

deniSun
12-05-12, 19:03
γειας σας! ειμαι καινουργιος στο forum και ελπιζω να με βοηθησετε. εχω εναν crypto redi 40 mp και οπως εψαχνα να του κανω αναβαθμιση κατα λαθος του περασα το firmware του crypto redi 50. απο τοτε και μετα ανοιγει αλλα δεν αναγνωριζει ουτε το τηλεκοντρολ, ουτε τον αναγνωριζει η τηλεοραση. υπαρχει καποια περιπτωση να τον σωσω ή παω για καινουργιο? ευχαριστω εκ των προτερων.

Χλωμό το βλέπω...

akilleas
12-05-12, 20:39
γειας σας! ειμαι καινουργιος στο forum και ελπιζω να με βοηθησετε. εχω εναν crypto redi 40 mp και οπως εψαχνα να του κανω αναβαθμιση κατα λαθος του περασα το firmware του crypto redi 50. απο τοτε και μετα ανοιγει αλλα δεν αναγνωριζει ουτε το τηλεκοντρολ, ουτε τον αναγνωριζει η τηλεοραση. υπαρχει καποια περιπτωση να τον σωσω ή παω για καινουργιο? ευχαριστω εκ των προτερων.

Εάν προσπαθήσεις να ξαναπεράσεις το σωστό FW;; Δεν γίνεται;
Από την άλλη εάν είσαι Αθήνα μπορείς να το πας από την Crypto (http://www.cryptosolutions.eu/index.php?option=com_chronocontact&chronoformname=ContactUs&Itemid=6&lang=el) ή να το στείλεις με κάποιο τρόπο να σου τον φτιάξουν.
Για καινούριο δεν πας σε καμία περίπτωση.

goku1
13-05-12, 09:22
δεν μπορω να περασω καινουργιο fw γιατι δεν μου αναγνωριζει το τηλεκοντρολ. δηλαδη δεν μπορω να μπω στο menu και να κανω ενημερωση fw. μαλλον θα το παω πισω εκει που το αγορασα και βλεπουμε. ευχαριστω για την απαντηση.

dimkonst
21-05-12, 12:37
Αγόρασα τον Doop HDMP-100 (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Doop-HDMP-100-Digital-Tunner-HR550.htm)είναι και media player
Έχω τα παρακάτω προβλήματα και τα παραθέτω για να τα λάβουν υπόψη οι επόμενοι αγοραστές:
1 Χάνει τη ρύθμιση για τους υπότιτλους όταν κλείνει και πρέπει να ξαναμπούν από την αρχή
2 Όταν πατώ το πλήκτρο EPG παγώνει ο αποκωδικοποιητής για περίπου 2 λεπτά μετά κάνει κάτι σαν επανεκκίνηση και επανέρχεται, αυτό συμβαίνει όταν η γλώσσα είναι ελληνικά, αν γυρίσω τη γλώσσα αγγλικά δουλεύει κανονικά το πλήκτρο EPG αλλά δεν αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους
3 Δεν δουλεύει το loop out όταν τον κλείνω δηλαδή δεν μπορώ να δω τα αναλογικά κανάλια.

jap
21-05-12, 12:45
Για τα 1 και 2 υπομονή, φαίνεται να είναι θέμα firmware. Για το 3, πάρε ένα σπλιτεράκι από ένα κατάστημα με κεραίες και μια προέκταση καλωδίου κεραίας, θα βρεις την υγειά σου.

dimkonst
21-05-12, 13:46
Για τα 1 και 2 υπομονή, φαίνεται να είναι θέμα firmware. Για το 3, πάρε ένα σπλιτεράκι από ένα κατάστημα με κεραίες και μια προέκταση καλωδίου κεραίας, θα βρεις την υγειά σου.
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω !!!

talos_2002
25-05-12, 20:38
Για όσους ψάχνουν έναν προσιτό δέκτη, ας δουν τον καινούριο F&U TT2239 που λέει είναι HD και έχει 25€:
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104408


Με την ευκαιρία, η λίστα υποστηριζόμενων format του Doop 100 είναι μούφα... Μόνο το HE-AAC υπάρχει από τα σπάνια format που αναφέρει, ούτε καν όμως WMV (VC1).

deniSun
25-05-12, 20:47
Μην πετάτε τα λεφτά σας τζάμπα...
Ότι δέκτη έχω δοκιμάσει 50-70ε είναι αξιοπρεπέστατος και αθάνατος (μέχρι στιγμής).
Δίνετε 25-30ε για να γλιτώσετε μερικά ευρώ και στο τέλος καταλήγετε να πληρώνετε 2-3 τέτοιους δέκτες που τελικά σας βγαίνουν ακριβότεροι από ένα της τάξης 50-70ε.

akilleas
26-05-12, 09:26
Τα λες περίπου καλά.
Αν σκεφτούμε όμως οτι εκτός απο την ποιότητα κατασκευής όλα τα προβλήματα έχουν να κάνουν καθαρά με θέμα firmware τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Λιτσα
26-05-12, 11:35
Καλημέρα
αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι θα ήταν υπέροχο .
Έχω S.Lorens tv με ενσωματωμένο mp2 και εχθές αγόρασα αποκωδικοποιητή F&U TVD2313HDPVR. Ενώ τον έχω συνδέσει σωστά (είχα και πριν και χάλασε) με καλώδιο HDMI και δεν μου βρίσκει κανένα κανάλι.
Σήμερα μου έβγαλε τα 4 κανάλια της DIGEA αλλά και αυτά χωρίς ήχο και με εικόνα παγωμένη και αλλοιωμένη.
ξέρει κανείς να με βοηθήσει ? τι κάνω λάθος?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

thourios
26-05-12, 11:53
Μάλλον πρόβλημα λήψης, κεραίας, ή περιοχής.

talos_2002
26-05-12, 12:04
Γειά σου Λίτσα.
Αφού πριν είχες δέκτη και έπιανε κανάλια, αυτός ίσως βγήκε ελαττωματικός.
Αν όντως αποδειχθεί ελαττωματικός και τον επιστρέψεις, προτίμησε να πάρεις κάποιο άλλο μοντέλο. Ρίξε μια ματιά στα Crypto 215 και 210Α, αλλιώς στα νέα F&U ΤΤ2302 και TT2239.

Λιτσα
26-05-12, 12:57
Σας ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σας !!!
το τελευταίο που έχω να τσεκάρω είναι την ασφάλεια της κεραίας μήπως έχει πέσει..

- - - Updated - - -

Τελικά η ασφάλεια της κεραίας είναι μια χαρά .

Δοκίμασα να βάλω τον αποκωδικοποιητή σε άλλη τηλεόραση που έχω σε άλλο δωμάτιο και τα κανάλια της digea δείχνουν καμπάνα !!! ωστόσο και πάλι δεν βρίσκω κανένα κανάλι ψηφιακό.

thourios
26-05-12, 13:07
Δεν βρίσκεις κανένα κανάλι ψηφιακό αλλά της Digea τα πιάνεις καμπάνα..... Για κάν΄το πιο λιανά!

:hmm:

Λιτσα
26-05-12, 13:11
δεν βρίσκω κανένα ψηφιακό κανάλι όπως mega,ant1,star κτλ.
βρίσκω μόνο : Βουλή, D.Welle, RIK,

thourios
26-05-12, 13:25
Οπότε πιάνεις μάλλον από Πάρνηθα από όπου εκπέμπουν αυτά τα κανάλια σε Mpeg2 ακόμα και όχι από Υμητό ή Αίγινα που εκπέμπουν τα άλλα Mega Ant1, Star κτλ. Πιθανόν η περιοχή σου να μην έχει λήψη και αν τύχει και πιάνεις καμιά φορά είναι από αντανακλάσεις όπως πχ στην δική μου στα Νότια προάστια.

Λιτσα
26-05-12, 13:32
Αν γυρίσω την κεραία προς Υμηττό ή Αίγινα μπορεί λες να πιάνω μετά?
γιατί ήδη κανόνισα να γυρίσουν την κεντρική κεραία προς τα εκεί.
απλά το θεωρώ ''άκυρο'' να μην πιάνει στο κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη) που μένω

thourios
26-05-12, 13:46
Προς Υμηττό πρέπει να γυρίσει και θα πιάνεις σίγουρα. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με εσωτερική κεραία αλλά αν έχεις καλή λήψη στα κανάλια Μega, Star, Ant1 αναλογικά ποιός ο λόγος να μπείτε σε αυτή την διαδικασία μιας και κάποια στιγμή θα "ανοίξει" και η Πάρνηθα.

Λιτσα
26-05-12, 14:25
Κάπου διάβασα εχθές ότι η Πάρνηθα παύει να εκπέμπει από 31/5/2012 νομίζω στο Degea.gr

thourios
26-05-12, 15:40
Αναλογικά παύει να εκπέμπει ο Υμηττός από κάποια ημερομηνία εδώ κοντά και μετά αν δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή και έχει να πέσει πολύ γέλιο όταν πολύς κόσμος θα ανοίξει τις τηλεοράσεις του και δεν θα βλέπει στην οθόνη τίποτε.

talos_2002
26-05-12, 19:02
Η ΕΡΤ παραπονέθηκε για την απενεργοποίηση των αναλογικών σε αυτή τη χρονική περίοδο, καθώς η οικονομική κρίση δυσκολεύει πολλά νοικοκυριά να αποκτήσουν ψηφιακό δέκτη κι έτσι αυτά δεν θα μπορούν να παρακολουθήσουν τους Ολυμπιακούς αγώνες.
Οπότε, το switch off θα γίνει κάποια στιγμή μετά τους αγώνες.

nodasz
27-05-12, 18:25
Επειδη εγω εχω εναν αποκωδικοποιητη των 60 ευρω και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος και μαλιστα απο το βασικοτερο θεμα ενος αποκωδικοποιητη , την ευαισθησια του tuner του , ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πουθενα συγκριτικο τεστ αποκωδικοποιητων που να λαμβανει ΑΥΤΗ την παραμετρο υπ οψιν. Εμενα δεν με ενδιαφερουν οι περιεργες συνδεσεις , υποδοχες και τσουμπλεκια , θελω ενα μηχανημα με το οποιο , σε πολυκατοικια με καινουργια κεραια , να μπορω να βλεπω μια ταινια απο την τηλεοραση χωρις να βριζω. Περιμενω γνωμες.

ΥΓ με το μηχανημα που εχω , με ποιοτητα σηματος 70% εχω πολλα σπασιματα και πιξελιασματα στην εικονα . Απαραδεκτο. Στηνν ιδια ακριωβως υποδοχη κεραιας , τηλεοραση με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη παιζει ΤΕΛΕΙΑ.

talos_2002
27-05-12, 20:29
Οι Κινέζοι κατασκευαστές που έχουμε στην Ελλάδα είναι 5-6 συγκεκριμένοι. Όλοι από εκείνους παίρνουν. Το θέμα είναι πόση υποστήριξη σε firmware έχει ο κάθε εισαγωγέας (σχεδόν καθόλου οι Έλληνες), τι τιμολογιακή πολιτική ακολουθεί και τι λειτουργίες έχει συμφωνήσει με τον κινέζο να περιλαμβάνονται στο λογισμικό του δέκτη του.

nodasz
27-05-12, 21:01
Αν αναφερεσαι στο μυνημα μου αγαπητε φιλε μιλησα απλα για ευαισθησια του δεκτη , ουτε περιπλοκες λειτουργιες ουτε τιποτα. Μονο καλη ληψη καναλιων οταν ξερεις οτι εχεις καλη κεραια και ο ιδιος ο δεκτης σου δινει ισχυ σηματος 70 και καμια φορα 80% αλλα το πιξελιασμα σου σπαει τα νευρα. Αυτα δεν εχουν σχεση με λειτουργιες και διαφορα , ειναι η βασικη λειτουργια του μηχανηματος.

talos_2002
27-05-12, 22:05
nodasz, το μήνυμά μου ήταν για να δείξει ότι όλοι είναι πάνω-κάτω ίδιοι και οι δέκτες των 35-40 δεν έχουν ουσιαστική διαφορά από των 50-60.

Όμως, ποιόν δέκτη έχεις και σου κάνει σπασίματα με τόσο σήμα;

deniSun
28-05-12, 15:38
nodasz, το μήνυμά μου ήταν για να δείξει ότι όλοι είναι πάνω-κάτω ίδιοι και οι δέκτες των 35-40 δεν έχουν ουσιαστική διαφορά από των 50-60.

Όμως, ποιόν δέκτη έχεις και σου κάνει σπασίματα με τόσο σήμα;

Και όμως υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα κατασκευής.
Έχω ένα Gemini 4 HD usb από την μέρα που ξεκίνησαν τα ψηφιακά στην συνβασιλεύουσα.
Ο συγκεκριμένος δέκτης απλά δεν παίζεται.
Με ότι έχω δοκιμάσει έως τώρα είναι ο καλύτερος.
Άριστη λήψη, ταχύτατη εναλλαγή καναλιών, λογικότατο μενού.
Μόνο του μειονέκτημα το ότι διατηρεί στον δίσκο δικό του φορμάτ και για το πέρασμα των αρχείων στον ΗΥ χρησιμοποιώ ειδικό πρόγραμμα.

Serafeim Karakostas
28-05-12, 16:34
Καλά, όχι και ταχύτατη εναλλαγή καναλιών ο gemini... Για λήψη και μενού συμφωνώ.

talos_2002
28-05-12, 17:53
Ναι, ο Gemini είναι και Made in Germany. Αλλά ξεκινάει από τα 70€... Περίπου τα διπλά λεφτά.
Επιπλέον, έχει το πλεονέκτημα αρκετών ετών εξέλιξης, αφού είναι από τους πρώτους δέκτες της αγοράς και είχε αρκετές αναβαθμίσεις.
Και ίσως είναι ο μόνος δέκτης που είναι σε αυτό το επίπεδο. Άντε βρες άλλον δέκτη σε αυτά τα λεφτά που αν είναι καλός.
Ούτε είναι εύκολο να βρεθεί στην αγορά.

Όπως και να 'χει πάλι, τα προβλήματα τα έχουν οι δέκτες με Mstar 7818, ανεξαρτήτως κόστους. Είναι θέμα παλαιότητας της έκδοσης λογισμικού που έχουν από την Mstar. Οι Έλληνες εισαγωγείς -κατά κανόνα- αδιαφορούν για τις αναβαθμίσεις, και δεν είναι θέμα κόστους να φανταστείς...

deniSun
28-05-12, 20:52
Καλά, όχι και ταχύτατη εναλλαγή καναλιών ο gemini... Για λήψη και μενού συμφωνώ.

Έχεις δοκιμάσει κάτι γρηγορότερο;

djpar
06-06-12, 17:42
ρε παιδες θελω να παρω ψηφιακο δεκτη και ειμαι μεταξυ 2

http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails.aspx?product=4fbaad1a-bac3-4919-9f7a-7763aae31ad3&description=High%20Definition%20DVB-T%20Receiver%20and%20Media%20Player

και

http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950

εχω ηδη τον http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails.aspx?product=4fbaad1a-bac3-4919-9f7a-7763aae31ad3&description=High%20Definition%20DVB-T%20Receiver%20and%20Media%20Player

και ποτε δεν ειχα θεμα με τις ταινιες το θεμα ειναι ποια η διαφορα με τον micro hd και για να προλαβω δεν με νοιαζει που δεν παιζει mkv ac3 κτλ κανω μετατροπη εγω σε οτι θελω.

Γενικα προτιμω τον crystal audio μιας και τον εχω δοκιμασει απλα λεω μηπως και κανω την αλλαγη,κανενας εχει δοκιμασει τον crypto?

phantom77
06-06-12, 19:03
Απο τους δύο, τον Crypto. O Crystal ειναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων για τα λεφτά του.

djpar
06-06-12, 19:17
βασικα αν βγαινει ο cdvb που εχει υποστηριξει ac3 με ψηνει μιας και ο crypto βλεπω οτι εχει προβληματα με υποτιτλους και 0 υποστηριξη απο την εταιρια με 0 firmware update εσεις τι mpeg4 εχετε που να ειναι και media players

phantom77
06-06-12, 21:48
Εγω έχω Lifeview LV6TMPVR4 και LV6TBOXHD-2.
Τον πρώτο τον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά σαν media player και παίζει σχεδόν τα πάντα. Σε 42αρα τηλεόραση έχω υποτίτλους σε ρύθμιση small και φαίνονται μια χαρά. Ο συγκεκριμένος δεν κυκλοφορεί πλέον έχει αντικατασταθεί απο τον...

...LV6TBOXHD-2 τον οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ αλλα, όπως και ο προκάτοχος του, έχει πολύ καλή υποστήριξη firmware κυρίως απο Πολωνικά sites

djpar
06-06-12, 22:05
γι'αυτόν τον lifeview λέω λοιπόν ευχαριστώ κ όταν φτάσει καιρος θα ψαχτω λίγο κ θα δω τι θα πάρω

zouve
11-06-12, 14:58
Καλησπέρα παιδιά μόλις αγόρασα τον παρακάτω αποκωδικοποιητή (ελπίζω να έκανα καλά)
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003948

οι απορίες μου είναι ότι:
1, Γιατί ΕΡΤ1, ΝΕΤ, ΕΡΤ3 κολλάνε δε μπορώ να δω καθόλου (παγώνει η εικόνα)
2, Γιατί δε πιάνω αυτά τα κανάλια ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON , 0-6 TV ,MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV;
3, Ρε παιδεία αυτή είναι η ψηφιακή εικόνα; αναλογικά τα κανάλια μου παίζουνε ποιο όμορφα ποιο καθαρή εικόνα , αίσχος !!!

αυτά αν ξέρει κάποιος να μου πει !!! θα το εκτιμήσω .... ευχαριστώ

phantom77
11-06-12, 15:14
Καλησπέρα παιδιά μόλις αγόρασα τον παρακάτω αποκωδικοποιητή (ελπίζω να έκανα καλά)
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003948

οι απορίες μου είναι ότι:
1, Γιατί ΕΡΤ1, ΝΕΤ, ΕΡΤ3 κολλάνε δε μπορώ να δω καθόλου (παγώνει η εικόνα)
2, Γιατί δε πιάνω αυτά τα κανάλια ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON , 0-6 TV ,MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV;
3, Ρε παιδεία αυτή είναι η ψηφιακή εικόνα; αναλογικά τα κανάλια μου παίζουνε ποιο όμορφα ποιο καθαρή εικόνα , αίσχος !!!

αυτά αν ξέρει κάποιος να μου πει !!! θα το εκτιμήσω .... ευχαριστώ

Καλός και πλήρης φαίνεται ο δέκτης. Δυστυχώς στα χαρτια μπορει να είναι τέλειος αλλα να τον χαλάει το firmware.

Για τα (1) και (2), ίσως χρειάζεται να γυρίσεις την κεραία σου ή, αν έχεις ενισχυτή στην κεραία, να ρυθμίσεις την ένταση του. Για τα μικρά κανάλια, ίσως να είσαι σε περιοχή που δεν την καλύπτει ο πομπός. Για αυτό θα σε διαφωτίσουν οι.. Αθηναίοι :)

To (3) είναι θέμα δέκτη, συμπίεσης σήματος απο το κανάλι κτλ. Ένα δέκτης των €40 δεν μπορεί να δείξει τόσο καλά όσο δείχνει ο ενσωματωμένος δέκτης της Panasonic μου π.χ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.