PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

jap
27-07-12, 19:29
Σεραφείμ, παραπληροφορείς, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. :p

030366
27-07-12, 21:59
Γιατί να μην δουλέψει;

phantom77
27-07-12, 22:20
Γιατί να μην δουλέψει;

Για τον ίδιο λόγο που δεν θα δεις εικόνα αν στείλεις το σήμα της κεραίας σε τηλεόραση χωρίς ψηφιακό δέκτη.
Οι δέκτες, εκτός 2-3 εξαιρέσεων, απλώς περνούν το σήμα της κεραίας στο RF Out χωρίς να γίνεται η αποκωδικοποίηση.

030366
27-07-12, 22:23
Δηλαδή αν κάνει σάρωση στη τηλεόραση και βρεί το αντίστοιχο κανάλι UHF στο οποίο είναι ρυθμισμένος ο δέκτης δεν θα δεί ότι δείχνει ο δέκτης;

cranky
27-07-12, 22:30
..., απλώς περνούν το σήμα της κεραίας στο RF Out χωρίς να γίνεται η αποκωδικοποίηση.
Kαι σε τί χρησιμεύει αυτό ; :scratch

phantom77
27-07-12, 22:36
Δηλαδή αν κάνει σάρωση στη τηλεόραση και βρεί το αντίστοιχο κανάλι UHF στο οποίο είναι ρυθμισμένος ο δέκτης δεν θα δεί ότι δείχνει ο δέκτης;

Όχι, το σήμα περνάει όπως έρχεται απο την κεραία.


Kαι σε τί χρησιμεύει αυτό ; :scratch

Τα αναλογικά τα θυμάσαι; :)
Χωρις το RF Out (ή καλύτερα RF Passthrough\Loop) δεν θα τα έπιανε η τηλεόραση.

konc
27-07-12, 23:08
Θεωρητική ερώτηση, παρακαλώ τεκμηριώστε:
Εξωτερικός δέκτης HD, συνδεδεμένος με scart σε HD τηλεόραση,
έχει ή δεν έχει διαφορά να παρακολουθείς την ΕΡΤHD από την ίδια μετάδοση στο "απλό" κανάλι?
Και αν ναι από που προκύπτει?

cranky
27-07-12, 23:13
Τα αναλογικά τα θυμάσαι; :)
Χωρις το RF Out (ή καλύτερα RF Passthrough\Loop) δεν θα τα έπιανε η τηλεόραση.
Ακόμα, έχουμε καί αναλογικά στη Θεσσαλονίκη.
Και κάποιος σε περιοχή με αναλογικά, γιατί να πάρει αποκωδικοποιητή ;
Αυτό εννοούσα με το «σε τί χρησιμεύει».

Εκτός, αν εννοείς κάτι που δεν κατάλαβα.

030366
27-07-12, 23:18
Εκτός από τα ψηφιακά από το δέκτη μπορεί κανείς να βλέπει και τα αναλογικά κανάλια από την τηλεόραση κατ'αυτόν τον τρόπο.

Serafeim Karakostas
27-07-12, 23:33
Σεραφείμ, παραπληροφορείς, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. :p
Δεν το γνωρίζω αυτό το δέκτη, με κάθε επιφύλαξη η απάντηση που έδωσα.:)

cranky
27-07-12, 23:34
Εκτός από τα ψηφιακά από το δέκτη μπορεί κανείς να βλέπει και τα αναλογικά κανάλια από την τηλεόραση κατ'αυτόν τον τρόπο.
Αυτό, λέω.
Οτι αν έχω αναλογικά στην περιοχή μου, δεν χρειάζομαι αποκωδικοποιητή. :what:

Serafeim Karakostas
27-07-12, 23:37
Αν έχεις αναλογική λήψη, δε χρειάζεται δέκτης. Ο τελευταίος παίρνει σειρά, όταν έρθει το αναλογικό switch off (όπως στον Υμηττό).

cranky
27-07-12, 23:40
Επομένως, το RF Out είναι άχρηστο καί στις δύο περιπτώσεις.

phantom77
27-07-12, 23:46
Αυτό, λέω.
Οτι αν έχω αναλογικά στην περιοχή μου, δεν χρειάζομαι αποκωδικοποιητή. :what:

Παράδειγμα απο τον τόπο μου κι ας ειν'... παλαιωμένο :p

Όταν έγινε το switch off εδω πάνω πριν 2 χρόνια, έγινε μόνο για τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας. Τα τοπικά έγιναν ψηφιακά μετά 5-6 μήνες. Ε, όσοι ήθελαν να βλέπουν τα τοπικά κανάλι χρειαζόταν το RF Loop. Ακόμα και τώρα το Τηλεαστυ εκπέμπει μόνο αναλογικά. Έχει ακόμα οπαδούς ο πρόεδρος. :p

Μην ξεχνάς και τον...902. Έμεινε και θα μείνει στην αναλογική εκπομπή, μαζί με το 0-6.

030366
27-07-12, 23:47
Ε, αν όμως πάρουμε το παράδειγμα της Αθήνας όπου όσοι έπαιρναν σήμα από Υμηττό έβλεπαν τα πανελλαδικής εμβέλειας κανάλια ψηφιακά και αναλογικά και τα περιφερειακά μόνο αναλογικά, τότε χρησίμευε. Επίσης σε ψηφιακή μόνο εκπομπή μπορεί να χρειαστεί για να μεταφερθεί το σήμα σε κάποιον δέκτη σε διπλανό δωμάτιο.

edit: με πρόλαβε ο phantom!

hedgehog
27-07-12, 23:49
είναι χρήσιμο στην περίπτωση που άλλα κανάλια τα πιάνεις αναλογικά και άλλα ψηφιακά.

σκεφτείτε πως αυτή είναι μόνιμη κατάσταση εδώ και πολλά χρόνια με όλα τα κανάλια να είναι αναλογικά και την κρατική να εκπέμπει και κάποια ψηφιακά.
ακόμη και τώρα τα περισσότερα κανάλια εκπέμπουν ψηφιακά, αλλά αν δεν κάνω λάθος από κάποιους αναμεταδότες κάποια περιφερειακά κανάλια εξακολουθούν να εκπεμπουν αναλογικά

cranky
28-07-12, 01:06
Μάλιστα, τώρα κατάλαβα.
Σας ευχαριστώ όλους. http://img17.imageshack.us/img17/2069/efxaristo.gif

panik77
28-07-12, 01:33
Εμένα μου τη σπάει πάντως το καινούργιο σύστημα...βλέπω μια σειρά τώρα και στα κοντινά φαίνεται και το παραμικρό σημάδι στα μουτρα των ηθοποιών....
δε ξέρω αν έχει σχέση με τα ψηφιακά κτλ, αλλά νομίζω δεν φαινοντουσαν τόσο "άγρια" τα πρόσωπα πρίν....σα να έχει μεγάλο "κοντράστ"

Werdum
28-07-12, 03:05
δοκίμασε να καλυμπραρεις την εικονα της τηλεόρασης σου.

jap
28-07-12, 10:01
Μιας και το θέμα είναι οι δέκτες, το RF OUT δεν είναι η καλύτερη λύση βέβαια. Το έχουμε αναφέρει και παλιότερα. Είναι ένα splitter - το μεταλλικό, όχι η πλαστικούρα - που να δίνει ένα κομμάτι καλώδιο στην τηλεόραση κι ένα στον αποκωδικοποιητή. Εγώ το έχω καρφωμένο στην TV (πιο κοντά στην πρίζα της κεραίας) και γλιτώνω μια τσόντα καλωδίου και έχω και καλύτερο αναλογικό σήμα στην TV. Αυτό γιατί στην πλειοψηφία των φτηνών αποκωδικοποιητών, το σήμα 'πέφτει' κάποια db ή δέκατα του db με κάθε σύνδεση, είτε είναι καλώδιο, είτε βύσμα, είτε αποκωδικοποιητής.

Για την περίπτωση του φίλου που ρώταγε, αναφέρθηκαν τα συγκεκριμένα 2-3 μοντέλα αποκωδικοποιητών που όντως δίνουν αυτή τη δυνατότητα λίγες σελίδες πριν, Edision νομίζω.

arhs
28-07-12, 10:02
εχω τον mpeg4 SiGMATek DVBR-50 HD
εβαλα το κανουριο firmware διορθωθηκανε καποια πραγματα αλλα το κυριο προβλημα μου ειναι η συχνοτητα 52 που αλλοτε πιανει αλλοτε οχι δηλαδη το μπουκετο ερτ και ραδιο και μου σπαει τα νευρα.καμια λυση για αυτο το θεμα?(εχω κανει και χειροκινητη).

phantom77
28-07-12, 13:36
Μια ερώτηση σε όσους έχουν βάλει HD δέκτη σε CRT τηλεοράσεις: είδατε διαφορά εικόνας μεταξύ της EPTHD και των ΕΤ1\ΝΕΤ;

talos_2002
28-07-12, 15:11
Μια ερώτηση σε όσους έχουν βάλει HD δέκτη σε CRT τηλεοράσεις: είδατε διαφορά εικόνας μεταξύ της EPTHD και των ΕΤ1\ΝΕΤ;

Μια μικρή βελτίωση στα χρώματα.

QQTilt
28-07-12, 16:22
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι.
Έχω την LG SL9000 32" η οποία δυστυχώς δεν έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή.
Μου είπαν όμως ότι μπορώ αντί για αποκωδικοποιητή ν αγοράσω μια καρτούλα που μπαίνει στην τηλεόραση.
Υπάρχει κάτι τέτοιο? Και αν ναι από που το προμηθεύομαι?
Ευχαριστώ

Gus
28-07-12, 16:50
για αυτόν τι γνώμη έχετε;:hmm:

http://www.hellenicsat.gr/mpeg-4/opticum-hd-t80-eco-high-definition.html

phantom77
28-07-12, 17:14
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι.
Έχω την LG SL9000 32" η οποία δυστυχώς δεν έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή.
Μου είπαν όμως ότι μπορώ αντί για αποκωδικοποιητή ν αγοράσω μια καρτούλα που μπαίνει στην τηλεόραση.
Υπάρχει κάτι τέτοιο? Και αν ναι από που το προμηθεύομαι?
Ευχαριστώ

Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει δέκτη MPEG4; Η 42SL9000 έχει, σύμφωνα με το επίσημο site (http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/LG-lcd-tv-42SL9000.jsp).

Τέλος πάντων, οι κάρτες δεν αξίζουν, Ασυμβατότητες, χειρότερη εικόνα, EPTHD γιοκ...

QQTilt
28-07-12, 17:36
Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει δέκτη MPEG4; Η 42SL9000 έχει, σύμφωνα με το επίσημο site (http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/LG-lcd-tv-42SL9000.jsp).

Τέλος πάντων, οι κάρτες δεν αξίζουν, Ασυμβατότητες, χειρότερη εικόνα, EPTHD γιοκ...

Απ όσο το ψαξα δεν έχει ενσωματωμένο. Μπορούμε κάπως να το επιβεβαιώσουμε?
Δε μ ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου το erthd, ούτε το να έχω λίγο καλύτερη εικόνα. Προτιμάω απλά να μην έχω μια γκουμούτσα άσκοπα δίπλα στην τηλεόραση μου. Όταν λες ασυμβατότητες τι εννοείς?

phantom77
28-07-12, 17:56
Απ όσο το ψαξα δεν έχει ενσωματωμένο. Μπορούμε κάπως να το επιβεβαιώσουμε?
Δε μ ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου το erthd, ούτε το να έχω λίγο καλύτερη εικόνα. Προτιμάω απλά να μην έχω μια γκουμούτσα άσκοπα δίπλα στην τηλεόραση μου. Όταν λες ασυμβατότητες τι εννοείς?

Κάνε ένα τηλέφωνο στην LG και θα σου πουν τι είδους δέκτη έχει. Υποθέτω το γράφει και στο manual.

Μάλλον δεν έχεις δει EPTHD, γι' αυτό λες οτι δεν σε ενδιαφέρει :) Τώρα με τους Ολυμπιακούς θα έχει την τιμητική της.
Αν δεν θες "γκουμουτσα", υπάρχουν δέκτες που μπαίνουν κατευθείαν στο scart ή HDMI της τηλεόρασης. Μόνο τα καλώδια θα φαίνονται.

- - - Updated - - -

Δεν μπορώ να βρω πουθενά αναφορές για 32SL9000.
Μήπως είναι 32SL8000; Και η 8000 έχει δέκτη MPEG4 πάντως.

QQTilt
28-07-12, 17:59
Θα τσεκάρω μόλις πάω σπίτι το μοντέλο και το manual μήπως λέω βλακείες και σε παιδεύω τσάμπα.
Ευχαριστώ πολύ phantom!

talos_2002
28-07-12, 18:27
για αυτόν τι γνώμη έχετε;:hmm:

http://www.hellenicsat.gr/mpeg-4/opticum-hd-t80-eco-high-definition.html

Γρήγορη αλλαγή καναλιών, καλό μενού και τηλεχειριστήριο.
Κάνε του την αναβάθμιση firmware.

pano
28-07-12, 19:09
Μια ερώτηση σε όσους έχουν βάλει HD δέκτη σε CRT τηλεοράσεις: είδατε διαφορά εικόνας μεταξύ της EPTHD και των ΕΤ1\ΝΕΤ;

Προσωπικά, όχι.

Gus
28-07-12, 19:35
Γρήγορη αλλαγή καναλιών, καλό μενού και τηλεχειριστήριο.
Κάνε του την αναβάθμιση firmware.

ξέρουμε από που;

konenas
28-07-12, 20:32
Καλό είναι να έχουμε μια λίστα από firmwares :hmm:

talos_2002
28-07-12, 20:38
ξέρουμε από που;
Από την σελίδα του κατασκευαστή
www.globo.com.pl/uploads/media_items/software-hd-t80eco_me-1-0-9-2012-06-15.original.zip

Serafeim Karakostas
28-07-12, 21:18
για αυτόν τι γνώμη έχετε;:hmm:

http://www.hellenicsat.gr/mpeg-4/opticum-hd-t80-eco-high-definition.html
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η! (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/79894-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-HellenicSat-gr)

aphroditi
29-07-12, 00:20
διαβαζω τοσες απαντησεις μηπως και βοηθηθω για το τι να αγορασω, μιας που ειμαι εντελως ασχετη απο τεχνολογια και μπερδευομαι ολο και περισσοτερο.Εξηγηστε μου σας παρακαλω ,τοσο απλοικα ,οσο δεν παιρνει αλλο, τι ειναι το loop, ruf kai pip?
Εγω προσωπικα κατεληξα στον W003950- CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 210AD MP] γιατι εχω και 5 ηχεια απο τον υπολογιστη που φανταζομαι οτι θα ταιριαξουν.Η τηλεοραση ειναι παλια δεν ξερω αν το λεω σωστα αλλα τοσο παλια με διασταση 4/3.Με την αναλυση του αποκωδικοποιητη καπου διαβασα οτι μια παλια οθονη αποκτα μια ενδοιαμεση αναλυση, αληθευει; (μενω κεντρο Πειραια αν παιζει κι αυτο ρολο).Τα dvd θα παιζουν μια χαρα με ελληνικους υποτιτλους;(αυτος ο αποκωδικοποιητης, φανταζομαι οτι δεν μετατρεπει τον υπολογιστη, η το μονιτορ σε τηλεοραση).Γενικοτερα τι γνωμη εχετε για αυτον τον αποκωδικοποιητη;Η τηλεοραση πισω εχει υποδοχη scart (αυτη την μακροστενη με τις τρυπες χαχα)

konc
29-07-12, 02:15
μιας που ειμαι εντελως ασχετη απο τεχνολογια και μπερδευομαι ολο και περισσοτερο.Εξηγηστε μου σας παρακαλω ,τοσο απλοικα ,οσο δεν παιρνει αλλο, τι ειναι το loop, ruf kai pip? Εσύ το ζήτησες, μην με παρεξηγήσεις, μιλάω πολύ σοβαρά. Είναι πράγματα που δεν σου χρειάζεται να ξέρεις τι είναι για να δεις τηλεόραση :p


Εγω προσωπικα κατεληξα στον W003950- CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 210AD MP] γιατι εχω και 5 ηχεια απο τον υπολογιστη που φανταζομαι οτι θα ταιριαξουν.Η τηλεοραση ειναι παλια δεν ξερω αν το λεω σωστα αλλα τοσο παλια με διασταση 4/3.Με την αναλυση του αποκωδικοποιητη καπου διαβασα οτι μια παλια οθονη αποκτα μια ενδοιαμεση αναλυση, αληθευει; (μενω κεντρο Πειραια αν παιζει κι αυτο ρολο).Τα dvd θα παιζουν μια χαρα με ελληνικους υποτιτλους;(αυτος ο αποκωδικοποιητης, φανταζομαι οτι δεν μετατρεπει τον υπολογιστη, η το μονιτορ σε τηλεοραση).Γενικοτερα τι γνωμη εχετε για αυτον τον αποκωδικοποιητη;Η τηλεοραση πισω εχει υποδοχη scart (αυτη την μακροστενη με τις τρυπες χαχα)
Με αυτόν τον δέκτη θα δεις τηλεόραση και δεν θεωρείται καθόλου κακός, το αντίθετο.
Τα υπόλοιπα περί dvd (?!?!) και ηχεία υπολογιστή κάνω πως δεν τα διάβασα ;) Η συσκευή που σκοπεύεις να αγοράσεις δεν παίρνει ούτε παίζει δισκάκια dvd και δεν συνδέονται πάνω της ηχεία (τουλάχιστον όχι κατευθείαν όπως μάλλον το εννοείς). Θα τη συνδέσεις με το scart με την τηλεόραση και θα βλέπεις τα κανάλια ακούγοντας τον ήχο όπως τον άκουγες πάντα όταν έβλεπες τηλεόραση.

Κινδυνεύοντας να σε μπερδέψω περισσότερο, θα τολμήσω να απαντήσω και στην ερώτηση που κάνεις: Ναι, αυτός και οι υπόλοιποι αποκωδικοποιητές μετατρέπουν οτιδήποτε έχει είσοδο scart, coaxial ή hdmi για να παίζει εικόνα+ήχο, σε τηλεόραση.

aphroditi
29-07-12, 04:38
αυτο που αναφερεται δηλαδη στον αποκωδικοποιητη "DD+5.1" δε σημαινει οτι εχει υποδοχες για ηχεια;Και σιγουρα δεν εννοω να παιζει ο αποκωδικοποιητης dvd αλλα να συνδεω με usb εξωτερικο δισκο που θα εχει μεσα ταινιες.Φανταζομαι δεν θα συναντησω προβλημα με τους ελληνικους υποτιτλους.Θα βελτιωθει η υπαρχουσα αναλυση της παλιας τηλεορασης;
Δηλαδη με εναν αποκωδικοποιητη και χωρις tv tuner θα δω τηλεοραση στον υπολογιστη;
Και τελος σε σχεση με αλλα πιο οικονομικα μοντελα αποκωδικοποιητων της crypto (κατεληξα σε αυτη την εταιρεια γιατι διαβασα πολλα θετικα σχολια) προτιμησα αυτο το μοντελο, γιατι συγκρινοντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα και των υπολοιπων,υπερεχει σε αυτο το DD+5.1.Αξιζει αυτο το χαρακτηριστικο καποια επιπλεον χρηματα?
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

phantom77
29-07-12, 11:48
αυτο που αναφερεται δηλαδη στον αποκωδικοποιητη "DD+5.1" δε σημαινει οτι εχει υποδοχες για ηχεια;Και σιγουρα δεν εννοω να παιζει ο αποκωδικοποιητης dvd αλλα να συνδεω με usb εξωτερικο δισκο που θα εχει μεσα ταινιες.Φανταζομαι δεν θα συναντησω προβλημα με τους ελληνικους υποτιτλους.Θα βελτιωθει η υπαρχουσα αναλυση της παλιας τηλεορασης;
Δηλαδη με εναν αποκωδικοποιητη και χωρις tv tuner θα δω τηλεοραση στον υπολογιστη;
Και τελος σε σχεση με αλλα πιο οικονομικα μοντελα αποκωδικοποιητων της crypto (κατεληξα σε αυτη την εταιρεια γιατι διαβασα πολλα θετικα σχολια) προτιμησα αυτο το μοντελο, γιατι συγκρινοντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα και των υπολοιπων,υπερεχει σε αυτο το DD+5.1.Αξιζει αυτο το χαρακτηριστικο καποια επιπλεον χρηματα?
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Συνήθως αποφεύγω να δίνω συμβουλές σε εντελώς αρχάριου επειδή στο τέλος τους μπερδεύω περισσότερο αλλα θα κάνω μια προσπάθεια.

- Ο δέκτης έχει μόνο εξόδους HDMI και scart για εικόνα και ψηφιακή έξοδο ήχου. Δεδομένου οτι έχεις παλιά τηλεόραση θα χρησιμοποιήσεις scart.
Την ψηφιακή εξοδο ήχου μπορεις να την χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις ενισχυτή με ανάλογη είσοδο ή αν το σετ ηχείων που ανέφερες έχει αποκωδικοποιητή για DD5.1.
To καλό με τον 210AD ειναι οτι μπορει να μετατρέψει τον ηχο DD5.1 σε στέρεο για να ακουστεί απο τα ηχεία της τηλεόρασης.

-Αν έχεις ολόκληρα DVD (αρχεία VOB σε φάκελο VIDEO_TS δηλαδη) σε σκληρό δίσκο, θα παίξουν μεν αλλα ίσως υπάρχουν προβλήματα με τους υπότιτλους.
Αρχεία AVI & MKV παίζουν πιο άνετα αν και ο συγκεκριμένος δέκτης φαίνεται να έχει μικρούς υπότιτλους.

-Η ανάλυση της τηλεόρασης δεν μπορεί να βελτιωθεί. Αυτό που μπορει να βελτιωθεί είναι η ποιότητα της εικόνας, ειδικά αν με την αναλογική μετάδοση είχες προβλήματα παρεμβολών ή ειδώλων,

- Με τον 210AD δεν θα δεις τηλεόραση στον υπολογιστή αλλα ίσως μπορέσεις να δεις τηλεόραση στην οθόνη του υπολογιστή. Εννοώ οτι ο Η/Υ δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτός για να δεις τηλεόραση, ο δέκτης είναι ανεξάρτητη συσκευή. Το πιθανότερο είναι οτι πρέπει να αποσυνδέσεις τον Η/Υ απο την οθόνη και να βάλεις τον δέκτη στη θέση του χωρις εγγυημένα αποτελέσματα.

- DD5.1 υποστηρίζουν αρκετοί δέκτες στην αγορά. Ο 210AD έχει αντικατασταθεί απο τον 215D εδω και ένα μήνα.

cranky
29-07-12, 12:10
- Με τον 210AD δεν θα δεις τηλεόραση στον υπολογιστή αλλα ίσως μπορέσεις να δεις τηλεόραση στην οθόνη του υπολογιστή. Εννοώ οτι ο Η/Υ δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτός για να δεις τηλεόραση, ο δέκτης είναι ανεξάρτητη συσκευή. Το πιθανότερο είναι οτι πρέπει να αποσυνδέσεις τον Η/Υ απο την οθόνη και να βάλεις τον δέκτη στη θέση του χωρις εγγυημένα αποτελέσματα.
Aν έχει μιά ελεύθερη hdmi η οθόνη της, δεν θα μπορεί να συνδέσει μόνιμα τον Crypto εκεί, και να επιλέγει πηγή σήματος απ' το "Source" της οθόνης ;

phantom77
29-07-12, 12:47
Aν έχει μιά ελεύθερη hdmi η οθόνη της, δεν θα μπορεί να συνδέσει μόνιμα τον Crypto εκεί, και να επιλέγει πηγή σήματος απ' το "Source" της οθόνης ;

Σωστά, αλλα είπα να μην μπερδέψω παραπάνω τα πράγματα, ειδικά όταν δεν ξέρω τι είδους οθόνη είναι :)

cranky
29-07-12, 12:52
Μιά ερώτηση ακόμα :
Μπορεί ένας αποκωδικοποιητής να δίνει ταυτόχρονα σε δύο συσκευές (πχ, TV και οθόνη πισί) απο διαφορετικές εξόδους (πχ, scart και hdmi) ;;
(τον ίδιο σταθμό, εννοείται)

phantom77
29-07-12, 13:00
Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο :p
Θεωρητικά γίνεται αλλα πιστεύω οτι εξαρτάται απο την κατασκευή του δέκτη.

Αν είχα βολική τηλεόραση με scart θα σου απαντούσα αμέσως αλλα η μικρή μου έχει μόνο RCA :redface:

talos_2002
29-07-12, 13:04
Μιά ερώτηση ακόμα :
Μπορεί ένας αποκωδικοποιητής να δίνει ταυτόχρονα σε δύο συσκευές (πχ, TV και οθόνη πισί) απο διαφορετικές εξόδους (πχ, scart και hdmi) ;;
(τον ίδιο σταθμό, εννοείται)

Ναι, μπορεί. Ο δέκτης δεν ξέρει ποιά υποδοχή του χρησιμοποιείς και τις διατηρεί ενεργές όλες.

aphroditi
29-07-12, 16:31
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ειστε πολυ καλοι και εξυπηρετικοι.Η τηλεοραση μπορει να ειναι λιγο αρχαια ("δωρο" των γονιων οταν εφυγα απο το πατρικο,αλλα αν δεν ειχα μεινει ανεργη θα ειχα αγορασει μια συγχρονη και θα ησυχαζα).Κοιταζα το νεο μοντελο της crypto τον 215D αλλα περα απο μια διαφορα στην καταναλωση ρευματος, δεν βλεπω κατι πιο" συχρονο".Κανω λαθος; Ισα ισα που δεν εχει ψηφιακη εξοδο ηχου οπως ο 210 και ο 215 αναφερει "Recording Format Video: ts, mpg (mpeg2 channels only)" το οποιο μαλλον σημαινει πως υστερει σε κατι;
Τα 5 ηχεια του υπολογιστη εχουν εξοδο με 3 βυσματα(μαυρο,πρασινο και κιτρινο).Θα κουμπωνουν στον αποκωδικοποιητη;τον 210 εννοω
Επισης να ρωτησω, γιατι εχω χασει χρονο να ψαχνω για αξιοπιστο και οικονομικο auto tv tuner (οπως διαβασα οτι λεγεται) για να βλεπω απο το μονιτορ του υπολογιστη(με σβηστο υπολογιστη);λενε οτι μονο με tuner βλεπεις ειτε απο το μονιτορ, ειτε απο τον υπολογιστη.Αρα με τον 210 και τις 2 scart του μονιτορ, μια του ρευματος και μια της κεραιας, θα μπορω να το μετατρεψω σε τηλεοραση;
Αν και κατεληξα επιτελους στο μοντελο του αποκωδικοποιητη, λεω μηπως υπαρχει και καποιος αλλος που μου διαφευγει με αναλογα χαρακτηριστικα και με τον οποιο εγγυημενα δεν θα εχω προβλημα με τους υποτιτλους;

phantom77
29-07-12, 18:17
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ειστε πολυ καλοι και εξυπηρετικοι.Η τηλεοραση μπορει να ειναι λιγο αρχαια ("δωρο" των γονιων οταν εφυγα απο το πατρικο,αλλα αν δεν ειχα μεινει ανεργη θα ειχα αγορασει μια συγχρονη και θα ησυχαζα).Κοιταζα το νεο μοντελο της crypto τον 215D αλλα περα απο μια διαφορα στην καταναλωση ρευματος, δεν βλεπω κατι πιο" συχρονο".Κανω λαθος; Ισα ισα που δεν εχει ψηφιακη εξοδο ηχου οπως ο 210 και ο 215 αναφερει "Recording Format Video: ts, mpg (mpeg2 channels only)" το οποιο μαλλον σημαινει πως υστερει σε κατι;
Τα 5 ηχεια του υπολογιστη εχουν εξοδο με 3 βυσματα(μαυρο,πρασινο και κιτρινο).Θα κουμπωνουν στον αποκωδικοποιητη;τον 210 εννοω
Επισης να ρωτησω, γιατι εχω χασει χρονο να ψαχνω για αξιοπιστο και οικονομικο auto tv tuner (οπως διαβασα οτι λεγεται) για να βλεπω απο το μονιτορ του υπολογιστη(με σβηστο υπολογιστη);λενε οτι μονο με tuner βλεπεις ειτε απο το μονιτορ, ειτε απο τον υπολογιστη.Αρα με τον 210 και τις 2 scart του μονιτορ, μια του ρευματος και μια της κεραιας, θα μπορω να το μετατρεψω σε τηλεοραση;
Αν και κατεληξα επιτελους στο μοντελο του αποκωδικοποιητη, λεω μηπως υπαρχει και καποιος αλλος που μου διαφευγει με αναλογα χαρακτηριστικα και με τον οποιο εγγυημενα δεν θα εχω προβλημα με τους υποτιτλους;

Μια απαραίτητη διευκρίνιση πριν αρχίσω: tuner και δέκτης είναι το ίδιο πράγμα.

Λοιπό, ο 210AD μοιάζει πολύ με τον 215D, σε βαθμό να λένε πολλοι οτι είναι το ιδιο μηχάνημα σε άλλο κουτί.

Ψηφιακή έξοδο ήχου όντως δεν έχει και αυτό είναι μείον αν θέλεις να τον συνδέσεις σε ενισχυτή χωρις HDMI.

Σε format εγγραφής δεν υστερεί σε κάτι. Και τα δύο που αναφέρει είναι συμβατά με πολλές συσκευές.

Τα ηχεία σου παίρνουν έτοιμο εξακάναλο σήμα, κάτι που δεν μπορεί να δώσει ο Crypto (ουτε και κάποιος άλλος απο τους δέκτες της αγοράς)

Αν η οθόνη έχει scart τοτε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, συνδέεται πανεύκολα και θα μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο cranky πιο πάνω.

Εδω θα δεις ένα δείγμα των υποτίτλων του 215D: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/97019-Crypto-ReDi-215D?p=1056519935&viewfull=1#post1056519935
Μάλλον και του 210AD ειναι ίδιοι.

Δέκτες πολλοί στην αγορά. Διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες αυτού του thread και θα πάρεις μια ιδέα.

aphroditi
29-07-12, 19:03
ευχαριστω παρα παρα πολυ

jenni
29-07-12, 20:03
Συνήθως αποφεύγω να δίνω συμβουλές σε εντελώς αρχάριου επειδή στο τέλος τους μπερδεύω περισσότερο αλλα θα κάνω μια προσπάθεια

ήηηηηηηηηηηηηη τον ψεύτη!!! Μια χαρά τα λες και για μας τις αρχάριες.......
ok μπορεί να σε πρήζουμε λίγο παραπάνω με τα pm αλλά στην αρχή μια χαρά σε λες (μετά το 3 pm αρχίζεις και μας τα χαλάς πάλι. Θα φταίει το ψηφιακό σήμα μάλλον :lol:)
υγ. συμβουλή!! Να κάνεις κάνα update να σε χάνουμε στον δρόμο :p:p:p

phantom77
29-07-12, 22:42
ήηηηηηηηηηηηηη τον ψεύτη!!! Μια χαρά τα λες και για μας τις αρχάριες.......
ok μπορεί να σε πρήζουμε λίγο παραπάνω με τα pm αλλά στην αρχή μια χαρά σε λες (μετά το 3 pm αρχίζεις και μας τα χαλάς πάλι. Θα φταίει το ψηφιακό σήμα μάλλον :lol:)
υγ. συμβουλή!! Να κάνεις κάνα update να σε χάνουμε στον δρόμο :p:p:p

jenni, αν τα έγραφα όπως μου έρχονται στο μυαλό, λέξη δεν θα καταλαβαίνατε. Να φανταστείς και εγώ ο ίδιος απορώ με αυτά που γράφω μερικές φορές :p

Μιλάμε για προχωρημένη εγκεφαλική βλάβη :D

giannis939
30-07-12, 00:30
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια μάλλον χαζή ερώτηση.

Είμαι ενεργός συνδρομητής της Nova και έχω τον αποκωδικοποιητή HD831 που υποστηρίζει mpeg4.

Από την αρχή της συνδρομής στην Nova έπιανα τα κανάλια της Digea και τα κρατικά ψηφιακά.

Από 20/07 όμως έχω δει σε φίλους και γνωστούς ότι στο μπουκέτο της Digea έχουν προστεθεί και καινούργια κανάλια τα οποία εγώ δεν πιάνω από Nova (Channel 9, Kontra κτλ).

Έκανα “Σάρωση Καναλιών” από τις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή αλλά πάλι δεν τα πιάνει.

Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να βλέπω όλα τα ελεύθερα ψηφιακά μέσω αποκωδικοποιητή Nova?

@ ADSLgr.com All rights reserved.