PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63

Jesakos
07-12-14, 14:35
καλησπερα παιδες εχετε αντιμετωπησει προβλημα με το να δειτε ταινια με usb στον Legent HD2? δεν παιζει ο ήχος? οταν βαζω να δω καποια σειρα παιζει κανονικα μονο σε ταινιες δεν παιζει ο ηχος σε 3-4 ταινιες που δοκιμασα..

ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι?

phantom77
07-12-14, 16:23
καλησπερα παιδες εχετε αντιμετωπησει προβλημα με το να δειτε ταινια με usb στον Legent HD2? δεν παιζει ο ήχος? οταν βαζω να δω καποια σειρα παιζει κανονικα μονο σε ταινιες δεν παιζει ο ηχος σε 3-4 ταινιες που δοκιμασα..

ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι?

O HD2 δεν παίζει ήχο AC3.
Αν δεν έχεις ενισχυτή, το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να μετατρέψεις τον ήχο σε ΜΡ3 ή AAC με τo PopCorn MKV AudioConverter

ubi
07-12-14, 19:50
Καλησπέρα,
έχω τις εξής απορίες..
Γίνεται να συνδέσω έναν αποκωδικοποιητή MPEG-4 σε τηλεόραση
ώστε όταν έρθει το ψηφιακό σήμα να μην χρειάζεται συντονισμό και να λειτουργούν τα κανάλια κανονικά..???
Και κάτι άλλο
ο συντονισμός από το τηλεχειριστήριο του MPEG-4 στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης ώστε να
μην χρειάζεται 2 τηλεχειριστήρια
γνωρίζει κανείς πως γίνεται..??
Ευχαριστώ..

nyannaco
07-12-14, 21:16
Συντονισμό δεν μπορείς να κανείς πριν ενεργοποιηθεί η ψηφιακή εκπομπή.
Για το θέμα με τα χειριστήρια, θα πρέπει να πάρεις ένα με δυνατότητα ελέγχου πολλαπλών συσκευών. Το μαματο του αποκωδικοποιητή, πλην ελαχιστότατοι εξαιρέσεων, δεν μπορεί να ελέγξει την τηλεόραση.

phantom77
07-12-14, 23:47
Ξέρω έναν τουλάχιστον δέκτη που ξεκινάει μόνος του την αναζήτηση για κανάλια. Ίσως όμως χρειαστεί να πεις στο κατάστημα να σου τον στείλουν με προεπιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά.

jkoukos
08-12-14, 11:37
Αν υπάρχει δυνατότητα ορισμού στον δέκτη χειροκίνητα το κανάλι ή η συχνότητα, δεν θα παίξει όταν ενεργοποιηθεί η ψηφιακή εκπομπή;

nyannaco
08-12-14, 11:52
Δεν είμαι σίγουρος, δεν το έχω δοκιμάσει. Μπορεί και ναι.

phantom77
08-12-14, 14:28
Δυστυχώς δεν γίνεται. Μπορείς να ψάξεις σε μια ορισμένη συχνότητα για κανάλια αλλα δεν μπορείς να αντιστοιχήσεις συχνότητα σε νούμερο του τηλεκοντρόλ.
Με 4-8 κανάλια ανα συχνότητα, είναι αδύνατο.

jkoukos
08-12-14, 18:14
Κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.
Τουλάχιστον θα μπορούν να βλέπουν αλλά όχι αποθηκευμένα με την επιθυμητή σειρά.

GeoLikeNeo
08-12-14, 22:48
Λοιπόν έφτασε η στιγμή που θα έρθει και το ψηφιακό σήμα στην περιοχή μου. Αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που έχω διαβάσει στο internet για την λειτουργιά pvr του αποκωδικοποιητή. Εγώ θέλω ο αποκωδικοποιητής να μπορεί πχ να γραφεί τον ANTENNA που είναι στην συχνότητα F 482 Α και εγώ να παρακολουθώ το MEGA TV που είναι στην F 522 Α. Αλλά για να γίνει αυτό από ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι έναν αποκωδικοποιητή σαν και αυτόν XORO HRT 8300 DVB-T TWIN TUNER (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240007018 ) ή έχω καταλάβει λάθος και την παραπάνω δουλειά μπορεί να την κάνει και αυτός Crypto ReDi 215A (http://www.public.gr/product/sound-and-vision/apokodikopoiites-mpeg4/apokodikopoiitis-crypto-redi-215a/prod3650051pp/ ). Αν μπορείτε και εσείς να μου προτείνετε κάποιον αποκωδικοποιητή όσο πιο οικονομικό γίνεται που να κάνει την παραπάνω δουλεία. Σας ευχαριστώ.

phantom77
08-12-14, 23:28
Κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.
Τουλάχιστον θα μπορούν να βλέπουν αλλά όχι αποθηκευμένα με την επιθυμητή σειρά.
Στους περισσότερους δέκτες είναι πολύ απλή η αρχική ανίχνευση. Με ένα πάτημα του ΟΚ στην αρχική οθόνη του δέκτη, ξεκινάει.
Το (ας πούμε) πρόβλημα είναι να μπει η γλώσσα των μενού και των επιλογών στα Ελληνικά. 5-6 κινήσεις χρειάζεται.


Λοιπόν έφτασε η στιγμή που θα έρθει και το ψηφιακό σήμα στην περιοχή μου. Αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που έχω διαβάσει στο internet για την λειτουργιά pvr του αποκωδικοποιητή. Εγώ θέλω ο αποκωδικοποιητής να μπορεί πχ να γραφεί τον ANTENNA που είναι στην συχνότητα F 482 Α και εγώ να παρακολουθώ το MEGA TV που είναι στην F 522 Α. Αλλά για να γίνει αυτό από ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι έναν αποκωδικοποιητή σαν και αυτόν XORO HRT 8300 DVB-T TWIN TUNER (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240007018 ) ή έχω καταλάβει λάθος και την παραπάνω δουλειά μπορεί να την κάνει και αυτός Crypto ReDi 215A (http://www.public.gr/product/sound-and-vision/apokodikopoiites-mpeg4/apokodikopoiitis-crypto-redi-215a/prod3650051pp/ ). Αν μπορείτε και εσείς να μου προτείνετε κάποιον αποκωδικοποιητή όσο πιο οικονομικό γίνεται που να κάνει την παραπάνω δουλεία. Σας ευχαριστώ.
Σωστά κατάλαβες. Χρειάζεσαι δέκτη με διπλό tuner όπως ο Xoro 8300 ή ο Maxell ΜΜΒ200. Ο δεύτερος κοστίζει μόνο €35 στο e-shop.
Αρκεί να μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις απο τον media player ή τις ρυθμίσεις του.

jkoukos
09-12-14, 11:48
Στους περισσότερους δέκτες είναι πολύ απλή η αρχική ανίχνευση. Με ένα πάτημα του ΟΚ στην αρχική οθόνη του δέκτη, ξεκινάει.
Το (ας πούμε) πρόβλημα είναι να μπει η γλώσσα των μενού και των επιλογών στα Ελληνικά. 5-6 κινήσεις χρειάζεται.
Ναι, για τους περισσότερους δεν αποτελεί πρόβλημα. Αλλά για πολλούς ηλικιωμένους "αυτά τα μαραφέτια" είναι θέμα και αν είναι σε απομονωμένο χωριό άστα να πάνε.
Τους το στέλνεις και, τουλάχιστον μέχρι να πας κάποια στιγμή, έχουν εικόνα.

Είχα αυτό το πρόβλημα με τους δικούς μου, που με τις μεταβολές στο switch-off στην περιοχή μας, δεν μπορούσα να είμαι εκεί. Ευτυχώς οι δικοί μου είχαν Nova (Start Pack) και δεν τους πείραξε.
Η πλάκα είναι όταν τελικά πήγα και το ρύθμισα, πήραν τηλέφωνο να διακόψουν την συνδρομή και τελικά συμφώνησαν για ανανέωση σε τελική τιμή 10€, έτσι για να έχουν και άλλες επιλογές :p

albiz
12-12-14, 16:20
Καλησπέρα και από μένα. Σε μια βδομάδα έρχεται το ψηφιακό σήμα και στο Ιόνιο.
Λοιπόν θα ήθελα τη γνώμη σας σαν ειδικοί στην αγορά (για την ώρα) ενός δέκτη.
Αρχικά να πω ότι διαβάζοντας σε forum για το θέμα μου, μάλλον μπερδεύτηκα παρά διαφωτίστηκα.
Λοιπόν, έχω 3 τηλεοράσεις, όλες CRT (8 ετών όλες) με μόνη σύνδεση scart ή Rca.
Θα βάλω αρχικά στη μία δέκτη για να δω τι γίνεται και μετά βλέπουμε. Σε αυτήν που θα μπει ο αποκωδικοποιητής μπορώ να τον συνδέσω και με τον ενισχυτή αν θέλω ή μπορώ.
Η χρήση που θα ήθελα για τον αποκωδικοποιητή είναι :
1) Να βλέπω τα κανάλια φυσικά, με όσο το δυνατό λιγότερη καθυστέρηση στο zapping,
2) εγγραφή κάποιων εκπομπών, προγραμμάτων (καλό θα ήταν και να προγραμματίζεται η εγγραφή)
3) λειτουργία media player από εξωτερικό δίσκο (1ΤB χωρίς εξωτερική τροφοδοσία ή 1ΤB με δική του εξωτερική τροφοδοσία) και υποστήριξη εξωτερικών υποτίτλων.
Έχω κατασταλάξει περίπου σε αυτούς :LEGENT HD2 DVB-T HD (20.90 € e-shop), FERGUSON ARIVA T650I (30.90 € e-shop), LIFEVIEW LV6TBOXHDA2 (26.90 € e-shop).
Πιστεύετε ότι με κάποιον από αυτούς μπορώ να έχω αυτά που ζητάω ;
Ποιον τελικά εσείς προτείνετε από αυτούς ή κάποιον που δεν γνωρίζω περίπου στα ίδια χρήματα ;
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ

phantom77
12-12-14, 17:19
Καλές λύσεις, και οι τρεις.

Μερικές παρατηρήσεις:
- Αν έχεις πολλές ταινίες με DTS, ξεχνάς τον Lifeview. Δεν βγάζει DTS στην ψηφιακή έξοδο ήχου.
- Ο Legent "πάει πακέτο" με ενισχυτή. Μόνος του δεν παίζει AC3.
- Σε όλους τους δέκτες είναι καλύτερο να συνδέουμε δίσκο με δική του τροφοδοσία, έστω και απο powered USB hub.

albiz
12-12-14, 19:52
Καλές λύσεις, και οι τρεις.

Μερικές παρατηρήσεις:
- Αν έχεις πολλές ταινίες με DTS, ξεχνάς τον Lifeview. Δεν βγάζει DTS στην ψηφιακή έξοδο ήχου.
- Ο Legent "πάει πακέτο" με ενισχυτή. Μόνος του δεν παίζει AC3.
- Σε όλους τους δέκτες είναι καλύτερο να συνδέουμε δίσκο με δική του τροφοδοσία, έστω και απο powered USB hub.

Ευχαριστώ phantom77 για την απάντηση σου.
Στη περίπτωση που επιλέξω τον Legent που είναι και πιο οικονομικός απ' όλους, και δεν τον συνδέσω σε ενισχυτή (στις άλλες tv δηλαδή) δεν θα παίζει ήχο όταν τον χρησιμοποιώ σαν media player με σκληρό δίσκο για ταινίες ; τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ?

phantom77
12-12-14, 20:03
Ο Legent παίζει μόνο MΡ3 και AAC. Οι ταινίες με AC3 δεν θα έχουν ήχο.
Θα πρέπει να μετατραπεί σε κάποιο απο τα δύο πρώτα format. Δεν είναι δύσκολο, σε 5-10 λεπτά γίνεται.

kurkosdr
14-12-14, 01:52
Παίδες έχω πρόβλημα με τον Crystal Audio Premium HD:

Κατα την εγγραφή σε κάποιο τυχαίο σημείο "χάνει" μερικά δευτερόλεπτα βίντεο (5-10 δευτερόλεπτα συνηθως, μερικες φορες παραπάνω).[/b] Με αποτέλεσμα κατα την αναπαραγωγή να πηδαέι (skip) αυτά τα δευτερόλεπτα. Το έχει αντιμετωπισει και κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Έχει mstar 7818 τσιπάκι, με τελευταίο firmware κατασκευαστή (21-6-2013), και το φλασάκι ειναι Lexar μερικών μηνων, άρα αρκετά γρήγορο.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Ούτε κουμπάκια πάταγα κατα την εγγραφή ουτε τίποτα.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη, ειναι η μονη συσκευη που εχω που γραφει απο dvb-t mpeg4, και το εν λογω ζητημα μου 'χει σπασει τα νευρα!


ΥΓ: Αμαν με τους "μαρκα μ' έκαψες" δεκτες με τσιπ και firmware της πλακας. Μια σοβαρη εταιρια να βγαλει εναν σοβαρο mpeg4 δεκτη και τι στον κοσμο.

mathew
14-12-14, 10:03
Ο Legent παίζει μόνο MΡ3 και AAC. Οι ταινίες με AC3 δεν θα έχουν ήχο.
Θα πρέπει να μετατραπεί σε κάποιο απο τα δύο πρώτα format. Δεν είναι δύσκολο, σε 5-10 λεπτά γίνεται.

Με ποιο πρόγραμμα ;

phantom77
14-12-14, 11:24
Με ποιο πρόγραμμα ;

Με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που έχει την δυνατότητα αντιγραφής εικόνας και μετατροπής ήχου.

albiz
14-12-14, 13:50
Με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που έχει την δυνατότητα αντιγραφής εικόνας και μετατροπής ήχου.

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο το οποίο να είναι και εύκολο και γρήγορο ?

- - - Updated - - -

Τελικά παρήγγειλα τον Legent HD2 από το e-shop (20.90 €).
Έχω κάποιες απορίες για όσους έχουν τον ίδιο δέκτη.
1) Η συσκευασία περιλαμβάνει το καλώδιο κεραίας σύνδεσης με την tv ή δεν χρειάζεται ? Εννοώ αυτό που πάει από το δέκτη στην Tv, όχι το scart ή το Hdmi ? Φαντάζομαι πως ναι.
2) Χρησιμοποιώ ένα τηλεκοντρόλ (από τα Lidl) το οποίο έχει τη δυνατότητα χειρισμού πολλών συσκευών με το ίδιο τηλεκοντρόλ. Στις οδηγίες του όμως δεν βρήκα τον κωδικό για το συγκεκριμένο δέκτη ώστε να μπορώ να δουλεύω από το ίδιο τηλεκοντρόλ tv, dvd, ενισχυτή και τώρα και τον δέκτη. Γνωρίζει κανείς με ποιο άλλο δέκτη μπορεί να είναι συμβατός ο legent για να κάνω δοκιμή ? Στην τελική θα αντιγράψω ένα - ένα τα κουμπιά αλλά φαντάζομαι είναι χρονοβόρο.
3) Επειδή η Tv μου έχει δύο μόνο θέσεις scart (η μία είναι κατειλημμένη), παρήγγειλα και ένα αντάπτορα scart που που πάει στη Tv και βγάζει σε δύο θηλυκά scart για να μπορώ να έχω στην ίδια θέση scart και το δέκτη και το dvd. Δεν είδα να υπάρχει κάποιος διακόπτης στον αντάπτορα όπου να επιλέγεις ποιο από τα δύο scart θέλεις να δουλεύει. Τι θα γίνει αν είναι ανοικτός και δέκτης και το dvd ? Ποιο θα δείχνει στη Tv ?

phantom77
14-12-14, 15:15
1) Όχι, έχει μόνο δέκτη και τηλεκοντρόλ. Θα βγάλεις το καλώδιο της κεραίας απο την τηλεόραση και θα το βάλεις στον δέκτη.

2) Καλύτερα να το "εκπαιδεύσεις". Δύσκολο να βρεις ακριβώς ίδιο κωδικό.

3) Χωρίς να ξέρω ποιον αντάποτρα έχεις, δεν μπορώ να πω. Μήπως όμως κάνει το αντίθετο απο αυτό που θες; Μήπως δηλαδή στέλνει εικόνα απο μία πηγή σε δύο συσκευές αντι να στέλνει απο δύο πηγές σε μία συσκευή; Αυτό μου δείχνει η έλλειψη διακόπτη.

- - - Updated - - -

Όσο για το πρόγραμμα, έχω καιρό να ασχοληθώ και δεν ξέρω τι υπάρχει στον "πιάτσα".
Γρήγορο θα βρεις, εύκολο όχι. Τα περισσότερα είναι πνιγμένα στις επιλογές και τις ρυθμίσεις. Πρέπει να ασχοληθείς λιγάκι.

kasadi
14-12-14, 15:54
@phantom77 νομίζω εσύ μου είχες προτείνει τον ferguson 650i , τον πήρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η αργή εναλλαγή καναλιών, αλήθεοα όλοι οι ψηφιακοί δέκτες είναι έτσι ? Επίσης τώρα πρέπει να αγοράσω άλλους 2 δέκτες, έχουμε κάτι νέο στην αγορά που να είναι καλό σε όλους τους τομείς ? ή να ξαναπάρω τον 650i?

paradox21
14-12-14, 16:11
Με το πάνω κάτω του remote είναι αργός ή με επιλογή του αριθμού προγράμματος?

ubi
14-12-14, 16:24
@phantom77 νομίζω εσύ μου είχες προτείνει τον ferguson 650i , τον πήρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η αργή εναλλαγή καναλιών, αλήθεοα όλοι οι ψηφιακοί δέκτες είναι έτσι ? Επίσης τώρα πρέπει να αγοράσω άλλους 2 δέκτες, έχουμε κάτι νέο στην αγορά που να είναι καλό σε όλους τους τομείς ? ή να ξαναπάρω τον 650i?

Καλό σε όλους τους τομείς δεν υπάρχει
εγώ έχω τον EDISION MINI-TRITON 2 MPEG4 HD
αργή εναλλαγή δεν υπάρχει
το media player δεν παίζει ήχο AC3.
Αφού, είσαι ευχαριστημένος με τον ferguson 650i
μην ψάχνεις για άλλους.
Ο καθένας με τα δικά του κολλήματα είναι..

kasadi
14-12-14, 16:27
αργός με το πάνω κάτω. Και όταν λέω αργός εννοώ σε σχέση με παλιά όταν η τηλεόραση δούλευε στα αναλογικά, εκεί η ενναλλαγή των καναλιών ήταν πιο γρήγορη(πάλι με το πάνω κάτω)
Η επιλογή απευθείας προγραμματος π.χ. να πατήσω το 4 μου φαίνεται ακόμη πιο αργή ,μιας και περιμένει να πατήσω και άλλα νούμερα

thourios
14-12-14, 16:27
Albiz

Τελικά παρήγγειλα τον Legent HD2 από το e-shop (20.90 €).
Έχω κάποιες απορίες για όσους έχουν τον ίδιο δέκτη.
1) Η συσκευασία περιλαμβάνει το καλώδιο κεραίας σύνδεσης με την tv ή δεν χρειάζεται ? Εννοώ αυτό που πάει από το δέκτη στην Tv, όχι το scart ή το Hdmi ? Φαντάζομαι πως ναι.
2) Χρησιμοποιώ ένα τηλεκοντρόλ (από τα Lidl) το οποίο έχει τη δυνατότητα χειρισμού πολλών συσκευών με το ίδιο τηλεκοντρόλ. Στις οδηγίες του όμως δεν βρήκα τον κωδικό για το συγκεκριμένο δέκτη ώστε να μπορώ να δουλεύω από το ίδιο τηλεκοντρόλ tv, dvd, ενισχυτή και τώρα και τον δέκτη. Γνωρίζει κανείς με ποιο άλλο δέκτη μπορεί να είναι συμβατός ο legent για να κάνω δοκιμή ? Στην τελική θα αντιγράψω ένα - ένα τα κουμπιά αλλά φαντάζομαι είναι χρονοβόρο.
3) Επειδή η Tv μου έχει δύο μόνο θέσεις scart (η μία είναι κατειλημμένη), παρήγγειλα και ένα αντάπτορα scart που που πάει στη Tv και βγάζει σε δύο θηλυκά scart για να μπορώ να έχω στην ίδια θέση scart και το δέκτη και το dvd. Δεν είδα να υπάρχει κάποιος διακόπτης στον αντάπτορα όπου να επιλέγεις ποιο από τα δύο scart θέλεις να δουλεύει. Τι θα γίνει αν είναι ανοικτός και δέκτης και το dvd ? Ποιο θα δείχνει στη Tv ?

1) Δεν χρειάζεται καλώδιο γιατί ο αναλογικός δέκτης της τηλεόρασης καταργείται.
2) Το τηλεκοντρόλ του lidl όπως λες αν δεν βρεις τον κωδικό πρέπει να αντιγράψεις ένα ένα τα κουμπιά.
3) Αν έίναι και τα δύο ταυτόχρονα ανοικτά η τηλεόραση θα παίζει και τα δύο μπερδεμένα. Εγώ σε ένα τέτοιο και κλειστή που ήταν η μία συσκευή πάλι παρεμβολές είχα.

Μόνο ένα τέτοιο έκανε δουλειά και ήταν μεταλικής κατασκευής.

148410

:)

paradox21
14-12-14, 17:19
αργός με το πάνω κάτω. Και όταν λέω αργός εννοώ σε σχέση με παλιά όταν η τηλεόραση δούλευε στα αναλογικά, εκεί η ενναλλαγή των καναλιών ήταν πιο γρήγορη(πάλι με το πάνω κάτω)
Η επιλογή απευθείας προγραμματος π.χ. να πατήσω το 4 μου φαίνεται ακόμη πιο αργή ,μιας και περιμένει να πατήσω και άλλα νούμερα

Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι που να αλλάζει ποιο γρήγορα τα κανάλια από την αναλογική, όσες τν έχω δει με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη καμία δεν αλλάζει τα ψηφιακά τόσο γρήγορα όσο τα αναλογικά. Εάν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε και εμένα.

phantom77
14-12-14, 21:45
Δυστυχώς πρέπει να ξεχάσεις την ταχύτητα της αναλογικής, όπως είπε και ο paradox21.
Έχω ακούσει οτι κάποιες τηλεοράσεις προτελευταίας-τελευταίας γενιάς αλλάζουν πολύ γρήγορα κανάλια αλλα, αν πρόκειται για εξ. δέκτη , χρειάζεται υπομονή. Στο τέλος το συνηθίζεις.

Για να αισθανθείς καλύτερα, έχω δέκτη του 2011 και η καθυστέρηση είναι τόσο μεγάλη που νομίζω οτι κόλλησε :p

kasadi
14-12-14, 21:51
ο t70 δεν είναι εξέλιξη του 650i? Έχει κάποια + σε σχέση με τον 650i ?

phantom77
14-12-14, 21:58
O T70 είναι εξέλιξη του Τ65. Είναι δέκτες με τσιπ της Mstar (o T650i έχει ALi) και κοινό λογισμικό.
Η κυριότερη διαφορά είναι η υποστήριξη DVB-T2 απο τον Τ70. Είναι μια μικρή εξασφάλιση για την περίπτωση που έρθει και εδώ αυτό το σύστημα.

tsad
19-12-14, 20:34
Καλησπέρα.'Εχω μια αρχαία τηλεόραση με scart είσοδο στην οποία θέλω να έχω συνδεδεμένο και ένα dvd player.Αυτός ο αποκωδικοποιητής μου κάνει; http://www.praktiker.gr/p/dektis-mpeg4-f-u-mpf3383-40833
Θα χρειαστώ και hdmi to scart καλώδιο;Θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο για να αποφύγω τυχόν ασυμβατότητες;Ευχαριστώ.

phantom77
19-12-14, 20:51
Μόνο μία είσοδο scart έχει η τηλεόραση;
Αν ναι, καλύτερα να πάρεις ένα scart switch (http://www.stavrianos-dw.gr/index.php?cPath=14_61).

tsad
19-12-14, 21:06
Μόνο μία είσοδο scart έχει η τηλεόραση;
Αν ναι, καλύτερα να πάρεις ένα scart switch (http://www.stavrianos-dw.gr/index.php?cPath=14_61).

Παραλειψή μου...δυο έχει.Κατά τα άλλα είμαι οκ;

phantom77
19-12-14, 21:25
Κανένα πρόβλημα τότε. Όλοι οι δέκτες έχουν έξοδο scart.

To HDMI γιατί το ανέφερες; Έχει τέτοια έξοδο το DVD;

tsad
19-12-14, 21:36
Κανένα πρόβλημα τότε. Όλοι οι δέκτες έχουν έξοδο scart.

To HDMI γιατί το ανέφερες; Έχει τέτοια έξοδο το DVD;

Scart έχει και το dvd.Ο αποκωδικοποιητής hdmi έξοδο έχει;
Χρειάζομαι καφέ... :lol: και αυτός scart έχει...

phantom77
19-12-14, 21:59
http://www.kolobok.us/smiles/big_standart/morning1.gif http://www.kolobok.us/smiles/big_standart/biggrin.gif

Δέκτη χωρίς HDMI θα βρεις εύκολα, χωρίς scart μόνο δύο ξέρω (τον ένα τον έχω και δεν κυκλοφορεί εδώ και χρόνια)

paradox21
20-12-14, 22:09
Για φτηνό αξιοπρεπές μηχανάκι παίρνουμε LEGENT HD2 DVB-T HD, και για κάτι πιο καλό FERGUSON ARIVA T650I DVB-T MPEG4 HD ή έχει αλλάξει κάτι?

Serafeim Karakostas
20-12-14, 22:11
Σωστά τα λες.

paradox21
20-12-14, 22:26
Ευχαριστώ :oneup:

albiz
20-12-14, 23:00
Παίδες, θα ήθελα τη βοήθεια (γνώμη σας) πάνω στο συγκεκριμένο δέκτη.
Είναι 2 μέρες που παίζει το ψηφιακό σήμα στο Ιόνιο.
Δύο legent HD2 που αγόρασα από το e-shop παρουσιάζουν σπασίματα στην εικόνα στα περισσότερα κανάλια.
Να θυμίσω ότι οι τηλεοράσεις είναι παλιάς τεχνολογίας 100 Ηz (CRT) και είναι συνδεδεμένες, η μία με scart καλώδιο HAMA, και η άλλη με 2 scart με συνδέσεις Rca για τον ήχο και καλώδιο s-video για την εικόνα.
Μήπως έπεσα σε ελαττωματικά κομμάτια; Έχει κάποιος άλλος ίδιο θέμα ;
Έχω περάσει το τελευταίο Firmaware μόνο στον ένα, στον άλλο που δεν το πέρασα έχω καθυστέρηση στην εικόνα σε σχέση με τον ήχο σε κάποιες περιπτώσεις. Πιστεύω δηλαδή ότι δεν μπορεί να φταίει το update γιατί και στους δύο κάνει σπασίματα η εικόνα.
Μήπως χρειάζεται ρύθμιση του αποκωδικοποιητή στην ανάλυση της εικόνας ; Άλλαξα την ανάλυση στη πιο χαμηλή που έχει αλλά πάλι το ίδιο κάνει, ίσως λίγο πιο σπάνια.
Τα φώτα σας λοιπόν για το θέμα.
Ευχαριστώ

phantom77
20-12-14, 23:38
Μάλλον πρέπει να ελέγξεις το σύστημα απο την κεραία μέχρι το καλώδιο που πηγαίνει στους δέκτες. Το πρόβλημα είναι χαμηλό σήμα ή σήμα κακής ποιότητας.

nyannaco
21-12-14, 00:48
Κι εγω πιστευω οτι ειναι θεμα χαμηλου σηματος. Δεν ξερω το συγκεκριμενο δεκτη, αλλα ολοι εχουν τη δυνατοτητα να δειξουν τη σταθμη και την ποιοτητα του σηματος.

phantom77
21-12-14, 00:52
Λογισμικό Mstar έχει, αν θυμάμαι καλά η στάθμη\ποιότητα σήματος εμφανίζεται με το info.

georgep800
21-12-14, 16:23
Καλησπέρα,
Πρόκειται να αγοράσω δύο δέκτες ο ένας SD και ο άλλος ΗD. Σκέφτομαι τους εξής δύο:
F&U MPF3468H (HD)
και
LEGENT SD2 DVB-T (SD)

Ποια η γνώμη σας; Αξίζουν;

Serafeim Karakostas
21-12-14, 18:25
Hd με λιγότερα από 30€ θα έπαιρνα τον crypto 215A.

kataras
21-12-14, 19:03
Καλησπέρα,
Πρόκειται να αγοράσω δύο δέκτες ο ένας SD και ο άλλος ΗD. Σκέφτομαι τους εξής δύο:
F&U MPF3468H (HD)
και
LEGENT SD2 DVB-T (SD)

Ποια η γνώμη σας; Αξίζουν;

ο legend με 18 ευ περιπου ειναι λουκουμι ,εχω 3 απο αυτους

nyannaco
21-12-14, 23:18
Τι να τον κανεις τον SD; παρε δυο HD να τελειωνεις, η διαφορα τιμης ειναι αστεια.

ostvarivanje
21-12-14, 23:44
Αν δεν έχεις hd τηλεόραση, υπάρχει λόγος να πάρεις hd αποκωδικοποιητή;

thourios
21-12-14, 23:58
Ο μόνος λόγος για να πάρεις HD αποκωδικοποιητή είναι για να βλέπεις Nerit HD. Μερικές φορές δείχνει διαφορετικά από το Nerit spor.
Στην προκειμένη περίπτωση θα σου βγάζει το μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει HD εικόνα. Μπορεί επίσης κάποια στιγμή να εκπέμψει και άλλο κανάλι σε HD αλλά αυτό το βλέπω απίθανο.

:oneup:

talos_2002
22-12-14, 00:32
Αν δεν έχεις hd τηλεόραση, υπάρχει λόγος να πάρεις hd αποκωδικοποιητή;
Ναι, η καλύτερη ποιότητα εικόνας που δίνουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.