PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63

sjm
01-08-16, 18:40
έχω στην κατοχή μου τον αποκωδικοποιητη crypto redi 215d με τον οποίο δεν έχω αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα σε εικόνα και ήχο (είναι dolby) κανένα πρόβλημα , επειδή βλέπω ότι τώρα πια δεν διατίθεται μήπως μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει ποιοι είναι ακριβώς ισοδύναμοι με αυτόν που όμως μπορώ να τους βρω στην αγορά.

Serafeim Karakostas
01-08-16, 19:34
Crypto ReDi 216.

sjm
05-08-16, 16:51
Crypto ReDi 216.

Μήπως εκτός του Crypto ξέρεις και άλλες ισοδύναμες μάρκες ; Όσο ποιο πολλές μου πεις τόσο καλύτερα. Δεν ξέρω πως μπορώ να το ψάξω αυτό μόνος μου.

Serafeim Karakostas
05-08-16, 17:06
Ψάχνεις για δέκτη με επεξεργαστή ali 3801 (π.χ. osio 7080, ferguson t650i, t750i, lifeview LV6TBOXHDA2).

cranky
05-08-16, 17:57
Πήρα πρόσφατα τον ferguson t750i, και είναι πολύ καλός.
Βέβαια, διάβασα όλο αυτό το νήμα (http://avclub.gr/forum/showthread.php/145031-Ferguson-Ariva-T750i).
Τα παιδιά εκεί, είναι επιστήμονες. :up:

vforvendetta85
07-11-16, 20:37
Αποκλειστικα για θέαση digea, αρκεί ο συγκεκριμένος (http://www.e-shop.gr/legent-hd4-dvb-t-hd-p-PER.603810);

gst
07-11-16, 20:39
Αποκλειστικα για θέαση digea, αρκεί ο συγκεκριμένος (http://www.e-shop.gr/legent-hd4-dvb-t-hd-p-PER.603810);

μια χαρα ειναι...εχει και τα hd παιζει και ταινιουλες

thourios
07-11-16, 21:11
Αποκλειστικα για θέαση digea, αρκεί ο συγκεκριμένος (http://www.e-shop.gr/legent-hd4-dvb-t-hd-p-PER.603810);

Τον έχω αγοράσει και τον έχω σε εξοχικό. Καλή και δυνατή λήψη. Κατασκευή όμως πλαστική. Ικανοποιητικό σε μέγεθος και ανταπόκριση τηλεχειριστήριο.
Ταινίες δεν δοκίμασα. Ίσως να μην παίζει αρχεία με ήχο AC3 και σίγουρα όχι με dts.
Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα. Το κυριότερο παίζει τα HD κανάλια.
Φθηνότερος στην αγορά το καλοκαίρι που έψαχνα δεν υπήρχε.
Έχω μείνει ευχαριστημένος πάντως.

gst
07-11-16, 21:22
Αποκλειστικα για θέαση digea, αρκεί ο συγκεκριμένος (http://www.e-shop.gr/legent-hd4-dvb-t-hd-p-PER.603810);

Δες και αυτο http://www.satsonix.gr/legenthd4gr.html
εχει νεο firmware update,το chip του δεν υποστηριζει ac3 ηχο dds dd,απλα μπορεις να βλεπεις σειρες και ταινιες χωρις αυτο το πρωτοκολλο

vforvendetta85
13-11-16, 00:29
Αποκλειστικα για θέαση digea, αρκεί ο συγκεκριμένος (http://www.e-shop.gr/legent-hd4-dvb-t-hd-p-PER.603810);

Τελικά τον αγόρασα από shop στα 20.90€. Εξαιρετικό vfm για θέαση digea, εύκολο μενού. Συστήνεται!

gst
13-11-16, 13:04
Κανε το update που σου ειπα,καλοριζικος

thourios
13-11-16, 13:33
Τι καινούργιο έχουμε στο update αυτό;

lkrgs
13-11-16, 14:45
Εγώ είχα αγοράσει τον Ferguson T650i αλλά συνεχίζει να μην παίζει ΕΡΤ HD και να κολλάει στα υπόλοιπα ΕΡΤ 1/ΕΡΤ 2/ΕΡΤ 3 (μερικές φορές και στα άλλα).

Συνδεδεμένος σε μια παλιά Samsung LE40A656.

Τι μπορεί να φταίει;

thourios
13-11-16, 14:57
Τον έχω και εγώ σε ίδια τηλεόραση και δεν έχω πρόβλημα.
Επίσης έχω άλλον έναν τον ίδιο σε μια μικρότερη samsung και εκεί δεν έχω θέμα. Κοίτα την κεραία σου, την πρίζα της κεραίας
και την συνδεσμολογία.
Μπορώ να πω ένας από τους καλύτερους ποιοτικούς δέκτες με γρήγορη ανταπόκριση του εύχρηστου
και μεγάλου τηλεκοντρόλ.

vforvendetta85
13-11-16, 15:56
Κανε το update που σου ειπα,καλοριζικος

Ο δέκτης δεν είναι για μένα αλλά για συγγενικό μου πρόσωπο. Το απασχολεί μονάχα να βλέπει τα κανάλια της digea και θέλω αρχικά να δω αν είναι ικανοποιημένος ή τι προβλήματα/απορίες έχει κι ύστερα να κάνω το update.

Πάντως σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως και τα υπόλοιπα παιδιά! :)

Serafeim Karakostas
13-11-16, 18:56
Εγώ είχα αγοράσει τον Ferguson T650i αλλά συνεχίζει να μην παίζει ΕΡΤ HD και να κολλάει στα υπόλοιπα ΕΡΤ 1/ΕΡΤ 2/ΕΡΤ 3 (μερικές φορές και στα άλλα).

Συνδεδεμένος σε μια παλιά Samsung LE40A656.

Τι μπορεί να φταίει;
Όπως πολύ σωστά είπε ο thourios, είναι θέμα της εγκατάστασής σου και όχι του δέκτη.

gst
14-11-16, 19:04
Ο δέκτης δεν είναι για μένα αλλά για συγγενικό μου πρόσωπο. Το απασχολεί μονάχα να βλέπει τα κανάλια της digea και θέλω αρχικά να δω αν είναι ικανοποιημένος ή τι προβλήματα/απορίες έχει κι ύστερα να κάνω το update.

Πάντως σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως και τα υπόλοιπα παιδιά! :)

Νομιζω οτι βοηθαει στην ταχυτερη εναλλαγη καναλιων...

JHRoss
24-11-16, 12:29
Καλησπέρα κι από μένα. Τηλεόραση ξαφνικά άρχισε να μην παίζει και να μην μπορεί καν να βρει τα κανάλια όταν την έβαλα να κάνει αυτόματη αναζήτηση (παρά μόνο 9 και να είναι τίγκα στα pixel και με χάλια ήχο). Παίζει να είναι κεραία ή απλά χάλασε ο δέκτης? Επειδή έχει στο σπίτι και αποκωδικοποιητή nova μπορεί να τον χρησιμοποιήσει για να πιάνει τα digea? Ευχαριστώ.

sdikr
24-11-16, 12:33
Καλησπέρα κι από μένα. Τηλεόραση ξαφνικά άρχισε να μην παίζει και να μην μπορεί καν να βρει τα κανάλια όταν την έβαλα να κάνει αυτόματη αναζήτηση (παρά μόνο 9 και να είναι τίγκα στα pixel και με χάλια ήχο). Παίζει να είναι κεραία ή απλά χάλασε ο δέκτης? Επειδή έχει στο σπίτι και αποκωδικοποιητή nova μπορεί να τον χρησιμοποιήσει για να πιάνει τα digea? Ευχαριστώ.

Θα κοιτούσα την κεραία, ο δεκτής της νοβα αν έχει ενεργή κάρτα θα σου δουλέψει μέσω δορυφόρου ή αν έχεις το εξτρά tuner

minasv
30-11-16, 17:12
Καλησπερα σας, για να μην ανοιγω νεο θεμα ποσταρω εδω...

θελω να αγορασω πιο πολυ για τους δικους μου εναν αποκωδικοποιητή οποιος θελω να εχει τα εξης:

Μεγαλο τηλεχειριστήριο....οχι οπως αυτα που εχουν τα crypto
Το τηλεχειριστηριο να πιανει απο αρκετα μεγαλη αποσταση και να μην χρειαζεται το τηλεκοντρολ να κοιταει ευθεια με τον αισθητηρα πανω στον δεκτη (το crypto που εχουμε τωρα ειναι μεγαλο βασσανο, πρεπει να κεντραρουμε σε συγκεκριμενες συντεταγμενες, να βρουμε το κεντρο της γης ωστε να μπορεσουμε να αλλαξουμε καναλι, δυναμωσουμε/χαμηλωσουμε).

Να δεχεται στικακι για προβολη ταινιων.

HDMI, SCART

Τιμη: κατω απο 40 ευρω.

Γι αυτον τι λετε; https://www.easytechnology.gr/eikona-ekhos/teleorase/digea-dektes-psephiakes-teleorases/opticum-globo-t90-mpeg4-apokodikopoietes-full-hd

cranky
30-11-16, 18:54
Μεγαλο τηλεχειριστήριο....οχι οπως αυτα που εχουν τα crypto
Το τηλεχειριστηριο να πιανει απο αρκετα μεγαλη αποσταση και να μην χρειαζεται το τηλεκοντρολ να κοιταει ευθεια με τον αισθητηρα πανω στον δεκτη (το crypto που εχουμε τωρα ειναι μεγαλο βασσανο, πρεπει να κεντραρουμε σε συγκεκριμενες συντεταγμενες, να βρουμε το κεντρο της γης ωστε να μπορεσουμε να αλλαξουμε καναλι, δυναμωσουμε/χαμηλωσουμε).

Να δεχεται στικακι για προβολη ταινιων.

HDMI, SCART

Τιμη: κατω απο 40 ευρω.
Εδώ είσαι : FERGUSON ARIVA T750I (http://www.e-shop.gr/ferguson-ariva-t750i-dvb-t-mpeg4-hd-p-PER.706315)
Τρείς έχω πάρει για συγγενείς.

Διαστάσεις τηλεκοντρόλ : 19 x 5 x 2,5 εκατοστά.

Alexcxvtr
24-05-17, 16:33
Παιδιά ο Legent HD2 και ο Osio παρέδωσαν πνεύμα.
Έχετε κάτι να προτείνετε στα 25€ max;
Δεν βρίσκω κάπου τον T650i, ενώ ο Τ750i βγαίνει κομματάκι ακριβός.
Δεν ψάχνω κάτι με πολλές επιλογές. Έναν απλό δέκτη να βλέπει η γιαγιά.
Βλέπω ότι έχει κυκλοφορήσει μέχρι και Legent-HD5 (http://www.skroutz.gr/s/11276619/OEM-Legent-HD5.html). Προτείνεται; Κάτι καλύτερο ίσως;
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Επιθυμητό να συνοδεύεται από μεγάλο τηλεκοντρόλ ή με μεγάλα κουμπιά ιδανικά.

Serafeim Karakostas
24-05-17, 16:45
Αν δε σε πειράζει να είναι μεταχειρισμένος, δες στο stock house του e-shop τον 750i ferguson στα 21€. Ειδάλλως στα 26,90€ καλή περίπτωση είναι ο strong Prima VIII.

phantom77
24-05-17, 16:52
Για τη χρήση που τον θες, μια χαρά είναι ο HD5.

thourios
24-05-17, 17:02
Τι έγινε; Καταστράφηκαν και οι δύο δεκτες ταυτόχρονα; Πώς έγινε αυτό;

Alexcxvtr
24-05-17, 17:07
Όχι ταυτόχρονα. Με διαφορά μήνα.
Δεν ξέρω τι έγινε.
Στον Osio κάτι παίζει με το σήμα. Συνέχεια κάνει διακοπές.
Σίγουρα δεν φταίει η κεραία ή τα καλώδια αφού ένας Crystal HD που συνέδεσα παίζει κανονικά.
Ο Legent HD2 δείχνει μονίμως ένα πράσινο λαμπάκι και δεν ανταποκρίνεται.

Ο HD5 είναι κομπλέ δηλαδή; Ωραία.
Υπάρχει και ένας Legent HD-Se. Δεν βλέπω κάποια διαφορά εκτός από το design πάντως.
Μπήκε στη λίστα και o Prima.
Τώρα, σχετικά με τον μεταχειρισμένο Ferguson... δεν ξέρω.
Φοβάμαι λίγο...

Serafeim Karakostas
24-05-17, 17:34
Στον Osio κάτι παίζει με το σήμα. Συνέχεια κάνει διακοπές.
Σίγουρα δεν φταίει η κεραία ή τα καλώδια αφού ένας Crystal HD που συνέδεσα παίζει κανονικά.
Ίσως να μην έχει πρόβλημα ο δέκτης αλλά να είναι οριακό το σήμα και πιο ευαίσθητο το tuner του crystal.

Τώρα, σχετικά με τον μεταχειρισμένο Ferguson... δεν ξέρω. Φοβάμαι λίγο...
Έχω πάρει ουκ ολίγους μεταχειρισμένους και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

thourios
24-05-17, 17:36
Είχα γυρίσει έναν ferguson πίσω στο eshop επειδή έβγαζε θόρυβο κατά την εναλλαγή χρωμάτων και των καναλιών. Πρέπει να είχε θέμα το τσιπακι. Μάλιστα το κατάλαβα μετά την αγορά κάνα εξάμηνο γιατί δεν χρησιμοποιούσα τη τηλεόραση. Μου τον αλλοξαν χωρίς πολλά πολλά. Έχω δύο τέτοιους. Μπορώ να πω μια από τις καλύτερες κατασκευές που έχω συναντήσει. Καλή ανταπόκριση τηλεκοντρόλ, μεταλλική κατασκευή κτλ.
Έχω σε εξοχικό έναν legent hd4. Καλή εικόνα φθηνός αλλά πλαστικούρα. Λένε ότι είναι απαίσιος ως media player. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Απλά τα κανάλια να πιάνει και είναι Οκ. Πολύ καλή λήψη. Σιγά σιγά θα εξαφανιστούν οι δέκτες αυτού του τύπου αφού θα εξαφανιστούν και οι τηλεοράσεις.

Alexcxvtr
24-05-17, 17:59
Οπότε λέτε να πάω στο Ferguson...
@Serafeim
Δεν ξέρω αν είναι οριακό ή όχι το σήμα. Ειλικρινά δεν ξέρω.
Πάντως, ο Osio δούλευε κανονικά μέχρι πριν λίγες μέρες.
Δεν ξέρω πώς να λύσω αυτό το θέμα με τις διακοπές, ειδικά από τη στιγμή που ο Crystal παίζει κανονικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Serafeim Karakostas
24-05-17, 18:03
Πόσο σήμα δείχνει ο crystal;

Alexcxvtr
24-05-17, 18:12
Δεν τον έχω μπροστά μου τώρα.
Θα σου πω αργότερα.
Τι πρέπει να κάνω με τον Osio;

Serafeim Karakostas
24-05-17, 18:22
Τι πρέπει να κάνω με τον Osio;
Αν μπορείς, δοκίμασέ τον σε κάποια άλλη εγκατάσταση (φίλου π.χ.) ώστε να διαπιστώσεις αν έχει ή όχι πρόβλημα.

Alexcxvtr
24-05-17, 22:27
Οκ, θα σου πω μεχρι αυριο.
Ευχαριστω.

- - - Updated - - -

Ο Οsio κάνει τις ίδιες διακοπές και στην άλλη τηλεόραση.

Οπότε, λέτε να πάρω τον μεταχειρισμένο Ferguson?

prodromosfan
25-05-17, 09:21
Προσφατα εσπασε το τηλεχειριστηριο του legend hd4
και αγορασα αλλο απο το eshop >5€
και πιστευω οτι αυτο ειναι το μονο θετικό των συγκεκριμενωνν δεκτων
καθοτι με την αλλαγη ειπα να περασω και το τελευταιο firmware (9/5)
αλλα παραμενει υποδεεστερος.
Πριν απο αυτόν ειχα παλι ενα φτηνο απο eshop που μας αφησε χρονους με τυμπανοκρουσιες και βεγγαλικά
(εσκασε κανοντας μπαμ και βγαζοντας καπνους και σπιιθες)

Αντιθετως ενας edision που παιζει στην αλλη τηλεοραση με 5χρονια εγγυηση ζει και βασιλευει
με καλυτερο τηλεχειριστηριο πιο ευαισθητο δεκτη και χωρις να με απασχολει καθολου

Οποτε εγω θα σου προτεινα τον πιο φτηνο τους με 5 χρονια εγγυηση που κοστιζει μεχρι 30€ και πιστευω αξιζει.

Serafeim Karakostas
25-05-17, 21:59
Οι edision έχουν το πλεονέκτημα της πενταετούς εγγύησης. Για απλή θέαση είναι καλοί.

Οπότε, λέτε να πάρω τον μεταχειρισμένο Ferguson?
Λίγο αργά βέβαια απαντώ αλλά θα έλεγα ναι.

prodromosfan
26-05-17, 09:48
επειδη τον ηθελε για τη γιαγια του το ειπα κι εγω

Serafeim Karakostas
26-05-17, 15:55
:oneup:

Alexcxvtr
26-05-17, 20:17
Αν και ξεκινούν από 30€ οι Edision, σίγουρα τα 5 έτη εγγύησης είναι δέλεαρ.
Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Serafeim Karakostas
26-05-17, 20:26
Έχει στο stock house έναν edision στα 22€ με υπόλοιπο εγγύησης 3 έτη.

xalaros10
14-06-17, 00:13
Ξαφνικά εκεί που τον είχα συνέχεια αναμμένο τον δέκτη LifeView LV6TBOXHD, δεν ανάβει κανένα λαμπάκι μπροστά στην οθόνη, ούτε το πράσινο ούτε κόκκινο. Καμιά ιδέα;

thourios
14-06-17, 00:23
Πας μάλλον για καινούργιο. Εκτός αν είναι εντός εγγύησης.
Αυτό το πάθαινα με δορυφορικούς της nova όταν είχα και τους άφηνα όλο το 24ωρο αναμμένους.
Μου τους άλλαζαν.
Όταν διέκοψα έβαλα έναν άλλο δορυφορικό για τα free του air για να συμπληρώσω το χώρο.
Συνέχεια και αυτός αναμμένος. Κάηκε και αυτός. Μετά, ο τελευταίος, έβαλα έναν Ferguson free to air.
Έβαλα μυαλό. Τον αφήνω στο standby. Σάμπως και τον χρησιμοποιώ κιόλα. Δεν έχει πάθει ακόμα τίποτα.

Serafeim Karakostas
14-06-17, 15:42
Ίσως είναι κάποιος πυκνωτής φουσκωμένος. Αν είναι εκτός εγγύησης, μπορείς να τον πας σε κάποιον ηλεκτρονικό να τον δει.

prodromosfan
14-06-17, 21:07
ενας τετοιος πριν ενα χρονο μου καηκε με καπνους και σπιθες
μαλλον δεν αντεχει τη ζεστη
πηγαινε για αλλον
απεφυγε legend (eshop)

xalaros10
15-06-17, 09:33
Το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό και παρόλο που άλλαξε 2 πυκνωτές που είχαν σκάσει, ο δέκτης δεν άνοιξε. Κρίμα γιατί ήταν πολύ καλός με πολλά χλμ. στην πλάτη του. Θα πάρω τον Ferguson Ariva T750i.

nmavro73
18-06-17, 11:24
Ο edision mini triton hd 2 δεν βλεπει 1 terra δισκο. 750 τον βλεπει. Ειναι νορμαλ;

phantom77
18-06-17, 12:03
Ο edision mini triton hd 2 δεν βλεπει 1 terra δισκο. 750 τον βλεπει. Ειναι νορμαλ;

Μάλλον ο δέκτης δεν δίνει αρκετό ρεύμα στο USB για να λειτουργήσει ο μεγαλύτερος

Leonidas33
25-06-17, 00:46
Το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό και παρόλο που άλλαξε 2 πυκνωτές που είχαν σκάσει, ο δέκτης δεν άνοιξε. Κρίμα γιατί ήταν πολύ καλός με πολλά χλμ. στην πλάτη του. Θα πάρω τον Ferguson Ariva T750i.

Καλός δέκτης ,αλλά κακο τηλεκοντρόλ

Takis_52
04-09-17, 14:40
Καλησπέρα κι από'μένα και καλώς σας βρήκα!
Έχω έναν Lifeview LV6TBOXHD2 του οποίο το τηλεχειριστήριο μας ¨άφησε χρόνους¨, ξέρετε αν υπάρχουν διαθέσιμα ανάλογα ή συμβατά για την εν 'λόγω συσκευή?
Σας ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τον χρόνο σας.

apd
04-09-17, 17:45
Είχα περάσει τις βασικές λειτουργίες σ' ένα 6σε1 του Κωτσόβολου και δούλευε μια χαρά. Δε θυμάμαι όμως αν τις είχε πάρει με κωδικό ή με αντιγραφή από το πρωτότυπο.

africa_twin
05-09-17, 13:39
Καλησπέρα κι από'μένα και καλώς σας βρήκα!
Έχω έναν Lifeview LV6TBOXHD2 του οποίο το τηλεχειριστήριο μας ¨άφησε χρόνους¨, ξέρετε αν υπάρχουν διαθέσιμα ανάλογα ή συμβατά για την εν 'λόγω συσκευή?
Σας ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τον χρόνο σας.
Έχει το ίδιο με τον Crypto ReDi 215A (ουσιαστικά είναι ίδιοι αποκωδικοποιητές), οπότε στην αναζήτησή σου βάλε και αυτόν.

Edit

Άκυρο ο Crypto ReDi 215A είναι ίδιος με τον LV6TBOXHDA2
:oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.