PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63

Takis_52
05-09-17, 14:22
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε...

NARCOSYNTHESIS
13-08-18, 16:46
Επειδή ο F&U MPF3464H τα τίναξε και ότι κοιτάζω στο skroutz δεν μου γεμίζει το μάτι θα ήθελα την βοήθεια σας.

Πέρα από τα αυτονόητα καλή ποιότητα εικόνας και λήψη σήματος, να παίρνει usb και να αναπαράγει εξωτερικούς υπότιτλους, θέλω κάτι να παίζει χωρίς πρόβλημα Μκv,Mp4 με ac3 ήχο και να μην κολλάει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα όπως ο προηγούμενος F&U όπου αναγκαζόμουν να κάνω re-encode και split μια ταινία για να καταφέρω να την δω.
Aν μπορεί και Dts ακόμη καλύτερα αλλά ας μην ζητάω και πολλά.

Υπάρχει κάτι γύρω στα 30 Ευρώ που αξίζει ή να πάρω ότι βρω;

thourios
13-08-18, 17:01
Δες λίγο στο e-shop γιατί αλλού οι τιμές έχουν τσιμπίσει. Είχα πάρει τον πιο φθηνό HD και όλα ΟΚ εδώ και 2χρονθα. Δεν θυμάμαι μάρκα.

Zer0c00L
13-08-18, 18:24
απορώ που ασχολείστε ακόμα με ξεχωριστούς δέκτες για ψηφιακή τηλεόραση

εγώ είχα έναν F&U οποίος έχει μπει στην αποθήκη καθώς δεν χρειάζεται πλέον
εξυπηρετούσε μόνο όταν είχα μια FHD 32" LG Τηλεόραση η οποία δεν είχε δέκτη MPEG 4 αλλά αυτή η τηλεόραση πλέον δεν δουλεύει ως τηλεόραση έτσι ο εξωτερικός δέκτης είναι άχρηστος και αποσυνδέθηκε
πλέον τηλεόραση βλέπω σε μια από τις FHD 22-24 LG τηλεόραση/monitor που έχω συνδέσει τους υπολογιστές ή στην 4Κ/UHD 43 LG που έχω συνδέσει τις κονσόλες XBOX

εγώ ψάχνω πάντως μια καλή εξωτερική κεραία να αντικαταστήσω την 10ετίας "χελιδόνα" η οποία τα έχει φάει τα ψωμιά της

αν ξέρει κανείς καμία μάρκα ας μου πει

εννοείται ότι θα μου την βάλει τεχνικός (που έχει όλα τα απαραίτητα μηχανήματα) οποίος θα κάνει όλη την σχετική εγκατάσταση της κεραίας/κεραιών και την καλωδίωση.

άσε που πιθανόν να μου αποσυνδέσει και ένα παλιό δορυφορικό πιάτο της NOVA που έχω στην ταράτσα εγκατεστημένο αλλά χωρίς καμία χρησιμότητα αφού ο δορυφορικός δέκτης της NOVA όταν είχα συνδρομή κάηκε από κεραυνό λίγο μετά που διέκοψα την συνδρομή (2005) καθώς είχα μείνει άνεργος...και δεν μπορούσα να πληρώνω συνδρομή.

jap
13-08-18, 18:24
Προσοχή γιατί πουλάνε ακόμα SD και μηχανάκια που δεν υποστηρίζουν Η.265. Π.χ. τα edision και ferguson που έχει το e-shop στα 30κάτι είναι ΟΚ, κάτι φτηνότερα θα είναι σύντομα άχρηστα.

Προσωπικά θα έπαιρνα ένα τέτοιο (https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009398773798.html?wid=1433363), να τα έχω όλα σε ένα.

thourios
13-08-18, 19:02
Πάντως υπάρχουν ακόμα τηλεοράσεις ακριβοπληρωμένες που δεν έχουν φάει τα ψωμιά τους. Για αυτό κάποιοι ψάχνονται.
Πχ σε εξοχικό έχω 2τηλεορασεις.
Δεν λέει να τις πετάξω αφού πάω λίγες φορές τον χρόνο.
Απλά θέλει λίγο προσοχή στην επιλογή. Δεν αξίζει να δώσει κάποιος πολλά λεφτά για αποκωδικοποιητή πάντως κατά την άποψη μου.

sdikr
13-08-18, 19:10
απορώ που ασχολείστε ακόμα με ξεχωριστούς δέκτες για ψηφιακή τηλεόραση

εγώ είχα έναν F&U οποίος έχει μπει στην αποθήκη καθώς δεν χρειάζεται πλέον
εξυπηρετούσε μόνο όταν είχα μια FHD 32" LG Τηλεόραση η οποία δεν είχε δέκτη MPEG 4 αλλά αυτή η τηλεόραση πλέον δεν δουλεύει ως τηλεόραση έτσι ο εξωτερικός δέκτης είναι άχρηστος και αποσυνδέθηκε
πλέον τηλεόραση βλέπω σε μια από τις FHD 22-24 LG τηλεόραση/monitor που έχω συνδέσει τους υπολογιστές ή στην 4Κ/UHD 43 LG που έχω συνδέσει τις κονσόλες XBOX

εγώ ψάχνω πάντως μια καλή εξωτερική κεραία να αντικαταστήσω την 10ετίας "χελιδόνα" η οποία τα έχει φάει τα ψωμιά της

αν ξέρει κανείς καμία μάρκα ας μου πει

εννοείται ότι θα μου την βάλει τεχνικός (που έχει όλα τα απαραίτητα μηχανήματα) οποίος θα κάνει όλη την σχετική εγκατάσταση της κεραίας/κεραιών και την καλωδίωση.

άσε που πιθανόν να μου αποσυνδέσει και ένα παλιό δορυφορικό πιάτο της NOVA που έχω στην ταράτσα εγκατεστημένο αλλά χωρίς καμία χρησιμότητα αφού ο δορυφορικός δέκτης της NOVA όταν είχα συνδρομή κάηκε από κεραυνό λίγο μετά που διέκοψα την συνδρομή (2005) καθώς είχα μείνει άνεργος...και δεν μπορούσα να πληρώνω συνδρομή.

Σε βλέπω να ασχολείσαι ξανά με ξεχωριστό δέκτη τώρα στα κοντά λόγο dvb-t2

Με την ευκαιρία έκανες και μια αναφορά στο τι έχεις, ειδικά το 4K, μετράει πολύ

- - - Updated - - -


Προσοχή γιατί πουλάνε ακόμα SD και μηχανάκια που δεν υποστηρίζουν Η.265. Π.χ. τα edision και ferguson που έχει το e-shop στα 30κάτι είναι ΟΚ, κάτι φτηνότερα θα είναι σύντομα άχρηστα.

Προσωπικά θα έπαιρνα ένα τέτοιο (https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009398773798.html?wid=1433363), να τα έχω όλα σε ένα.

Σίγουρα όχι κάτι με 1GB Ram

jap
13-08-18, 19:29
@sdikr: Μεγάλη συζήτηση, έχω 3 χωρίς δέκτη, πιο πολύ έχει σημασία η μάρκα και η συγκεκριμένη υλοποίηση στο αν σέρνονται παρά ο επεξεργαστής/η μνήμη. Η μνήμη χρειάζεται αν πρόκειται να το τιγκάρεις, αλλά για tv box μιλάμε, πόσες εφαρμογές θα βάλεις πια; Έτσι κι αλλιώς ενδεικτικά το ανέφερα, όταν έρθει το νέο πρότυπο ελπίζω να υπάρχουν καλύτερες και φτηνές προτάσεις.

NARCOSYNTHESIS
13-08-18, 19:30
Δεν υπάρχει καμια απολύτως περίπτωση να βάλω γραμμάτια για καινούρια τηλεόραση οπότε όσο αντέχει η υπάρχουσα θα βολευτώ με νέο αποκωδικοποιητή. Όταν τα τινάξει και αυτή το πιθανότερο να μείνω χωρίς Tv....

Το dvb-t2 το έχω υπόψιν και κοιτάζω για κάτι σχετικό αλλα οι κριτικές που διαβάζω με μπερδεύουν ως προς τα υπόλοιπα που ψάχνω και έλεγα μήπως έχει κανείς να προτείνει κάτι δοκιμασμένο. Μάλλον θα πάω στα τυφλά...

Zer0c00L
13-08-18, 19:42
Σε βλέπω να ασχολείσαι ξανά με ξεχωριστό δέκτη τώρα στα κοντά λόγο dvb-t2

Με την ευκαιρία έκανες και μια αναφορά στο τι έχεις, ειδικά το 4K, μετράει πολύ

- - - Updated - - -



Σίγουρα όχι κάτι με 1GB Ram

συμφωνώ για το 1GB τουλάχιστον 2GB θες

οι μικρές τηλεοράσεις/monitor δεν έχουν τέτοιο δέκτη αν χρειαστεί θα τις αλλάξω σε νεότερα μοντέλα τηλεόρασης/monitor
ότι αφορά την 4K/UHD είναι μοντέλο 2018 έχει όλο το φάσμα (ακόμα και δορυφορικό δέκτη) άσχετα αν εγώ την πήρα λόγω του 4K/UHD - HDR10 καθώς συνδέεται με το XBOX

δεν ξανά μπλέκω με ξεχωριστούς δέκτες

αν έχεις περάσει από το service F&U και τις EDISON αρκεί για να καταλάβεις μακριά και αγαπημένοι...

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχει καμια απολύτως περίπτωση να βάλω γραμμάτια για καινούρια τηλεόραση οπότε όσο αντέχει η υπάρχουσα θα βολευτώ με νέο αποκωδικοποιητή. Όταν τα τινάξει και αυτή το πιθανότερο να μείνω χωρίς Tv....

Το dvb-t2 το έχω υπόψιν και κοιτάζω για κάτι σχετικό αλλα οι κριτικές που διαβάζω με μπερδεύουν ως προς τα υπόλοιπα που ψάχνω και έλεγα μήπως έχει κανείς να προτείνει κάτι δοκιμασμένο. Μάλλον θα πάω στα τυφλά...

θα συμφωνήσω μαζί σου άλλωστε και εγώ αγόρασα τηλεόραση 43" 4K/UHD για το XBOX η οποία έχει συνδεθεί και το GOOGLE CHROMECAST ULTRA (4K/UHD) και στην παλιά 32 FHD έχει συνδεθεί το GOOGLE CHROMECAST και απολαμβάνω MEDIA PLAYER/NETFLIX/AMAZON κτλ

δεν παρακολουθώ καθόλου τηλεόραση (τι να δω άλλωστε αφού τα έχω δει πριν τα παίξουν)

NARCOSYNTHESIS
13-08-18, 20:16
Σε αυτόν λέω να καταλήξω https://www.skroutz.gr/s/9248889/Edision-Progressiv-Hybrid-Lite-Led.html#sku-info

Υπάρχουν και αυτοί σε χαμηλότερη τιμή με καλά reviews και τουλάχιστον σύμφωνα με το φίλτρο του skroutz είναι dvb-t2 αλλά δεν ξέρω.. Any idea?
https://www.skroutz.gr/s/13770941/MAX-T250HD.html?from=account_favorites#reviews
https://www.skroutz.gr/s/9332312/OEM-78524.html?from=account_favorites

jap
13-08-18, 22:52
Φίλε μου ο edision δεν λέει χαρακτηριστικά. Αν είναι ο ίδιος που δίνει το e-shop στα 31,90 είναι εντάξει. Edit: Προτίμησε αυτόν (https://www.e-shop.gr/edision-proton-t265-h265-hd-dvbt2-c-p-PER.603826) τον edision με 2.50 ευρώ παραπάνω - Σαν χαρακτηριστικά και μόνο, για το service δεν ξέρω, τόσο φτηνό μηχανάκι προσωπικά ίσως δεν το πήγαινα καν αν χάλαγε.

Οι άλλοι 2 σίγουρα δεν έχουν h.265, σύντομα όσοι τους πάρουν θα τους έχουν για τούβλα. Μην πάρεις αν δεν λέει explicitly ότι υποστηρίζει h.265, αυτή είναι η κωδικοποίηση που θα έχει το dvb-t2 όταν εφαρμοστεί.

NARCOSYNTHESIS
14-08-18, 13:09
Εδώ (http://www.supershopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=20053) τα χαρακτηριστικά του Hybrid Lite Led και δεν αναφέρεται κάτι για h265 οπότε τον αφήνω.

Είμαι ανάμεσα στην πρόταση σου και στον CRYPTO REDI 270P (https://www.e-shop.gr/crypto-redi-270p-dolby-digital-hevc-h265-dvb-t2-receiver-p-PER.603883) επειδή ο τελευταίος διαθέτει και έξοδο scart που ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή ( σύνδεση σε παροπλισμένη crt ή χάρισμα σε συγγενή πάλι με crt tv)

Επίσης με h265 υπάρχουν και αυτοί της Emos αλλά δεν γνωρίζω την εταιρία και δεν βρίσκω περισσότερες πληροφορίες.

https://www.e-expert.gr/180.html?ref=bestprice.gr
https://www.8com.gr/emos-emos-em170-hd-hevc-h265-set-top-box-dvb-t2-14580305?ref=bestprice.gr

Επειδή το κούρασα το θέμα και με κούρασε, κλείνω προς τον Crypto λόγω scart, θα περιμένω λίγο βεβαια μήπως υπάρξουν ενστάσεις, αν ναι θα παώ για τον PROTON T265.

stelakis1914
14-08-18, 13:43
Εγώ προτείνω να πάρεις τον Crypto που έχει σοβαρότερη υποστήριξη με αναβαθμίσεις λογισμικού.

manoulamou
19-08-18, 13:17
Σε βλέπω να ασχολείσαι ξανά με ξεχωριστό δέκτη τώρα στα κοντά λόγο dvb-t2


Υπαρχει κατι νεωτερο, πότε προβλεπεται να εφαρμοστει;
:hmm:

maarinos
19-08-18, 13:59
2020 με 2022 θα μεταβούμε στο dvt2.

sdikr
19-08-18, 14:06
Υπαρχει κατι νεωτερο, πότε προβλεπεται να εφαρμοστει;
:hmm:

Δεν σου έχω απάντηση το πότε θα γίνει, λένε για τέλη 2019
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/988065-H-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%AD%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CE%B5-DVB-T2-HEVC-(%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CF%82)/page3)

Chga14
18-10-19, 01:36
Γεια σας! έχω ένα πρόβλημα με τον δέκτη μου "Audioline gk-b019" έχω χάσει το τηλεκοντρόλ και δε μπορώ να κάνω τίποτα... Πρέπει να γίνει νέο σκανάρισμα στα κανάλια ή με κάποιο τρόπο να γυρίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά με τα κουμπιά που έχει μπροστά δε γίνεται... δε μπαίνει καν στο μενού.. Έχω κάποια universal τηλεχειριστήρια αλλά δεν μπορώ να τα ρυθμίσω με τίποτα... Τι να κάνω??? ????

maarinos
18-10-19, 09:13
@chga14
Τα universal τηλεχειριστήρια πρέπει να γράφουν το μοντέλο, άλλη λύση να πάς τον αποκωδικοποιητή σε κατάστημα που να πουλά univeral τηλεχειριστήρια και να τα δοκιμάσεις.

thourios
18-10-19, 09:37
Διάβασε λίγο εδώ στο γειτονικό forum (https://avclub.gr/forum/showthread.php/63754-Audioline-GK-B019) μήπως βρεις κάποιο τηλεχειριστήριο που ταιριάζει. Όπως αντιλαμβάνομαι είναι κλώνος. Πιθανόν από FU να ταιριάζει αλλά από παλαιότερο μοντέλο.

Artemius
18-10-19, 10:58
Γεια σας! έχω ένα πρόβλημα με τον δέκτη μου "Audioline gk-b019" έχω χάσει το τηλεκοντρόλ και δε μπορώ να κάνω τίποτα... Πρέπει να γίνει νέο σκανάρισμα στα κανάλια ή με κάποιο τρόπο να γυρίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά με τα κουμπιά που έχει μπροστά δε γίνεται... δε μπαίνει καν στο μενού.. Έχω κάποια universal τηλεχειριστήρια αλλά δεν μπορώ να τα ρυθμίσω με τίποτα... Τι να κάνω??? ????

παντο σε μαγαζι που ασχολειται με κεραιες και δορυφορικα και φλασαρει universal τηλεκοντρολ. το μοντέλο είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις. στην αντιπροσωπεία ρώτησες?



Διάβασε λίγο εδώ στο γειτονικό forum (https://avclub.gr/forum/showthread.php/63754-Audioline-GK-B019) μήπως βρεις κάποιο τηλεχειριστήριο που ταιριάζει. Όπως αντιλαμβάνομαι είναι κλώνος. Πιθανόν από FU να ταιριάζει αλλά από παλαιότερο μοντέλο.


το έψαξα στην db της TELE και δε το βρήκα, πράγμα απίστευτο, δε πρεπει να τον ξερει ουτε η μανα του αυτον τον δεκτη.

Gerara
19-03-21, 22:28
Καλησπέρα σας,
Στο πατρικό μου υπάρχουν 3 αποκωδικοποιητές supra sdt 90 σε ισάριθμες παλιες crt τηλεοράσεις. Στις 2 εκανα επανσυντονισμο σημερα και ολα Οκ. Στην τρίτη τηλεόραση πιανουν ολα τα καναλια εκτος απο mega , alpha , Σκάι, αντ1, οπεν . Ta αντιστοιχα hd πιανουν αλλα βγαζει μυνημα οπως και στους αλλους δυο unsupported video. Τσέκαρα το σημα και ειναι λιγο πιο ασθενες απο τις αλλες δυο συσκευές. Ερτ και ολα τα μικρα καναλια παιζουν κανονικα. Τι μπορεί να συμβαινει; Έχετε καποια ιδέα; Ευχαριστώ

frap
19-03-21, 22:49
Τα HD δε τα παίζει για προφανείς λόγους.
Δοκίμασες τον προβληματικό σε καλώδιο κεραίας κάποιου από τους άλλους; Και τούμπαλιν, ένα που τα βρήκε τα κανάλια οκ, στην προβληματική θέση.

Είναι και οι τρεις το ίδιο μοντέλο; Τα κανάλια έχουν αλλάξει διαύλους UHF, ίσως η νέα συχνότητα για κάποιο λόγο να μην είναι σε αυτές που σκανάρει ο προβληματικός. Έχω δει να υπάρχουν ρυθμίσεις "Χώρας" σε αποκωδικοποιητές που επηρεάζουν το εύρος των συχνοτήτων που ψάχνει για κανάλια.

Ίσως στη νέα συχνότητα να έχει πολύ θόρυβο το καλώδιο. Ίσως απλά ο ένας αποκωδικοποιητής να βγήκε off....

thourios
19-03-21, 23:00
Μάλλον οι δέκτες supra sdt 90 δεν είναι HD και ακούς μόνο τον ήχο.

Gerara
19-03-21, 23:07
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα
το δοκιμάσω αυτό που προτείνεις. Πολύ καλή ιδέα. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο και οι 3 αποκωδικοποιητες. Περίεργο που τα πιάνει όλα εκτός από τα μεγάλα ιδιωτικα που ανέφερα. Την προηγούμενη φορά που βγήκε στον αέρα πάλι το mega, δεν το έβρισκε, αλλά βρήκε open, alpha, star, open, σκαι. Τώρα,ούτε αυτά. Θα ελέγξω ρυθμίσεις τοποθεσίας. Αλλιώς θα βρω μια αριελι με 100€ να ξεμπερδέψω.

- - - Updated - - -


Μάλλον οι δέκτες supra sdt 90 δεν είναι HD και ακούς μόνο τον ήχο.
Σωστό αυτό, αλλά το θέμα μου είναι ότι δείχνουν όλασε sd εκτός από τα μεγάλα ιδιωτικά που δεν τα βρίσκει καν

thourios
19-03-21, 23:11
Τα κανάλια εκπέμπουν και σε SD και σε HD. Εσύ βλέπεις και ακούς μόνο αυτά που εκπέμπουν σε SD. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι αλλά τα Εθνικής εμβέλειας εκπέμπουν όπως προείπα. Τα τοπικά όχι.
Ο supra sdt 92 ήταν και για HD λήψη.

Gerara
19-03-21, 23:37
Τα hd τα βρισκει ολα αλλα εχουν μονο ήχο για προφανείς λογους οπως ειπε και ο φιλος πριν. Παλιες crt και σύνδεση με scart. Βρισκει σε sd και παιζουν κανονικα, με ηχο και εικονα τα κρατικά και τα μικρα τοπικα αλλα δεν βρισκει καν τα μεγάλα ιδιωτικά (mega, ant1, star, σκαι, open). Είμαι στην Ημαθία , Βέροια και έπρεπε να γινει σήμερα επανασυντονισμος οπως ανακοίνωνε η digea (δεν επαιζαν σήμερα). Εικάζω οτι ευθύνεται το καλώδιο της κεραιας που ερχεται κατευθειαν απο πανω (πιθανον χωρις να μεσολαβει ενισχυτης), σε αντιθεση με τους άλλους δυο αποκωδικοποιητές που παιρνουν καλωδιο απο μπριζα κεραίας στον τοιχο. Γιατι ομως δεν βρίσκει σημα μονο στα συγκεκριμένα κανάλια ειναι το ερώτημα;Αύριο θα δοκιμάσω να βάλω τον αλλο αποκωδικοποιητή . Αν παλι δεν παίζει, θα επιβεβαιωθεί η εικασία αυτή. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

Javascript_Developer
28-05-21, 16:12
Λάρισα εδώ και καιρό δεν δουλεύουν τα υβριδικά όλων των καναλιών.
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

nyannaco
28-05-21, 16:44
Υβριδικά????

thourios
28-05-21, 17:59
Μάλλον εννοεί Ερτφλιξ και τα αντίστοιχα του open και του ΣΚΑΪ

Javascript_Developer
28-05-21, 21:23
Μάλλον εννοεί Ερτφλιξ και τα αντίστοιχα του open και του ΣΚΑΪ

Ακριβώς.

thourios
28-05-21, 21:40
Μόνο στις δικές σου συσκευές ή και άλλων της περιοχής;

akilleas
29-05-21, 08:50
Υβριδικά????

Hybrid TV δεν λέγεται η υπηρεσία;
Κάνω λάθος;

tol1s
29-05-21, 09:05
και σε εμενα ειχε γινει μια φορα αυτο,δεν εμπαινε στο ertflix αλλα εμπαινε στα αλλα 2,η 1η λυση ειναι να βρεις στις ρυθμισεις τις tv την επιλογη για εκκαθαριση cookies,αν δεν εχει η δεν πιασει αυτο τοτε αναγκαστικα πρεπει να πας σε εργοστασιακες ρυθμισεις και επανασυντονισμο καναλιων και θα λειτουργησουν τα υβριδικα.

Zus
29-05-21, 12:46
Βρε παιδιά, είμαι αυτή τη στιγμή το πατρικό στην Ήπειρο και πάτησα αναζήτηση στα κανάλια, αυτόματη. Έβαλα teresttrial + analogue/digital. Και δεν μου εμφανίζει την ΕΡΤ1. Τι στο καλό γίνεται?

sotos65
29-05-21, 13:01
Σε προστατεύει η ίδια η τηλεόραση από την άριστη προπαγάνδα... :rolleyes:

--

Σοβαρά τώρα, μόνο η ΕΡΤ1 λείπει, ή όλα τα κανάλια της συχνότητας;

Zus
29-05-21, 13:05
Σε προστατεύει η ίδια η τηλεόραση από την άριστη προπαγάνδα... :rolleyes:

--

Σοβαρά τώρα, μόνο η ΕΡΤ1 λείπει, ή όλα τα κανάλια της συχνότητας;

Ξέρεις που την έχω γραμμένη και την προπαγάνδα τους και την τηλεόραση γενικότερα. Αν αγοράσω ποτέ, θα είναι για Netflix + Cinobo. Ούτε να την συγχρονίσεις δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά τέλος πάντων, άλλη συζήτηση αυτή. :p

Είναι για τον πατέρα μου, όχι για μένα. Εκτός ότι το θέλει γενικότερα, γιατί δεν μπορεί χωρίς τηλεόραση, το θέλει και ειδικότερα σήμερα, λόγω τελικού Champions League.

Δεν ξέρω τι εννοείς με το συχνότητα. Μου βρήκε κανονικά ERT2 HD + ERT3 HD. Πολύ περίεργο. :hmm:

sotos65
29-05-21, 13:23
Η ΕΡΤ1 (και HD) είναι σε διαφορετική συχνότητα (πολυπλεξία) από τα άλλα δύο κανάλια. Στην Ήπειρο που είσαι; Χθες έγινε η ψηφιακή μετάβαση νο2 (απελευθέρωση φάσματος για 5G) σε Πρέβεζα (και άλλες περιοχές) αλλά όχι σε άλλους νομούς της Ηπείρου... Αν είσαι προς Πρέβεζα την ΕΡΤ1 και ΕΡΤ1 HD νομίζω πρέπει να την βγάζεις στο κανάλι 23, μαζί με EPT 2, EPT 3, ΒΟΥΛΗ και τα ραδιόφωνα της ΕΡΤ. Ενώ στο 35 τα EPT2 HD, EPT3 HD, ΡΙΚ Sat, ΤV5 Monde Europe, BBC World News, DW.

Zus
29-05-21, 13:27
Η ΕΡΤ1 (και HD) είναι σε διαφορετική συχνότητα (πολυπλεξία) από τα άλλα δύο κανάλια. Στην Ήπειρο που είσαι; Χθες έγινε η ψηφιακή μετάβαση νο2 (απελευθέρωση φάσματος για 5G) σε Πρέβεζα (και άλλες περιοχές) αλλά όχι σε άλλους νομούς της Ηπείρου... Αν είσαι προς Πρέβεζα την ΕΡΤ1 και ΕΡΤ1 HD νομίζω πρέπει να την βγάζεις στο κανάλι 23, μαζί με EPT 2, EPT 3, ΒΟΥΛΗ και τα ραδιόφωνα της ΕΡΤ. Ενώ στο 35 τα EPT2 HD, EPT3 HD, ΡΙΚ Sat, ΤV5 Monde Europe, BBC World News, DW.

Τι εννοείς με το κανάλι 23 γιατί δεν έχω πραγματικά ιδέα. Μία αυτόματη αναζήτηση θυμάμαι να κάνω πάντα και ύστερα, απλά να τους βάζω τα κανάλια στη σειρά που επιθυμούν.

Και στο Manual που δοκίμασα βασικά, απλά επιλέγω 3 κανάλια συχνοτήτων και μου επιστρέφει αυτόματα τα κανάλια που βρήκε. 7+6+7, συνολικά τα 20 κανάλια που βρήκε και στο αυτόματο.

Samsung είναι η τηλεόραση.

sotos65
29-05-21, 13:38
Στο manual όταν βάζεις μπορείς να ψάξεις το συγκεκριμένο κανάλι, το 23, αν δεν σου βγάζει τίποτα, κάτι τρέχει με το σήμα, δεν έχεις καλό σήμα πιθανόν σε αυτό το κανάλι (κανονικά αν έχεις καλό σήμα πρέπει να το βγάζει και στην αυτόματη αναζήτηση χωρίς πρόβλημα, για να μην μπλέκεις και με τα κανάλια/συχνότητες δηλαδή). Επίσης, μαζί με τους σταθμούς της ΕΡΤ, Digea, και περιφερειακά, πρέπει έχεις λογικά λήψη από πέντε κανάλια (2 ΕΡΤ, 2 Digea με πανελλαδικούς σταθμούς, και 1 με τα περιφερειακά), όχι τρία

nyannaco
29-05-21, 20:38
Hybrid TV δεν λέγεται η υπηρεσία;
Κάνω λάθος;Δεν ξέρω, γι αυτό ρώτησα άλλωστε

bianconero
14-06-21, 19:35
Ελπίζω να μη καταχράζομαι το thread και το post μου να είναι σχετικό.

Έχω την Phillips 42PFL8404H/12 και εδώ και περίπου ένα χρόνο δεν μπορώ να δω κανένα από τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια.

Το μυαλό μου έχει πάει είτε στο ότι χάλασε ο δέκτης (με το scan που κάνω βρίσκει ελάχιστα κανάλια, και δεν έχει κανένα από αυτά εικόνα/ήχο), ή έχει κάποιο πρόβλημα η κεραία.

Στα specs της τηλεόρασης γράφει ότι έχει DVB-T MPEG4 και DVB-C MPEG4 tuner.
Με αυτά που γνωρίζετε, υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει το πρωτόκολλο στο σήμα των καναλιών και να μην το υποστηρίζει πλέον η τηλεόραση μου;
Ή θα έπρεπε να μπορώ να βλέπω χωρίς πρόβλημα ακόμη και σήμερα;

Σας ευχαριστώ.


link με tuner specs: https://ibb.co/m453xMY

Zus
14-06-21, 20:16
Στο manual όταν βάζεις μπορείς να ψάξεις το συγκεκριμένο κανάλι, το 23, αν δεν σου βγάζει τίποτα, κάτι τρέχει με το σήμα, δεν έχεις καλό σήμα πιθανόν σε αυτό το κανάλι (κανονικά αν έχεις καλό σήμα πρέπει να το βγάζει και στην αυτόματη αναζήτηση χωρίς πρόβλημα, για να μην μπλέκεις και με τα κανάλια/συχνότητες δηλαδή). Επίσης, μαζί με τους σταθμούς της ΕΡΤ, Digea, και περιφερειακά, πρέπει έχεις λογικά λήψη από πέντε κανάλια (2 ΕΡΤ, 2 Digea με πανελλαδικούς σταθμούς, και 1 με τα περιφερειακά), όχι τρία

Τώρα θυμήθηκα να απαντήσω, σόρρυ. :p

Τελικά την επόμενη μέρα τα βρήκε όλα κανονικά. Στο 23 όντως. Χωρίς να έχω πειράξει εγώ κάτι.

Zer0c00L
15-06-21, 14:53
Ελπίζω να μη καταχράζομαι το thread και το post μου να είναι σχετικό.

Έχω την Phillips 42PFL8404H/12 και εδώ και περίπου ένα χρόνο δεν μπορώ να δω κανένα από τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια.

Το μυαλό μου έχει πάει είτε στο ότι χάλασε ο δέκτης (με το scan που κάνω βρίσκει ελάχιστα κανάλια, και δεν έχει κανένα από αυτά εικόνα/ήχο), ή έχει κάποιο πρόβλημα η κεραία.

Στα specs της τηλεόρασης γράφει ότι έχει DVB-T MPEG4 και DVB-C MPEG4 tuner.
Με αυτά που γνωρίζετε, υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει το πρωτόκολλο στο σήμα των καναλιών και να μην το υποστηρίζει πλέον η τηλεόραση μου;
Ή θα έπρεπε να μπορώ να βλέπω χωρίς πρόβλημα ακόμη και σήμερα;

Σας ευχαριστώ.


link με tuner specs: https://ibb.co/m453xMY

μήπως στην περιοχή σου έχει κάνει "επανασυντονισμό" η DIGEA.?

bianconero
15-06-21, 21:27
μήπως στην περιοχή σου έχει κάνει "επανασυντονισμό" η DIGEA.?

Κάποια στιγμή μετά τα Χριστούγεννα είχε γίνει επανασυντονισμός σε όλη την Κεντρική Μακεδονία, αλλά δεν είναι αυτό νομίζω το πρόβλημα μιας και έχω κάνει πάρα πολλές φορές full scan.

Και όπως έγραψα στο προηγούμενο post μου βρίσκει ελάχιστα κανάλια, και δεν έχει κανένα από αυτά εικόνα/ήχο.

Zer0c00L
16-06-21, 01:32
Κάποια στιγμή μετά τα Χριστούγεννα είχε γίνει επανασυντονισμός σε όλη την Κεντρική Μακεδονία, αλλά δεν είναι αυτό νομίζω το πρόβλημα μιας και έχω κάνει πάρα πολλές φορές full scan.

Και όπως έγραψα στο προηγούμενο post μου βρίσκει ελάχιστα κανάλια, και δεν έχει κανένα από αυτά εικόνα/ήχο.

άρα μήπως είναι θέμα σήματος (κεραίας)

bianconero
16-06-21, 11:35
άρα μήπως είναι θέμα σήματος (κεραίας)

Δεν ξέρω, γι' αυτό ρωτάω, για να αρχίσω να βγάζω ένα ένα αυτά που πιστεύω ότι μπορεί να φταίνε και να καταλήξω σε ένα.

Ο δέκτης που έχει η τηλεόραση θα έπρεπε να δείχνει τα κανάλια;
Ή είναι παλιός και με τις τόσες αναβαθμίσεις που έχει κάνει η Digea είναι πλέον παλιός, και είναι ξεκάθαρο ότι αυτό φταίει και δεν βρίσκει όλα τα κανάλια, ενώ τα λίγα που βρίσκει δεν παίζουν;

nyannaco
16-06-21, 11:44
Το πιθνότερο είναι κεραία. Σε ποιά περιοχή είσαι, έχει καλό σήμα γενικά;

- - - Updated - - -



Ο δέκτης που έχει η τηλεόραση θα έπρεπε να δείχνει τα κανάλια;Αν τα έπαιζε πριν, ναι.

Ή είναι παλιός και με τις τόσες αναβαθμίσεις που έχει κάνει η Digea είναι πλέον παλιός, και είναι ξεκάθαρο ότι αυτό φταίει και δεν βρίσκει όλα τα κανάλια, ενώ τα λίγα που βρίσκει δεν παίζουν;Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, δεν έχει αλλάξει τεχνολογία η Digea.

Vasilis92
05-11-22, 22:39
Καλησπέρα.Εχω θέμα με τους εξωτερικούς Αποκωδικοποιητές Mpeg4 μου κολλάνε και μου καίγονται μια στο τόσο μάλλον τραβάνε ζόρι με τα ρεύματα και δεν μπορώ να βρω τι φταίει η χρήση που τους κάνω είναι μόνο για καθημερινές εγγραφές καναλιών για όσο πάει...

nyannaco
06-11-22, 10:54
Καλησπέρα.Εχω θέμα με τους εξωτερικούς Αποκωδικοποιητές Mpeg4 μου κολλάνε και μου καίγονται μια στο τόσο μάλλον τραβάνε ζόρι με τα ρεύματα και δεν μπορώ να βρω τι φταίει η χρήση που τους κάνω είναι μόνο για καθημερινές εγγραφές καναλιών για όσο πάει...

'Εχει η περιοχή σου πρόβλημα με συχνές διακοπές και υπερτάσεις; Πάντως είναι περίεργο το πρόβλημα να το έχουν μόνο οι συγκεκριμένες συσκευές!
Όταν λες καίγονται, τί ακριβώς εννοείς; Τί παρουσιάζουν;

@ ADSLgr.com All rights reserved.