PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63]

thourios
06-11-22, 11:07
Κάπως έτσι μου καίγονταν οι δορυφορικοί δεκτές που είχα ενώ δεν τους έσβηνα καθόλου όλο το 24άωρο. Παλιά που είχα NOVA κτλ. Δεν υπήρχε πρόβλημα με το ρεύμα. Τώρα έχω έναν που δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ αλλά τον κλείνω. Μόνο όταν τον χρειάζομαι ή για κάποιο zapping να περάσει η ώρα τον ανοίγω.
Πιθανολογώ ίσως επειδή ο φίλος κάνει εγγραφές τους έχει πάντα ανοιχτούς.

Vasilis92
06-11-22, 14:28
'Εχει η περιοχή σου πρόβλημα με συχνές διακοπές και υπερτάσεις; Πάντως είναι περίεργο το πρόβλημα να το έχουν μόνο οι συγκεκριμένες συσκευές!
Όταν λες καίγονται, τί ακριβώς εννοείς; Τί παρουσιάζουν;
Δεν γνωρίζω.εννοώ ότι μου καίγονται πως το λένε καπούτ τρεμοπαίζει το μάτι τους μπροστά πως το λένε???μου έχουν καεί δύο μέχρι τώρα νομίζω ίσως και τρεις και επίσης μου κολλάνε μια στο τόσο δεν ανοίγουν από την αναμονή που είναι για να γράψουν την προγραμματισμένη ώρα εγγραφής παρόλο που η ώρα μπροστά φαίνεται σωστή επιφανειακά και γενικά έτσι όπως γράφει φαίνεται σαν να μαγκωνει η εικόνα να ζοριζετε και κατά την διάρκεια εγγραφής στον δίσκο και χωρίς και επίσης μια φορά μου έκανε Ρίπλεϊ την ίδια σκηνή συνέχεια χωρίς λόγο από μόνο του την ώρα που έγραφε ο αποκωδικοποιητής νομίζω και μετά νομίζω τσεκαρα την εγγραφή στον υπολογιστή να δω αν θα κάνει τα ίδια και αν θυμάμαι σωστά δεν τα έκανε
επίσης έχω πρόβλημα με το σήμα και μου έχουνε βάλει έναν ενισχυτή σήματος πίσω από την τηλεόραση αλλά συνεχίζω να έχω κ με αυτό πρόβλημα με το σήμα το σήμα που πιάνω είναι μάλλον ασταθές παρόλο που ι δέκτης δείχνει ότι έχω ισχυρό σήμα και επίσης έχω μια παλιά κεραία νομίζω από το 2004 που έχουμε να την αλλάξουμε μήπως φταίει η κεραία το σήμα που παίρνουν η αποκωδικοποιητες για αυτό μου γίνονται όλα αυτά τα στραβά??? η θα μου κολλάνε και θα καίγονται μια στο τόσο η αποκωδικοποιητες η μήπως φταίει ο ενισχυτής σήματος που μπαίνει στην πρίζα για να λειτουργήσει??? Δεν ξέρω.... Συγνώμη για το σεντόνι έπισης μην ξεχάσω να αναφέρω ότι είχα πρόβλημα και με έναν υβριδικό αποκωδικοποιητή της cosmote που έχω μου κολαγε συνέχεια και μου έκανε και αυτός διάφορα κ με αυτόν δεν έγραφα καθόλου πρόγραμματα γιατί η εγγραφές που έκανε ο αποκωδικοποιητής ήταν κρυπτογραφημένες....δεν της έβλεπε ο υπολογιστής

nyannaco
06-11-22, 14:40
Ο ενισχυτής σήματος (μαζί με την κεραία και τη σχετική καλωδίωση) είναι πολύ πιθανό να ευθύνεται για τα προβλήματα στη λήψη, ΕΑΝ έχεις τα ίδια συμπτώματα και στην τηλεόραση, χωρίς τη μεσολάβηση του αποκωδικοποιητή. Είναι όμως πολύ απίθανο να ευθύνεται για τους "καμμένους" αποκωδικοποιητές.
Τα προβλήματα στους αποκωδικοποιητές, όπως τα περιγράφεις, είναι πολύ πιθανόν συμπτώματα πεθαμένου πυκνωτή εξομάλυνσης στο τροφοδοτικό. Για κάποιον που ασχολείται με τα ηλεκτρονικά είναι εύκολη και φτηνή η επισκευή, αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος να το κάνει με μόνο το κόστος του εξαρτήματος δεν αξίζει να το πας σε επαγγελματία ηλεκτρονικό για επισκευή, το ποσό που (λογικά) θα σου πάρει πλησιάζει ή και φτάνει το κόστος αντικατάστασης όλης της συσκευής.
Παρεμπιπτόντως, έχω έναν Crypto ReDi 200 που χρησιμοποιώ για τον ίδιο λόγο (εγγραφή) τουλάχιστον 12-15 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς... εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα και του άλλαξα τον πυκνωτή πριν καμμιά πενταετία, και συνεχίζει ακάθεκτος.

Vasilis92
06-11-22, 15:02
Κάπως έτσι μου καίγονταν οι δορυφορικοί δεκτές που είχα ενώ δεν τους έσβηνα καθόλου όλο το 24άωρο. Παλιά που είχα NOVA κτλ. Δεν υπήρχε πρόβλημα με το ρεύμα. Τώρα έχω έναν που δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ αλλά τον κλείνω. Μόνο όταν τον χρειάζομαι ή για κάποιο zapping να περάσει η ώρα τον ανοίγω.
Πιθανολογώ ίσως επειδή ο φίλος κάνει εγγραφές τους έχει πάντα ανοιχτούς.

Δεν είναι πάντα ανοιχτή και γράφουν κλείνουν κάποια στιγμή κάποιες ώρες αλλά ότι και να κάνω και να τους έχω στην αναμονή παραπάνω από ότι συνήθως πάλι μου ξανά κάνουν τα ίδια άμα είναι να μου τα ξανά κάνουν αυτα να κολλήσουν κτλπ έτσι στα καλά καθούμενα

- - - Updated - - -


Ο ενισχυτής σήματος (μαζί με την κεραία και τη σχετική καλωδίωση) είναι πολύ πιθανό να ευθύνεται για τα προβλήματα στη λήψη, ΕΑΝ έχεις τα ίδια συμπτώματα και στην τηλεόραση, χωρίς τη μεσολάβηση του αποκωδικοποιητή. Είναι όμως πολύ απίθανο να ευθύνεται για τους "καμμένους" αποκωδικοποιητές.
Τα προβλήματα στους αποκωδικοποιητές, όπως τα περιγράφεις, είναι πολύ πιθανόν συμπτώματα πεθαμένου πυκνωτή εξομάλυνσης στο τροφοδοτικό. Για κάποιον που ασχολείται με τα ηλεκτρονικά είναι εύκολη και φτηνή η επισκευή, αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος να το κάνει με μόνο το κόστος του εξαρτήματος δεν αξίζει να το πας σε επαγγελματία ηλεκτρονικό για επισκευή, το ποσό που (λογικά) θα σου πάρει πλησιάζει ή και φτάνει το κόστος αντικατάστασης όλης της συσκευής.
Παρεμπιπτόντως, έχω έναν Crypto ReDi 200 που χρησιμοποιώ για τον ίδιο λόγο (εγγραφή) τουλάχιστον 12-15 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς... εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα και του άλλαξα τον πυκνωτή πριν καμμιά πενταετία, και συνεχίζει ακάθεκτος.

Τι εννοείτε όταν λέτε ΕΑΝ έχεις τα ίδια συμπτώματα και στην τηλεόραση, χωρίς τη μεσολάβηση του αποκωδικοποιητή. Είναι όμως πολύ απίθανο να ευθύνεται για τους "καμμένους" αποκωδικοποιητές.
Τα προβλήματα στους αποκωδικοποιητές, όπως τα περιγράφεις, είναι πολύ πιθανόν συμπτώματα πεθαμένου πυκνωτή εξομάλυνσης στο τροφοδοτικό.

Για ποιον πυκνωτή μιλάτε???

jap
06-11-22, 19:04
Είναι και κάποια μηχανάκια που ψηνεις καφέ πάνω τους. Είχα βαλει πριν χρόνια και φώτο, ίσως σε αυτό το θρεντ, με εξωτερικό ανεμιστήρα και πατέντα, και αλλοι το έχουν κάνει. Γενικά δεν είναι καλή ιδέα αυτά του 20ρικου να παίζουν 24/7.

nyannaco
06-11-22, 19:24
Τι εννοείτε όταν λέτε ΕΑΝ έχεις τα ίδια συμπτώματα και στην τηλεόραση, χωρίς τη μεσολάβηση του αποκωδικοποιητή.
Εννοώ αν έχει τα ίδια προβλήματα λήψης και η τηλεόραση όταν παίζει "ζωντανό" πρόγραμμα απ'ευθείας από την κεραία, και όχι από τον αποκωδικοποιητή.



Για ποιον πυκνωτή μιλάτε???Για πυκνωτή στο εσωτερικό του αποκωδικοποιητή, δεν το βλέπεις απ' έξω. Μιλάω για άνοιγμα και ηλεκτρονική επισκευή στο εσωτερικό. Απαιτεί στοιχειώδεις γνώσεις και εργαλεία.

Vasilis92
07-11-22, 02:48
Εννοώ αν έχει τα ίδια προβλήματα λήψης και η τηλεόραση όταν παίζει "ζωντανό" πρόγραμμα απ'ευθείας από την κεραία, και όχι από τον αποκωδικοποιητή.

Για πυκνωτή στο εσωτερικό του αποκωδικοποιητή, δεν το βλέπεις απ' έξω. Μιλάω για άνοιγμα και ηλεκτρονική επισκευή στο εσωτερικό. Απαιτεί στοιχειώδεις γνώσεις και εργαλεία.

Ναι έχει και η τηλεόραση τα ίδια προβλήματα λήψης όταν παίζει ζωντανό πρόγραμμα απευθείας από την κεραία και όχι από των αποκωδικοποιητη

- - - Updated - - -

Μήπως φταίει ο δίσκος που βάζω για να γράφει στον αποκωδικοποιητή και μου γίνονται όλα αυτά τα στραβά με τους αποκωδικοποιητες και της εγγραφές τους δεν το σηκώνει το σύστημα του και ζορίζεται με τα ρεύματα??? Το λέω αυτό γιατί πρόσεξα ότι στο manual λέει ο κατασκευαστής ότι ο συγκεκριμένος δέκτης που χρησιμοποιώ τώρα για εγγραφές υποστηρίζει μέχρι 500gb δίσκο και εγω χρησιμοποιώ 1tb δίσκο για να διαβάζει και να γράφει ο αποκωδικοποιητής...
Αλλά από περιέργεια χρησιμοποίησα μια φορά έναν 3.5 εξωτερικό σκληρό δίσκο 1tb με δική του τροφοδοσία ρεύματος σε έναν άλλο αποκωδικοποιητή να δω αν θα έχω και με αυτόν προβλήματα και είχα και με αυτόν τα ίδια δεν άλλαξε κάτι....
Εσείς τι αποθηκευτικό μέσω χρησιμοποιείται για να γράφεται!??

nyannaco
07-11-22, 08:43
Ναι έχει και η τηλεόραση τα ίδια προβλήματα λήψης όταν παίζει ζωντανό πρόγραμμα απευθείας από την κεραία και όχι από των αποκωδικοποιητη
Άρα δεν φταίει ο αποκωδικοποιητής γι' αυτό, αλλά κάτι στην αλυσίδα κεραία/ενισχυτής/καλωδίωση.




Μήπως φταίει ο δίσκος που βάζω για να γράφει στον αποκωδικοποιητή και μου γίνονται όλα αυτά τα στραβά με τους αποκωδικοποιητες και της εγγραφές τους δεν το σηκώνει το σύστημα του και ζορίζεται με τα ρεύματα??? Το λέω αυτό γιατί πρόσεξα ότι στο manual λέει ο κατασκευαστής ότι ο συγκεκριμένος δέκτης που χρησιμοποιώ τώρα για εγγραφές υποστηρίζει μέχρι 500gb δίσκο και εγω χρησιμοποιώ 1tb δίσκο για να διαβάζει και να γράφει ο αποκωδικοποιητής...
Αλλά από περιέργεια χρησιμοποίησα μια φορά έναν 3.5 εξωτερικό σκληρό δίσκο 1tb με δική του τροφοδοσία ρεύματος σε έναν άλλο αποκωδικοποιητή να δω αν θα έχω και με αυτόν προβλήματα και είχα και με αυτόν τα ίδια δεν άλλαξε κάτι....
Εσείς τι αποθηκευτικό μέσω χρησιμοποιείται για να γράφεται!??Το μέγεθος του δίσκου που προτείνεται από τον κατασκευαστή μάλλον έχει να κάνει με το πόσο μεγάλο δίσκο μπορεί να διευθνσιοδοτήσει/δει ο αποκωδικοποιητής, και όχι με το ρεύμα του.
Ο δικός μου που ανέφερα παραπάνω είναι πολύ παλιός και δεν υποστηρίζει HDD χωρίς δική του τροφοδοσία, οπότε χρησιμοποιώ ένα 1TB σε θήκη με USB interface Και δική του τροφοδοσία.

Πιστεύω λοιπόν ότι έχεις δύο ξεχωριστά προβλήματα:
* τα θέματα της λήψης λογικά δεν σχετίζονται με τον αποκωδικοποιητή (και για πλήρη επιβεβαίωση συνδέεις την κεραία απευθείας στην τηλεόραση, χωρίς να περνάει από τον αποκωδικοποιητή, και παρακολουθείς)
* οι δυσλειτουργίες του αποκωδικοποιητή πιθανότατα είναι από πεθαμένο πυκνωτή εξομάλυνσης στην τροφοδοσία του.

Vasilis92
07-11-22, 13:47
Άρα δεν φταίει ο αποκωδικοποιητής γι' αυτό, αλλά κάτι στην αλυσίδα κεραία/ενισχυτής/καλωδίωση.


Το μέγεθος του δίσκου που προτείνεται από τον κατασκευαστή μάλλον έχει να κάνει με το πόσο μεγάλο δίσκο μπορεί να διευθνσιοδοτήσει/δει ο αποκωδικοποιητής, και όχι με το ρεύμα του.
Ο δικός μου που ανέφερα παραπάνω είναι πολύ παλιός και δεν υποστηρίζει HDD χωρίς δική του τροφοδοσία, οπότε χρησιμοποιώ ένα 1TB σε θήκη με USB interface Και δική του τροφοδοσία.

Πιστεύω λοιπόν ότι έχεις δύο ξεχωριστά προβλήματα:
* τα θέματα της λήψης λογικά δεν σχετίζονται με τον αποκωδικοποιητή (και για πλήρη επιβεβαίωση συνδέεις την κεραία απευθείας στην τηλεόραση, χωρίς να περνάει από τον αποκωδικοποιητή, και παρακολουθείς)
* οι δυσλειτουργίες του αποκωδικοποιητή πιθανότατα είναι από πεθαμένο πυκνωτή εξομάλυνσης στην τροφοδοσία του.

Και τι λύση προτείνετε για αυτό?? Για το τελευταίο το δεύτερο που είπατε για τις δυσλειτουργίες του αποκωδικοποιητή

jap
07-11-22, 14:06
Δεν ξέρω τι θα προτείνει ο nyannaco, πιθανότατα επισκευή του τροφοδοτικού, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος της επισκευής και το κόστος να πάρεις καινούργιο αποκωδικοποιητή. Εκτός και ξέρεις από ηλεκτρονικά, κολλητήρια, κ.λπ., αλλά τότε θα το είχες λύσει ήδη το συγκεκριμένο θέμα.

Προσωπικά θα δοκίμαζα αντί για σκληρό δίσκο (που ζορίζει την τροφοδοσία του αποκωδικοποιητή) να βάλω ένα στικάκι. Ίσως και έναν χρονοδιακόπτη των 7 ευρώ να μη δουλεύει συνεχώς, θα κοίταγα σίγουρα και τις θερμοκρασίες που είναι γνωστό θέμα για πολλά από αυτά τα μηχανάκια.

nyannaco
07-11-22, 14:47
Δεν ξέρω τι θα προτείνει ο nyannaco, πιθανότατα επισκευή του τροφοδοτικού, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος της επισκευής και το κόστος να πάρεις καινούργιο αποκωδικοποιητή. Εκτός και ξέρεις από ηλεκτρονικά, κολλητήρια, κ.λπ., αλλά τότε θα το είχες λύσει ήδη το συγκεκριμένο θέμα. Με κάλυψες ;)



Προσωπικά θα δοκίμαζα αντί για σκληρό δίσκο (που ζορίζει την τροφοδοσία του αποκωδικοποιητή) να βάλω ένα στικάκι.Σωστό μεν, αλλά για μεγάλες χωρητικότητες (πολλές ώρες) ο δίσκος είναι πιο συμφέρων οικονομικά. Ασε που αν έχει δική του τροφοδοσία, δεν ζορίζει το τροφοδοτικό της συσκευής.


Ίσως και έναν χρονοδιακόπτη των 7 ευρώ να μη δουλεύει συνεχώς, θα κοίταγα σίγουρα και τις θερμοκρασίες που είναι γνωστό θέμα για πολλά από αυτά τα μηχανάκια.Δεν συντρέχει λόγος, προγραμματίζεις την εγγραφή για τις ώρες που θέλεις και μετά σβήνει μόνο του (stand-by), οπότε δεν ζεσταίνεται. Ετσι το δουλεύω τόσα χρόνια.

StavrosD
11-11-22, 12:09
Αν σας καίγονται δέκτες και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, οι πιο πιθανοί λόγοι είναι:
1. Διαρροή.
Αν δεν έχετε στον πίνακα ρελέ διαρροής, βάλτε οπωσδήποτε.

2. Κινητήρες.
Οι κινητήρες όταν παίρνουν μπρος και όταν σταματάνε δημιουργούν βύθιση και υπέρταση.

Δεν μιλάω απαραίτητα για κάποια βιοτεχνία/βιομηχανία που να τροφοδοτείται από τον ίδιο μετασχηματιστή της ΔΕΗ, ακόμα και το μοτέρ του ασανσέρ μπορεί να προκαλέσει το πρόβλημα.

Ίσως να υπάρχει και κάποια μεγάλη μονάδα κλιματισμού στην ίδια γραμμή. Ιδιαίτερα οι παλιές μονάδες που ήταν on-off κάνουν αρκετό θόρυβο στην γραμμή.

Η πιο σίγουρη λύση είναι online ups. Τα line interactive δεν έχουν νόημα, δεν πιάνουν τις πολύ σύντομες βυθίσεις και υπερτάσεις.

nyannaco
11-11-22, 14:49
Η πιο σίγουρη λύση είναι online ups. Τα line interactive δεν έχουν νόημα, δεν πιάνουν τις πολύ σύντομες βυθίσεις και υπερτάσεις.Στη θεωρία, ναι. Στην πράξη βέβαια είναι λίγο overkill το UPS, πολλώ δε μάλλον το online, για να προστατεύσει μια συσκευή αξίας €20-€25!
Επιπλεόν, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φαίνεται να είναι "κάψιμο", αν ήταν δεν θα άναβε ποτέ ξανά, καθόλου. Ο (φτηνός) κινεζοπυκνωτής στο (φτηνό) κινεζομηχάνημα είναι ο νούμερο ένα ύποπτος, και συνάδει και με τη συμπεριφορά που περιγράφεται.

Dtnan
06-01-23, 02:22
Καλησπέρα σας,
Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς πως ρυθμίζεται το παρακάτω τηλεκοντρόλ στη φωτογραφία; Το είχα αγοράσει πριν μερικό καιρό σε κατάστημα Electronet, καθώς διαθέτω μια τηλεόραση από τις παλιές 2000+ Panasonic, της οποίας το γνήσιο τηλεκοντρόλ έχει χαλάσει και ο πωλητής μου ανέφερε πως αυτό είναι το καταλληλότερο, καθώς είναι λέει συμβατό με τις Panasonic παλαιός τηλεοράσεις και χωρίς ρύθμιση. Στην πράξη όμως βλέπω πως δεν λειτουργεί και ότι και αν έχω κάνει όλον αυτό το καιρό, άκρη δεν έβγαλα. Σημειωτέον να αναφέρω πως μου τη έδωσε έτσι χωρίς συσκευασία και οδηγίες χρήσης. Από ότι έχω καταλάβει το συγκεκριμένο, είναι συμβατό και για τις σύγχρονες τηλεοράσεις -αν όχι για τις παλαιες-, αλλά μήπως υπάρχει κάποια επιλογή-συνδυασμός που δεν βρίσκω, ώστε παρόλα αυτά να κάνω χειροκίνητη αναζήτηση, με αυτό μπροστά στην TV η να επιλέξω κάτι, από τα κουμπιά για να βλέπει -μπει σε mode-, με τα παλαιά μοντέλα;
Ευχαριστώ.

thourios
06-01-23, 09:49
Καλησπέρα σας,
Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς πως ρυθμίζεται το παρακάτω τηλεκοντρόλ στη φωτογραφία; Το είχα αγοράσει πριν μερικό καιρό σε κατάστημα Electronet, καθώς διαθέτω μια τηλεόραση από τις παλιές 2000+ Panasonic, της οποίας το γνήσιο τηλεκοντρόλ έχει χαλάσει και ο πωλητής μου ανέφερε πως αυτό είναι το καταλληλότερο, καθώς είναι λέει συμβατό με τις Panasonic παλαιός τηλεοράσεις και χωρίς ρύθμιση. Στην πράξη όμως βλέπω πως δεν λειτουργεί και ότι και αν έχω κάνει όλον αυτό το καιρό, άκρη δεν έβγαλα. Σημειωτέον να αναφέρω πως μου τη έδωσε έτσι χωρίς συσκευασία και οδηγίες χρήσης. Από ότι έχω καταλάβει το συγκεκριμένο, είναι συμβατό και για τις σύγχρονες τηλεοράσεις -αν όχι για τις παλαιες-, αλλά μήπως υπάρχει κάποια επιλογή-συνδυασμός που δεν βρίσκω, ώστε παρόλα αυτά να κάνω χειροκίνητη αναζήτηση, με αυτό μπροστά στην TV η να επιλέξω κάτι, από τα κουμπιά για να βλέπει -μπει σε mode-, με τα παλαιά μοντέλα;
Ευχαριστώ.

Εφόσον δεν λειτουργεί το πας πίσω. Φαίνεται ότι είναι για συγκεκριμένες σειρές τηλεοράσεων και δεν είναι προγραμματιζόμενο.
κακώς και το αγόρασες χωρίς συσκευασία και οδηγίες. Μετά από τόσο καιρό βέβαια μάλλον δεν θα το δεχθεί. Το 2000+ δεν υπήρχαν τηλεοράσεις με ιντερνέτ. Οπότε είναι για μεταγενέστερα μοντέλα.
Υπάρχουν φθηνές λύσεις αλλά ίσως να μην δουλεύουν όλα τα πλήκτρα. Προχθές αγόρασα ένα από τα Jumbo για τέτοια περίπτωση με 3 ευρώ. Το εγχειρίδιο ήταν άθλιο με κακή σελιδοποίηση αλλά όλα ΟΚ στο τέλος.

Dtnan
06-01-23, 12:26
Καλησπέρα,
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις σας. Όπως τα λέτε είναι μάλλον και εμένα μου έλεγε πως κάνει και για τα παλαιά μοντέλα τηλεοράσεων τύπου 2000+. Τέλος πάντων, να ξέρω να μην την ξανά πατήσω άλλη φορά.

Vasilis92
14-12-23, 08:28
Καλημέρα επειδή δεν γνωρίζω από αυτά τι είναι αυτά?? υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξω σε αυτά για να πιάνω/καταγράφω το βέλτιστο δυνατό σε εικόνα και ήχο???

thourios
14-12-23, 10:14
Αφού όλα παίζουν κανονικά είσαι εντάξει. Αν η τηλεόρασή σου είναι Full HD γύρισε την ανάλυση της εικόνας στο 1080p

Vasilis92
14-12-23, 10:34
Αυτές η ρύθμισης παίζουν ρόλο με την έγγραφη καναλιών την επηρεάζουν καθόλου η γράφεται ότι στέλνει ο σταθμός του κάθε καναλιού απευθείας ανεξάρτητα από το τι έχω βάλει στης ρυθμίσεις στης φωτό?? γτ πχ εφόσον το έχω βάλει 720p_50 η εγγραφή λέει 1080i και δεν λέει 720p_50 πχ ας πούμε??

General
ID : 101 (0x65)
Format : MPEG-TS
File size : 5.77 GiB
Duration : 3 h 39 min
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 3 765 kb/s
Video
ID : 1110 (0x456)
Menu ID : 1100 (0x44C)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L4
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, RefFrames : 4 frames
Codec ID : 27
Duration : 3 h 39 min
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 3 385 kb/s
Maximum bit rate : 18.0 Mb/s
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 FPS
Standard : Component
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : MBAFF
Scan type, store method : Interleaved fields
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.065
Stream size : 5.18 GiB (90%)

Color range : Limited
Color primaries : BT.709
Transfer characteristics : BT.709
Matrix coefficients : BT.709
Audio
ID : 1112 (0x458)
Menu ID : 1100 (0x44C)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Codec ID : 3
Duration : 3 h 39 min
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 kb/s
Maximum bit rate : 207 kb/s
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 kHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -1 s 362 ms
Stream size : 301 MiB (5%)
Language : Greek
Menu
ID : 7110 (0x1BC6)
Menu ID : 1100 (0x44C)
Duration : 3 h 39 min
List : 1110 (0x456) (AVC) / 1112 (0x458) (MPEG Audio, Greek) / 1115 (0x45B) () / 1116 (0x45C) () / 1155 (0x483) (DVB Subtitle)
Language : / Greek

thourios
14-12-23, 11:52
Προφανώς οι ρυθμίσεις στις δύο εικόνες αφορούν την δυνατότητα αναπαραγωγής της τηλεόρασης το μέγιστο της δυνατότητας της.
Αν εσύ κάνεις εγγραφές σε μεγαλύτερη ανάλυση και τις παίξεις σε άλλο monitor θα έχεις και αντίστοιχα καλύτερη εικόνα. Σε μικρές οθόνες η διαφορά δεν είναι ορατή. Αυτό εξαρτάται και από το πρόγραμμα, ταινία που αναπαράγεις.
Αυτό που σίγουρα χάνεις είναι αποθηκευτικό χώρο. Όσο μεγαλύτερη η ανάλυση τόσο πολύ χώρο στο μέσο αποθήκευσης δεσμεύεις.

Ειδικά οι περισσότεροι αποκωδικοποιητές τηλεόρασης στην εγγραφή τα αρχεία που αποθηκεύουν σπαταλούν πολύ χώρο. Τουλάχιστον όσοι έχουν πέσει στα χέρια μου. Υπάρχουν βέβαια προγράμματα συμπίεσης όπου περιορίζουν μέχρι και στο 10% το μέγεθος του βίντεο και χωρίς να μειώνουν την ποιότητα.
Τα τελευταία χρόνια δεν ασχολούμαι οπότε περισσότερα δεν γνωρίζω

Βλέπω επίσης ότι το μέγεθος των αρχείων για 1080p από αυτά που ανέβασες είναι φυσιολογικό και όχι τεράστιο.

reaper1
23-01-24, 22:33
https://www.fotistikosmos.gr/tesla-dvb-t2-h-265-hevc-receiver-with-hbbtv-12v-tilekheiristnrio/

αγορασα αυτο , θα παιξει ελλαδα την υβριδικη?

akilleas
24-01-24, 06:45
Γράφει ότι υποστηρίζει πάντως.

reaper1
30-01-24, 22:04
το εβαλα το συνδεσα ολα καλα μονο στο υβριδικο δεν βγαζει τιποτα
μιλησα και με την εταιρεια δεν πηρα απαντηση οτι δεν υποστηριζει σιγουρα την ελλαδα
οποτε δεν ξερω , ακομα ψαχνω καποιον τροπο

akilleas
31-01-24, 06:30
το εβαλα το συνδεσα ολα καλα μονο στο υβριδικο δεν βγαζει τιποτα
μιλησα και με την εταιρεια δεν πηρα απαντηση οτι δεν υποστηριζει σιγουρα την ελλαδα
οποτε δεν ξερω , ακομα ψαχνω καποιον τροπο

Βασικά η υβριδική τηλεόραση χρειάζεται ίντερνετ για να δουλεψει.
Ο δέκτης συνδέεται με κάποιο Wi-Fi?

maarinos
31-01-24, 09:23
Ο δεκτής έχει θύρα lan στην εικόνα που γράφει RJ45, με ένα καλώδιο ethernet το συνδέεις στο μόντεμ και η υβριδική θα εμφανιστεί. Η υβριδική θέλει internet για νά εμφανιστεί στο κανάλι που έχει, δεν είναι σαν το Teletext που μέσω της κεραίας RF UHF λαμβάνει δεδομένα.
https://www.fotistikosmos.gr/tesla-electronics-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-dvb-t2-h-265-hevc-%CE%BC%CE%B5-hbbtv-12v-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF-img-te0109_2-fd-12.jpg

Vasilis92
03-02-24, 02:36
Γειά σάς.εχω πρόβλημα με την έγγραφη πρόγραμματον PVR σε εξωτερικό αποκωδικοποιητή Mpeg4 γιατί σταματάει η εγγραφή από μόνη της απροσδόκητα και δεν μπορώ να βρώ τι φταίει και γίνεται αυτό το πράγμα χρόνια τώρα έχω αυτό το πρόβλημα με ότι αποκωδικοποιητή Mpeg4 και εξωτερικό σκληρό δίσκο χρησιμοποιήσω και τα στικάκια επίσης

akilleas
03-02-24, 08:39
Γειά σάς.εχω πρόβλημα με την έγγραφη πρόγραμματον PVR σε εξωτερικό αποκωδικοποιητή Mpeg4 γιατί σταματάει η εγγραφή από μόνη της απροσδόκητα και δεν μπορώ να βρώ τι φταίει και γίνεται αυτό το πράγμα χρόνια τώρα έχω αυτό το πρόβλημα με ότι αποκωδικοποιητή Mpeg4 και εξωτερικό σκληρό δίσκο χρησιμοποιήσω και τα στικάκια επίσης

Ψάξε στη σελίδα της εταιρείας μήπως έχει βγάλει κάποιο νεότερο firmware και διορθώνει το πρόβλημα.

citakis
03-02-24, 11:57
Το πρώτο που θα ανέφερα είναι να δοκιμάσεις διαφορετικούς αποκωδικοποιητές αλλά λες ότι έχεις δοκιμάσει αρκετούς

To δεύτερο που θα πρότεινα είναι να δοκιμάσεις διαφορετικούς σκληρούς δίσκους και ιδιαίτερα δισκους με δική τους τροφοδοσία και όχι δίσκους που πέρνουν ρεύμα από την USB. Εφόσον όμως και αυτό δεν είναι η απάντηση αφού έχεις δοκιμάσει πολλούς δίσκους...

Θα πρέπει να σκεφτείς τι είναι ίδιο σε αυτή την εξίσωση. Μπορεί κάποιο καλώδιο USB που το χρησιμοποιείς σε όλες τις περιπτώσεις ή το δίκτυο ρεύματος το οποίο ίσως κάνει σκαμπανεβάσματα και προκαλέι στον δέκτη να κάνει restart (αυτό μπορεί να στο προκαλεί και μια ενεργοβόρα συσκευή που παίρνει μπροστά ανα διαστηματα και προκαλέι μια υπόταση), ή μπορεί η κεραία σου να μην πιάνει καλά το σήμα και η απώλεια σήματος να προκαλεί την διακοπή της εγγραφής.
Θα πρέπει να σκεφτείς εσύ τη διαδικασία που ακολουθείς για να βρεις τον σπασμένο κρίκο.

Vasilis92
03-02-24, 19:10
Η αλήθεια είναι Έχω πρόβλημα με το σήμα πού πιάνω στην κεραία και με των ενισχυτή γραμμής που μου έχουνε βάλει πίσω από την τηλεόραση και επίσης έχει τύχει να προσέξω πολλές φορές έντονα αλλά γενικά δεν παρακολουθώ τι γράφω τεσπά ότι όταν παρακολουθώ κάτι που γράφω ας πούμε στον Αποκωδικοποιητή ένα πρόγραμμα για να δω αν θα σταματήσει η εγγραφή από μόνη της ότι η εικόνα σαν να μαγκωνει κολλάει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται στην κανονική ροή της αλλά όταν γίνεται αυτό όσες φορές το έχω παρακολουθήσει και θυμάμαι δεν σταματάει η εγγραφή από μόνη της για αυτό ούτε μου βγαίνει κάποιο μύνημα στον Αποκωδικοποιητή μόνο παλιά με άλλους αποκωδικοποιητες όταν χρησιμοποιούσα στικάκια για να γράψω κάτι μου έβγαινε μύνημα κάθε τρεις και λίγο για χαμηλή ταχύτητα εγγραφής επίσης το έχω παρακολουθήσει και αυτό στην πηγή της κεραίας της τηλεόρασης χωρίς να είναι ανοιχτή η αποκωδικοποιητες και να γράφουν κάτι μόνο μια φορά θυμάμαι που έγραφε κάτι ο αποκωδικοποιητής μου έκανε Ρίπλεϊ συνέχεια την ίδια σκηνή πολλές φορές στο ζωντανό πρόγραμμα στην κεραία και γενικά πολλά τρέλα μου γίνονται κατά καιρούς Τι να πρωτοθυμηθώ;; λέτε να γίνονται όλα αυτά από το σήμα; και το ακόμα ποιο κουλό είναι ότι στο αποκωδικοποιητη μου δείχνει 100 ποιότητα σήματος και εικόνας αλλά παρόλα αυτά γίνονται όλα αυτά τα τρελά τι να πω δεν βγάζω άκρη χρόνια τώρα με αυτή την ιστορία εκεί που λέω αυτό είναι βρήκα το πρόβλημα μετά κάτι άλλο γίνεται και με μπερδεύει άντε να βγάλω άκρη εγώ μετά για να βρω τον ένοχο μπορώ;;

Τώρα αγόρασα έναν εσωτερικό δίσκο SSD 500gb μαζί με μια θήκη για να τον κάνω εξωτερικό να τον συνδέσω στον Αποκωδικοποιητή για να γράφω για να δω αν αυτό που γίνεται είναι λόγο χαμηλής ταχύτητας εγγραφής από τους δίσκους HDD 2.5 1tb εξωτερικούς που χρησιμοποιούσα για εγγραφή και από τοτε που άρχισα να γράφω με SSD σταμάτησε να γίνεται αυτό το πράγμα να σταματάει η εγγραφή από μόνη της αλλά στον άλλον αποκωδικοποιητη που χρησιμοποιούσα 2.5 HDD 1tb συνέχισε να γίνεται αυτό το πράγμα να σταματάει η εγγραφή από μόνη της και μετά πήρα έναν ακόμα ίδιο δίσκο SSD 500gb και ίδια θήκη ακριβώς για τον άλλον αποκωδικοποιητη αλλά έχω θέμα η με τον δίσκο η με την θήκη δεν ξέρω γιατί σταματάει η εγγραφή από μόνη της και ο δίσκος αποσυνδέεται τελείως Παρόλο που αναβοσβήνει συνέχεια το λαμπάκι led της θήκης κάτι που δεν γινόταν με τους 2.5 έτοιμους hhd 1tb όταν σταμάταγε η εγγραφή από μόνη της μετά από ένα δευτερόλεπτο ξανά συνδεόταν ο δίσκος από μόνος του αμέσως και τουλάχιστον ήταν σταματημένο το λαμπάκι led του δίσκου τι να πω;

nyannaco
04-02-24, 08:56
Δεν το θεωρώ πιθανό να έχει να κάνει με την ταχύτητα του δίσκου. Χρησιμοποιώ σαν PVR ένα πολύ παλιό αποκωδικοποιητή της Crypto (τον ReDi 200, αν θυμάμαι καλά), με HDD 3.5" σε θήκη (με δική του τροφοδοσία, γιατί ο αποκωδικοποιητής δεν σηκώνει ούτε χαμηλής κατανάλωσης δίσκο χωρίς τροφοδοσία), και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ταχύτητας.

reaper1
04-02-24, 14:40
Ο δεκτής έχει θύρα lan στην εικόνα που γράφει RJ45, με ένα καλώδιο ethernet το συνδέεις στο μόντεμ και η υβριδική θα εμφανιστεί. Η υβριδική θέλει internet για νά εμφανιστεί στο κανάλι που έχει, δεν είναι σαν το Teletext που μέσω της κεραίας RF UHF λαμβάνει δεδομένα.
https://www.fotistikosmos.gr/tesla-electronics-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-dvb-t2-h-265-hevc-%CE%BC%CE%B5-hbbtv-12v-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF-img-te0109_2-fd-12.jpg

ευχαριστω για την βοηθεια αλλα το ξερω για το ιντερνετ παρολα αυτα δεν εμφανιζεται , υπαρχει περιπτωση να μην υποστηριζει γιατι ειναι εκδοση 1.5 και μηπως στην ελλαδα εχουμε την εκδοση 2.0
ξερει καποιος για τις εκδοσεις?

akilleas
04-02-24, 17:23
ευχαριστω για την βοηθεια αλλα το ξερω για το ιντερνετ παρολα αυτα δεν εμφανιζεται , υπαρχει περιπτωση να μην υποστηριζει γιατι ειναι εκδοση 1.5 και μηπως στην ελλαδα εχουμε την εκδοση 2.0
ξερει καποιος για τις εκδοσεις?

Πολύ πιθανό αυτό.
Με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα τι ισχύει στη χώρα μας με την έκδοση.
Στη θέση σου θα ρωτούσα στα διπλανά δύο φόρουμ, AVsite και AVclub. Είναι πιο εξειδικευμένα.

Vasilis92
04-02-24, 18:40
Δεν το θεωρώ πιθανό να έχει να κάνει με την ταχύτητα του δίσκου. Χρησιμοποιώ σαν PVR ένα πολύ παλιό αποκωδικοποιητή της Crypto (τον ReDi 200, αν θυμάμαι καλά), με HDD 3.5" σε θήκη (με δική του τροφοδοσία, γιατί ο αποκωδικοποιητής δεν σηκώνει ούτε χαμηλής κατανάλωσης δίσκο χωρίς τροφοδοσία), και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ταχύτητας.

Πώς λειτουργεί; πρέπει να κάνω εγώ κάτι κάθε φορά; ανοίγει και κλείνει μαζί με τον αποκωδικοποιητή την προγραμματισμένη ώρα εγγραφής όπως γίνεται με τους 2.5 χωρίς δίκη τους τροφοδοσία;; τώρα χρησιμοποιώ έναν SSD 500gb για εγγραφή και στον έναν από τους δυο έχω θέμα γτ σταματάει η εγγραφή από μόνη της και ο δίσκος αποσυνδέεται από την θήκη κατά την διάρκεια της εγγραφής μάλλον λόγο θήκης γίνεται αυτό γτ στον άλλον δίσκο με ίδια θήκη μέχρι στιγμής δεν έχω αυτό το θέμα

nyannaco
05-02-24, 06:45
Πώς λειτουργεί; πρέπει να κάνω εγώ κάτι κάθε φορά;Όχι, δεν κάνω κάτι παραπάνω, απλά προγραμματίζω την εγγραφή και σβήνω τον αποκωδικοποιητή.


ανοίγει και κλείνει μαζί με τον αποκωδικοποιητή την προγραμματισμένη ώρα εγγραφής όπως γίνεται με τους 2.5 χωρίς δίκη τους τροφοδοσία;;Ναι, με σβησμένο τον Α/Κ κοιμάται και ο δίσκος.

Vasilis92
05-02-24, 07:44
Τι σημαίνει Α/Κ;;

nyannaco
05-02-24, 11:15
Τι σημαίνει Α/Κ;;αποκωδικοποιητής

Vasilis92
18-02-24, 22:33
Καλησπέρα. Ερώτηση Μήπως γνωρίζετε γιατί μου το κάνει αυτό ο αποκωδικοποιητής ενώ γράφει κανονικά και χωρίς να πατήσω τίποτα απολύτως μου βγάζει αυτό το μύνημα κατά την διάρκεια της εγγραφής και αν δεν το πάρω είδηση εγκαίρως και δεν πάω να πατήσω το exit για να βγει αυτό το μύνημα χάνω την επόμενη προγραμματισμένη εγγραφή που έχω βάλει για να γράψει ο αποκωδικοποιητής από αυτό. γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί μου κολλάει έτσι ο αποκωδικοποιητής;; Τι φταίει; Το σήμα που πιάνει μήπως;

darkie
19-03-24, 23:31
Κάνας αποκωδικοποιητής με ασύρματο δίκτυο για να το συνδεσω μέσω του κινητού να παίζει κάνα youtube παίζει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.