PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows media center και temporary TV record



bomberb17
25-01-10, 19:58
Αν παρατηρήσετε στο windows media center στα windows 7 όταν βλέπετε TV (μέσω κάρτας τηλεόρασης) αυτόματα γίνεται εγγραφή της εκπομπής ώστε να μπορείτε να ανατρέξετε σε κάποιο προηγούμενο σημείο που έχετε δει. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση της εγγραφής;
2. Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσεις και να παίξεις αργότερα αυτό το κομμάτι που έχει ήδη γράψει;

PiXel
25-01-10, 20:12
1. Όχι. Η εγγραφή αυτή γίνεται αυτόματα από τα Windows για την περίπτωση που πατήσεις το "Pause" και μετά συνεχίσεις. Δεν απενεργοποιείται αλλά δεν πιάνει και τόσο χώρο, καθώς όταν αλλάζει η ώρα, διαγράφεται ό,τι είχε γραφτεί πριν με το "Live TV Buffer" όπως λέγεται.
2. Σχετικά με τη 2η ερώτησή σου, δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις. Όταν λες "να γράψεις" εννοείς από πριν, το κομμάτι που έχει γραφτεί ήδη αυτόματα; Σ' αυτήν την περίπτωση, όπως είπα, η εγγραφή είναι για την περίπτωση που πατήσεις το "Pause" κάνεις κάτι άλλο και μετά συνεχίσεις. Σε περίπτωση, τώρα, που θες να γράψεις ένα κομμάτι και να το δεις μετά από μέρες, τότε πρέπει να πατήσεις το "Record".

bomberb17
25-01-10, 22:27
1. Μπορεί η εγγραφή να σβήνεται μετά από το κλείσιμο του media center, όμως τα αρχεία πιάνουν τεράστιο χώρο για όσο είναι ανοιχτό (1,48GB για 25 λεπτά τηλεόρασης) με ότι αυτό συνεπάγεται για το fragmentation αλλά και για τις επιδόσεις του σκληρού για όσο λειτουργεί η τηλεόραση. Αν πάντως δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί τι να κάνουμε..
2. Εννοώ αν π.χ. ανοίξω την tv στις 9.00 και πάει 9.30 να μπορώ να αποθηκεύσω κάπου την μισή αυτή ώρα που έχω δει ήδη. Αν πατήσω το record γράφει ότι δω από τις 9.30 και μετά. Δοκίμασα να παίξω τα .sbf αρχεία που βρίσκονται στο C:\Users\Public\Recorded TV\TempRec\TempSBE αλλά δεν αναγνωρίζονται... Εκτός αν υπάρχει κάποιος πιο "επίσημος" τρόπος που δε ξέρω..

bomberb17
30-01-10, 00:50
Κανένας που να έχει ασχοληθεί με το "άθλημα";

bomberb17
08-03-10, 21:29
Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι μετά από περίπου μισή ώρα, η τηλεόραση αρχίζει και παίζει διακεκομμένα σαν να "κολλάει". Ίσως έχει σχέση με τα Gbytes προσωρινών αρχείων που έχουν γραφτεί στο σκληρό.. Έχω κάνει ένα σωρό defragment αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο εδώ και μήνες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.