PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ - Αναβάθμιση δικτύου



Amphipolis
26-01-10, 13:06
Από την προηγοήμενη Παρασκευή αναβαθμίζουν το δίκτυο (εδώ και 3 μήνες λένε κάνουν εργασίες) στην περιοχή μου -> ΠΥΛΑΙΑ.
Από 2Mb έχει γίνει 1Mb.
Είναι αδύνατο να ΒΡΩ κάποιον να μου πει ΠΟΤΕ θα ξαναποκτήσω κανονική ταχύτητα.
Ξέρετε τι πρεπει να κάνω?
Τηλεφβνό από χθες στα τεχνικά τμήματα και δεν απαντούν ή το κλείνουν.

baskon
26-01-10, 13:11
Οταν λες απο 2 Mbit εχει γινει 1 τι εννοεις?Απο αποψη συγχρονισμου?Ή ταχυτητα κατεβασματος..?
Οταν λες τηλεφωνεις στα τεχνικα τμηματα σε ποια εννοεις?
Αν εννοεις 1242 τοτε δεν ειναι τεχνικο τμημα..
ΑΝ εννοεις οτι καλεις στο τεχνικο τμημα του Οτε της περιοχης σου τοτε Οκ..
Γενικα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωνεις βλαβη στο 121 και να πας και μια βολτα απο τον Οτε της περιοχης σου..

Οι αλλοι κατοικοι της περιοχης εχουν προβλημα?

Amphipolis
26-01-10, 13:16
Οταν λες απο 2 Mbit εχει γινει 1 τι εννοεις?Απο αποψη συγχρονισμου?Ή ταχυτητα κατεβασματος..?
Οταν λες τηλεφωνεις στα τεχνικα τμηματα σε ποια εννοεις?
Αν εννοεις 1242 τοτε δεν ειναι τεχνικο τμημα..
ΑΝ εννοεις οτι καλεις στο τεχνικο τμημα του Οτε της περιοχης σου τοτε Οκ..
Γενικα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωνεις βλαβη στο 121 και να πας και μια βολτα απο τον Οτε της περιοχης σου..

Οι αλλοι κατοικοι της περιοχης εχουν προβλημα?

Δήλωσα βλάβη, αποκαταστάθηκε αλλά η ταχύτητα μου ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ και μου δείχνει σε τι ταχύτητα συνδέομαι είναι 1mb ενώ ως τώρα έβλεπα ότι είναι 2 Mb και αφού την παρασκευή το απόγευμα η γραμμή δε λειτουργούσε καν σα 2mb
Μου είπαν από τον Οτε ότι δεν έχω βλάβη (έλεγξαν τη γραμμή) αλλά γίνεται αναβάθμιση δικτύου.
Και ναι, τηλεφωνώ στα τεχνικά τμήματα της περιοχής μου που δεν σηκώνουν το τηλέφωνο ΠΟΤΕ.
Έλεξγα την ταχύτητα κατεβάσματος της γραμμής μου είναι μικρή και όχι ανάλογη του 2Mb.

kaloydis
26-01-10, 13:17
Παρε τηλεφωνο στον ΟΤΕ : 134 - 1242 - 8011135555
Για ενα αλλο προβλημα που ειχα εγω πηρα στην ΠΑΤΡΑ στα κεντρικα και μου το ελυσαν αμεσα.

Amphipolis
26-01-10, 13:23
Παρε τηλεφωνο στον ΟΤΕ : 134 - 1242 - 8011135555
Για ενα αλλο προβλημα που ειχα εγω πηρα στην ΠΑΤΡΑ στα κεντρικα και μου το ελυσαν αμεσα.

Το έχω κάνει ήδη. Αυτοί δεν είχαν ΚΑΝ ιδέα ότι γίνεται αναβάθμιση και απλά μου έλεγαν να δηλώσω ΒΛΑΒΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ.

Άσε.. Ελλαδιστάν

baskon
26-01-10, 13:40
Για δωσε μας και κανενα χαρακτηριστικο της γραμης σου ...
Ναι τα τεχνικα τμηματα της περιοχης ειναι σχεδον αδυνατο να τα πιασεις στο τηλ..
Μια επισκεψη απο εκει ομως βοηθαει για να μαθεις τη γινεται..
Επισης καλο θα ηταν να δηλωσεις μια βλαβη στο 1242 ή στο 121.Δηλωσε χαμηλο αποσυγχρονισμο + αποσυνδεσεις ωστε να το κοιταξουν..
Πιο πιθανο το βλεπω να βγαλεις ακρη απο τα κεντρικα ,παρα απο το τεχνικο τμημα της περιοχης που μπορει να λενε οτι θελουν επειδη ψιλοβαριουνται..

Amphipolis
26-01-10, 14:22
Για δωσε μας και κανενα χαρακτηριστικο της γραμης σου ...
Ναι τα τεχνικα τμηματα της περιοχης ειναι σχεδον αδυνατο να τα πιασεις στο τηλ..
Μια επισκεψη απο εκει ομως βοηθαει για να μαθεις τη γινεται..
Επισης καλο θα ηταν να δηλωσεις μια βλαβη στο 1242 ή στο 121.Δηλωσε χαμηλο αποσυγχρονισμο + αποσυνδεσεις ωστε να το κοιταξουν..
Πιο πιθανο το βλεπω να βγαλεις ακρη απο τα κεντρικα ,παρα απο το τεχνικο τμημα της περιοχης που μπορει να λενε οτι θελουν επειδη ψιλοβαριουνται..

Τι τεχνικό χαρακτηριστικό θες?
connex σύνδεση έχω.
Δήλωσα βλάβη και μου είπαν ότι αποκαταστάθηκε, και μετά ξαναδήλωσα αλλά από τον ΟΤΕ μετά μου είπαν δεν υπάρχει βλάβη γιατί γίνεται αναβάθμιση.
Και λογικό ακόυγεται γιατί αν ήταν βλαβη θα είχα χαμηλή ταχύτητα, δε θα άλλαζε η γραμμή από 2 σε 1. Κάποιος το άλλαξε αυτό και πρφανώς ο ΟΤΕ όχι το μόντεμ μου μόνο του.
Επίσης μου είπαν ότι βλάβη δεν υπάρχει τοέλεγξαν και πρέπει να αλλάξω το μόντεμ μου μάλλον. Τα γνωστά χαζά δηλαδή. Το μόντεμ μου μια χαρά είναι.
Προφανώς κάνουν εργασίες στην περιοχή, αλλά θέλω να μάθω μέχρι πότε για να πράξω αναλόγως γιατί θέλω να κάνω αίτηση αποχρέωσης από τον λογαριασμό μου για τιες μέρες που έχω άλλη ταχύτητα.
Γενικώς πάντως ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΤΟΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.

baskon
26-01-10, 14:25
Κανενα χαρακτηριστικο απο το ρουτερ σου..
Δηλαδη Attenuation ,Sn margin, Ταχυτητα συγχρονισμου ,errors Κλπ..
Ελπιζω να μην εχεις usb modem ετσι?

Amphipolis
26-01-10, 14:57
Κανενα χαρακτηριστικο απο το ρουτερ σου..
Δηλαδη Attenuation ,Sn margin, Ταχυτητα συγχρονισμου ,errors Κλπ..
Ελπιζω να μην εχεις usb modem ετσι?

usb modem έχω. Αλλά λειτουργεί μια χαρά! Δεν έχω προβλήματα εδώ και 2 χρόνια.

baskon
26-01-10, 15:28
Το οτι δεν εχεις προβληματα εδω και δυο χρονια δε σημαινει κατι..
Ξαφνικα δημιουργουνται τα προβληματα..
Το Usb modem δε ξερω αν δειχνει τετοια χαρακτηριστικα..Εαν καποιος ξερει ας μας πει..

Εισαι μακρια απο το dslam της περιοχης σου?

Απο εδω http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx τι αποσταση σου δινει?

Παντως αν ημουν στη θεση σου θα κοιταζα στις αγγελιες..Τοσα ρουτερακια πουλουνται σε τσαμπα τιμες..
Ακομα και το χειροτερο ρουτερακι να παρεις θα ειναι καλυτερο απο το usb modem Που εχεις..
Επισης να ξερεις οτι ενα καλο ρουτερ μπορει να σου δωσει παραπανω ταχυτητα αν ειναι θεμα ποιοτητας γραμμης καθως και να εχεις πιο σταθερη συνδεση + πολυ περισσοτερες δυνατοτητες ρυθμισης ,ασφαλειας κλπ..

Εαν υπαρχει κανενα ρουτερ φιλου σου δοκιμασε το παντως..Δε χανεις κατι..
Αν δουμε τα χαρακτηριστικα της γραμμης μετα μπορουμε να προχωρησουμε παρακατω και να δουμε τι μπορει να φταιει καθως και λυσεις..

Το αν ειναι θεμα εργων οπως σου εχουν πει θα φανει..
Το μονο που μπορει να ειναι θεμα εργων εδω και 3 μηνες παντως ειναι να εχει μπουκωσει το dslam και να κανουν αναβαθμισεις..
Χωρις στατιστικα γραμμης δε κανουμε τιποτα παντως..

Amphipolis
26-01-10, 16:08
Το οτι δεν εχεις προβληματα εδω και δυο χρονια δε σημαινει κατι..
Ξαφνικα δημιουργουνται τα προβληματα..
Το Usb modem δε ξερω αν δειχνει τετοια χαρακτηριστικα..Εαν καποιος ξερει ας μας πει..

Εισαι μακρια απο το dslam της περιοχης σου?

Απο εδω http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx τι αποσταση σου δινει?

Παντως αν ημουν στη θεση σου θα κοιταζα στις αγγελιες..Τοσα ρουτερακια πουλουνται σε τσαμπα τιμες..
Ακομα και το χειροτερο ρουτερακι να παρεις θα ειναι καλυτερο απο το usb modem Που εχεις..
Επισης να ξερεις οτι ενα καλο ρουτερ μπορει να σου δωσει παραπανω ταχυτητα αν ειναι θεμα ποιοτητας γραμμης καθως και να εχεις πιο σταθερη συνδεση + πολυ περισσοτερες δυνατοτητες ρυθμισης ,ασφαλειας κλπ..

Εαν υπαρχει κανενα ρουτερ φιλου σου δοκιμασε το παντως..Δε χανεις κατι..
Αν δουμε τα χαρακτηριστικα της γραμμης μετα μπορουμε να προχωρησουμε παρακατω και να δουμε τι μπορει να φταιει καθως και λυσεις..

Το αν ειναι θεμα εργων οπως σου εχουν πει θα φανει..
Το μονο που μπορει να ειναι θεμα εργων εδω και 3 μηνες παντως ειναι να εχει μπουκωσει το dslam και να κανουν αναβαθμισεις..
Χωρις στατιστικα γραμμης δε κανουμε τιποτα παντως..

Γενικά έχεις δίκιο για το μόντεμ. Πρέπει ούτως ή άλλως να το αλλάξω.
Τι ρούτερ μου προτείνεις να πάρω και να είναι και σε καλή τιμή?
Θέλω να το χρησιμοποιώ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ και κάποιες οφρές ασύρματο.

Στο λινκ που μου έδωσες απόσταση μου δίνει 2400μ

ΘΕΝΚΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.