PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος κεντρικών σωλήνων αυτόνομης θέρμανσης



Wizard
26-01-10, 15:00
Γεια σας!
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι μου συμβαίνει.

Μένω στον 5ο (τελευταίος όροφος) και η πολυκατοικία έχει λέβητα στο υπόγειο για αυτόνομη θέρμανση. Οι κεντρικοί σωλήνες περνάνε κάθετα στο διάδρομο έξω από την πόρτα κάθε διαμερίσματος, όπου υπάρχει και ντουλαπάκι με τις ηλεκτροβάνες.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάποιος ανάβει τα καλοριφέρ του, ανά τακτά διαστήματα ακούγεται δυνατός θόρυβος μέσα στους κεντρικούς σωλήνες (σαν να βράζει νερό μέσα, σαν να έχει σκουριά το νερό, σαν να κυλούνε διάφορα στους σωλήνες, σαν να έχει παγιδευτεί αέρας, κάτι τέτοιο) ο οποίος διαρκεί από 10 μέχρι π.χ. 20 λεπτά, μετά σταματάει για 10 λεπτά και μετά επανέρχεται. :(

Ο θόρυβος είναι πιο έντονος στο ισόγειο και στον δικό μου όροφο, αλλά ακούγεται και στα ντουλαπάκια των άλλων ορόφων. Η μόνη λύση για να γλιτώσω τον θόρυβο δίπλα μου είναι όταν ανάβω και τα δικά μου καλοριφέρ, οπότε αυτομάτως ο θόρυβος από το ντουλαπάκι μειώνεται πολύ, για να επανέλθει αμέσως μόλις τα κλείσω.

Έχω κάνει εξαέρωση στα καλοριφέρ μου, αλλά βγάζει μόνο νερό με μικρή ταχύτητα και μόνο όταν δουλεύει ο κυκλοφορητής, αλλιώς δεν βγάζει τίποτα.

Ήρθε υδραυλικός, έκανε κι αυτός εξαέρωση όπου μπορούσε και για μία μέρα μπορώ να πω ότι δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά μετά από 1-2 μέρες το πρόβλημα εμφανίστηκε ξανά.

Να σημειώσω ότι ο θόρυβος υπάρχει μόνο στους κεντρικούς σωλήνες και όχι στα καλοριφέρ μου.

Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει; :whistle:

Νikosanagn
26-01-10, 15:40
Τι να πω περίρεργο ακούγεται... ήχος συχνα ακούγεται στους σολήνες λόγω της διαστολής και της συστολής που συμβαίνει οταν κυκλοφορεί και δεν κυκλοφορεί το νερό....

kriti
26-01-10, 15:43
Μαλλον πρεπει να φυγει ο αερας απο μεσα εχει εξαεριστικα στην κορυφη των σωληνων και ισως εχουν κολησει δες το

vamvakoolas
26-01-10, 15:48
οποιος υδραυλικος ειναι επαγγελματιας.... και απο το τηλ σου δινει λυση (ελπιζω αυτον που φωναξες να μη το πληρωσατε κιολας:evil:)

Εχει μπει αερας στις σωληνωσεις. Αυτο γινεται με 2 τροπους:
1)Οταν καποιο διαμερισμα δεν εχει κανει εξαερωση στα σωματα. Κανουν ΟΛΟΙ εξαερωση και βλεπεις τι γινεται. Θα πρεπει να γινει σε ολα τα σωματα (και κοινοχρηστα αν υπαρχουν) γιατι μπορει να εχει μεινει αερας και να μην ακουγεται την ιδια μερα αλλα αν το συγκεκριμενο διαμερισμα ανοιξει θερμανση παλι τα ιδια
2)Ενα σωμα εχει προβλημα. Αυτο το σωμα δε περνει νερο αλλα εχει αερα μεσα. Πρεπει να βρεθει πιο σωμα δεν εχει αποδοση, να εξαρεωθει και αν συνεχιζει μετα απο 1-2 μερες παλι να περνει αερα μαλλον παει για...πεταμα. Παντα ο θορυβος ακουγεται απο κεντρικους σωληνες γιατι εκει υπαρχει μεγαλυτερη πιεση
3)Αν ο θορυβος δε σταματαγε μετα απο 10 λεπτα και συνεχιζεται μεχρι να ΚΛΕΙΣΕΙΣ καποιο διακοπτη θερμανσης τοτε προβλημα βανας

Αυτα

Wizard
26-01-10, 15:49
Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ. Αυτό που με προβληματίζει επίσης είναι ότι ο θόρυβος σταματάει όταν ανάψω τα καλοριφέρ και ξαναρχίζει όταν τα κλείσω. :hmm:

Νikosanagn
26-01-10, 17:27
Ναι αλλά όπως είπες η θέρμανση είναι αυτόνομη οπότε ο ήχος μπορεί να ακούγεται απο σωλήνες άλλων διαμερισμάτων...

Wizard
26-01-10, 17:47
Ναι, ο θόρυβος ακούγεται στους κεντρικούς σωλήνες όλων των ορόφων, απλώς σταματάει να υπάρχει σε εμένα όταν ανάψω εγώ τα καλοριφέρ (μπορεί και στους άλλους ορόφους να σταματά, δεν το έχω ελέγξει). Γιατί όμως;

Αν υπάρχουν αυτόματα εξαεριστικά στους κεντρικούς σωλήνες, δεν θα έπρεπε να είχανε αντισταθμίσει το γεγονός ότι κάποιος δεν κάνει εξαέρωση;

Sebu
26-01-10, 21:18
Επίσης ορισμένες πολυκατοικίες έχουν "αυτοματο" εξαεριστικό στην ταράτσα.

Πχ η δικιά μας που είναι κατασκευή 2005, στην ταράτσα καταλήγουν/τερματίζουν δυο σωλήνες (από όλα τα διαμερίσματα). Κάθε σωλήνας (από τους δύο) στην κορυφή του έχει ένα μηχανισμό ο οποίος στην κορυφή του έχει ένα μικρό πλαστικό καπάκι (σαν και αυτό που έχουν τα λάστιχα του αυτοκινήτου για τον αέρα) το οποίο βιδώνει και ξεβιδώνει.

Ο μηχανισμός αυτό που κάνει είναι το εξής: καθώς το νερό κυκλοφορεί σε όλο το κύκλωμα, εαν υπάρχει αέρας που έχει παγιδευτεί στις σωλήνες, ταξιδεύει και αυτός. Μόλις φτάσει στην ταράτσα και η βαλβίδα είναι ανοικτή (ξεβιδωμένη λίγο), ο αέρας απελευθερώνεται. Αλλα δεν αφήνει να τρέξει καθόλου νερό.

Νομίζω ο υδραυλικός την είχε πει υδροστατική βαλβίδα ή κάπως έτσι. Δλδ εαν στην άκρη της βαλβίδας είναι νερό δεν το αφήνει να φύγει. Αν όμως βρεθεί αέρας ακούγεται ένα χαρακτηριστικό σφύριγμα όπως όταν κάνεις χειροκίνητη εξαέρωση σε καλοριφέρ και σταματάει μόλις τελειώσει ο αέρας και συναντήσει πάλι νερό.

Και εμείς προ 2 ετών που είχαμε παρόμοιο πρόβλημα γιατί είχε χαλάσει η μία από αυτές τις 2 βαλβίδες στην ταράτσα, ήρθε ο υδραυλικός του κατασκευαστή, την αντικατέστησε και όλα οκ μέχρι σήμερα.

vamvakoolas
27-01-10, 11:29
Οπως ειπα κανε αυτα που εγραψα πιο πανω. Αν εχετε το συστημα αυτο εξαερωσης να εντοπισεις που ειναι και να δεις απο εκει αν κοπαναει η βαλβιδα.
Αυτο που γραφτηκε οτι ειναι αυτονομη θερμανση και ακουγεται απο σωληνωσεις μονο αλλων διαμερισματων δεν ευσταθει και εγραψα πιο πανω γιατι.
Καλο ειναι να γινονται εξαερωσεις για να μην εχετε ζημιες ειτε σε σωματα ειτε σε βαλβιδες (μην αναφερω πιο χοντρα που γινονται), ειναι υποθεση ενα λεπτου αλλα...:whistle:

manicx
27-01-10, 12:32
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες vamvakoolas. :oneup:

opener
27-01-10, 13:28
@ Wizard,
Προηγουμενως ηταν ενταξει και αργοτερα δημιουργηθηκε το προβλημα που γραφεις;

Wizard
27-01-10, 14:58
Ναι, το πρόβλημα εμφανίστηκε περίπου αρχές Ιανουαρίου. Τα προηγούμενα χρόνια (αν και δεν έμενα στο συγκεκριμένο διαμέρισμα) δεν είχε συμβεί.

@vamvakoulas, τι εννοείς "αν κοπανάει η βαλβίδα"; Ο διαχειριστής λέει τις είχε ανοίξει λίγο και βγάζανε νερό, οπότε λέει δεν υπάρχει πρόβλημα :hmm: Αυτές δεν θα έπρεπε αυτόματα να βγάζουν ή αέρα ή να είναι κλειστές;

vamvakoolas
27-01-10, 18:05
1) Αυτο το προβλημα μπορει να συμβει ανα πασα στιγμη (π.χ προβλημα με σωμα/εξαερωση) δε σημαινει οτι ολα οκ για χρονια και θα συνεχισει ετσι οκ για παντα
2)οι βαλβιδες αυτες σπανια χαλανε (το ανεφερε ενας εδω μεσα) αλλα αφου εβγαλε νερο απο εκει οπως ανεφερα μπορει καποιο σωμα να τα εφτυσε (δεν υπαρχει αλλη εξηγηση αν εχουν γινει ΟΛΕΣ οι εξαερωσεις). Να ξερετε οτι τα καινουργια σωματα (πλακε χωρις φυλλα) ειναι πιο ευαισθητα στον αερα (και περνουν αερα ευκολοτερα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.