PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

aris82
20-09-10, 21:41
Θα εκπέμψουν παιδιά από Οκτώβρη. Κάντε υπομονή! Σε λίγο καιρό θα απολαμβάνετε την κρυστάλλινη εικόνα και ήχο που μας παρέχει αφειδώς η Ντίτζια!:rofl: Ακόμη να καταλάβετε την απάτη τής ψηφιακής τηλεόρασης;

uncharted
21-09-10, 03:20
Ακόμη να καταλάβετε την απάτη τής ψηφιακής τηλεόρασης;
οχι, θες να μας διαφωτισεις?

makfil
21-09-10, 07:11
Αγόρασα το ΣΑ τον F&U 2205 και τον εγκατέστησα στη Γλυφάδα με κεραία της πολυκατοικίας στραμμένη στην Πάρνηθα. Έπιασε τα 46, 47 και 54 αλλά όχι εκείνα της 63. Από ερωτήσεις έμαθα ότι πρέπει να γυρίσω την κεραία προς Αίγινα αλλά αυτό είναι μια ιστορία που μπορεί να πάρει χρόνο με την αρτηριοσκλήρωση μερικών συνιδιοκτητών.

Με ενδιαφέρει να μάθω εάν η Φιλοθέη πιάνει Αίγινα. Είδα το χάρτη της Digea και δείχνει ότι μπορεί να πιάνει. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

giwrgosth
21-09-10, 09:37
Θα εκπέμψουν παιδιά από Οκτώβρη.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αγόρασα το ΣΑ τον F&U 2205 και τον εγκατέστησα στη Γλυφάδα με κεραία της πολυκατοικίας στραμμένη στην Πάρνηθα. Έπιασε τα 46, 47 και 54 αλλά όχι εκείνα της 63. Από ερωτήσεις έμαθα ότι πρέπει να γυρίσω την κεραία προς Αίγινα αλλά αυτό είναι μια ιστορία που μπορεί να πάρει χρόνο με την αρτηριοσκλήρωση μερικών συνιδιοκτητών.

Με ενδιαφέρει να μάθω εάν η Φιλοθέη πιάνει Αίγινα. Είδα το χάρτη της Digea και δείχνει ότι μπορεί να πιάνει. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
Αν δεν γυρίσεις την κεραία στην Αίγινα δεν θα πιάσεις.
Φιλοθέη μπορεί και να πιάνει αν είσαι κάπως ψηλά και βλέπεις Αίγινα.
Μόνο με δοκιμή θα το δεις και φυσικά με την κεραία προς Αίγινα.

rexdimos
21-09-10, 12:06
εγω δεν ξερω αν η digea ειναι απατη η οχι εκεινο που ξερω ειναι οτι για καποιο μυστηριο λογο καθε μεσημερι μεταξυ 3-5 χανοντια τα καναλια η εχουν χαμηλη ισχυ σηματος αλλα καθε μεσημερι αυτο τον τελευταιο καιρο μετα το ωραδυ ολα καλα 78-85 ισχυ σηματος τουλαχιστον στα 12 απο τα 16 καναλια που εγω πιανω τωρα δοκιμες κανουν ?τιποτα αλλο συμβαινει?δεν ξερω

jimmakosx
21-09-10, 12:15
εγω δεν ξερω αν η digea ειναι απατη η οχι εκεινο που ξερω ειναι οτι για καποιο μυστηριο λογο καθε μεσημερι μεταξυ 3-5 χανοντια τα καναλια η εχουν χαμηλη ισχυ σηματος αλλα καθε μεσημερι αυτο τον τελευταιο καιρο μετα το ωραδυ ολα καλα 78-85 ισχυ σηματος τουλαχιστον στα 12 απο τα 16 καναλια που εγω πιανω τωρα δοκιμες κανουν ?τιποτα αλλο συμβαινει?δεν ξερω

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σ' εμένα:down:

giwrgosth
21-09-10, 12:51
Για λήψη από Αίγινα μιλάμε, έτσι?
Έχει να κάνει με τη διάδοση που υπάρχει και που επηρεάζει αρκετά αφού μεσολαβεί θάλασσα και υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
Η πρώτη εκείνη την ώρα να έρχετε πιο δυνατά κάποιο κανάλι από μακριά και να παρεμβάλει και η δεύτερη να έχεις σχετικά χαμηλό σήμα και να πέφτει η διάδοση με αποτέλεσμα να τα χάνεις.

jimmakosx
21-09-10, 13:15
Σε λίγο θα μας πεις ότι επειδή μεσολαβεί η θάλασσα το χειμώνα δεν θα πιάνουμε τίποτα επειδή έχει φουρτούνα! :rolleyes:

giwrgosth
21-09-10, 13:18
Σε λίγο θα μας πεις ότι επειδή μεσολαβεί η θάλασσα το χειμώνα δεν θα πιάνουμε τίποτα επειδή έχει φουρτούνα! :rolleyes:
Ειδικά σε σένα που είσαι είρωνας ναι. :down:
Στους υπόλοιπους θα λέω την πραγματικότητα.

jimmakosx
21-09-10, 13:36
Ειδικά σε σένα που είσαι είρωνας ναι. :down:
Στους υπόλοιπους θα λέω την πραγματικότητα.

Όλη η Ελλάδα είναι θάλασσα, επομένως δεν θα βλέπει κανείς τίποτα!
Τι είναι αυτά που μας λες τώρα!

giwrgosth
21-09-10, 13:42
Όλη η Ελλάδα είναι θάλασσα, επομένως δεν θα βλέπει κανείς τίποτα!
Τι είναι αυτά που μας λες τώρα!
Από την Αίγινα που εκπέμπει η Digea μέχρι την Τερψιθέα που είναι ο φίλος μας μεσολαβεί θάλασσα και το πρόβλημα με τις αλλαγές στη διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων έχουν να κάνουν κυρίως με τη θάλασσα.
Αυτά είναι που σας λέω, αλλά αν δεν τα διαβάζεις βγάζεις ότι συμπέρασμα θες και ειρωνεύεσαι τον συνομιλητή σου.

jimmakosx
21-09-10, 13:54
Και τι θα γίνει τώρα δηλαδή δεν θα βλέπουμε τηλεόραση επειδή υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικά κύματα?
Αυτά δεν τα ξέρανε νωρίτερα? και γιατί συμβαίνει σε συγκεκριμένες συχνότητες?
Αν ήταν έτσι όπως τα λες δεν θα έπιανε τίποτα από τις παρεμβολές!
Δεν ήξερα ότι τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα επιλέγουν και συχνότητες για να κάμουν τις παρεμβολές τους!

giwrgosth
21-09-10, 13:58
Και τι θα γίνει τώρα δηλαδή δεν θα βλέπουμε τηλεόραση επειδή υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικά κύματα?
Αυτά δεν τα ξέρανε νωρίτερα? και γιατί συμβαίνει σε συγκεκριμένες συχνότητες?
Αν ήταν έτσι όπως τα λες δεν θα έπιανε τίποτα από τις παρεμβολές!
Δεν ήξερα ότι τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα επιλέγουν και συχνότητες για να κάμουν τις παρεμβολές τους!
Η λύση είναι να μετακομίσεις κάπου που δεν θα υπάρχει θάλασσα ανάμεσα σε σένα και το κέντρο εκπομπής. Άσε που θα γλιτώσεις και από την υγρασία που μας τσάκισε όλο το καλοκαίρι!

jimmakosx
21-09-10, 14:02
Ωραίες λύσεις προτείνεις!
Μ' αρέσει που το παίζεις και ειδήμων!
Μίλησε κάποιος για ειρωνεία?

gerstavros
21-09-10, 14:03
Και τι θα γίνει τώρα δηλαδή δεν θα βλέπουμε τηλεόραση επειδή υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικά κύματα?
Αυτά δεν τα ξέρανε νωρίτερα? και γιατί συμβαίνει σε συγκεκριμένες συχνότητες?
Αν ήταν έτσι όπως τα λες δεν θα έπιανε τίποτα από τις παρεμβολές!
Δεν ήξερα ότι τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα επιλέγουν και συχνότητες για να κάμουν τις παρεμβολές τους!
εφόσον δεν ξέρεις από αυτά μην κοροϊδεύεις

jimmakosx
21-09-10, 14:05
Δεν κοροϊδεύω κανέναν απλώς ψάχνω απαντήσεις και κυρίως λύσεις

giwrgosth
21-09-10, 14:12
Ωραίες λύσεις προτείνεις!
Μ' αρέσει που το παίζεις και ειδήμων!
Μίλησε κάποιος για ειρωνεία?
Είδες που μας ενοχλεί όταν μας απαντούν ειρωνικά? Ενώ όταν το κάνουμε εμείς θεωρούμε τους εαυτούς μας μάγκες? ;)

Για να σου απαντήσω στα παραπάνω που ρώτησες, σοβαρά πια, θα πρέπει να σου αναλύσω όλη τη θεωρία περί ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και δεν υπάρχει λόγος.
Απλά θα σου πω πως όλα έχουν γίνει όπως πρέπει, για τις παρεμβολές δεν φταίει κανείς αλλά το κράτος με τον κακό σχεδιασμό που έχει κάνει για την ψηφιακή, που κανόνικά θα έπρεπε σε μια νύχτα να γίνει πλήρη μετάβαση στα ψηφιακά και όχι όπως τώρα, με αποτέλεσμα σε συχνότητες που εκπέμπουν ήδη αναλογικά να εκπεμπουν και ψηφιακά και μπορεί τα αναλογικά στην περίπτωση της Αίγινας να είναι μακριά, πχ σε νησιά κλπ, αλλά τη ζημιά τους κάποιες φορές την κάνουν και ειδικά στην Άνω Γλυφάδα που λόγω υψομέτρου πάντα είχε προβλήματα παρεμβολών.
Για παράδειγμα στο 46 κανάλι που εκπέμπει η Digea από Αίγινα εκπέμπει και ο ALPHA από Γαλατά για να καλύψει τον Πόρο και κάποιες στιγμές παρεμβάλει την Digea στην Άνω Γλυφάδα.

jimmakosx
21-09-10, 14:34
Δηλαδή έτσι όπως έχουν τα πράγματα θα πρέπει να περιμένουμε πότε θα κλείσουν τα αναλογικά για να δούμε τηλεόραση! Δηλαδή θα περιμένουμε το 2013!
Για άλλη μια φορά η Ελλάδα δείχνει τη προχειρότητα με την οποία λειτουργεί!
Όσον αφορά το θέμα της της ειρωνείας πίστεψέ με ότι δεν με ενόχλησε καθόλου, απλώς σου αναφέρω ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι το οποίο εσύ ο ίδιος κατακρίνεις! Εγώ ποτέ δεν κατέκρινα κανέναν για την ειρωνεία του, άλλωστε για εμένα η ειρωνεία είναι εφάμιλλη του αυτοσαρκασμού!

rexdimos
21-09-10, 15:50
@giwrgosth βασικα ευχαριστω φυσικα για την απαντηση εισαι ο μονος που μας εξηγει τι συμβαινει γιατι και στην digea που πηρα αλλα λογια να αγαπιομαστε ακουσα και φυσικα το προβλημα δεν ειναι τοσο μεγαλο σε μενα γιατι εγω εβαλα προσθετη κεραια προς αιγινα οπως ειχαμε πει κιολας αλλα καπιοι που δεν το εχουν κανει αυτο και που εβλεπαν μονο αιγινα και εχει διακοπη τωρα η αναλογικη εκμπομπη δεν θα επρεπε ως εταιρεια η digea να προβλεψει την παραμετρο της θαλασσας αυτοι τωρα τι θα κανουν αναρωτιεμαι?
τωρα για τις παρεμβολες αυτο ειναι δραμα πχ την τεταρτη συχνοτητα(εχτρα κλπ)λογω της εκμπομπης στη ιδια συχνοτητα της nova εγω δεν την πιανω με καμμια δυναμη οτι και αν δοκιμασα τουλαχιστον με την κεντρικη κεραια

PGouv
21-09-10, 17:17
Εγω θα περιμενω μεχρι να καταργηθει η αναλογικη

ststgr74
21-09-10, 21:03
Απο Υμηττό εκπέμπουν πριν απο λίγο η Ερτ,Νετ,Βουλή,Ερτ3,και ραδιοφωνικά κανάλια της Ερτ.

shadow_1986
21-09-10, 21:18
Απο Υμηττό εκπέμπουν πριν απο λίγο η Ερτ,Νετ,Βουλή,Ερτ3,και ραδιοφωνικά κανάλια της Ερτ.

:oneup::oneup:

ardi21
21-09-10, 21:19
Οντως:oneup:

tsiouficto
21-09-10, 21:20
Συχνότητα?

cakavera
21-09-10, 21:20
Σε mpeg2 ομως.

Συχνοτητα 52.

ardi21
21-09-10, 21:23
Σε mpeg2? Τι κουφο ειναι αυτο?

tsiouficto
21-09-10, 21:29
Μιλάμε για δοκιμαστικό? Πολύ ξαφνικό είναι πάντως αν γίνει μόνιμο... ευχάριστη έκπληξη

Αν και υπάρχει χώρος για κράξιμο για mpeg-2, ποιότητα, 4:3 κτλ, αξίζει ένα μπράβο που ανεβάσανε και το κρατικό ραδιόφωνο.

nnn
21-09-10, 21:45
Ωπ καλώς τα.

rexdimos
21-09-10, 22:12
μα mpeg2 φυσιολογικο ειναι αφοθ μαλλον δεν προκειται για την digea αλλα τα καινουργια της κρατικης ψηφιακης πλατφορμας

thourios
21-09-10, 22:23
:OOPS:...
Μέχρι προχθές που έκανα scan έπιανα μόνο τα τέσσερα ψηφιακά της ΕΡΤ μιας και η κεραία μου είναι στραμένη προς Πάρνηθα. Από Υμητό δεν έπιανα τίποτα λόγο περιοχής.
Σήμερα που δοκιμάζω τα πιάνω όλα.
Μάλλον από σπόντα πιάνω Υμηττό αυτήν την στιγμή.
Τι γίνεται τώρα δεν ξέρω.


:confused:

rexdimos
21-09-10, 23:24
και απο αιγινα & παρνηθα στην συχνοτητα 52 ετ1 +νετ +ετ3+ βουλη +ερα σπορτ(ραδιο)+ερα 2(ραδιο)+ cosmos(ραδιο)+ερα νετ(ραδιο)+ερα3(ραδιο)

Andreaslar
21-09-10, 23:35
Τα πιάνω κι εγώ (Άνω Πατήσια) αλλά με ~60% σήμα. Τα άλλα τα πιάνω με 100%

makfil
22-09-10, 06:44
Και εγώ πιάνω από χθες το βράδυ τα 4 κρατικά, στη Γλυφάδα, με κεραία προς Πάρνηθα και τα υπόλοιπα ψηφιακά από Αίγινα (μάλλον), χωρίς να βλέπω τα 4 της 63 ίσως επειδή δεν έχω κεραία προς Αίγινα.

rexdimos
22-09-10, 08:03
<<ίσως επειδή δεν έχω κεραία προς Αίγινα>> αυτο αποκλιεται χωρις κεραια στην αιγινα δεν πιανεις απο γλυφαδα digea με τιποτα τα 4 κρατικα ναι ψαξε και στην 52 για τα υπολοιπα κρατικα

makfil
22-09-10, 09:28
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, ακριβώς.
Στην περίπτωσή μου, υπάρχει η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας προς Πάρνηθα, έπιασα με τον δέκτη τα κανάλια στις συχνότητες 46, 47, 54, προφανώς από Αίγινα (χωρίς αντίστοιχη κεραία), αφού ο Υμηττός δεν εκπέμπει στην 54, όπως έχω μάθει, χθες έπιασα τα 4 κρατικά στην 48 και δεν πιάνω τα 4 της 63, επειδή, όπως έμαθα, οι υψηλές συχνότητες χρειάζονται κεραία προς Αίγινα.

ΥΓ Έψαξα και στην 52 και έπιασα τα 4 κρατικά και από αυτήν.

rexdimos
22-09-10, 10:25
οπως ειπα και πριν δεν υπαρχει περιπτωση με κεραια αυστηρα προσανατολισμενη
(δηλαδη να βλεπει μονο παρνηθα και τιποτα αλλο )
στην παρνηθα να πιανεις καναλια της digea το ξερω αυτο γιατι στην γλυφαδα πολλες παρα πολλες κεραιες ειναι γυρισμενες παρνηθα και δεν πιαναμε τιποτα τωρα αν η δικια σου κεραια εινα κατα τετοιο τροπο(λαθος) γυρισμενη και βλεπει και λιγο υμμητο η αιγινα ειναι αλλο θεμα και ισως για αυτο δεν τα πιανεις ολα τα καναλλια πχ στην 52 βγαινουν 9 καναλια τηλεορασης και ραδιοφωνου

makfil
22-09-10, 13:57
Κοίταξε. Με δεδομένο ότι η κεραία βλέπει Πάρνηθα, αφού άλλωστε τα κανάλια που πιάνουμε είναι της Πάρνηθας, όταν πήρα τον δέκτη θεωρούσα ότι έπιανα ψηφιακά από τον Υμηττό, επειδή η γωνία που σχηματίζεται με τις 2 πλευρές προς Πάρνηθα και Υμηττό είναι περίπου 30 μοίρες.
Διάβασα, όμως, ότι ο Υμηττός δεν εκπέμπει στις συχνότητες 54 (αυτά τα 4 τα πιάνω) και 63 (δεν τα πιάνω) και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι την 54 την πιάνω από Αίγινα, αν και η γωνία είναι 120 μοίρες περίπου και θεωρώ πολύ δύσκολο να πιάνει Αίγινα με τέτοια γωνία.

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί ως προς το κέντρο εκπομπής, και δεδομένου ότι είμαι ο μόνος στην πολυκατοικία που ενδιαφέρομαι ενώ οι υπόλοιποι περιμένουν να μάθουν από εμένα για τις μελλοντικές κινήσεις (πιθανή αγορά πρόσθετης κεραίας κλπ), προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα.

prodromosfan
22-09-10, 14:12
Απο Υμηττό εκπέμπουν πριν απο λίγο η Ερτ,Νετ,Βουλή,Ερτ3,και ραδιοφωνικά κανάλια της Ερτ.

αρχισαν οι γκρίνιες.

Συμφωνα με τις ειδησεις του σκαι,

"Παράνομα απο εχθές εκπέμπεται απο το κεντρο της Παρνηθας ψηφιακο σημα της ΕΡΤ,
και συγκεκριμενα τα καναλια ΕΡΤ/ΝΕΤ/ΕΤ3 το καναλι της βουλής καθώς και τα ραδιοφωνικα της προγραμματα"

vgk
22-09-10, 14:18
"Ψηφιακά άρχισαν να εκπέμπουν από χθες το βράδυ οι αναλογικοί ραδιοτηλεοπτικοί σταθμοί της ΕΡΤ στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη και στο Πήλιο.

Πρόκειται για τα κανάλια ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, Βουλή και τα ραδιόφωνα ΝΕΤ 105,8 , Δεύτερο , Τρίτο , ΕΡΑ ΣΠΟΡ και Kosmos, τα οποία προστέθηκαν στα ψηφιακά Σινέ, Πρίσμα και Σπορ.

Ειδικότερα για την περιοχή των Αθηνών χρησιμοποιείται κατ’ εξαίρεση για τον κρατικό ραδιοτηλεοπτικό φορέα και το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας, το οποίο ωστόσο σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, στο στάδιο της ψηφιακής μετάβασης, θα έπρεπε να εκπέμπει μόνο αναλογικά.

Η εκπομπή γίνεται με το παλαιότερο μοντέλο κωδικοποίησης, το mpeg2, παρά το ότι η διοίκηση της εταιρείας, είχε δηλώσει ότι θα υιοθετήσει το νέο μοντέλο mpeg4, πράγμα που δημιουργεί ερωτήματα.

Επίσης ερωτήματα, δημιουργεί και η ψηφιακή εκπομπή των ραδιοσταθμών της ΕΡΤ, αφού δημιουργούν τετελεσμένα στην αγορά, ανάλογα με εκείνα που είχε δημιουργήσει προ ετών η έναρξη της λειτουργίας των ψηφιακών καναλιών Σινέ, Πρίσμα και Σπορ με το μοντέλο mpeg2."
Πηγή : NAFTEMPORIKI.GR


Mpeg2???? ουααου!!!!:rofl:

prodromosfan
22-09-10, 14:25
γιατι κραζετε ρε παιδια;
εχετε δει καμια τρομερη διαφορά μεταξυ mpeg2/4;

μια χαρά ειναι. δεν λετε παλι καλα που μπορουμε να χρησιμοποιουμε μονο αποκωδικοποιητη για να βλεπουμε τα βασικα κανάλια.

rexdimos
22-09-10, 15:11
@makfil <<Διάβασα, όμως, ότι ο Υμηττός δεν εκπέμπει στις συχνότητες 54 (αυτά τα 4 τα πιάνω)>>
o υμητος στην συχνοτητα μονο 54 εκμπεμπει ισως για αυτο και τα πιανεις οπως και εγω αλλωστε στο γραφειο μου με κεραια φυσικα στον υμητο και γι αυτο δεν πιανεις την 63 συχνοτητα
το παραξενο με τα δικα σου ειναι οτι δεν πιανεις ολα τα καναλλια τις ερτ αφου οπως ανεφεραν και φιλοι παραπανω εκμπεμπει απο παρνηθα

giwrgosth
22-09-10, 15:52
αρχισαν οι γκρίνιες.

Συμφωνα με τις ειδησεις του σκαι,
Σύμφωνα με την ΚΥΑ είναι παράνομη η ψηφιακή εκπομπή από Πάρνηθα αυτή τη στιγμή, γιατί η Πάρνηθα δεν είναι στο μεταβατικό στάδιο που βρισκόμαστε τώρα.
Η ΕΡΤ μετά από αυτά θα εκπέμψει σύντομα και από Θάσο και Αλεξ/πολη από όσα άκουσα. Και η Θάσος θα είναι παράνομη!

leros2004
22-09-10, 15:59
Ας ήταν όλα 16/9 και το mpeg δεν θα με πείραζε ;)

makfil
22-09-10, 16:03
Μα ... από ότι γνωρίζω, στην 54 στον Υμηττό εκπέμπει το πρώην Τηλεφώς και τώρα KONTRA του Κουρή.

Σύμφωνα με την DIGEA, "ξεκίνησε την ψηφιακή μετάδοση από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας του προγράμματος των σταθμών: ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON στη συχνότητα 54 (738 MHz) και 0-6 TV ,MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV στη συχνότητα 63 (810 MHz), στα πλαίσια των διατάξεων που αφορούν στη ψηφιακή μετάβαση".
Δεν αναφέρει τίποτε για εκπομπή στην 54 ΚΑΙ από Υμηττό.
Είναι πραγματικό μπέρδεμα.

Τώρα, σε ότι αφορά τα 4 κανάλια της ΕΡΤ, τα πιάνω από χθες το απόγευμα στην 52 από την Πάρνηθα, γιατί ταυτόχρονα εξαφανίστηκε η αναλογική ΕΤ3 που εκπεμπόταν σ' αυτή τη συχνότητα, όχι μόνο στις TV της πολυκατοικίας μου αλλά και σε άλλες που βλέπουν Πάρνηθα.
Τελικά, χωρίς να γνωρίζω ξεκάθαρα από που πιάνω τις 5 τετράδες (δεν πιάνω την 63), είμαι ευχαριστημένος αφενός για την εικόνα (έχουμε πολλά προβλήματα με χιόνια) αφετέρου γιατί δεν είμαι αναγκασμένος για αλλαγή κατεύθυνσης κεραίας ή προσθήκη νέας για Αίγινα, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

giwrgosth
22-09-10, 16:05
Τα περιφεριακά είναι μόνο από Αίγινα, στον Υμηττό είναι μόνο τα πανελλαδικά.

rexdimos
22-09-10, 16:28
@giorgosth τοτε μια ερωτηση πως τα πιανει ο φιλος απο υμητο αλλα και εγω στο γραφειο απο υμητο (δεν μιαλαω απο το σπιτι γιατι εκει εχω βαλει στην αιγινα) επισης αφου το πχ sport tv στην 63 σιγουρα δεν ειναι πανελλαδικο?
<<εξαφανίστηκε αναλογική ΕΤ3>> σε μενα οχι κανονικα υπαρχει κατι πρεπει να γινεται με την εγκατασταση σου και θα επρεπε να πιανεις κανονικα 9 καναλλια ερτ σε αυτη την συχνοτητα

giwrgosth
22-09-10, 16:32
Ποιος είπε πως τα πιάνει από Υμηττό?
Μπορεί η κεραία του να κοιτάζει Υμηττό, αλλά να έχει οπτική επαφή με Αίγινα και να τα λαμβάνει.
Πανελλαδικά είναι μόνο τα επτά που είναι στη Digea συν τον 902.

didaskalo
22-09-10, 18:37
Καλησπέρα και απο εμένα!Εγώ απο Άνω Γλυφάδα,με κεραία προς Αίγινα,στην 52 δεν πιάνω τίποτα!Δοκίμασα και αυτόματη αναζήτηση και χειροκίνητη αλλά τζίφος!

makfil
22-09-10, 19:47
Ποιος είπε πως τα πιάνει από Υμηττό?
Μπορεί η κεραία του να κοιτάζει Υμηττό, αλλά να έχει οπτική επαφή με Αίγινα και να τα λαμβάνει.
Πανελλαδικά είναι μόνο τα επτά που είναι στη Digea συν τον 902.

Όταν λες "να έχει οπτική επαφή με την Αίγινα" τι εννοείς ακριβώς, γιατί η κεραία βλέπει Πάρνηθα και η Αίγινα βρίσκεται σε γωνία 120 μοιρών περίπου αριστερά. Μπορεί να "πιάνει", έτσι όπως είναι, Αίγινα;

rexdimos
22-09-10, 23:34
@didaskalo λογικο να μην πιανεις αφου οπως διαβασα εκμπεμπει απο παρνηθα και οχι απο αιγινα

@ ADSLgr.com All rights reserved.