PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

jimmakosx
29-09-10, 11:52
Ρε παίδες έχουμε κανένα νέο αν θα μεταδώσει από Αίγινα η ΕΡΤ?

Nikiforos
01-10-10, 20:59
Εγώ είμαι Ανω Κυψελη, δεν βλέπω καν Υμηττό (πολυκατοικίες πολλές μπροστά) όμως με κεραία χελιδόνι τύπου TELEVES, τα πιανω όλα σχεδόν συνέχεια με σήμα 100% εκτός όμως τα 4 νέα της ΕΡΤ DIGITAL (ert1, ert3, NET, BOULH). Εκανα τα πάντα και αυτόματη σάρωση και χειροκίνητα ΤΙΠΟΤΑ!!! τα νευρα μου!!!! η πλάκα είναι ότι πιάνω κανονικά MTV, mad κτλ στην 63, την έχετε δοκιμάσει όσοι έχετε Υμηττό? έχω σήμα 100% και σε αυτά.

dfourt
01-10-10, 22:14
Νικηφόρε μάλλον από Αίγινα πιάνεις ό,τι πιάνεις...
Τουλάχιστον αυτά που λες στην συχνότητα 63 εκπέμπουν μόνο από Αίγινα.

Οπότε πιθανώς αυτό εξηγεί και το γιατί δεν πιάνεις τα καινούρια της ΕΡΤ που εκπέμπουν μόνο από Υμηττό.

makfil
02-10-10, 19:22
Σήμερα το απόγευμα λειτούργησε ο Blue Sky από την Αίγινα στην 65.

jimmakosx
02-10-10, 19:37
Σήμερα το απόγευμα λειτούργησε ο Blue Sky από την Αίγινα στην 65.

Μόνο το Blue Sky?

rexdimos
02-10-10, 19:48
ναι απο οσο βλεπω και εγω μονο Blue Sky πραγμα που ειναι τουλαχιστον περιεργο και στην υπηρεσια γραφει digea union η κατι τετοιο

alefgr
03-10-10, 23:11
Μιά παρατήρηση γιά τους πομπούς στο κανάλι 53 και 64 από Αίγινα. Πρέπει ή να έχουν διαφορετική ισχύ εκπομπής ή να έχουν ελαφρώς διαφορετικό λοβό κάλυψης.

Στους πρόποδες Πάρνηθος με κεραία Yangi που έχει κατεύθυνση στο Υμηττό, πιάνω κανονικά το "μπουκέτο" στο 64 αλλά δεν μου έρχεται καθόλου το 53...

makfil
04-10-10, 06:10
Στην 53 και στην 64 της Αίγινας δεν υπάρχει εκπομπή.
Στην 54 εκπέμπει η Αίγινα το πακέτο Attica TV, EXTRA3, HIGH και Nickelodeon, στην 63 το πακέτο 06, MTV, MAD, SportTV και στην 65 το Blue Sky.
Όπως έχω ξαναγράψει, από Γλυφάδα, χωρίς κεραία προς Αίγινα αλλά προς Πάρνηθα, έπιανα μέχρι και την 54 και από προχθές που έβαλα κεραία προς Αίγινα έπιασα την 63 και την 65.
Επίσης, έχω παρατηρήσει, κατά τη σάρωση σε διαφορετικές TV, και με κεραία στην Αίγινα ότι το σήμα στις υψηλές συχνότητες (63, 65) είναι πιο αδύνατο και με δυσκολία "κλειδώνει" τη συχνότητα.

jimmakosx
04-10-10, 12:19
Καλημέρα, μόλις εντόπισα πως ο δέκτης πότε πιάνει σε 16QAM και πότε σε 64QAM.
Ξέρει κανείς τι παίζει? Εγώ πάντως δεν έχω μετακινήσει την κεραία και πιάνω από Αίγινα!
Όταν είναι σε 16 έχει χαμηλότερη ένταση το σήμα:down:

giwrgosth
04-10-10, 16:17
Μιά παρατήρηση γιά τους πομπούς στο κανάλι 53 και 64 από Αίγινα. Πρέπει ή να έχουν διαφορετική ισχύ εκπομπής ή να έχουν ελαφρώς διαφορετικό λοβό κάλυψης.

Στους πρόποδες Πάρνηθος με κεραία Yangi που έχει κατεύθυνση στο Υμηττό, πιάνω κανονικά το "μπουκέτο" στο 64 αλλά δεν μου έρχεται καθόλου το 53...
Ίδια ισχύ, ίδιο σύστημα ακτινοβολίας έχουν.
Μήπως το 53 λόγω της παρεμβολής από το Filmnet δεν μπορείς να το λάβεις?

odd
04-10-10, 17:35
Δυστυχώς τα κρατικά από Υμηττό, δεν τα πιάνω. Το σήμα μου γενικά είναι άσχημο λόγω καλωδίωσης.

Digea 40%
Plus 20%
ΕΡΤ καθόλου

Μήπως το μπουκέτο της ΕΡΤ έχει ασθενέστερο σήμα;

alefgr
04-10-10, 22:32
Στην 53 και στην 64 της Αίγινας δεν υπάρχει εκπομπή.
Στην 54 εκπέμπει η Αίγινα το πακέτο Attica TV, EXTRA3, HIGH και Nickelodeon, στην 63 το πακέτο 06, MTV, MAD, SportTV και στην 65 το Blue Sky.
Όπως έχω ξαναγράψει, από Γλυφάδα, χωρίς κεραία προς Αίγινα αλλά προς Πάρνηθα, έπιανα μέχρι και την 54 και από προχθές που έβαλα κεραία προς Αίγινα έπιασα την 63 και την 65.
Επίσης, έχω παρατηρήσει, κατά τη σάρωση σε διαφορετικές TV, και με κεραία στην Αίγινα ότι το σήμα στις υψηλές συχνότητες (63, 65) είναι πιο αδύνατο και με δυσκολία "κλειδώνει" τη συχνότητα.

"Τυπογραφικό" λάθος... :oops: Το 54 και το 63 εννοούσα...

Το 65 που δοκίμασα δεν μου έρχεται.

........Auto merged post: alefgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ίδια ισχύ, ίδιο σύστημα ακτινοβολίας έχουν.
Μήπως το 53 λόγω της παρεμβολής από το Filmnet δεν μπορείς να το λάβεις?

Αν το filmnet εκπέμπει από Υμηττό είναι πολύ πιθανόν...

Πάντως όπως είπα και πιό πάνω το 54 δεν πιάνω και όχι το 53.

makfil
05-10-10, 07:34
"Τυπογραφικό" λάθος... :oops: Το 54 και το 63 εννοούσα...

Το 65 που δοκίμασα δεν μου έρχεται.

Πάντως όπως είπα και πιό πάνω το 54 δεν πιάνω και όχι το 53.

Μήπως το πρόβλημά σου προέρχεται από την κεραία που δεν είναι κατάλληλη για υψηλές συχνότητες;

Nikiforos
05-10-10, 19:41
Εγώ είμαι Κυψέλη και δεν βλέπω οπτικά τον Υμηττό, σχεδόν πάντα τα πιάνω όλα με σήμα 100% αλλά μερικές φορές στα κανάλια της Digea το σήμα κάνει βουτιές, διακοπές κτλ και τα νέα της ΕΡΤ δεν τα πιανω καν! τα παλιά τα πιάνω τέλεια όμως. Επίσης μου έχουν πει άλλοι που τα πιάνουν πως το σήμα είναι ΤΡΟΜΕΡΑ χαμηλό!

Δεν γίνεται να πιάνω Αιγινα προς Υμηττό κοιτάω!!! αφού ρώτησα την DIGEA και είπαν πως τα MTV κτλ εκμπέμπουν και από Υμηττό στην ίδια συχνότητα! αν έπιανα Αίγινα τα άλλα γιατί δεν τα πιάνω τότε????? high tv ktl ktl.
Ενα μπάχαλο τα εχει κάνει και η ΕΡΤ και η Digea! παρ το αυγό και κούρευτο! give the egg a haircut!

Από την σελίδα της Digea κάπου βρηκα τις συχνότητες :
Οι συχνότητες εκπομπής των Ιδιωτικών Σταθμών Εθνικής Εμβέλειας
Αττική (Υμηττός/ Αίγινα):
46 (674 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και
47 (682 MHz) MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.

Κανάλια που εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της Digea
H ψηφιακή εκπομπή των καναλιών που πραγματοποιείται μέσω της Digea, γίνεται με το σύστημα DVB-T ΜPEG4, ένα από τα πλέον σύγχρονα συστήματα που υιοθετείται σε διεθνές επίπεδο από όλες τις χώρες που ξεκίνησαν την ψηφιακή μετάβαση μετά το 2006.

Οι Ιδιωτικοί Τηλεοπτικοί Σταθμοί Εθνικής Εμβέλειας
Οι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί εθνικής εμβέλειας ALPHA, ALTER, AΝΤ1, MΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, ΜEGA, ΣΚΑΪ και STAR που συμμετέχουν στη μετάβαση με βάση την ΚΥΑ 21161/2008, εκπέμπουν το πρόγραμμά τους ψηφιακά μέσω της Digea στην Αττική, στη Θεσσαλονίκη και την ευρύτερη περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας, καθώς και στην ευρύτερη περιοχή του Κορινθιακού Κόλπου.

Οι συχνότητες εκπομπής των Ιδιωτικών Σταθμών Εθνικής Εμβέλειας
Αττική (Υμηττός/ Αίγινα):
46 (674 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και
47 (682 MHz) MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.
Θεσσαλονίκη / Κεντρική Μακεδονία (Χορτιάτης/ Φιλίππειο):
25 (506 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και
29 (538 MHz) MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.
Κορινθιακός Κόλπος (Ξυλόκαστρο):
37 (602 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και
43 (650 MHz) MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.


Οι Περιφερειακοί Τηλεοπτικοί Σταθμοί Αττικής
Από 1/9/2010 παράλληλα με την αναλογική μετάδοση των προγραμμάτων τους, 8 τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας της Αττικής και συγκεκριμένα τα κανάλια 0-6 TV, ATTICATV, EXTRACHANNEL-3, HIGHTV, MADTV, MTVGreece, ΝICKELODEON και SPORTTV, εκπέμπουν και ψηφιακά μέσω της Digea το τηλεοπτικό τους πρόγραμμα, σύμφωνα με τις σχετικές για τον κάθε σταθμό αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ)και με το άρθρο 14, παράγραφος 2, του Νόμου 3592/2007 σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008. Σημειώνεται ότι η εκπομπή ψηφιακού σήματος μέσω της Digea για τα συγκεκριμένα κανάλια πραγματοποιείται μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

Οι συχνότητες εκπομπής των Περιφερειακών Σταθμών Αττικής
Αίγινα:
54 (738 MHz) ATTICA TV, EXTRA CHANNEL -3, HIGH TV, NICKELODEON και
63 (810 MHz) 0-6 TV, MAD TV, MTV GREECE, SPORT TV.

Και απορώ ΠΩΣ διάολο πιάνω ΜΟΝΟ την 63 και όχι και την 54???? και ενώ η κεραία μου κοιτάει προς Υμηττό ? και όχι μόνο εγώ αλλά αρκετός κόσμος! μήπως κάνουν αναμετάδοση αυτήν την ίδια και από Υμηττό και "out of the record?"

jimmakosx
05-10-10, 20:42
παρ το αυγό και κούρευτο! give the egg a haircut!:lol::rofl::rofl::rofl::rofl:

giwrgosth
05-10-10, 20:44
Και απορώ ΠΩΣ διάολο πιάνω ΜΟΝΟ την 63 και όχι και την 54???? και ενώ η κεραία μου κοιτάει προς Υμηττό ?
Έχουμε πει πολλές φορές πως στο 54 είναι το Filmnet από Υμηττό, οπότε δεν μπορείς να λάβεις τα ψηφιακά από Αίγινα.

dfourt
05-10-10, 21:00
Και απορώ ΠΩΣ διάολο πιάνω ΜΟΝΟ την 63 και όχι και την 54???? και ενώ η κεραία μου κοιτάει προς Υμηττό ? και όχι μόνο εγώ αλλά αρκετός κόσμος! μήπως κάνουν αναμετάδοση αυτήν την ίδια και από Υμηττό και "out of the record?"

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πιάνεις μόνο από Αίγινα.Και στο λέω γιατί εγώ είμαι λίγο πιο πάνω και δεν παίζει να πιάνω από Υμηττό γιατί μεσολαβεί το βουνό που έχουμε εδώ...

Πιάνω λοιπόν ακριβώς αυτά που λες και μόνο την 63(MTV κτλ) και όχι την 54(High tv κτλ.)
Για την ακρίβεια την 54 είχα καταφέρει να την πιάσω 1-2 φορές όταν πρωτάρχισε να εκπέμπει, αλλά από τότε δεν την έχω ξαναπιάσει.

Βέβαια εγώ έχω κεραία προς Πάρνηθα γιατί πιάνω ακόμα αναλογικά από εκεί τα της ΕΡΤ...
Ίσως αν γυρίσουμε τις κεραίες προς Αίγινα πιάσουμε και την 54.

skoupas
05-10-10, 21:11
Ρε παιδιά στην 53 είναι το filmnet από Υμηττό και στην 54 το contra του Κουρή. Και τα 2 αναλογικά. Κι εγώ που κοιτάω Υμηττό πιάνω ψηφιακά την 63 συχνότητα με κάποια σπασίματα αλλά την 54 δεν την πιάνω λόγω παρεμβολής του contra από Υμηττό. Λογικό είναι.

makfil
05-10-10, 21:23
@Nikiforos
1. Πρέπει να προσθέσεις και τη συχνότητα 65 από την Αίγινα στην οποία εκπέμπει από τη Δευτέρα 27.9 ο Blue Sky.
2. Η λήψη ψηφιακού σήματος αποτελεί ένα μυστήριο θέμα που χρειάζεται πολλή επιστήμη για να το εξηγήσει. Εγώ έπιανα από Γλυφάδα την Αίγινα (46, 47, 48 και 54) με κεραία προς Πάρνηθα (γωνία 120 μοιρών !!!) και δεν έπιανα την 63 και φυσικά την 65. Μετά την προσθήκη και μίας κεραίας το Σάββατο προς Αίγινα, όλα ΟΚ.
Επομένως, η απάντηση στο ερώτημά σου ίσως εξαρτάται από την ποιότητα, την κατεύθυνση και τις δυνατότητες της κεραίας που έχεις.

alefgr
05-10-10, 21:31
Σίγουρα πάντως το κανάλι 54 και 63 ΔΕΝ εκπέμπει από Υμηττό. Φίλος που μένει στα Κ. Πατήσια και η κεραία του βλέπει φάτσα-κάρτα τον Υμηττό, δεν πιάνει καθόλου αυτά τα δύο κανάλια. Τώρα αν η digea επιμένει πως αυτά εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα και από Υμηττό ... τότε λυπάμαι πολύ αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται και λένε αρλούμπες...

Nikiforos
05-10-10, 22:13
Στην Κυψέλη ανέκαθεν είχαμε προβληματικά σήματα με τρελές αντανακλάσεις! για να σας πω κάτι λίγο άσχετο σύνδεσα ασύρματα στα 5ghz (awmn) την ταράτσα μου με ενός γείτονα χωρις να βλεπόμαστε! και κοιτούσε αλλού το πιάτο! λόγω αντανακλάσεων! φυσικά δεν το κρατήσαμε το λινκ. Αλλά LOL!!!!! δεν θα το θεωρούσα απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο και εδώ! μόλις μπορέσω θα γυρίσω την κεραία μου προς Αίγινα να δούμε τι θα αλλάξει! Πάντως ένας φιλος στο Αιγάλεω με καθαρή οπτική προς Υμηττό (τον κόβει ένα δυο δέντρα μόνο) πιάνει και αυτός το MAd tv. mtv ktl αλλά και τα νέα της ΕΡΤ! αυτό πως γίνεται?

filipt1
06-10-10, 17:00
εγω πειραια,περιοχη γηροκομειου με εξωτερικη κεραια περιστρεφομενη με τηλεχειριστηριο,με κατευθυνση στην αιγινα πιανω την ερτ(4 καν) μα καποια σπασιματα,δεν μιλαω για συχνοτητα 54(πεφτει το κοντρα) και η 63 ανυπαρκτη.με εσωτερικη αντιμετωπιζω προβλημα καιστη ψηφιακα της ερτ-πολλα κοληματα και πιξελς.

Nikiforos
06-10-10, 18:25
Οι εσωτερικές είναι απλά για κλάματα! με τόσες αντανακλάσεις μη περιμένεις να δεις σήμα της προκοπής! εκτός αν είσαι δίπλα στο κέντρο εκπομπής!

jimmakosx
07-10-10, 11:22
Οι εσωτερικές είναι απλά για κλάματα! με τόσες αντανακλάσεις μη περιμένεις να δεις σήμα της προκοπής! εκτός αν είσαι δίπλα στο κέντρο εκπομπής!

Μην το λές. Εγώ πιάνω από Ηλιούπολη με εσωτερική;)

dpa2006
07-10-10, 11:43
με ποια εσωτερική αν επιτρέπεται;

treli@ris
07-10-10, 11:46
Κι εγω με εσωτερικη πιανω mpeg2 + mpeg4. Η τιμη της στα 15€, μαρκας Meliconi.

dpa2006
07-10-10, 11:48
Κι εγω με εσωτερικη πιανω mpeg2 + mpeg4. Η τιμη της στα 15€, μαρκας Meliconi.

ευχαριστώ!:oneup:
προφανώς οι εσωτερικές δεν έχουν όλες τους ίδιους ενισχυτές,κάποιοι πρέπει να έχουν υψηλότερο κέρδος.

treli@ris
07-10-10, 11:56
Στον Κατουμα εχει μια κεραια στα 55db με 28€

dpa2006
07-10-10, 11:58
ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη,(δες και προφίλ),
θα του ρίξω μια ματιά,αν δέχεται παραγγελίες εκτός Αττικής.
έχω βρει κάποιες από e-shop (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C5%D1%C1%C9%C5%D3+%D4%C7%CB%C5%CF%D1%C1%D3%C5%D9%CD),ποια η άποψη σου;
π.χ. αυτή (http://www.e-shop.gr/s/PER.534010/GREENTEK-UVR-AV213-KERAIA-ESOTERIKOY-XOROY-ME-ENISXYTI-HIGH-QUALITY.html)

jimmakosx
07-10-10, 12:01
με ποια εσωτερική αν επιτρέπεται;


One For All SV9365 (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=57781);)

thourios
07-10-10, 12:02
Στην Αργυρούπολη όσες έχω δοκιμάσει (τις δοκιμάζω και τις επιστρέφω μιας και δεν έχουν καθόλου λήψη) άσχετα με τα χαρακτηριστικά τους μόνο με τις Philips κάτι γίνεται και αυτό με δυσκολία είτε σε αναλογικά είτε σε ψηφιακά και μόνο από Πάρνηθα.

:down:

treli@ris
07-10-10, 12:02
ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη,(δες και προφίλ),
θα του ρίξω μια ματιά,αν δέχεται παραγγελίες εκτός Αττικής.
έχω βρει κάποιες από e-shop (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C5%D1%C1%C9%C5%D3+%D4%C7%CB%C5%CF%D1%C1%D3%C5%D9%CD),ποια η άποψη σου;
π.χ. αυτή (http://www.e-shop.gr/s/PER.534010/GREENTEK-UVR-AV213-KERAIA-ESOTERIKOY-XOROY-ME-ENISXYTI-HIGH-QUALITY.html)

Ναι, το ειδα. Γενικα το εγραψα ;)

Οποιαδηποτε πανω απο 35db πιστευω οτι θα δουλεψει. Εγω δεν εχω καν οπτικη επαφη με Υμηττο λογω πολυκατοικιων και διαμορφωσης σπιτιου και πιανει με σημα 50% και ποιοτητα 80%

dpa2006
07-10-10, 12:03
Ναι, το ειδα. Γενικα το εγραψα ;)

οκ.:oneup:
πάντως τα 40dB μου φαίνονται αρκετά για περιοχές με καλό σήμα.:hmm:

D_G
07-10-10, 19:07
Επειδή αυτές τις μέρες μετακόμισα, δοκίμασα εσωτερική με ενισχυτή και κολλούσε η εικόνα συνέχεια.
Αγόρασα μία πιο ισχυρή (45 db ενίσχυση), κάτι πήγε να γίνει, αλλά κατά περιόδους πάλι κολλούσε η εικόνα.
Αναγκάστηκα λοιπόν να βάλω εξωτερική και ησύχασα (περιοχή Αθήνα).

jimmakosx
07-10-10, 19:22
Επειδή αυτές τις μέρες μετακόμισα, δοκίμασα εσωτερική με ενισχυτή και κολλούσε η εικόνα συνέχεια.
Αγόρασα μία πιο ισχυρή (45 db ενίσχυση), κάτι πήγε να γίνει, αλλά κατά περιόδους πάλι κολλούσε η εικόνα.
Αναγκάστηκα λοιπόν να βάλω εξωτερική και ησύχασα (περιοχή Αθήνα).

Η καλύτερη λύση:oneup:

giwrgosth
07-10-10, 20:56
Και 1.000 dB ενίσχυση να έχει, αν το σημείο που την έχεις δεν έχει σήμα δεν θα πιάσει τίποτα.
Τα dB της ενίσχυσης στις εσωτερικές είναι ψιλοαπάτη. Κανένας ενισχυτής δεν μπορεί να αυξήσει την ένταση του πεδίου.
Να το εξηγήσω απλά: έστω ότι έχουμε ένα σωλήνα νερού με παροχή 100 λίτρα την ώρα. Αν του βάλεις κάποια αντλία γιατί έχεις χαμηλή ροή μπορεί να αυξηθεί η πίεση, αλλά πάλι 100 λίτρα την ώρα θα έχουμε.

gg53
07-10-10, 21:17
Παίδες, ο ενισχυτής γραμμής κάνει τίποτα;

Nikiforos
07-10-10, 21:34
Καλά πως γίνεται ενώ πιάνω Υμηττο να πιάνω και την 63 της Αίγινας? (mad tv. mtv, sports tv kai 0_6)? τα άλλα hightv, nichelodion κτλ δεν τα πιάνω και ούτε τα νεότερα ψηφιακά της ΕΡΤ (ΕΡΤ1, ΕΡΤ3, ΝΕΤ,ΒΟΥΛΗ).:worthy::worthy::worthy:

dpa2006
07-10-10, 22:24
Και 1.000 dB ενίσχυση να έχει, αν το σημείο που την έχεις δεν έχει σήμα δεν θα πιάσει τίποτα.
Τα dB της ενίσχυσης στις εσωτερικές είναι ψιλοαπάτη. Κανένας ενισχυτής δεν μπορεί να αυξήσει την ένταση του πεδίου.
Να το εξηγήσω απλά: έστω ότι έχουμε ένα σωλήνα νερού με παροχή 100 λίτρα την ώρα. Αν του βάλεις κάποια αντλία γιατί έχεις χαμηλή ροή μπορεί να αυξηθεί η πίεση, αλλά πάλι 100 λίτρα την ώρα θα έχουμε.

ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
άρα είναι θέμα (μόνο) απολαβής κεραίας; :hmm:
παρατήρησα ότι αυξομοιώνοντας την απολαβή βελτιώνεται,όχι πολυ αλλά βελτιώνεται, το σήμα.σε περιοχή με καλό σήμα ακόμα και σε δύσκολο σημείο συμφωνώ ότι θα πιάνει καλά.
βέβαια σε καμία περίπτωση δεν το συγκρίνω με τον ενισχυτή που έχεις με εξωτερική εγκατάσταση,αλλά πιστεύω ότι μπορείς να δεις αξιοπρεπώς.
και το λέω για περιπτώσεις που δεν επιθυμεί κάποιος,για οποιονδήποτε λόγο,να έχει εξωτερική κεραία.
και μια άλλη διευκρίνηση αν δεν είναι κόπος:
πόσο dB τουλάχιστον θα πρέπει να έχει μια εσωτερική κεραία ώστε να λαμβάνουμε καλό σήμα ή δεν έχει σημασία; :hmm:

makfil
08-10-10, 10:57
Έχει παρατηρήσεις κανείς, από όσους πιάνουν την 65 στην Αίγινα, ότι δεν εκπέμπει ο Blue Sky ή συμβαίνει κάτι με την κεραία μου;

Όχι πως έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, αλλά μια και του δώσανε την πρώτη από τις 4 διαθέσιμες θέσεις στην 65, όλο και τον βλέπω στο ζάπιγκ.

giwrgosth
08-10-10, 11:05
ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
άρα είναι θέμα (μόνο) απολαβής κεραίας; :hmm:

πόσο dB τουλάχιστον θα πρέπει να έχει μια εσωτερική κεραία ώστε να λαμβάνουμε καλό σήμα ή δεν έχει σημασία; :hmm:
Απολαβής και θέσης της κεραίας, σε συνάρτηση πάντα με την ένταση του σήματος.

Έχει σχέση με το παραπάνω, την ένταση δηλαδή του σήματος και τις υπόλοιπες απώλειες, πχ καλώδια κλπ.
Αν έχουμε πολλές απώλειες τότε θέλουμε ενισχυτή, ο οποίος θα ενισχύσει το σήμα όχι που θα λάβει η κεραία, αλλά που θα στείλει στο καλώδιο.

dpa2006
08-10-10, 12:14
Απολαβής και θέσης της κεραίας, σε συνάρτηση πάντα με την ένταση του σήματος.

Έχει σχέση με το παραπάνω, την ένταση δηλαδή του σήματος και τις υπόλοιπες απώλειες, πχ καλώδια κλπ.
Αν έχουμε πολλές απώλειες τότε θέλουμε ενισχυτή, ο οποίος θα ενισχύσει το σήμα όχι που θα λάβει η κεραία, αλλά που θα στείλει στο καλώδιο.

ευχαριστώ!:)

D_G
08-10-10, 17:36
Παίδες, ο ενισχυτής γραμμής κάνει τίποτα;
Απ' ό,τι ξέρω, κάνει μόνο για εξωτερική κεραία

gg53
08-10-10, 19:00
Απ' ό,τι ξέρω, κάνει μόνο για εξωτερική κεραία
Για εξωτερική το θέλω

treli@ris
18-10-10, 10:16
Αυτη τη στιγμη, με τη βροχη, η Digea απο Υμηττο εχει τρελα σπασιματα !!

ddd13
18-10-10, 20:29
Ξαφνικα απο χθες το βραδυ μου χαθηκαν τα καναλια της Ερτ ΕΤ1,ΝΕΤ που επιανα ψηφιακα.Θεωρησα στην αρχη μηπως ειναι λογω των καιρικων συνθηκων.Συνεχιζαν να ειναι down και εκανα ενα ψαξιμο και τωρα ειδα την ειδηση οτι πριν κατι βδομαδες σταματησαν να εκπεμπονται απο Παρνηθα.Μενω Ζωγραφου,αρα φανταζομαι επιανα απο Υμηττο τοσο καιρο,για να τα ειχα ακομα,σωστα?
Και πανω που κανω ενα τελευταιο ψαξιμο επανηλθαν!Αρα να φανταστω ηταν λογω καιρου η κατι τετοιο?

Επισης οσον αφορα τα αλλα Mad,mtv κτλ που εκπεμπονται απο Αιγινα ξερουμε ποτε θα αρχισουν και απο Υμηττο?

makfil
19-10-10, 06:11
Από όσα έχουν ανακοινωθεί, η ΕΡΤ έστειλε ψηφιακό σήμα με τα 4 κρατικά (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 και ΒΟΥΛΗ) από την Πάρνηθα στη συχνότητα 52, μόνο στην περίοδο 26-29.9.10, και για το λόγο αυτό αλλά και για να μην παρεμβάλλει στην 52 που έκανε εκπομπή τα ίδια κανάλια από Υμηττό, σταμάτησε να εκπέμπει την ΕΤ3 στην 52 από την Πάρνηθα.

Επομένως, εσύ πιάνεις τα κρατικά ψηφιακά από Υμηττό. Για τα περιφερειακά, που εκπέμπονται ψηφιακά από Αίγινα, δεν υπάρχουν διαθέσιμες συχνότητες στον Υμηττό, προς το παρόν.

Nikiforos
26-10-10, 20:55
Εγώ όπως έχω ξαναπει ενώ κοιταω Υμηττό έπιανα την συχνότητα 63 (810mhz) της Αίγινας δλδ το mad, mtv ktl αλλά εδώ και 2-3 μέρες το σήμα χάλασε και είχα σπασίματα και σήμερα πάνε :(( όταν ρώτησα την digea είπαν ότι δεν ξέρουν πότε και αν μπουν και στον Υμηττό αυτά και ότι μάλλον η κεραια μου βλέπει και λίγο προς την Αίγινα ή έχει μεγάλο άνοιγμα σε μοίρες και τα έπιανε ή από αντανακλάσεις. Πάντως τα νεότερα ψηφιακά της ΕΡΤ δλδ ΕΤ1 κτλ δεν τα πιανω με τίποτα!!! το θέμα στην τελική είναι ότι η κατάσταση είναι ΜΠΑΧΑΛΟ! άλλα κανάλια από Υμηττό, άλλα από Αίγινα, τπτ απο Πάρνηθα, αρκετοί (στα βόρεια κυρίως, αλλά και Ανατολική Αττική δεν βλέπουν τπτ από ψηφιακά) τι να πει κανείς.... χάλια μαύρα, μη πω για διακοπές και νούμερα που είναι συχνά ιδίως αν βρέχει! :down::down::down:

makfil
27-10-10, 17:37
Πως είναι δυνατόν να βλέπεις Υμηττό και να μην πιάνεις τα 2 κρατικά (ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΤ3 και Βουλή);
Μήπως υπάρχει εμπόδιο;
Με δεδομένο ότι τα κρατικά εκπέμπονται από τη συχνότητα 52 στον Υμηττό, στη 53 πιάνεις το σπασμένο αναλογικό σήμα της NOVA;

Nikiforos
27-10-10, 17:55
δεν δοκιμάσα ποτέ αναλογικά και δεν έχω ιδέα! τι σπασμένο NOVA? τι είναι αυτό πάλι? όπως έχω ξαναπει εγώ είμαι Ανω Κυψέλη που σημαίνει δεν έχω ΠΟΥΘΕΝΑ οπτική! φυσικά και έχεις εμπόδια! ειναι δυνατόν να είσαι εδώ πέρα σε λακούβα και να βλέπεις τα βουνά? πολλές πολυκατοικίες μπροστά! όμως ΟΛΕΣ οι άλλες συχνότητες του Υμηττού + τα MPEG2 της ERT έχουν σήμα 100%. Τα νεότερα της ΕΡΤ πολλοί έχουν πρόβλημα γιατί εκπέμπουν με ΠΟΛΥ αδύναμο σήμα. Και άτομα με οπτική καθαρή 100% στον Υμηττό τα πιάνουν με προβλήματα. όλες οι δοκιμές είναι με εξωτερικό ψηφιακό δέκτη και δεν πιάνει τα αναλογικά κανάλια και σύνδεση HDMΙ με την 32αρα TV μου.

EDIT : Σημερα γύρισα κεραία προς Αίγινα και δεν έπιανα τα άλλα κανάλια!!! επίσης την γύρισα ξανά προς Υμηττό με λίγο διαφορετική κλίση στο δεξιά-αριστερά και πάνω κάτω και πιάνω ξανά την 63 (mad tv, mtv, 0-6, sports tv) με σήμα πάνω απο 70%!! τα άλλα όλα λένε 100% και τα νεότερα της ΕΡΤ δλδ την 52 (ΕΡΤ1, ΝΕΤ, ΕΡΤ3, ΒΟΥΛΗ) και παλι 0! ΤΙΠΟΤΑ σήμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.