PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

jimmakosx
14-12-10, 12:54
Το μόνο που θα έβλεπα είναι του Τράγκα:p Τρελαίνομαι με το τρόπο που τα λέει! Απίστευτη ειρωνεία των τεκταινομένων! :lol::oneup:

zartman
14-12-10, 13:50
Δεν υπάρχει κανάλι 10 στα ψηφιακά, εκτός αν είναι με άλλο όνομα..

jimmakosx
14-12-10, 13:57
Δεν έχει εκπέμψει ακόμα! Έπεται!:oneup:

evi21
14-12-10, 16:12
Εγώ πιάνω 29 από Αίγινα και αυτά μου φτάνουν.

29 Εννοεις μαζι με το ραδιο.
24 ειναι τα τηλεοπτικα σωστα?

jimmakosx
14-12-10, 16:15
29 Εννοεις μαζι με το ραδιο.
24 ειναι τα τηλεοπτικα σωστα?

Φαντάζομαι πως αυτό εννοεί!

evi21
14-12-10, 16:20
24 δεν ειναι αρκετα.
Ας πουμε κ το Αttica Tv απο Ελευσινα νομιζα οτι θα ειναι αχρηστο αλλα καποιες στιγμες εχει κατι φοβερα ντοκυμαντερ.
Ποια αλλα μενουν εκτος απο τα
Τηλεαστυ,
Βlue sky
Channel 9,
Καναλι 10
????

SadAngels
14-12-10, 16:36
Το δευτερο πακετο της Digea που τωρα κανει εκπομπη μον απο Αιγινα ποτε θα διχνει και απο Υμηττο γιατι εδω στο Περιστερι ακομα κια να γυρισω την κεραια προς Αιγινα με το ζορι πιανω μονο τα 4 απο τα 8 καναλια του δευτερου πακετου.

zartman
14-12-10, 16:42
24 δεν ειναι αρκετα.
Ας πουμε κ το Αttica Tv απο Ελευσινα νομιζα οτι θα ειναι αχρηστο αλλα καποιες στιγμες εχει κατι φοβερα ντοκυμαντερ.
Ποια αλλα μενουν εκτος απο τα
Τηλεαστυ,
Βlue sky
Channel 9,
Καναλι 10
????

mad, mtv, 0-6 tv, nickelodeon, sport tv, high, extra.!

Collective_Soul
14-12-10, 16:43
Παιδια σορρυ για το οφ τοπικ αλλα επειδη ειστε σχετικοι εδω μεσα ....ξερει κανεις ποτε θα εκπεμψουν Πατρα τα ψηφιακα της ντιτζεα ?

giwrgosth
14-12-10, 16:55
Παιδια σορρυ για το οφ τοπικ αλλα επειδη ειστε σχετικοι εδω μεσα ....ξερει κανεις ποτε θα εκπεμψουν Πατρα τα ψηφιακα της ντιτζεα ?
Mέσα στο 2011 από Αρόη, αν δεν αλλάξει δραματικά κάτι!
Αν και σίγουρα θα εκπέμψουν τα Ακαρνανικά, που ίσως τα δείτε στην Πάτρα.

Collective_Soul
14-12-10, 17:00
Ευχαριστω γιωργο για την αμεση απαντηση

john84
14-12-10, 17:10
Ελεος με αυτη την ΕΡΤ τα κρατικα ψηφιακα της στην 52 δεν πιανουν καθολου η ειναι με σπασιματα και τρελο πιξελιασμα που δν μπορεις να παρακολουθισεις τπτ. πρεπει να πεισω τωρα την πολυκατοικια να βαλουμε ενισχυτη στην ταρατσα για να τα πιανουμε ολα?ξερει κανεις? και κοστος?

Επισεις με εσωτερικη , σε ισογειο εχει δοκιμασει κανεις να δει τη πιανει?

Ευχαριστω πολυ.

rexdimos
14-12-10, 17:33
john84 προς τα που ειναι η κεραια σου?γιατι αν βλεπεις παρνηθα και νατανκλασι υμμητο ειναι λογικο αυτο που λες αλλιως οχι

Nikiforos
14-12-10, 18:17
Και άλλος με πρόβλημα! κοιτάχτε να δείτε, δεν είμαστε ΟΛΟΙ σε σημεία με ΟΠΤΙΚΗ επαφή με τα βουνά γύρω μας! η κεραία μας και σωστά να κοιτάει αν δεν έχουμε ΟΠΤΙΚΗ επαφή έχουμε σημαντικότατες απώλειες! και ας είναι ψηφιακά!!! εγώ είμαι πχ Ανω Κυψέλη τα άλλα τα πιάνω όλα μια χαρά (εκτός την 47) που και σήμερα έχει τρομερά προβλήματα, αλλά ενώ βλέπω Υμηττο σε κατεύθυνση δεν έχω οπτική γιατί βλεπω ψηλές πολυκατοικίες μπροστα! στην 52 δεν βλεπω ΤΙΠΟΤΑ! τα ιδια και αλλοι πολλοί! και μου είπαν όσοι βλεπουν ότι το σήμα είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ χαμηλο σε σχέση με τα άλλα της ΕΡΤ! οπότε όσοι δεν έχουμε ΤΕΛΕΙΑ οπτική στον Υμηττό απλά δεν πιάνουμε καλα ή τίποτα στην 52! απλά πράγματα!:evil::evil::evil::evil:
εμένα με εσωτερική τα παλια της ΕΡΤ μια χαρά της digea για κλάματα!

Υ.Γ αν θέλουμε ΤΕΛΕΙΑ εικόνα η λυση είναι μονόδρομος δορυφορική TV!

psyxakias
14-12-10, 18:25
Στην Κυψέλη και με κεραία στην ταράτσα από Υμηττό δεν τα πιάνεις; Περίεργο μου ακούγεται. Στα αναλογικά πως πας;

Nikiforos
14-12-10, 18:38
Ειπα δεν πιάνω ΜΟΝΟ την 52 τα νεότερα δλδ της ΕΡΤ! την 47 (αντ1, αλτερ, αλφα,μακεδονια τβ) μετά τον χιονιά χάλασε το σήμα και έχω πολύ χαμηλο τρελά σπασιματα!!! στα άλλα ολα μια χαρα! επισης πιανω την 62 της Αίγινας!!!! ενώ κοιτάω Υμηττό και βλέπω αλλά μερικές μέρες και εκεί προβλήματα (λογικό είναι απο ανακλάσεις το σήμα), αλλά όπως είπα ΔΕΝ βλέπω τον Υμηττό! έχω άπειρες ψηλές πολυκατοικίες μπροστά μου!

NikosGR7
14-12-10, 19:08
Ειπα δεν πιάνω ΜΟΝΟ την 52 τα νεότερα δλδ της ΕΡΤ! την 47 (αντ1, αλτερ, αλφα,μακεδονια τβ) μετά τον χιονιά χάλασε το σήμα και έχω πολύ χαμηλο τρελά σπασιματα!!! στα άλλα ολα μια χαρα! επισης πιανω την 62 της Αίγινας!!!! ενώ κοιτάω Υμηττό και βλέπω αλλά μερικές μέρες και εκεί προβλήματα (λογικό είναι απο ανακλάσεις το σήμα), αλλά όπως είπα ΔΕΝ βλέπω τον Υμηττό! έχω άπειρες ψηλές πολυκατοικίες μπροστά μου!

Κοίτα να δεις. Και εγώ που έχω στο σπίτι μου δύο τηλεοράσεις και στις δύο διαφορετική κεραία η μία από Υμηττό και η άλλη από Αίγινα κανένα πρόβλημα.

Υ.Σ. Το σπίτι μου βρίσκεται γύρω από 7όροφες και 4όροφες πολυκατοικίες.

Nikiforos
14-12-10, 19:21
Εσύ είσαι Πέραμα σωστά? έλα Κυψέλη και θα δεις καμια σχέση!!! δεν είναι το θέμα πόσες έχεις μπροστά σου! αλλά πόσες έχεις μέχρι να φτάσεις στους αναμεταδότες! απο εσένα είναι ποιό κοντά! εγώ Αιγινα δεν πιάνω καλά καθόλου δοκίμασα και με κεραία προς τα εκεί! και παλι ΜΟΝΟ την 62 έπιανα και χειρότερα από όταν η κεραία κοιτάει προς Υμηττο! δεν βγάζεις άκρη με τα ψηφιακά! να πω πως στον δέκτη XORO HRT-7500 λέει σημα 100% συνήθως στα παλια της ΕΡΤ και στης digea. Τωρα στην 47 πάει 80 και 60% όταν πάει κάτω απο 60 κάνει σπασίματα, στις άλλες δεν έχω θέμα και την 62 της Αίγινας την βλεπω με 68-70 και 80+ ανάλογα τις μέρες αν πάει κάτω από 60% μου κάνει σπασίματα και εκεί αλλά λογικο γιατί ειναι απο ανακλάσεις! αφού η κεραία κοιτάει προς Υμηττο!

NikosGR7
14-12-10, 19:29
Όντως τα ψηφιακά έχουν προβλήματα και πολλά μα πάρα πολλά κολλήματα. Αφού τη συχνότητα 63 την λαμβάνω με 100% σήμα σύμφωνα με το ProgDVB και όλα τα κανάλια της συχνότητας παίζουν άριστα εκτός από το MAD που έχει κάτι κολλήματα στον ήχο.

Nikiforos
14-12-10, 19:31
Εμένα αν είναι η 62 πάνω από 60% σήμα παίζουν ΑΨΟΓΑ και τα 4 κανάλια! όμως από Αίγινα ακόμα και την κεραία να γυρίσω προς τα εκεί δεν πιάνω καμία άλλη συχνότητα! και την 62 χειρότερα! LOL!!! μια φωτο απο την κεραία και που κοιτάει.

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Keraiadigital.jpg

john84
14-12-10, 23:01
john84 προς τα που ειναι η κεραια σου?γιατι αν βλεπεις παρνηθα και νατανκλασι υμμητο ειναι λογικο αυτο που λες αλλιως οχι


Και άλλος με πρόβλημα! κοιτάχτε να δείτε, δεν είμαστε ΟΛΟΙ σε σημεία με ΟΠΤΙΚΗ επαφή με τα βουνά γύρω μας! η κεραία μας και σωστά να κοιτάει αν δεν έχουμε ΟΠΤΙΚΗ επαφή έχουμε σημαντικότατες απώλειες! και ας είναι ψηφιακά!!! εγώ είμαι πχ Ανω Κυψέλη τα άλλα τα πιάνω όλα μια χαρά (εκτός την 47) που και σήμερα έχει τρομερά προβλήματα, αλλά ενώ βλέπω Υμηττο σε κατεύθυνση δεν έχω οπτική γιατί βλεπω ψηλές πολυκατοικίες μπροστα! στην 52 δεν βλεπω ΤΙΠΟΤΑ! τα ιδια και αλλοι πολλοί! και μου είπαν όσοι βλεπουν ότι το σήμα είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ χαμηλο σε σχέση με τα άλλα της ΕΡΤ! οπότε όσοι δεν έχουμε ΤΕΛΕΙΑ οπτική στον Υμηττό απλά δεν πιάνουμε καλα ή τίποτα στην 52! απλά πράγματα!:evil::evil::evil::evil:
εμένα με εσωτερική τα παλια της ΕΡΤ μια χαρά της digea για κλάματα!

Υ.Γ αν θέλουμε ΤΕΛΕΙΑ εικόνα η λυση είναι μονόδρομος δορυφορική TV!


Ειπα δεν πιάνω ΜΟΝΟ την 52 τα νεότερα δλδ της ΕΡΤ! την 47 (αντ1, αλτερ, αλφα,μακεδονια τβ) μετά τον χιονιά χάλασε το σήμα και έχω πολύ χαμηλο τρελά σπασιματα!!! στα άλλα ολα μια χαρα! επισης πιανω την 62 της Αίγινας!!!! ενώ κοιτάω Υμηττό και βλέπω αλλά μερικές μέρες και εκεί προβλήματα (λογικό είναι απο ανακλάσεις το σήμα), αλλά όπως είπα ΔΕΝ βλέπω τον Υμηττό! έχω άπειρες ψηλές πολυκατοικίες μπροστά μου!

κεραια μου κοιταει Υμηττό . Τα υπολοιπα τα πιανω καμπανα, τα νετ ερτ κλπ στη 52 τα επιανα καθαρωτατα με καλο σημα και επαιζαν τελεια, αλλα ολα αυτα για 1 εβδομαδα με τα μαυρο στην 52 .....:what:

ps εγω ειμαι Κ.Πατησια.

evi21
15-12-10, 01:01
mad, mtv, 0-6 tv, nickelodeon, sport tv, high, extra.!

Tα παραπανω εκπεμπουν ολα απο Αιγινα. και mad, mtv, 0-6 tv, nickelodeon, sport tv, high, extra

Αυτα που δεν εκπεμπουν απο πουθενα ειναι:

Τηλεαστυ,
Βlue sky
Channel 9,
Καναλι 10
kontrachannel

dfourt
15-12-10, 01:21
+CNN
+BBC
που εκπέμπουν αναλογικά(τουλάχιστον στο κέντρο της Αθήνας)


@Nikiforos:

εμένα με εσωτερική τα παλια της ΕΡΤ μια χαρά της digea για κλάματα!
Τα παλιά της ΕΡΤ τα πιάνεις μάλλον από Πάρνηθα.
Εγώ έχω οπτική επαφή μόνο με Πάρνηθα και Αίγινα.(τον Υμηττό μου τον κρύβουν τα Τουρκοβούνια)
Βλέπω ακόμα αναλογικά από Πάρνηθα, αλλά με φορητή κεραία και μια κάρτα DVT-B στο pc βλέπω τα ψηφιακά.

Τα παλιά της ΕΡΤ με τέλειο σήμα(προφανώς από Πάρνηθα), από DIGEA σχεδόν τέλεια, με σπάνια σπασίματα τα 8 μεγάλα κανάλια και με μερικά σπασιματάκια τα υπόλοιπα 8,ανάλογα και με τον καιρό.
Επίσης χθες που δοκίμασα έπιανα και τα καινούρια της ΕΡΤ με σπάνια σπασίματα.(αυτά δεν τα είχα ξαναπιάσει ποτέ)
Οπότε είναι νομίζω 100% σίγουρο πως ό,τι πιάνω το πιάνω από Αίγινα.(εκτός των παλιών της ΕΡΤ που πιστεύω ότι τα πιάνω από Πάρνηθα)

Αυτά με εσωτερική κεραία, την οποία ωστόσο τη βγάζω στο μπαλκόνι από το οποίο βλέπω χωρίς εμπόδια την θάλασσα.

Εφόσον δεν έχεις οπτική επαφή με Υμηττό, από πού έπιανες τόσα χρόνια τα αναλογικά?
(Εκτός αν τα έπιανες με χιόνια...)

evi21
15-12-10, 02:00
Oποτε αυτα τα 7 δεν εκπεμπουν ακομα ψηφιακα?

Τηλεαστυ,
Βlue sky
Channel 9,
Καναλι 10
kontrachannel
+CNN
+BBC

Δηλαδη με 2 συχνοτητες των 4 καναλιων τα καλυψαμε ολα.
Σωστα? Ξεχασαμε κανενα?

jimmakosx
15-12-10, 11:19
Εγώ πάντως θα γούσταρα να εκπέμψουν και οι ραδιοφωνικοι σταθμοί να ακούμε και κανα τραγουδάκι:stereo

ssotis
15-12-10, 11:48
Oποτε αυτα τα 7 δεν εκπεμπουν ακομα ψηφιακα?

Τηλεαστυ,
Βlue sky
Channel 9,
Καναλι 10
kontrachannel
+CNN
+BBC

Δηλαδη με 2 συχνοτητες των 4 καναλιων τα καλυψαμε ολα.
Σωστα? Ξεχασαμε κανενα?
Περαιτέρω ενίσχυση στον τομέα των περιφερειακών τηλεοπτικών σταθμών αποφάσισε για την Digea, αφού ένα ακόμη μπουκέτο πρόκειται να ενταχθεί σε αυτή. Πρόκειται για την τετράδα των σταθμών BlueSky, Nine, Τηλεάστυ και Kontra
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1910311

jimmakosx
15-12-10, 13:29
Περαιτέρω ενίσχυση στον τομέα των περιφερειακών τηλεοπτικών σταθμών αποφάσισε για την Digea, αφού ένα ακόμη μπουκέτο πρόκειται να ενταχθεί σε αυτή. Πρόκειται για την τετράδα των σταθμών BlueSky, Nine, Τηλεάστυ και Kontra
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1910311

Δεν λέει όμως πότε θα εκπέμψουν:hmm:

zartman
15-12-10, 13:35
Εγώ πάντως θα γούσταρα να εκπέμψουν και οι ραδιοφωνικοι σταθμοί να ακούμε και κανα τραγουδάκι:stereo

Κ εγώ το ίδιο. Μιας και στην περιοχή που μένω πολλοί σταθμοί δε πιάνουν καλά. Τουλάχιστον έγινε η αρχή με τα της ΕΡΑ. :oneup:

jimmakosx
15-12-10, 13:39
Κ εγώ το ίδιο. Μιας και στην περιοχή που μένω πολλοί σταθμοί δε πιάνουν καλά. Τουλάχιστον έγινε η αρχή με τα της ΕΡΑ. :oneup:

Θα είναι ωραία περίπτωση αν δώσουν καλό ήχο! Θα συνδέσω τη tv με οπτική ίνα στο stereo και θα ευχαριστιέμαι musica χωρίς παράσιτα:)

Nikiforos
15-12-10, 17:46
Tα παραπανω εκπεμπουν ολα απο Αιγινα. και mad, mtv, 0-6 tv, nickelodeon, sport tv, high, extra

Αυτα που δεν εκπεμπουν απο πουθενα ειναι:

Τηλεαστυ,
Βlue sky
Channel 9,
Καναλι 10
kontrachannel

Αυτά που λες ότι είναι από Αίγινα δεν είναι στην ίδια συχνίτητα ομως, στην 62 που είναι το mad tv, mtv, 0-6 tv και sports tv τα πιάνω από Ανω Κυψελη ενώ η κεραία μου κοιτάει Υμηττό από αντανακλάσεις και τα βλέπω συνήθως μια χαρά, αλλά δεν πιάνω τίποτα άλλο από Αίγινα! ακόμα και αν γυρίσω κεραία προς τα εκεί!

Υπόψην ότι σημαντικό ρόλο παίζει το μέγεθος της κεραίας για την απολαβή! οπως είδατε στην φωτο επειδη την έχω σε υπάρχον ιστο έχω πάρει μικρή (κοντη) στο μήκος. Επίσης δεν έχω κανένα ειδος ενίσχυσης,αντιθέτως με ειδικά Τ και μικτη κεραιας κατεβάζω το καλώδιο βγάζω 2 εξόδους (για 2 δέκτες δλδ) και το μιξάρω με καλώδιο δορυφορικής και σε κάθε δέκτη ξαναβγάζω με αντίστοιχο διακλαδωτή τις 2 εξόδους (δορυφορική/ΤV), πάντως σε απευθειας συνδεση-δοκιμή δεν ειδα διαφορες στα σηματα γιατι τα ειδικα Τ και ο μικτης που πήρα δουλεύουν και σαν ενισχυτες σηματος για ελαχιστες απωλειες σήματος. Σημερα στο νεο μου δεκτη Crypto Redi 200 με αυτόματη σάρωση επιασα για ΠΡΩΤΗ φορά την 52!!!! το σήμα είναι όμως 56-62% αλλά όση ωρα βλέπω δεν κάνει σπασίματα!

NikosGR7
15-12-10, 17:56
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η 63 (Mad, MTV, 0-6,SPRT-TV) υπάρχει και στο μπουκέτο των ψηφιακών καναλιών από Υμηττό.

Nikiforos
15-12-10, 17:58
Γιατί τα πιάνεις και εσύ? πριν λίγες μέρες μίλησα με την DIGEA και μου είπαν ότι εκμπέμπουν ΜΟΝΟ από Αίγινα και τα πιάνω απο αντανακλάσεις! και μάλιστα ρώτησα αν θα μπουν και ειπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι και δεν ξέρουν! Αν ήταν απο εκει θα είχα καλύτερο σήμα και δεν τα εχανα ποτε ποτε! Τα προβλήματα στην 46 συνεχίζονται και σήμερα! πολύ χαμηλό σήμα μόλις 56% ενώ πριν μερικές μέρες είχα 100%!!!

NikosGR7
15-12-10, 18:12
Γιατί τα πιάνεις και εσύ? πριν λίγες μέρες μίλησα με την DIGEA και μου είπαν ότι εκμπέμπουν ΜΟΝΟ από Αίγινα και τα πιάνω απο αντανακλάσεις! και μάλιστα ρώτησα αν θα μπουν και ειπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι και δεν ξέρουν! Αν ήταν απο εκει θα είχα καλύτερο σήμα και δεν τα εχανα ποτε ποτε! Τα προβλήματα στην 46 συνεχίζονται και σήμερα! πολύ χαμηλό σήμα μόλις 56% ενώ πριν μερικές μέρες είχα 100%!!!

Κοίτα στην τηλεόραση με την κεραία στραμμένη προς Υμηττό τα πιάνω με 87% σήμα.

Nikiforos
15-12-10, 18:19
Τωρα και εγώ!!!! λες να τα έβαλαν στην 62???? μακάρι!!!!
Για αυτά που έλεγα πριν βάζω και 2 φωτος, ο διακλαδωτής Ταφ είναι διαχωριστής Tv/Sat και στο άλλο άκρο δλδ κοντά στην tv/sat εχω άλλο ένα για να κάνει τον διαχωρισμό. Εχω πολύ καλά αποτελέσματα με μηδενικές απώλειες. Με 1 εξωτερική κεραία και μια κεραια SAT παίζω με τα ίδια καλώδια RF σε 2 δεκτες SAT και 2 δέκτες Digital. Aν θέλει κανείς να κάνει κατι ανάλογο και έχει απορίες μπορεί να με ρωτήσει.

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Diaxwristis1.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Dipliexodokeraias4.jpg

giwrgosth
15-12-10, 18:33
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η 63 (Mad, MTV, 0-6,SPRT-TV) υπάρχει και στο μπουκέτο των ψηφιακών καναλιών από Υμηττό.
Αίγινα είναι, Υμηττό δεν παίζουν τα περιφεριακά.

Nikiforos
15-12-10, 20:36
Αν βάλω ενισχυτή κεραίας σε κάθε τελική έξοδο δλδ ακριβώς πριν την κάθε tv, θα ενισχυθεί το σήμα για να πιάνω σωστά τα νέα ψηφιακά της ΕΡΤ? (την 52 εννοώ), τώρα παίζουν αλλά έχω πολύ χαμηλό σήμα και κάνει πολλές διακοπες και παραμορφώσεις. Επίσης έχω ακόμα ψιλοπροβλήματα στην 46 (μετά από την κακοκαιρία). Δεν έχω τώρα ενισχυτή σήματος εξωτερικής κεραίας. Εχει δοκιμάσει κανείς ? είναι κοντή στο μήκος η κεραία μου και προφανώς έχει και χαμηλότερη απολαβη από τις μεγαλύτερες!

giwrgosth
15-12-10, 20:51
Αν βάλω ενισχυτή κεραίας σε κάθε τελική έξοδο δλδ ακριβώς πριν την κάθε tv, θα ενισχυθεί το σήμα για να πιάνω σωστά τα νέα ψηφιακά της ΕΡΤ? (την 52 εννοώ), τώρα παίζουν αλλά έχω πολύ χαμηλό σήμα και κάνει πολλές διακοπες και παραμορφώσεις. Επίσης έχω ακόμα ψιλοπροβλήματα στην 46 (μετά από την κακοκαιρία). Δεν έχω τώρα ενισχυτή σήματος εξωτερικής κεραίας. Εχει δοκιμάσει κανείς ? είναι κοντή στο μήκος η κεραία μου και προφανώς έχει και χαμηλότερη απολαβη από τις μεγαλύτερες!
Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις μια καλύτερη κεραία, ή αφού έχεις πολλές διανομές να βάλεις κεντρικό ενισχυτή?

thourios
15-12-10, 20:57
Έχω δοκιμάσει βάζοντας έναν ενισχυτή με μία είσοδο κεραίας και δύο εξόδους, δηλαδή για 2 TV Το αποτέλεσμα είναι σχεδόν άριστο μιας και η συγκεκριμένη κεραία είναι πολύ μικρή σε μέγεθος και είμαι σε δύσκολη περιοχή. Δεν έχω καθόλου χιόνια στα αναλογικά και τα ψηφιακά τα πιάνω κανονικά, ότι είναι από Πάρνηθα δηλαδή, γιατί προς τα εκεί κατευθήνεται η κεραία.

Φρόντισε ο ενισχυτής να είναι ρυθμιζόμενος.


Σήμερα έκανα ένα σκανάρισμα και έπιασα 21 ψηφιακά μάλλον από αντανάκληση από Υμηττό. Αυτά που έπαιζαν πολύ καλά ήταν της ΕΡΤ ΕΡΤ1 ΝΕΤ κτλ όπως τότε που άνοιξαν οι πομποί για μερικές μέρες στην Πάρνηθα. Τώρα τι γίνεται ποιός ξέρει;

Ένα πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη είναι με μια USB κάρτα Avermedia hybrid pilot που είναι συνδεδεμένη στην ίδια κεραία λαμβάνει μόνο τα 4 ψηφιακά της ΕΡΤ και τίποτε άλλο (και τα αναλογικά ενοείται). Δεν ανιχνεύει κανένα άλλο ψηφιακό.



:hmm:

Nikiforos
15-12-10, 22:15
Επειδή τα 4 της ΕΡΤ (πρισμα κτλ) εκπέμπουν και από Παρνηθα!
Αν δείτε την φωτο που είχα βάλει ποιο πριν με την κεραία μου είναι επάνω σε υπάρχον ιστό μαζι με κεραιες WIFI και δεν μπορει να μπει μεγαλύτερη γιατι πρέπει να μπει στην κορυφη και εκεί έχω δέσει αντιρίδες για τον ιστό, οπότε αδύνατον να μπει μεγάλη, και δεν μπορω να βάλω και άλλον ιστό στην ταράτσα! είναι ήδη παρα πολυ επιβαρυμένη απο τους άλλους ένοικους. Προτιμω την λύση του ενισχυτή στην τελική έξοδο ώστε να δυναμώσει το σήμα αλλα και να κερδίσω τυχόν απωλειες. Πάντως και απευθειας την κεραια στον δεκτη που δοκίμασα δεν είδα σημαντική διαφορά. Οπότε μονο ο ενισχυτης αν μπει θα δω κάτι καλύτερο.

konc
16-12-10, 13:38
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η 63 (Mad, MTV, 0-6,SPRT-TV) υπάρχει και στο μπουκέτο των ψηφιακών καναλιών από Υμηττό.

Λάθος κατέληξες, δυστυχώς για πολλούς και εμένα μαζί.

Nikiforos
16-12-10, 20:04
Πριν από λίγο μίλησα με την DIGEA! η 62 εκπέμπει ΜΟΝΟ από την Αίγινα και δεν υπάρχει στα σχέδια κάτι για το αν θα παίξει από Υμηττό! το ίδιο και για τις άλλες συχνότητες από την Αίγινα! επίσης μου είπαν αν την πιάνω είναι καθαρά από αντανακλάσεις! εγώ έχω την απορία μονο στην 62 παίζουν αντανακλάσεις? απορίας άξιο! :worthy::worthy::worthy:

Το κουφό τώρα! εγώ έχω τον Crypto Redi 200 και σε αλλο δωμάτιο σε άλλη tv έχουμε τον XORO HRT 7500, εμενα προχτες επιασε και την 52 με τα κρατικά ο άλλος τίποτα!!! και σημερα εχω σήμα πανω απο 80% επιτελους! και επίσης πιάνω την 62 ο άλλος ο XORO δλδ την εχασε! και την δεν έκανα 62 και 52 δεν πιάνει! καλά πως γίνεται? στα άλλα κανάλια έχουμε ίδια σήματα οποτε δεν μπορώ να πω πως είναι απώλειες καλωδίων κτλ! καμια ιδέα?

konc
16-12-10, 23:19
Πριν από λίγο μίλησα με την DIGEA! η 62 εκπέμπει ΜΟΝΟ από την Αίγινα και δεν υπάρχει στα σχέδια κάτι για το αν θα παίξει από Υμηττό! το ίδιο και για τις άλλες συχνότητες από την Αίγινα! επίσης μου είπαν αν την πιάνω είναι καθαρά από αντανακλάσεις! εγώ έχω την απορία μονο στην 62 παίζουν αντανακλάσεις? απορίας άξιο! :worthy::worthy::worthy:

Όπως έχουμε πει πολλές φορές και εδώ το 2ο μπουκέτο με mad κλπ όντως παίζει μόνο από Αίγινα, σωστά στα είπανε λοιπόν και από την digea. Προσπαθώντας να σε κάνω να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει θα πω αυτό που λες με άλλα λόγια:
Δεν "παίζουν στην 62 οι αντανακλάσεις", αλλά "τυχαίνει να πιάνεις την αντανάκλαση της 62".
Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσες να πιάνεις την αντανάκλαση της 63, της 64 και τη Χ :oneup:

Nikiforos
17-12-10, 00:16
Θα το πω αλλιώς, κάθε συχνότητα - κανάλι πχ λέμε 63 (63 είναι και όχι 62 έκανα λάθος πριν) και είναι στα 810mhz, έχει 4 κανάλια με εύρος 8mhz. Η κάθε συχνότητα που έχει 4 κανάλια πως εκπέμπει? τεχνικά ξέρει κανείς να μας πει? πως γίνεται και έχει διαφορετικό σήμα σε κάθε συχνότητα? ή σε κάποιες από αυτές έστω? και με ίδιο το κέντρο εκπομπής πχ Υμηττός? έχει άλλο αναμεταδότη-κεραία για κάθε συχνότητα δλδ ανα 4 κανάλια? γιατι αν είναι έτσι γιαυτό πχ πιάνω την 63 και καμια άλλη! απλά έτυχε με αυτόν τον αναμεταδότη. Επίσης μου έχει τύχει μια στο τόσο να χαλάσει καποια και οι άλλες να είναι οκ. Πχ εδω και μερες έχω πρόβλημα μετην 46! με μειωμένο σήμα πχ 56-58% και στις άλλες 96-100%.

giwrgosth
17-12-10, 18:41
Δεν είναι αντανακλάσεις, απλά οι κεραίες λαμβάνουν και από το πλάι και από πίσω.
Πιάνεις μόνο την 63 γιατί στην άλλη συχνότητα εκπέμπει κανάλι αναλογικά από Υμηττό και έτσι παρεμβάλει το ψηφικό της Αίγινας, ενώ η 63 είναι καθαρή.
Όλα τα κανάλια είναι στην ίδια συχνότητα, σε αυτό το εύρος των 8 μεγακύκλων, απλά είναι ψηφιακά και έτσι μοιράζοντε αυτό το εύρος, αυτή είναι και η ουσία της ψηφιακής τηλεόρασης, να εκπέμπουν πολλά προγράμματα από ένα κανάλι.

Nikiforos
17-12-10, 20:00
μα υποτίθεται ότι τα ψηφιακά δεν παρεμβαλονται στα αναλογικά και το ανάποδο! εκτος αυτού ο δεκτης που συνδέεται η κεραία είναι μόνο ψηφιακός! δε νομιζω ότι αληθεύει αυτό που λες! στα αναλογικα στις άλλες συχνότητες έχει κανάλια? btw αν γυρίσω την κεραια προς Αίγινα και παλι δεν πιανω τις άλλες συχνότητες! το δοκίμασα! στην 46 ακόμα έχω θέμα με το σήμα! και πάλι όμως δεν μου απάντησες για τον τροπο που γινονται οι αναμεταδόσεις με τις κεραίες στην πραξη πχ πως γίνεται στην 46 να έχω σημα 56% με προβληματα και σε όλες τις άλλες να έχω 100%? εχει άλλες κεραίες κάθε κανάλι-συχνότητα?

Υ.Γ σήμερα την 63 την έχω με 92% σημα!!! κουφά πράγματα! LOL!

user9
17-12-10, 20:15
μα υποτίθεται ότι τα ψηφιακά δεν παρεμβαλονται στα αναλογικά και το ανάποδο! εκτος αυτού ο δεκτης που συνδέεται η κεραία είναι μόνο ψηφιακός! δε νομιζω ότι αληθεύει αυτό που λες! ...

Πού το έχεις δει αυτό? Ποιο από τα σήματα που εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα θα κατεβάσει η κεραία σου? Αν μπορούσαμε στην ίδια συχνότητα να έχουμε πολλά σήματα το είχαμε λύσει το θέμα και θα χρειαζόμασταν μόνο μία συχνότητα...

Nikiforos
17-12-10, 20:21
Δεν ξέρω! έτσι νόμιζα! δλδ αμα δεν κλείσουν τα αναλογικά θα έχουμε μονιμως προβλήματα λήψης με λίγα λόγια! εμ γιαυτό λένε να σταματήσουν οι αναλογικές εκπομπές! το κακό είναι ότι θα πρέπει να βάλω και εξωτερικό δέκτη DVB-T στο αμάξι μου! :evil::evil::evil: αλήθεια μιας και το ανάφερα έχει δοκιμάσει κανείς σε αυτοκίνητο δέκτη DVB-T αν πιάνει τα ψηφιακά της ERT/DIGEA κινούμενος μέσα στην Αθήνα?

giwrgosth
17-12-10, 20:36
Δεν ξέρω! έτσι νόμιζα! δλδ αμα δεν κλείσουν τα αναλογικά θα έχουμε μονιμως προβλήματα λήψης με λίγα λόγια! εμ γιαυτό λένε να σταματήσουν οι αναλογικές εκπομπές! το κακό είναι ότι θα πρέπει να βάλω και εξωτερικό δέκτη DVB-T στο αμάξι μου! :evil::evil::evil: αλήθεια μιας και το ανάφερα έχει δοκιμάσει κανείς σε αυτοκίνητο δέκτη DVB-T αν πιάνει τα ψηφιακά της ERT/DIGEA κινούμενος μέσα στην Αθήνα?
Μια χαρά είναι η λήψη σε αυτοκίνητο μέσα στην Αθήνα. Αν και κανονικά θα πρέπει να απαγορεύσουν με κατάσχεση αυτοκινήτου την τηλεόραση σε αυτό, γιατί άνθρωπος ο οποίος μπορεί να βλέπει τηλεόραση στο αυτοκίνητο και να προσέχει και το δρόμο ταυτόχρονα, δεν έχει γεννηθεί ακόμη.
Για τις παρεμβολές ισχύει αυτό που σου γράφει ο φίλος μας:

Πού το έχεις δει αυτό? Ποιο από τα σήματα που εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα θα κατεβάσει η κεραία σου? Αν μπορούσαμε στην ίδια συχνότητα να έχουμε πολλά σήματα το είχαμε λύσει το θέμα και θα χρειαζόμασταν μόνο μία συχνότητα...
Και κάθε κανάλι (πάροχος μάλλον) έχει διαφορετικές κεραίες και πομπούς, οπότε λογικά η ΕΡΤ να έχει άλλο επίπεδο σήματος και άλλο η DIGEA.

Nikiforos
17-12-10, 20:47
Δεν μίλησα για άλλον πάροχο! είπα έχω προβλημα στην 46 που ανοικει στην DIGEA και έχει (ant1, makedonia tv,alter, alpha) ενώ οι άλλες πχ mega, star ktl παίζουν με 96-100% σήμα!!! στην 46 πάνω απο εβδομάδα έχω 53 μόλις με πολλα σπασιματα-κολληματα ενώ πριν την επέλαση του χιονιά είχα 96-100% και εκει!!!
Για την τηλεόραση στο αμάξι αν και δεν ειναι επι του θεματος θα πω πως απο τον ΚΟΚ απαγορεύεται να βλεπεις ενω οδηγας αλλά όχι όταν εισαι σταματημένος! εγω σταματημένος ειμαι!!! στην κίνηση! φαντάζομαι θα ξέρεις τι γίνεται τις μέρες που δεν έχει συγκοινωνίες! ειδα απο ειδησεις μεχρι καρτουν! ΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ τωρα αν καποιος οδηγάει και βλέπει τοτε πρέπει να ειναι και #$#@$#@$ αλλά το ίδιο μπορει να πάθει και αν κοιτάει μια γκομενα στον δρομο και οχι μπροστα του! θέμα του οδηγού ειναι αυτο! το ιδιο γινεται και με το GPS! και αυτο λένε οτι απαγορεύεται ενώ οδηγας! και που ξέρει ότι πιάνουν καλα αυτά στο αμάξι έχεις δοκιμάσει? δυστυχως στο εξοχικο μου στον Μαραθώνα δεν πιάνω ουτε digea ουτε της ERT! κριμα:((:down::down::down:

giwrgosth
17-12-10, 20:50
Την 46 τη λαμβάνεις από Υμηττό και την 63 από Αίγινα και όσο αφορά την 53 αυτή είναι της ΕΡΤ, οπότε γι΄ αυτό έχεις διαφορά στο σήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.