PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

didaskalo
17-06-10, 19:21
Ξέρει κανείς τι ώρα θα γίνει η μετάβαση?Ακριβώς τα μεσάνυχτα ή κάποια στιγμή κατα την διάρκεια της ημέρας?

vaggospat13
17-06-10, 19:26
Ξέρει κανείς τι ώρα θα γίνει η μετάβαση?Ακριβώς τα μεσάνυχτα ή κάποια στιγμή κατα την διάρκεια της ημέρας?

αποτι ακουσα το πρωι θα γινει η μεταβαση

jimmakosx
17-06-10, 19:31
Εσύ πολύ κόντρα μου πας... Εμένα τα υπόλοιπα δεν μου άρεσαν όπως εξέπεμπαν... Δεν μπορώ να πώ την άποψή μου; :evil:


Σου πάω κόντρα? Γιατί? Γνωριζόμαστε από κάπου και έχουμε να μοιράσουμε κάτι?
Έγραψες κάτι και απλά ρώτησα, συγνώμη, δεν το ξανακάνω,

Χαλαρώστε και οι δυο be :COOL:
Εδώ είμαστε για να λύνουμε προβλήματα και να λέμε διάφορες απόψεις
δεν είμαστε εδώ για να φέρνουμε ο ένας τον άλλο σε δύσκολη θέση;)

vaggospat13
17-06-10, 19:31
Μιας που αναφέρθηκε έχει ακουστεί τίποτα για πιθανή αλλαγή σε 16:9 από κανένα κανάλι;

Το θεωρώ λίγο τραγικό να βλέπω την πλειοψηφία των βραδινών διαφημίσεων ενός καναλιού (υπαρκτό παράδειγμα) να έχουν πάνω και κάτω μπάρα λόγω native 16:9 (των ίδιων των διαφημίσεων) και το καθαρό πρόγραμμά να είναι σε αυτό το μισητό 4:3

Έχω την TV σε 4:3 με αυτόματη Ευρεία και μου φτιάχνει η διάθεση όταν βλέπω κάποιες τυχαίες απογευματινές εκπομπές σε Ετ1 και Ετ3 να εμφανίζονται σε 16:9. Λέω μπας και....


4:3 ; πλακα μας κανουν εγω το ειχα στανταρ το 16:9 και το θεωρουσα απο τα μεγαλυτερα ατου της ψηφιακης μεταβασης.:down:

didaskalo
17-06-10, 19:38
Ευχαριστώ vaggospat.

user9
17-06-10, 19:44
Μιας που αναφέρθηκε έχει ακουστεί τίποτα για πιθανή αλλαγή σε 16:9 από κανένα κανάλι;

Το θεωρώ λίγο τραγικό να βλέπω την πλειοψηφία των βραδινών διαφημίσεων ενός καναλιού (υπαρκτό παράδειγμα) να έχουν πάνω και κάτω μπάρα λόγω native 16:9 (των ίδιων των διαφημίσεων) και το καθαρό πρόγραμμά να είναι σε αυτό το μισητό 4:3

Έχω την TV σε 4:3 με αυτόματη Ευρεία και μου φτιάχνει η διάθεση όταν βλέπω κάποιες τυχαίες απογευματινές εκπομπές σε Ετ1 και Ετ3 να εμφανίζονται σε 16:9. Λέω μπας και....


Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα πως το Mega προτείνει σε όλους τους υπόλοιπους σταθμούς να το γυρίσουν σε 16:9...

Για την ακρίβεια εδώ (http://www.satleo.gr/content/view/2822/).

jimmakosx
17-06-10, 19:44
αποτι ακουσα το πρωι θα γινει η μεταβαση

Ισχύει, αύριο ξημερώματα θα βλέπουμε ψηφιακά:oneup:
Και εις άλλα με υγεία!

mitsopanis
17-06-10, 19:46
4:3??? Αυτό είναι σίγουρο για όλα?

uncharted
17-06-10, 19:46
απο την μια πιστευω οτι κρατησαν το 4:3 για να μην δυσαρεστησουν οσους εχουν CRT, απο την αλλη δεν ειναι υπερβολη να πω οτι και η κουτση μαρια εχει παρει 40αρα 16:9...

γιατι δεν βγαινει ο μαθιος της digea να το σχολιασει επισημα? να μας λυθει η απορια

mitsopanis
17-06-10, 19:48
αντε καλα... ακόμα και η αναβάθμιση στην ελλάδα πίσω είναι.....

tiatrou
17-06-10, 19:55
Ξέρει κανείς τι ώρα θα γίνει η μετάβαση?Ακριβώς τα μεσάνυχτα ή κάποια στιγμή κατα την διάρκεια της ημέρας?

Άκουσα πριν 5-6 ώρες σε τηλεοπτικό σταθμό (νομίζω σε δελτίο ειδήσεων), ότι η ψηφιακή εκπομπή θα αρχίσει στις 3:00 το βράδυ. Τώρα αν πράγματι θα ισχύσει αυτό ή όχι, κανείς δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα.

jimmakosx
17-06-10, 19:58
Άκουσα πριν 5-6 ώρες σε τηλεοπτικό σταθμό (νομίζω σε δελτίο ειδήσεων), ότι η ψηφιακή εκπομπή θα αρχίσει στις 3:00 το βράδυ. Τώρα αν πράγματι θα ισχύσει αυτό ή όχι, κανείς δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα.

Πάντως οι δοκιμαστικές εκπομπές γινόντουσαν εκείνη την ώρα!

mitsopanis
17-06-10, 20:44
3:00 τα ξημερώματα ναι...αντε να δούμε κατά πόσο κρυστάλλινη εικόνα και ήχο θα έχουμε που μας έχουν υποσχεθεί...

jimmakosx
17-06-10, 20:48
3:00 τα ξημερώματα ναι...αντε να δούμε κατά πόσο κρυστάλλινη εικόνα και ήχο θα έχουμε που μας έχουν υποσχεθεί...

Περίμενε εσύ:p

nikos93
17-06-10, 20:51
...αντε να δούμε κατά πόσο κρυστάλλινη εικόνα και ήχο θα έχουμε που μας έχουν υποσχεθεί...

λιγο υπομονη και θα μαθουμε...

aris82
17-06-10, 20:52
Χαλαρώστε και οι δυο be :COOL:
Εδώ είμαστε για να λύνουμε προβλήματα και να λέμε διάφορες απόψεις
δεν είμαστε εδώ για να φέρνουμε ο ένας τον άλλο σε δύσκολη θέση;)
Εγώ καμία κόντρα δεν έχω με κανέναν. Απλώς, μέχρι και η κουτσή Μαρία (για να σχολιάσω την πετυχημένη φράση άλλου συνομιλητή) έχει συνειδητοποιήσει ότι οι δοκιμαστικές εκπομπές ήταν μια φαρσοκωμωδία και πολύ χαμηλότερων αποτελεσμάτων από τις προσδοκίες μας και αυτό το σχόλιο μου προκάλεσε μήνιν και έκπληξη.... Σε όλα τα fora που συμμετέχω η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί ότι η ευκρίνεια των καναλιών (πλην ΣΚΑΙ και Αλτερ) είναι για γέλια και δεν αναιρώ τίποτα από όσα είπα.....:respekt:

giwrgosth
17-06-10, 21:06
Σε όλα τα fora που συμμετέχω η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί ότι η ευκρίνεια των καναλιών (πλην ΣΚΑΙ και Αλτερ) είναι για γέλια και δεν αναιρώ τίποτα από όσα είπα.....:respekt:
Έχω γράψει εδώ και μήνες πως η ποιότητα στο ψηφιακό θα είναι χειρότερη του αναλογικού και δεν το λέω στην τύχη, αλλά έχοντας δει την εικόνα πολύ πριν βγει στον αέρα, αλλά και βάση της απλής λογικής που λέει πως ότι συμπιεστεί κάτι θα χάσει σε ποιότητα.
Από εκεί και πέρα σε ρώτησα γιατί όπως το έγραψες είναι σα να λες πως κάτι δεν πάει καλά στην Digea με αποτέλεσμα άλλα κανάλια να παίζουν σωστά και άλλα όχι, αλλά τελικά από ότι κατάλαβα εννοείς πως γενικά τα κανάλια δεν έχουν σωστή εικόνα από την πηγή τους, κάτι τελείως άσχετο με αυτό που συζητάμε εδώ.

mitsopanis
17-06-10, 21:09
Περίμενε εσύ:p

hahahahhahahahah κατι μου λέει οτι θα γελάσουμε το βραδυ :lol:

jimmakosx
17-06-10, 21:18
hahahahhahahahah κατι μου λέει οτι θα γελάσουμε το βραδυ :lol:

Εγώ κρατάω τη κοιλιά μου από τώρα:rofl:

aris82
17-06-10, 21:29
Έχω γράψει εδώ και μήνες πως η ποιότητα στο ψηφιακό θα είναι χειρότερη του αναλογικού και δεν το λέω στην τύχη, αλλά έχοντας δει την εικόνα πολύ πριν βγει στον αέρα, αλλά και βάση της απλής λογικής που λέει πως ότι συμπιεστεί κάτι θα χάσει σε ποιότητα.
Από εκεί και πέρα σε ρώτησα γιατί όπως το έγραψες είναι σα να λες πως κάτι δεν πάει καλά στην Digea με αποτέλεσμα άλλα κανάλια να παίζουν σωστά και άλλα όχι, αλλά τελικά από ότι κατάλαβα εννοείς πως γενικά τα κανάλια δεν έχουν σωστή εικόνα από την πηγή τους, κάτι τελείως άσχετο με αυτό που συζητάμε εδώ.
Τα ελληνικά μου είναι σαφή και δεν αφήνουν περιθώρια για παρερμηνείες πλην όσων δεν ομιλούν καλά την ελληνική... Ανέφερα ότι η εκπομπή των ψηφιακών καναλιών είναι κατώτερη των προσδοκιών όλων μας, κάτι που προς μεγάλη σου απογοήτευση είναι πολύ σχετικό με το παρόν φόρουμ....

mitsopanis
17-06-10, 23:15
Jimmako ετοιμάσου πλησιάζει η ώρα :rofl:

antonis556
18-06-10, 00:12
Μια ερωτηση , μπορει να ειναι λιγο off-topic . Το Κερατσινι καλυπτεται απο τα ψηφιακα ?

vaggospat13
18-06-10, 00:19
Μια ερωτηση , μπορει να ειναι λιγο off-topic . Το Κερατσινι καλυπτεται απο τα ψηφιακα ?

καλυπτεται:oneup:

PAT
18-06-10, 00:27
Jimmako ετοιμάσου πλησιάζει η ώρα :rofl:

Καλησπέρα, υπάρχει κάπου κάποιος που έχει κάνει λήψη του ψηφιακού σήματος΄; κι αν όχι κατά τι ώρα περίπου υπολογίζεται αν ξέρει κάποιος θα γίνει η εκπομπή επιτέλους του ψηφιακού σηματος; ευχαριστώ

antonis556
18-06-10, 00:36
καλυπτεται:oneup:

Ευχαριστω :oneup:

........Auto merged post: antonis556 πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα, υπάρχει κάπου κάποιος που έχει κάνει λήψη του ψηφιακού σήματος΄; κι αν όχι κατά τι ώρα περίπου υπολογίζεται αν ξέρει κάποιος θα γίνει η εκπομπή επιτέλους του ψηφιακού σηματος; ευχαριστώ

Συμφωνα με την Digea , λιγο μετα τα μεσανυχτα . Εγω προτεινω να μην περιμενουμε . Μολις ξυπνησουμε αυριο , ας κανουμε μια και καλη μια αναζητηση και βλεπουμε :p

euri
18-06-10, 00:44
Εγώ προτείνω να μην κοιμηθείτε, και να κάνετε κάθε 4 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα σάρωση στη μπάντα για να πιάσετε αμέσως. :rolleyes:

mitsopanis
18-06-10, 00:54
hahahahhahahahahahahhahahah euri

@PAT
Στις 3:00 το πρωι θα αρχίσει το show :p

Andreaslar
18-06-10, 00:56
Τα ψηφιακά της ERT τα πιάνω με 10% quality (περιοχή, Άνω Πατήσια, Αγ. Λαύρας) με κεραία μια μικρή που έχει το usb tv-tuner αλλά η προβολή είναι αδύνατη έως με πολλά σπασίματα/κολλήματα

Τα της DIGEA θα τα βλέπω ?

ghbgr
18-06-10, 00:57
κανείς ακόμα ε? :p

είμαι στη δουλειά ακόμη και το σκεφτόμουν :p
όταν γυρίσω σπίτι θα τσεκάρω και εγώ...

aris82
18-06-10, 00:58
Τα ψηφιακά της ERT τα πιάνω με 10% quality (περιοχή, Άνω Πατήσια, Αγ. Λαύρας) με κεραία μια μικρή που έχει το usb tv-tuner αλλά η προβολή είναι αδύνατη έως με πολλά σπασίματα/κολλήματα

Τα της DIGEA θα τα βλέπω ?
Κάνε υπομονή σε 2 ώρες θα ξέρεις. Αλλιώς πας αύριο το πρωί βουρ και αγοράζεις μια κεραία για την ταράτσα....;)

mitsopanis
18-06-10, 01:25
Αιγάλεω τπτ ακόμα...πήρα και μπύρες για να το γιορτάσω :lol:

ghbgr
18-06-10, 04:09
τα κανάλια τα βρήκε! γράφει "βρέθηκαν 8 κανάλια"!
όμως δεν δείχνει τπτ .. προφανώς λόγω της κεραίας (μικρή 14"αρας τηλερορασίτσας). μου γράφει πρόβλημα στο καλώδιο DTT.
αυριο θα το δοκιμάσω στο σαλόνι με κεραία ταράτσας.
(δεν μου δείχνει ούτε τα προηγούμενα ψηφιακά φυσικά).

rexdimos
18-06-10, 07:48
εμενα παντως απο γλυφαδα οποτε αναγκαστικα η υμμητο θα βλεπω η αιγινα στις 6 το πρωι βρισκει μονο στην 46 συχνοτητα και αυτο με πιξελαιρισματα τρομερα αν και εχω κεραια κανονικη και τα προηγούμενα ψηφιακά τα βλεπω κανονικοτατα αν δεν κανουν ακομα δοκιμες και αν δεν εχω εγω καποια συνδεση περιεργη τοτε η ψηφιακη πρεμιερα ειναι μια τεραστια πατατα.....

giwrgosth
18-06-10, 07:51
Τα ελληνικά μου είναι σαφή και δεν αφήνουν περιθώρια για παρερμηνείες πλην όσων δεν ομιλούν καλά την ελληνική... Ανέφερα ότι η εκπομπή των ψηφιακών καναλιών είναι κατώτερη των προσδοκιών όλων μας, κάτι που προς μεγάλη σου απογοήτευση είναι πολύ σχετικό με το παρόν φόρουμ....
Να ξαναπώ πως δεν είναι θέμα κακής ψηφιακής εκπομπής, αλλά πηγής? :hmm:
H Digea και γενικά η ψηφιακή εκπομπή δεν μπορεί να βελτιώσει το σήμα, ότι πάρει θα βγάλει.

τα κανάλια τα βρήκε! γράφει "βρέθηκαν 8 κανάλια"!
όμως δεν δείχνει τπτ .. προφανώς λόγω της κεραίας (μικρή 14"αρας τηλερορασίτσας). μου γράφει πρόβλημα στο καλώδιο DTT.
αυριο θα το δοκιμάσω στο σαλόνι με κεραία ταράτσας.
(δεν μου δείχνει ούτε τα προηγούμενα ψηφιακά φυσικά).
Λογικά έχεις δέκτη MPEG2.

edit
ουτε της ΕΡΤ δε βλέπεις? Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα τότε, αφού λήψη έχεις.

kokonik
18-06-10, 08:52
Να ρωτησω βρε παιδια κάτι? Εκανα αναζητηση και στις δυο tv που εχω και μου βρηκε τα καναλια(!2 αν θυμαμαι καλα) Ενω τα καναλια απο την ΕΡΤ sport+ cine,prisma παιζουν απο την αρχη και συνεχιζουν και παιζουν και τωρα τα νεα που μπηκαν εχουν κανονικα ηχο,μπορω να δω κανονικα τα info τι παιζει τωρα,μετα κτλ αλλα εικόνα δεν εχω σε καμια απο τις δυο tv! Ακουω κανονικα αλλα εχει μαυριλα...Πρεπει να κανω κατι?

spirosta
18-06-10, 08:57
Μάλλον οι τηλεοράσεις σου είναι μόνο mpeg2 και για αυτό δεν βλέπεις εικόνα.

jimmakosx
18-06-10, 08:57
Jimmako ετοιμάσου πλησιάζει η ώρα :rofl:

:rofl::oneup:

rexdimos
18-06-10, 09:34
το μονο που μπορω να υποθεσω σε σχεση με το προβλημα που ανεφερα παραπανω ειναι οτι ισως επειδη η κεραια μου ειναι κεντρικη εγκατασταση και απο οσο ξερω κοιταζει τον υμμητο
το μονο που δεν ξερω ειναι αν στην κεντρικη εγκατασταση εχουν βαλει ενισχυτη τοτε τι γινεται?
αλλα και παλι εκεινο που προβληματιζει ειναι η ληψη καναλιων μονο στην μια συχνοτητα (46) καθολου στην 47 και αυτα που πιανει με εντονοτατα πιξελιαρισματα δηλαδη πρακτικα δεν υπαρχει εικονα
τωρα να παιζει ρολλο ενα dvd εγγραφης συγκεκριμενα το http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/DVR-555H-S/index.html
που εχω συνδεδεμενο να το εβγαζα?δεν ξερω ομως γιατι να εχει προβλημμα
μονο καποιος τεχνικος μπορει να μου πει υπαρχει μηπως καποιος εδω διαθεσιμος?

kokonik
18-06-10, 09:48
Μάλλον οι τηλεοράσεις σου είναι μόνο mpeg2 και για αυτό δεν βλέπεις εικόνα.
και το sport+ και τα αλλα παιζουν με mpeg2?
Δεν υπαρχει κατι αλλο?

antoine
18-06-10, 09:49
Άντε τα βρήκαμε όλα!!!

Μια χαρά τα κανάλια, έχουμε και program guide...!!!;)

great
18-06-10, 09:52
Περιοχή μου είναι σύνορα Ραφήνας ψηλά σε βουνό. Από την DIGEA μου λένε ότι δεν θα βλέπω γιατί είμαι από αναμεταδότη από Εύβοια όμως δεν είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο ισχύει.

Το ξέρω ότι η τηλεόραση μου είναι MPEG2, δοκίμασα να κάνω scan και πιάνει κανονικά το σήμα (μου κατεβάζει το μπουκέτο μαζί με το EPG) αλλά χωρίς εικόνα και ήχο όπως ήταν λογικό. Αυτό σημαίνει ότι άμα πάρω αποκωδικοποιητή θα βλέπω κανονικά ? Το ότι δηλαδή πιάνω τα κανάλια σαν σήμα αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι από τον αναμεταδότη της Εύβοιας ?

Άμα ξέρει κάποιος σίγουρα να απαντήσει.

didaskalo
18-06-10, 09:53
Στην Άνω Γλυφάδα που δοκίμασα πρίν φύγω για δουλειά, έπιασα όλα τα κανάλια άψογα.Δεν αναφέρομαι στην ποιότητα της εικόνας μια και πρωτίστως με ένοιαζε να έχω καθαρή εικόνα χωρίς χιόνια,παρεμβολές κλπ.Απο αυτή την άποψη λοιπόν είμαι πάρα πολύ ικανοιποιημένος.

Υ.Γ Επιτέλους θα έχω και εγώ άποψη για το τι εστί star :p

nnn
18-06-10, 09:54
Μια χαρά εικόνα σε σχέση με την αναλογική στην περιοχή μου από Υμμητό...

jap
18-06-10, 10:32
Για μένα, μόνη δυσάρεστη έκπληξη η έντονη παραμόρφωση των χρωμάτων στον alpha που στην περιοχή μας τουλάχιστον έχει πολύ καλό αναλογικό σήμα. (και είχα βγάλει από την TV το Μακεδονία, είχα ξεχάσει τι χάλια εικόνα είχε, τα ίδια και στο ψηφιακό)

antonis556
18-06-10, 10:39
Καλημερα σε ολους . Εχω ενα προβλημα . Στην τηλεοραση που εχω , μια LG , κανω αναζητηση νεων καναλιων , βρισκει τα ψηφιακα της Digea , αλλα οταν παω να τα δω δειχνει μαυρη εικονα και εχει ενα πλαισιακι που κινειται και λεει : Υπηρεασια HD ... Τι σημαινει αυτο ?

nnn
18-06-10, 10:58
Δεν έχει mpeg-4 δέκτη...

antonis556
18-06-10, 11:00
:( . Η τηλεοραση μου ειναι η LG Flatron M2794D ...

ermoulis
18-06-10, 11:02
Panny U20 τι αναλογικό τι ψηφιακό το ίδιο πραγμα ειναι.Shame...:down:

giwrgosth
18-06-10, 11:14
Περιοχή μου είναι σύνορα Ραφήνας ψηλά σε βουνό. Από την DIGEA μου λένε ότι δεν θα βλέπω γιατί είμαι από αναμεταδότη από Εύβοια όμως δεν είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο ισχύει.

Το ξέρω ότι η τηλεόραση μου είναι MPEG2, δοκίμασα να κάνω scan και πιάνει κανονικά το σήμα (μου κατεβάζει το μπουκέτο μαζί με το EPG) αλλά χωρίς εικόνα και ήχο όπως ήταν λογικό. Αυτό σημαίνει ότι άμα πάρω αποκωδικοποιητή θα βλέπω κανονικά ? Το ότι δηλαδή πιάνω τα κανάλια σαν σήμα αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι από τον αναμεταδότη της Εύβοιας ?

Άμα ξέρει κάποιος σίγουρα να απαντήσει.
Τότε βλέπεις κανονικά.
Πάρε δέκτη MPEG4 και καθάρισες!

gm45
18-06-10, 11:18
Καλημερα σε ολους . Εχω ενα προβλημα . Στην τηλεοραση που εχω , μια LG , κανω αναζητηση νεων καναλιων , βρισκει τα ψηφιακα της Digea , αλλα οταν παω να τα δω δειχνει μαυρη εικονα και εχει ενα πλαισιακι που κινειται και λεει : Υπηρεασια HD ... Τι σημαινει αυτο ?

Το ιδιο και η δικια μου lg ενω η sony που εχω στο σαλονι ακουγεται μονο ηχος!Ειναι συμβατη με την digea!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.