PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel 2602HWL & voip setup για Skype



CostasDynamic
04-04-06, 01:46
Μήπως κανείς γνωρίζει τις ρυθμίσεις που χρειάζεται το Zyxel 2602HWL για να δουλέψει με το Skype ?
Μέχρι τώρα δοκίμασα κάτι ανάλογο με αυτές που αναφέρονται για το i-call αλλά χωρίς επιτυχία.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)

sdikr
04-04-06, 02:33
το κακό με το skype είναι οτι ειναι κλείστο protocol, δεν δουλέυει σαν sip

John Dillinger
22-04-06, 20:13
Εχω το παραπάνω μοντέλο της Zyxel και έχω κι εγώ μία ερώτηση.
Δεν το έχω συνδέσει πάνω στην γραμμή DSL αλλά στο μόντεμ το οποίο είναι SPEEDTOUGH 230
και δουλεύει σαν SWITCH+ACCESS POINT.
Υπάρχει περίπτωση ή τέλος παντων κάποια ρύθμηση για να ενεργοποιήσω το VOIP με αυτό το configuration (δέν κάνει register στο VOIPBUSTER ενώ σε ένα sipura 3000 που είναι συνδεδεμένο στην μία θύρα του όλα είναι οκ.)? Οι προσπάθειες έγιναν αφου είχα αποσυνδέσει το sipura απο την θύρα.Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.

John Dillinger
22-04-06, 21:29
Speedtough 530

aragorn
24-04-06, 12:30
Δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει το voip του Zyxel, όταν το 2602 είναι πίσω από το ΝΑΤ του άλλου ρούτερ σου. Κάτι τέτοιο βρήκα στο documentation του 2602 στο site της Zyxel, όπου και συστήνουν την αγορά ΑΤΑ σε τέτοια περίπτωση.
Αυτό γιατί δεν ξέρεις τις ΙΡ των FXS ports του Zyxel. Το 2602 επίσης δεν υποστηρίζει stun server.
Καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς το Zyxel ως adsl router και κάποιο switch για περισσότερες ethernet θύρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.