PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο?



Σελίδες : [1] 2

Alphadyn
26-01-10, 17:38
"Είμαι συνδρομητής της forthnet 3 χρόνια περίπου στην υπηρεσία double play (σταθερή τηλεφωνία και internet). Εδώ και ένα 6μηνο περίπου έχω χάσει την εργασία μου.
Επειδή τα έσοδα μου είναι σχεδόν μηδενικά και πρέπει να καλύψουν ανάγκες βιοπορισμού αποφάσισα ένα σημαντικό μηνιαίο έξοδο να το σταματήσω . Για τον λόγο αυτό δεν πλήρωσα τον λογαριασμό της forthnet (και δεν θα το κάνω μέχρι ...
να αποκατασταθεί το εισόδημα μου). Ήρθε ειδοποίηση ότι θα κόψουν τη σύνδεση ,όπου και έγινε πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων 2009. Δεν έχω σύνδεση internet και δεν μπορώ να κάνω κλήσεις παρά μόνο να δέχομαι.

Ήρθε όμως αυτή την εβδομάδα καινούργιος λογαριασμός ο οποίος πλην της υπάρχουσας οφειλής εμφανίζει χρέωση για την υπηρεσία double play forthnet και ζητά προπληρωμή μέχρι αρχές Μαρτίου άσχετα αν εγώ λαμβάνω αυτή την υπηρεσία ή όχι.
Επικοινώνησα με την εταιρεία forthnet και υπάλληλος της μου ανέφερε ότι είναι πολιτική της εταιρείας forthnet να χρεώνει τιμολογιακά την υπηρεσία ασχέτως που δεν την παρέχει διότι δεν είναι υπαιτιότητα της ότι έχει κοπεί η σύνδεση. Ωραία λέω τότε: “Επαναφέρετε την σύνδεση έτσι ώστε αφού θα τα πληρώσω κάποια στιγμή, να λαμβάνω την υπηρεσία” κάτι το οποίο βέβαια δεν κάνουν.

Για να δείτε πόσο οργανωμένη είναι η συγκεκριμένη εταιρεία μετά από μία ώρα με πήραν από το 2115004040 εκπρόσωπος της fοrthnet. Μου ζήτησαν να κάνω εξόφληση ή κάποιο διακανονισμό και ότι σε αντίθετη περίπτωση θα κάνουν ολική φραγή. Τους ανέφερα ότι δεν πρόκειται να το κάνω εφόσον με χρεώνουν μονομερώς για υπηρεσία που δεν λαμβάνω.

Και λέω εγώ τώρα πώς η εταιρεία forthnet χρεώνει μονομερώς έναν πελάτη της να πληρώσει για μια υπηρεσία που δεν λαμβάνει?

Εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα όλη μας η κοινωνία βιώνει μια μεγάλης έκταση κρίση στο εργασιακό κλπ. Η εταιρεία forthnet δεν είναι μέρος της κοινωνίας αυτής? Ή είναι μόνο για να τα παίρνει από τον Ελληνικό λαό? Αυτό είναι το κοινωνικό της πρόσωπο? Αυτή είναι η προσφορά στο κοινωνικό σύνολο? Τόσα χρήματα διαθέτουν σε Image makers για να δημιουργήσουν ένα καλό εταιρικό προφίλ. Ας κάνουν και κάτι ουσιαστικό πλην της διαφήμισης επιτέλους.

Επιπλέον δεν μιλάμε για δικά τους χρήματα αλλά για τα δικά μας. Όταν ζητούν χρήματα να το κάνουν τουλάχιστον έχοντας παράσχει την υπηρεσία και όχι αυθαίρετα."

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/forthnet_26.html

Μολις διαβασα την παραπανω δημοσιευση. Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο? Οι υπολοιποι παροχοι την ιδια πολιτικη ακολουθουνε? Με την απλη συλλογιστικη μου, αν ισχυει, μου φαινεται εντελως παραλογο και στα ορια της παρανομιας.

Ingenius
26-01-10, 17:49
Και ύστερα σου λένε ότι ο Ιονέσκου έγραφε του παραλόγου...:rolleyes:
Και πολύ καλά του έκαναν. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα η εταιρεία. Ας την έκοβε τελείως αν δεν την ήθελε και φυσικά δε θα πλήρωνε και τέλη αποσύνδεσης αφού είχε τρία χρόνια στο δίκτυο της Forthnet. Ας διάβαζε καλύτερα το συμβόλαιο του. ;)

Που σου φαίνεται το παράξενο; :hmm:

valen_gr
26-01-10, 17:54
Λίγη προσοχη. Εχεις υπογραψει καποια συμβαση, που μεταξυ αλλων στις υποχρεωσεις σου ειναι η τακτικη πληρωμη των λογαριασμων σου. Η 4νετ σου εκανε φραγη στις εξερχομενες επειδη δεν πληρωσες. Πραγμα λογικο. Μπορει να σου κοψει και τις εισερχομενες. Το οτι εσυ για τον οποιοδηποτε λογο (δεν θελεις, δεν μπορεις ) δεν πληρωνεις, δεν αφορα την εταιρεια. Ο παροχος σου πληρωνει κανονικα στον ΟΤΕ χρηματα για τον ενεργο βροχο που φτανει σε εσενα.

Μην το ψαχνεις, εισαι λαθος εδω.

Φυσικα δεν απευθυνομαι σε εσενα, αλλα στον blogger που εγραψε το κειμενακι στο τροκτικο.


Δεν μπορουμε να μην πληρωνουμε , και να ζηταμε τα ρεστα οταν μας κοβουν την υπηρεσια.
Τι σοι λαικισμος ειναι η λογικη, ανοιξε μου την γραμμη, και θα σε πληρωσω καποια απροσδιοριστη στιγμη στο μελλον, οταν θα εχω λεφτα!?
Κοινωφελες ιδριμα ειναι η 4net?
Εχουμε την απαιτηση και αλλου να παιρνουμε αγαθα και προιοντα χωρις να πληρωνουμε για μηνες σερι, και να το θεωρουμε και δεδομενο οτι πρεπει να μας παρασχεθει αυτη η διευκολυνση απλα και μονο επειδη αντιμετωπιζουμε καποια ατυχη οικονομικη δυσκολια?
Αμα ειναι , ας κανει το ιδιο και ο συγγραφεας με το κινητο του, να μην το πληρωσει και να απαιτησει απο τον παροχο του τα ιδια πραγματα κλπ κλπ....

Να μην σχολιασω την παραλογη λογικη του
αποφάσισα ένα σημαντικό μηνιαίο έξοδο να το σταματήσω . Για τον λόγο αυτό δεν πλήρωσα τον λογαριασμό της forthnet , δηλαδη σταματαω εξοδο = δεν πληρωνω!! που ακουστηκε κατι τετοιο. Σταματαω εξοδο = σταματαω καταναλωση. Να διακοψει την συνδεση. Τελος αποσυνδεσης δεν θα πληρωσει, ειναι 3 χρονια συνδρομητης. Το οτι δεν πληρωνει,ΔΕΝ σημαινει οτι για τους μηνες που εχει φραγη δεν χρεωνεται τα παγια που τρεχουν. ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τρεχουν τα παγια.Οποτε, ζημιωμενος βγαινει στο τελος.

Αμα θελω να κοψω εξοδα, περιοριζω την καταναλωση που κανω. Αν εχω παγιο για 1000 λεπτα στο κινητο με 100 ευρω, θα αλλαξω σε παγιο 300 λεπτων με 30 ευρω, θα περιορισω δηλαδη την ομιλια μου, η θα παω σε καρτοκινητο. Ποτε μου δεν καταλαβα την λογικη του ΚΑΙ θελω να μην πληρωνω, αλλα ΚΑΙ να εχω οτι ειχα πριν.
Δεν δουλευει ο κοσμος ετσι.

kaloydis
26-01-10, 17:57
Ναι σε ολους εκτος απο τον ΟΤΕ θα πληρωνεις οχι μονο το βασικο παγιο αλλα τα παντα.

Alphadyn
26-01-10, 17:57
..Ήρθε όμως αυτή την εβδομάδα καινούργιος λογαριασμός ο οποίος πλην της υπάρχουσας οφειλής εμφανίζει χρέωση για την υπηρεσία double play forthnet και ζητά προπληρωμή μέχρι αρχές Μαρτίου άσχετα αν εγώ λαμβάνω αυτή την υπηρεσία ή όχι.
Επικοινώνησα με την εταιρεία forthnet και υπάλληλος της μου ανέφερε ότι είναι πολιτική της εταιρείας forthnet να χρεώνει τιμολογιακά την υπηρεσία ασχέτως που δεν την παρέχει διότι δεν είναι υπαιτιότητα της ότι έχει κοπεί η σύνδεση...


Και λέω εγώ τώρα πώς η εταιρεία forthnet χρεώνει μονομερώς έναν πελάτη της να πληρώσει για μια υπηρεσία που δεν λαμβάνει?

Δεν ξερω ποια ειναι η πρακτικη των υπολοιπων εταιρειων του χωρου, αλλα εμενα σαν καταναλωτη και πελατη γενικοτερα υπηρεσιων που παρεχουν αλλες εταιρειες (αλλου ειδους φυσικα), μου φαινεται εντελως παραλογο και ισως παρανομο να γινεται χρεωση για μια υπηρεσια που δεν παρεχεται.

valen_gr
26-01-10, 18:03
Καθολου παραλογο, εξολοκληρου νομιμο και λογικο.
Εχει υπογραψει ΣΥΜΒΑΣΗ που προβλεπει καποια ΠΑΓΙΑ χρεωση ΚΑΘΕ μηνα εφοσον παραμενει ενεργη η ΣΥΝΔΕΣΗ.
Το οτι η συνδεση εχει ΦΡΑΓΗ λογω μη πληρωμης λογαριασμων, ΔΕΝ σημαινει οτι υπαρχει και ΔΙΑΚΟΠΗ της συμβασης/γραμμης. Η γραμμη παραμενει κανονικα ενεργη, απλα εχει φραγη.

Αλλο ΦΡΑΓΗ, αλλο ΔΙΑΚΟΠΗ .

Και στα κινητα το ιδιο ειναι. Γενικα, αμα δεν ληξει (δηλαδη γινει διακοπη στο συμβολαιο) τα παγια τρεχουν ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ προβλεπει το συμβολαιο.

Δες το και απο την αναποδη. Υποχρεωση πελατη = να πληρωνει τους λογαριασμους του. Υποχρεωση παροχου = να παρεχει απροβληματιστα τις υπηρεσιες.

Εαν ο παροχος για τον οποιοδηποτε λογο (ανικανοτητα, βλαβη κλπ) δεν εκπληρωσει την δικη του συμβατικη υποχρεωση, απαιτουμε και εχουμε δικιο, να μην χρεωθουμε για το παγιο εκεινης της περιοδου.

Οταν συμβαινει το αντιστροφο, δηλαδη ο πελατης δεν εκπληρωσει την συμβατικη υποχρεωση του, δηλαδη δεν πληρωσει τον λογαριασμο, γιατι να συμβαινει κατι διαφορετικο?

Μην ξεχναμε οτι και η εταιρεια εχει εξοδα για την γραμμη μας κατα την περιοδο που ειναι σε φραγη ( ενοικιαση στον ΟΤΕ για τον βροχο μας , λειτουργικα εξοδα κλπ)... εαν ειναι η γραμμη 10 μηνες σε φραγη, μονο και μονο στον ΟΤΕ θα πληρωσει για την γραμμη μας περιπου 100 ευρω.Δεν παραχωρει δωρεαν βροχους ο ΟΤΕ στους παροχους.

Craven
26-01-10, 18:06
Καταλαβαίνω την λογική του ανθρώπου και σίγουρα στο μυαλό του ακούγεται λογικό αυτό που λέει (και όχι μόνο στο δικό του) και πραγματικά είναι άσχημο να χάνεις την δουλειά σου και να βλέπεις να σου ρχοντε χαρτιά που να σου ζητάνε λεφτά και σιγά σιγά να σε πνίγουν, αλλά δυστυχώς έχει άδικο. Εφόσον είναι 3 χρόνια θα έπρεπε να κάνει πλήρη διακοπή (δεν θα πλήρωνε απολύτος τίποτα παρα μόνο όσα χρώσταγε μέχρι την στιγμή της διακοπής) και όχι να επαναπαυθεί στο ότι όσο δεν μου το κόβουν εγώ θα το κρατάω χωρίς να πληρώνω. Όπως σωστά είπαν, οι λογαριασμοί ορθά ερχόντουσαν καθώς ο πελάτης έχει ενεργή σύμβαση με την εταιρεία και δεν είναι ευθύνη της forthnet αν ο πελάτης είναι εντάξει ή όχι στις πληρωμές του (και κατ επέκταση στο συμβόλαιο του και στους ΌΡΟΥΣ του που ο ίδιος υπέγραψε). Το συμβόλαιο αναφέρει ρητά τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση γιαυτό το λιγότερο που είχε να κάνει πριν τρέξει να κάνει post σε ένα blog ήταν να το πάρει και να το διαβάσει για να δει αν είναι αυτός λάθος ή όχι.
Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι όταν ΔΕΝ έχεις κλείσει χρόνο και είσαι δεσμευμένος, εκεί σε μια τέτοια περίπτωση είσαι παγιδευμένος καθώς ή πρέπει να συνεχίσεις να πληρώνεις ή να τα αφήνεις να μαζεύοντε (χωρίς να χεις υπηρεσίες αφού δεν πληρώνεις) ή να πληρώσεις την ρήτρα για να φύγεις.. αν είσαι όμως άνεργος άστα βράστα :)

cmaniac
26-01-10, 18:06
Δεν ξερω ποια ειναι η πρακτικη των υπολοιπων εταιρειων του χωρου, αλλα εμενα σαν καταναλωτη και πελατη γενικοτερα υπηρεσιων που παρεχουν αλλες εταιρειες (αλλου ειδους φυσικα), μου φαινεται εντελως παραλογο και ισως παρανομο να γινεται χρεωση για μια υπηρεσια που δεν παρεχεται.
Κατ αρχην υπαρχει χρεος. Ακομα κι αν δεν παρεχεται υπηρεσια, πρεπει να αποπληρωθει.

Για να κανουμε ενα παραδειγμα..

Εστω, οτι εσυ εχεις ερθει να δουλεψεις για μενα (ημερομισθιο) και εγω δεν σε πληρωνω.

Θα συνεχισεις να ερχεσαι σε μενα? Οχι. (Διακοπη υπηρεσιας).

Στη συνεχεια αποφασιζω οτι ενω εσυ μου χρωστας, θελω να ξαναερθεις σε μενα για δουλεια.

Εσυ δεχεσαι υπο εναν ορο. Θα σου δωσω αυτα που σου χρωσταω και αυτα που θα δουλεψεις για μενα, προκαταβολικα, για να μην την ξαναπατησεις...
:rtfm:

kaloydis
26-01-10, 18:08
Κοψε τα παντα απο την forthnet και γυρνα στον ΟΤΕ η κοψε τελειος ολοι την γραμμη και παρε ενα καρτοκυνητο για να δεχεσε τηλεφωνηματα.

Σημ : Ενας φυλος μου για τον ιδιο ακριβος λογο το εκανε και ζητησε απο εναν γειτονα του μεσω WIFI να του δυνη internet για οσο θα εχει αυτο το προβλημα.
Απλος οταν θελει να παρει ενα τηλεφωνο περνει 1 τηλεκαρτα και παει σε ενα καρτοτηλεφωνο.

Craven
26-01-10, 18:17
Δεν ξερω ποια ειναι η πρακτικη των υπολοιπων εταιρειων του χωρου, αλλα εμενα σαν καταναλωτη και πελατη γενικοτερα υπηρεσιων που παρεχουν αλλες εταιρειες (αλλου ειδους φυσικα), μου φαινεται εντελως παραλογο και ισως παρανομο να γινεται χρεωση για μια υπηρεσια που δεν παρεχεται.

Δές λίγο πιό απλά παραδείγματα για να το καταλάβεις.. αν η Δεή σου κόψει για 10 μέρες το ρεύμα επειδή δεν πλήρωσες στην ώρα σου τότε θα σου βάλει λιγότερο πάγιο? η σύμβαση σου είναι ΕΝΕΡΓΗ και σύφωνα με αυτή την σύμβαση που υπέγραψες
1) Οφείλεις να πληρώνεις στην ώρα σου για ΟΣΟ η σύμβαση σου είναι ενεργή
2) Η εταιρεία έχει δικαίωμα να σου διακόψει την παροχή (όχι την σύμβαση σου!) για όσο διάστημα είσαι εκπρόθεσμος. (μετά πάμε σε θέματα ηθικής αν πχ στο κόψουν για 1-2 μέρες ή μέσα σε διακοπές εκεί είναι νόμιμοι αλλά ανήθικοι αλλά άλλο αυτό)

Με την λογική σου τότε ο καθένας θα μπορούσε να μην πληρώσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ ή της Forthnet τον Ιούλιο που φεύγει διακοπές και να απαιτεί τον Σεπτέμβρη να έχει ξανά υπηρεσίες χωρίς καμιά ποινή και πάγιο για όσο δεν πλήρωνε (αλλά η σύμβαση και η σύνδεση ήταν ενεργή)..
Αυτό και αν είναι εντελώς παράλογο.. ;)

Alphadyn
26-01-10, 18:21
Κατ αρχην υπαρχει χρεος. Ακομα κι αν δεν παρεχεται υπηρεσια, πρεπει να αποπληρωθει.

Για να κανουμε ενα παραδειγμα..

Εστω, οτι εσυ εχεις ερθει να δουλεψεις για μενα (ημερομισθιο) και εγω δεν σε πληρωνω.

Θα συνεχισεις να ερχεσαι σε μενα? Οχι. (Διακοπη υπηρεσιας).

Στη συνεχεια αποφασιζω οτι ενω εσυ μου χρωστας, θελω να ξαναερθεις σε μενα για δουλεια.

Εσυ δεχεσαι υπο εναν ορο. Θα σου δωσω αυτα που σου χρωσταω και αυτα που θα δουλεψεις για μενα, προκαταβολικα, για να μην την ξαναπατησεις...
:rtfm:

Εχω ενα πολυτελες ξενοδοχειο, στο οποιο προσερχεσαι να καταλυσεις για μια βραδια. Σε ενημερωνω οτι το κοστος του δωματιου θα ειναι 90 €. Την επομενη ερχεσαι να κανεις check-out και να πληρωσεις τον λογαριασμο για την διαμονη σου.
Προς εκπληξη σου ανακοινωνω οτι το κοστος ειναι 200 €! Στην φυσιολογικη εκρηξη σου, σου απαντω οτι υπηρχαν διαθεσιμες υπηρεσιες οπως χρηση τζακουζι, χρηση πισινας, μπαρ, κτλ που περιλαβανονται στην διαμονη. Το οτι δεν τις χρησιμοποιησες ειναι δικο σου θεμα-αυτες υπηρχαν διαθεσιμες!

Γραφω το παραπανω-που ειναι και ανεκδοτο και καποιοι θα το γνωριζετε-για να σου δειξω οτι ο παραλληλισμος σου δεν ειναι ευστοχος.

Δεχομαι βεβαια αυτο που λεει φιλος παραπανω οτι εχει φραγη και οχι ολικη διακοπη της δυνατοτητας επικοινωνιας. Και παλι ομως, το να εξακολουθει να γινεται χρεωση στο ιδιο υψος, μιας υπηρεσιας που δεν παρεχεται ολοκληρη πλεον μου φαινεται παραλογο.

Δεν μιλαω για το νομιμο του θεματος-οπως αυτο μπορει να περιγραφεται σε ενα συμβολαιο. Αυτο μπορει να κριθει και να καταπεσει οποιαδηποτε στιγμη, γενικοτερα. Δεν αποτελει δηλ θεσφατο και απολυτη πραγματικοτητα.

........Auto merged post: Alphadyn πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δές λίγο πιό απλά παραδείγματα για να το καταλάβεις.. αν η Δεή σου κόψει για 10 μέρες το ρεύμα επειδή δεν πλήρωσες στην ώρα σου τότε θα σου βάλει λιγότερο πάγιο? η σύμβαση σου είναι ΕΝΕΡΓΗ και σύφωνα με αυτή την σύμβαση που υπέγραψες
1) Οφείλεις να πληρώνεις στην ώρα σου για ΟΣΟ η σύμβαση σου είναι ενεργή
2) Η εταιρεία έχει δικαίωμα να σου διακόψει την παροχή (όχι την σύμβαση σου!) για όσο διάστημα είσαι εκπρόθεσμος. (μετά πάμε σε θέματα ηθικής αν πχ στο κόψουν για 1-2 μέρες ή μέσα σε διακοπές εκεί είναι νόμιμοι αλλά ανήθικοι αλλά άλλο αυτό)

Με την λογική σου τότε ο καθένας θα μπορούσε να μην πληρώσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ ή της Forthnet τον Ιούλιο που φεύγει διακοπές και να απαιτεί τον Σεπτέμβρη να έχει ξανά υπηρεσίες χωρίς καμιά ποινή και πάγιο για όσο δεν πλήρωνε (αλλά η σύμβαση και η σύνδεση ήταν ενεργή)..
Αυτό και αν είναι εντελώς παράλογο.. ;)

Αν σου διακοψει την παροχη, με ποια λογικη να σε χρεωνει μελλοντικα για χρηση υπηρεσιας που δεν σου παρεχεται?

Σε περιπτωση διακοπης πληρωνει καποιος-οπως ειναι απολυτα λογικο-τελη επανασυνδεσης και ενδεχομενως τοκους υπερημεριας των μη εξοφληθεντων λογαριασμων. Αυτο πως σχετιζεται και νομιμοποιειται με αυτο που αναφερεις?

valen_gr
26-01-10, 18:25
Με την λογική σου τότε ο καθένας θα μπορούσε να μην πληρώσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ ή της Forthnet τον Ιούλιο που φεύγει διακοπές και να απαιτεί τον Σεπτέμβρη να έχει ξανά υπηρεσίες χωρίς καμιά ποινή και πάγιο για όσο δεν πλήρωνε (αλλά η σύμβαση και η σύνδεση ήταν ενεργή)..
Αυτό και αν είναι εντελώς παράλογο.. ;)

+1 :oneup:
Ακριβως.
Εχεις συμβαση για Χ χρηματα ανα μηνα. Τελος. Ειναι τοσο απλο. Δεν θελεις το εξοδο? κοβεις την υπηρεσια.
Οσο παραμενει ενεργη η συμβαση, θα χρεωνεσαι τα Χ χρηματα για ΚΑΘΕ μηνα που περνα, εχεις - δεν εχεις υπηρεσια λογω φραγης.


Εφοσον σου αρεχουν και οι αναλογιες, η ΣΩΣΤΗ ειναι η εξης...

Πελατης = εργοδοτης
Παροχος = υπαλληλος
Παγιο = μισθος
Ο εργοδοτης εχει συναψει συμβαση εργασιας ορισμενου χρονου με τον υπαλληλο. 12 μηνηνη συμβαση.
Ο εργοδοτης (πελατης) ΠΛΗΡΩΝΕΙ τον υπαλληλο (παροχο) και καρπωνεται την εργασία του( υπηρεσιες τηλεφωνιας)

Ο εργοδοτης (πελατης) σταματα να ΠΛΗΡΩΝΕΙ τον υπαλληλο του (παροχο) μετα απο 6 μηνες . Ο Υπαλληλος σταματα να εργαζεται σε ενδειξη διαμαρτυριας (= διακοπη υπηρεσιων).

Ο εργοδοτης, για δικους του λογους, ΔΕΝ απολυει τον υπαλληλο (=δεν διακοπτει την συμβαση).(και να τον απελυε, η απολυση κρινεται ακυρη απο τον εργασιακο νομο, γιαυτο και ομοιως δεν μπορουμε να κανουμε διακοπη συμβολαιο εφοσον υπαρχει απληρωτο ΧΡΕΟΣ)

Ο εργασιακος νομος προβλεπει οτι ΟΤΑΝ πληρωσει ο εργοδοτης τα δεδουλευμενα (= πελατης πληρωσει τους απληρωτους λογαριασμους) και ο υπαλληλος επανελθει στην εργασια του (αρθει η φραγη υπηρεσιων), Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΟΥΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΣΘΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ,ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Πραγμα λογικο, γιατι υπηρχε συγκεκριμενη συμβαση, την οποια αθετησε ο εργοδοτης και δεν εφταιγε σε τιποτα ο υπαλληλος.

kaloydis
26-01-10, 18:25
Δεν νομιζω οτι μπορεις να τα γλητωσεις αυτα τα χρηματα στα δικαστηρια ισως αλλα τα εξωδα θα ειναι ποιο πολλα. Καλητερα προσπαθησε να πληρωσεις λιγο λιγο και να διακοψεις τελειος την γραμμη παρε ενα καρτοκυνητο και internet απο εναν γειτονα σου φυλο.

cmaniac
26-01-10, 18:36
Εχω ενα πολυτελες ξενοδοχειο, στο οποιο προσερχεσαι να καταλυσεις για μια βραδια. Σε ενημερωνω οτι το κοστος του δωματιου θα ειναι 90 €. Την επομενη ερχεσαι να κανεις check-out και να πληρωσεις τον λογαριασμο για την διαμονη σου.
Προς εκπληξη σου ανακοινωνω οτι το κοστος ειναι 200 €! Στην φυσιολογικη εκρηξη σου, σου απαντω οτι υπηρχαν διαθεσιμες υπηρεσιες οπως χρηση τζακουζι, χρηση πισινας, μπαρ, κτλ που περιλαβανονται στην διαμονη. Το οτι δεν τις χρησιμοποιησες ειναι δικο σου θεμα-αυτες υπηρχαν διαθεσιμες!

Νομιζω οτι πρεπει να ριξεις μια ματια στους ορους χρησης που υπογραφεις οταν κανεις νεα συνδεση με την forthnet...

Σου συστηνω να μην γινεις ποτε ελευθερος επαγγελματιας ;)

kaloydis
26-01-10, 18:59
+1 :oneup:
Ακριβως.
Εχεις συμβαση για Χ χρηματα ανα μηνα. Τελος. Ειναι τοσο απλο. Δεν θελεις το εξοδο? κοβεις την υπηρεσια.
Οσο παραμενει ενεργη η συμβαση, θα χρεωνεσαι τα Χ χρηματα για ΚΑΘΕ μηνα που περνα, εχεις - δεν εχεις υπηρεσια λογω φραγης.


Εφοσον σου αρεχουν και οι αναλογιες, η ΣΩΣΤΗ ειναι η εξης...

Πελατης = εργοδοτης
Παροχος = υπαλληλος
Παγιο = μισθος
Ο εργοδοτης εχει συναψει συμβαση εργασιας ορισμενου χρονου με τον υπαλληλο. 12 μηνηνη συμβαση.
Ο εργοδοτης (πελατης) ΠΛΗΡΩΝΕΙ τον υπαλληλο (παροχο) και καρπωνεται την εργασία του( υπηρεσιες τηλεφωνιας)

Ο εργοδοτης (πελατης) σταματα να ΠΛΗΡΩΝΕΙ τον υπαλληλο του (παροχο) μετα απο 6 μηνες . Ο Υπαλληλος σταματα να εργαζεται σε ενδειξη διαμαρτυριας (= διακοπη υπηρεσιων).

Ο εργοδοτης, για δικους του λογους, ΔΕΝ απολυει τον υπαλληλο (=δεν διακοπτει την συμβαση).(και να τον απελυε, η απολυση κρινεται ακυρη απο τον εργασιακο νομο, γιαυτο και ομοιως δεν μπορουμε να κανουμε διακοπη συμβολαιο εφοσον υπαρχει απληρωτο ΧΡΕΟΣ)

Ο εργασιακος νομος προβλεπει οτι ΟΤΑΝ πληρωσει ο εργοδοτης τα δεδουλευμενα (= πελατης πληρωσει τους απληρωτους λογαριασμους) και ο υπαλληλος επανελθει στην εργασια του (αρθει η φραγη υπηρεσιων), Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΟΥΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΣΘΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ,ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Πραγμα λογικο, γιατι υπηρχε συγκεκριμενη συμβαση, την οποια αθετησε ο εργοδοτης και δεν εφταιγε σε τιποτα ο υπαλληλος.

Σωστος ετσι ειναι :oneup: Θα τα πληρωσεις ολα και θα διακοψεις μετα τα παντα.

nrg_polini
26-01-10, 20:36
Μιλαμε για τρελη παρανομια οχι αστεια. Ας τον πανε στα δικαστηρια να δουμε ποιος θα πληρωσει ποιον. Αν ειναι δυνατον να του λενε πληρωσε για την υπηρεσια που δε σου παρεχουμε!!

sdikr
26-01-10, 21:33
Μιλαμε για τρελη παρανομια οχι αστεια. Ας τον πανε στα δικαστηρια να δουμε ποιος θα πληρωσει ποιον. Αν ειναι δυνατον να του λενε πληρωσε για την υπηρεσια που δε σου παρεχουμε!!


του παρέχουν υπηρεσία, έχει γραμμή, δέχεται κλήσεις κλπ, αν δεν θέλει το κόβει.

πραγματικά τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα

kaloydis
26-01-10, 22:09
Καμία εταιρία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και δεν γίνεται να σου παρέχουν κάτι που δεν πληρώνεις ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να πληρώσει γι αυτό του κάνουν φραγή για να προστατέψουν τα συμφέροντα τους εάν δεν θέλεις κάτι κάνεις διακοπή συμβολαίου το κόβεις.

nrg_polini
27-01-10, 02:24
του παρέχουν υπηρεσία, έχει γραμμή, δέχεται κλήσεις κλπ, αν δεν θέλει το κόβει.

πραγματικά τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα

Δεν του παρεχουν υπηρεσια: Δεν μπορει να χρησιμοποιησει το ιντερνετ και δεν μπορει να κανει κλησεις. Δεχεται κλησεις επειδη ετσι επιβαλει η ΕΕΤΤ για καποιο χρονικο διαστημα. Ο ΟΤΕ χαζος ειναι που δε χρεωνει το παγιο οταν εχει βαλει φραγη; ;) Πονταρουν στο οτι κανεις δεν θα ασχοληθει, μεχρι να γινει η αρχη που μαλλον εγινε :respekt:

sdikr
27-01-10, 11:37
Δεν του παρεχουν υπηρεσια: Δεν μπορει να χρησιμοποιησει το ιντερνετ και δεν μπορει να κανει κλησεις. Δεχεται κλησεις επειδη ετσι επιβαλει η ΕΕΤΤ για καποιο χρονικο διαστημα. Ο ΟΤΕ χαζος ειναι που δε χρεωνει το παγιο οταν εχει βαλει φραγη; ;) Πονταρουν στο οτι κανεις δεν θα ασχοληθει, μεχρι να γινει η αρχη που μαλλον εγινε :respekt:

το χρεώνει και ο ΟΤΕ το πάγιο όταν γίνει φραγή, μέχρι για 6 μήνες, η διάφορα είναι οτι μέχρι τώρα ο ΟΤΕ χρέωνε μόνο το πάγιο της γραμμής 18 ευρώ δηλαδή και όχι τα 40 που είναι το 2play

Banditgr
27-01-10, 16:46
Δεν του παρεχουν υπηρεσια: Δεν μπορει να χρησιμοποιησει το ιντερνετ και δεν μπορει να κανει κλησεις. Δεχεται κλησεις επειδη ετσι επιβαλει η ΕΕΤΤ για καποιο χρονικο διαστημα. Ο ΟΤΕ χαζος ειναι που δε χρεωνει το παγιο οταν εχει βαλει φραγη; ;) Πονταρουν στο οτι κανεις δεν θα ασχοληθει, μεχρι να γινει η αρχη που μαλλον εγινε :respekt:

Η γραμμή είναι ενεργή, το ότι του έχουν βάλει φραγή είναι νόμιμο δικαίωμά τους που προβλέπεται από το συμβόλαιο, τη στιγμή που αρνείται να πληρώσει τους λογαριασμούς του. Αν πάει η υπόθεση στα δικαστήρια θα γελάσει κάθε πικραμένος. Τι θα πει δηλαδή στο δικαστή ? Κύριε Πρόεδρε δεν πλήρωνα την υπηρεσία, μου τι φράξανε και τώρα ζητάνε και τα νόμιμα πάγια που προβλέπει η σύμβαση που έχει την υπογραφή μου (κοινώς έχω συναινέσει σε αυτήν). Πραγματικά τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μεσα. Είπαμε, ευθύνεται για αρκετά κακώς κείμενα η Forthnet αλλά εδώ ακούγονται απίστευτα πράγματα και θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε στο τέλος.

Georgevtr
27-01-10, 17:13
Μπορούμε να ξεφύγουμε λίγο απ την στενή Ελληνική κουτοπονηριά?
Συμφωνώ ότι η μάστιγα της ανεργίας θερίζει.Συμφωνώ ότι η εκάτοστε εταιρία μπορεί(άν θέλει) να δείξει ένα κοινωνικό πρόσωπο , ΑΛΛΑ δεν είναι υποχρεωμένη!!!!!
Υπογράφουμε όρους βάση συνταγματικού δικαίου.
Τέλος.
Προκαλώ όποιον έχει επιχείρηση,να μου πεί,άν θα παρέχει υπηρεσίες εάν ΔΕΝ πληρώνεται.

zatast
27-01-10, 17:13
φιλε @Alphadyn εχεις αδικο..σεβαστο να εχεις προβληματα που δε σε αφηνουν να το πληρωσεις,αλλα εχεις αποδεχτει εξαρχης να προπληρωνεις το λογαριασμο.οποτε αν δε θες να πληρωσεις αλλο,πληρωσε τον πρωτο λογαριασμο που σου ηρθε και εχεις ηδη χρησιμοποιησει και μετα ζητησε τους διακοπη υπηρεσιας για το διαστηματα των επομενων λογαριασμων.οποτε δε θα ζητησουν να τον πληρωσεις.

αν εσυ ψαχνεις δικαιολογια για να μη πληρωσεις τιποτα δε φταιει η καθε εταιρια.οτι παραδειγμα αντιστοιχο και αν χρησιμοποιησεις το δικαιο δεν ειναι με το μερος σου.Μην επικαλουμαστε παλι την κριση και σε αυτο γιατι φυσικα και δεν ειναι δικαιολογια ..ελεος δηλαδη.

agrelaphon
27-01-10, 17:15
Tα τέλη τερματισμού από τις κλήσεις που δέχεται ο (κακός) πελάτης της, τα παίρνει όμως. :whistle: Γιάυτό κανείς δεν κόβει εντελώς το τηλέφωνο για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (1 χρόνο νομίζω).
Τα 40Ε είναι φυσικά υπέρογκο ποσό σε σύγκριση με τα 8 που δίνει στον ΟΤΕ.
Και σιγά μην τον πάει στα δικαστήρια. :p Ουρά θα είχε...
Μην μασας φιλαράκι :oneup:

kaloydis
27-01-10, 17:28
Tα χρηματα αυτα δεν τα γλιτώνει απλος να κανει αμεσα διακανωνισμο και διακοπη της συμβασης για να μην πληρωση αφου δεν μπορει και αλλα.

agrelaphon
27-01-10, 17:38
Tα χρηματα αυτα δεν τα γλιτώνει απλος να κανει αμεσα διακανωνισμο και διακοπη της συμβασης για να μην πληρωση αφου δεν μπορει και αλλα.

Δεν νομίζω να είναι επαγγελματίας ο φίλος, που κρέμεται από τον αριθμό του. Έχει φάει πιστόλια η 4νετ... :cool: Το σωστό είναι βέβαια να πληρώσει, αλλά από όσα γράφει, δεν

Alphadyn
27-01-10, 21:26
Να ξαναδιευκρινησω, επειδη παρατηρω οτι δεν διαβασατε προσεχτικα την αρχικη μου δημοσιευση, οτι απλα αναπαραγω την δημοσιευση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

pascalgenious
30-01-10, 07:05
Tα τέλη τερματισμού από τις κλήσεις που δέχεται ο (κακός) πελάτης της, τα παίρνει όμως. :whistle: Γιάυτό κανείς δεν κόβει εντελώς το τηλέφωνο για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (1 χρόνο νομίζω).
Τα 40Ε είναι φυσικά υπέρογκο ποσό σε σύγκριση με τα 8 που δίνει στον ΟΤΕ.
Και σιγά μην τον πάει στα δικαστήρια. :p Ουρά θα είχε...
Μην μασας φιλαράκι :oneup:

Θα τον/τους πάνε στα δικαστήρια όταν πρέπει. Δηλαδή όταν μαζευτεί ένα ποσό 2000-3000 ευρώ.

Όλες οι εταιρείες την ίδια άδικη τακτική ακολουθούν, ισχυρίζονται ότι δεν μπορούν να κλήσουν κάτι με ωφειλή (ψέμα, γιατί πιστωτικές κάρτες με οφειλές κλείνουν) και σου προσθέτουν πάγια εσαεί. ΟΤΕ ΗΟL Forthnet , έχω ακούσει όλοι τα ίδια κάνουν

Είναι ένα μέσο πίεσης στους κακοπληρωτές άδικο αλλά δίκαιο κατα την έννοια της τιμωρίας

Avesael
04-02-10, 11:17
Ρε παιδιά θα τρελλαθούμε τελείως με αυτά που γράφονται;
Ασφαλώς και καλά κάνει η 4νετ και η κάθε 4νετ στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Υπογράφεις μια @#$%^ σύμβαση και όπως εσύ θες να τηρεί η εταιρία τις υποχρεώσεις της απέναντι σου, έτσι κι εσύ πρέπει να τηρείς τις υποχρεώσεις σου απέναντι στην εκάστοτε εταιρία.
Το ότι ο τύπος στο blog γράφει το εξοργιστικό κατ'εμέ "Επειδή τα έσοδα μου είναι σχεδόν μηδενικά και πρέπει να καλύψουν ανάγκες βιοπορισμού αποφάσισα ένα σημαντικό μηνιαίο έξοδο να το σταματήσω . Για τον λόγο αυτό δεν πλήρωσα τον λογαριασμό της forthnet (και δεν θα το κάνω μέχρι ...
να αποκατασταθεί το εισόδημα μου)." δε σας προκαλεί;

Ελεος δηλαδή! Ας ζήταγε διακοπή σύνδεσης να τέλειωνε η ιστορία. Αμ δεν κάνω διακοπή, αμ ΔΕΝ σας πλερώνω, αμ είστε και απατεώνες που μου τιμολογείτε αυτό το οποίο έχω ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ σε σχετική σύμβαση...!

Ελεος και Ήμαρτον! Ελεος και Ήμαρτον λέγω!

nazgoul_78
04-02-10, 15:01
Θέλουν και αυτοί να πληρωθούν :)










http://www.sidiaccounting.gr :oneup:

Verde
04-02-10, 15:44
Καλα ασχολειστε με τις αστείες καταγγελιες στο Τρωκτικό?
8 στους 10 εχουν κανει καποια βλακεια και διαμαρτυρονται αδικα!
Συνεχεια αυτο γινεται! Βγαινουν μετα οι εταιρειες και τους κανουν ρομπα!:p

Φυσικά ολα αυτά δεν θα ειχαν συμβεί εφόσον ο πελάτης ειχε ενημερώσει εξ αρχης την 4νετ οτι θελει να διακοψει ολες η μέρος απο τις υπηρεσίες ωστε να μην του στελνουν λογαριασμό.
Εκτος κι αν δεσμευεται απο καποιο συμβόλαιο με μινιμουν χρονικο διαστημα πχ 12μηνο και δεν μπορει να το διακοψει. Εκει αλλαζει!

Στο Ελλαδισταν τα θελουμε ολα δικά μας και τζάμπα!
Και φυσικά ο Ελληναρας ο κουτοπονηρος σου λεει σιγα μην το κοψω μονος μου, ασε να στελνουν μεχρι να μου το κοψουν και μετα βγαινει και κανει και καταγγελίες!!:rofl::worthy::respekt:

Οι υπολοιποι που πληρωνουμε τους λογαριασμους μας ειμαστε κοροιδα?????:whistle:

asdf0r
04-02-10, 18:02
Κατα πρώτον, διαβάζοντας το παρακάτω απόσπασμα της "καταγγελίας" μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.


"
Επειδή τα έσοδα μου είναι σχεδόν μηδενικά και πρέπει να καλύψουν ανάγκες βιοπορισμού αποφάσισα ένα σημαντικό μηνιαίο έξοδο να το σταματήσω . Για τον λόγο αυτό δεν πλήρωσα τον λογαριασμό της forthnet (και δεν θα το κάνω μέχρι ...
να αποκατασταθεί το εισόδημα μου).

Τι εννοεί δηλαδή ο ποιητής μας? Ότι ευθύνεται η forthnet για το ότι εκείνος έμεινε άνεργος και σκοπεύει να την "τιμωρήσει" έτσι?
Αν ήθελε να περιορίσει τα έξοδα θα έκανε διακοπή 2play, διακοπή κινητού και διάφορα άλλα χωρίς τα οποία ζούμε.
Απλά αυτός ήθελε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Νομίζω πως αρκετά ασχοληθήκαμε με αυτό το αστείο θέμα.

Πιστεύω ότι αρκετοί από εμάς (πρώτος εγώ) θα θέλαμε με κάποιο μαγικό τρόπο, να έχουμε εισόδημα μεγαλύτερο απ' τα έξοδά μας χωρίς να εργαζόμαστε και να μας παρέχονται όλα χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε. Αυτό όμως συμβαίνει μόνο στη σφαίρα της φαντασίας...ακριβώς εκεί που βρίσκεται και το "δίκιο" του καταγγέλλοντα !!!

Έκατσα λίγο και προσπάθησα να μπώ στο σκεπτικό ενός ανθρώπου που κάνει αυτή την "καταγγελία", να σκεφτώ όπως σκέφτεται μήπως και κατανοήσω γιατί θεωρεί ότι έχει αδικηθεί.... κατέληξα στο ότι μπορεί να ισχύου δύο τινά :

1. πρόκειται για άνθρωπο αμφιβόλου πνευματικής διαύγειας ο οποίος θεωρεί πως κάνει χάρη στον κόσμο μόνο και μόνο που υπάρχει, οπότε δεν είναι υπόχρεος να πληρώνει τίποτα..

2. κάποιος δεν είχε τί να κάνει και σκέφτηκε να γράψει την μ@λ@κία του για να γελάσει με τα σχόλια όσων έκαναν τον κόπο να απαντήσουν, θεωρόντας οτι η "καταγγελία" του ευσταθεί.

Κατα τ' άλλα αν πραγματικά τα πιστεύει αυτά που γράφει.... χρειάζεται να συμβουλευτεί ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ψυχίατρο !!!!

acgiannopo
05-02-10, 14:32
Χωρίς να είμαι ο πλέον αρμόδιος (οι δικηγόροι σίγουρα θα γνωρίζουν καλύτερα) και πέρα από τους οποιουσδήποτε όρους οποιουδήποτε συμβολαίου, υπάρχει ένα ζήτημα που διαφοροποιεί τον ΟΤΕ από τους υπόλοιπους παρόχους. Αυτό το ζήτημα είναι το μηνιαίο πάγιο, το οποίο είναι και το μόνο έξοδο που "τρέχει" από τη στιγμή που παύει ο χρήστης να πληρώνει το λογαριασμό του, και μέχρι την οριστική διακοπή του συμβολαίου. Το πρόβλημα με τις υπόλοιπες εταιρείες είναι ότι δεν έχουν πάγιο για τη χρήση της γραμμής, αλλά πάγια πληρωμή υπηρεσιών. Κανονικά λοιπόν, από τη στιγμή που δεν παρέχουν υπηρεσίες είναι παράλογο να χρεώνουν ολόκληρο το ποσό του πακέτου επιλογής του χρήστη. Κανονικά, και πιστεύω ότι και δικαστικά θα μπορούσε να στηριχθεί, θα έπρεπε να χρεώνει το ποσό του παγίου της γραμμής όπως το πληρώνει η εταιρεία στον ΟΤΕ και όχι να του ζητείται να πληρώσει ολόκληρο το πακέτο. Δε διαφωνώ, καμία εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, αλλά μη φτάνουμε να γινόμαστε τιμητές της Forthnet και οποιασδήποτε Forthnet. Ο συνδρομητής έχει επιλέξει να μην πληρώνει. Ορθώς η εταιρεία του έχει κόψει τις υπηρεσίες και όπως υποχρεούται του δίδει τη δυνατότητα εισερχομένων κλήσεων. Αν ο χρήστης συνεχίσει να μην πληρώνει τότε κάποια στιγμή θα του κόψουν τη γραμμή. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι λογική η πολιτική της εταιρείας "συνεχίζω να χρεώνω για υπηρεσίες που δεν παρέχω", αλλά ούτε και νόμιμη. Πιστεύω ότι ακόμη και σε δικαστήρια να πάει η υπόθεση, η δικαιοσύνη θα αποφανθεί για καταβολή μόνο του ποσού ενοικίασης της γραμμής από τον ΟΤΕ, που είναι και το μόνο νόμιμο ποσό που μπορεί να ζητηθεί από τον πελάτη. Όλα τα υπόλοιπα είναι "καταλήστευση" από τον πάροχο...

amoydar
05-02-10, 14:56
Νομικός δεν είμαι αλλά θα καταθέσω προσωπική εμπειρία. Είχα πριν πολλά χρόνια vodafone κινητό. Σταμάτησα να πληρώνω τους λογαριασμούς για προσωπικούς λόγους και έβαλαν φραγή προφανώς. Μου έλεγαν ότι χρωστάω 80-100€ και τους απάνταγα πως δεν πρόκειται να πληρώσω τους μήνες που είχα φραγή καθώς δεν υπη΄ρχε υπηρεσία. Μου είπαν πως θα έπρεπε να πληρώσω και πωςη vodafone ήταν "εκεί" για μένα αλλά εγώδεν ήμουν εντάξει. Τους ειπα πως θα πάρουνε τα @@ μου και μου είπαν μετά από καιρό πως πλέον το θέμα έχει πάει σε δικηγορικό γραφείο. Λαμβάνω επιστολή από το δικηγορό με τα σχετικά που την αγνοώ παντελώς. Έχουν περάσει 3-4 χρόνια και δεν μου έχει έρθει δικαστική απόφαση για κάτι, ούτε στην εφορία τίποτα, ούτε φαίνομε κόκκινος στον τεiρεσία των τηλεπικοινωνιών ( icap ). Άρα το συμπέρασμα είναι πως πιθανότατα απλώς μεεκβιάζανε για κάτι που δεν ήταν εν τέλη νόμιμο.

Anasazi
05-02-10, 14:57
Επειδή είμαι εργαζόμενος στην Forthnet , θα πω ένα πράγμα :

Ανάθεμα αν έστω και 5 στους 100 που κάνουν σύνδεση ξέρουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στην εταιρεία!!!

Ο κύριος προς τι εκπλήσσεται,δε μπορώ να καταλάβω?

Φραγή έγινε στις εξερχόμενες κλήσεις.Να δεχτεί κλήσεις μπορούσε κανονικά ΑΡΑ χρησιμοποιεί υπηρεσία της Forthnet η οποία έχει περιοριστεί ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΤΟΥ αμέλεια.

Η φράση "Επειδή τα έσοδα μου είναι σχεδόν μηδενικά και πρέπει να καλύψουν ανάγκες βιοπορισμού αποφάσισα ένα σημαντικό μηνιαίο έξοδο να το σταματήσω . Για τον λόγο αυτό δεν πλήρωσα τον λογαριασμό της forthnet (και δεν θα το κάνω μέχρι ...να αποκατασταθεί το εισόδημα μου). " δε ξέρω τι συναισθήματα μου προκαλεί,ειλικρινά.

Η αίτηση διακοπής είναι 1 ΣΕΛΙΔΑ και απαιτεί ΤΟ ΠΟΛΥ 3 λεπτα να πραγματοποιηθεί.Αν ήθελε,θα την έκανε ή μπορούσε να ενημερωθεί για την διαδικασία.ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ!!

Τέτοια φαινόμενα μου προκαλούν απογοήτευση σχετικά με τη νοημοσύνη του σύγχρονου Έλληνα.

asdf0r
05-02-10, 14:57
Εγώ πάλι νομίζω οτι το ποσόν που καταβάλουμε στον κάθε εναλλακτικό πάροχο είναι το "πάγιο" το οποίο μας εξασφαλίζει "δωρεάν" τις υπηρεσίες τηλεφωνίας ή τηλεφωνίας/adsl.
Άρα λοιπόν αυτό που καλείται να καταβάλει ο χρήστης είναι το "πάγιο" μιάς και θεωρητικά η χρήση των υπηρεσιών δεν έχει χρέωση...

cranky
05-02-10, 15:00
Ανάθεμα αν έστω και 5 στους 100 που κάνουν σύνδεση ξέρουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στην εταιρεία!!!
Εχουν κι' άλλες εκτός απο την εξώφληση των λογαριασμών ;; :what:

acgiannopo
05-02-10, 15:04
Επειδή είμαι εργαζόμενος στην Forthnet , θα πω ένα πράγμα :

Ανάθεμα αν έστω και 5 στους 100 που κάνουν σύνδεση ξέρουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στην εταιρεία!!!

Ο κύριος προς τι εκπλήσσεται,δε μπορώ να καταλάβω?

Φραγή έγινε στις εξερχόμενες κλήσεις.Να δεχτεί κλήσεις μπορούσε κανονικά ΑΡΑ χρησιμοποιεί υπηρεσία της Forthnet η οποία έχει περιοριστεί ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΤΟΥ αμέλεια.

Η φράση "Επειδή τα έσοδα μου είναι σχεδόν μηδενικά και πρέπει να καλύψουν ανάγκες βιοπορισμού αποφάσισα ένα σημαντικό μηνιαίο έξοδο να το σταματήσω . Για τον λόγο αυτό δεν πλήρωσα τον λογαριασμό της forthnet (και δεν θα το κάνω μέχρι ...να αποκατασταθεί το εισόδημα μου). " δε ξέρω τι συναισθήματα μου προκαλεί,ειλικρινά.

Η αίτηση διακοπής είναι 1 ΣΕΛΙΔΑ και απαιτεί ΤΟ ΠΟΛΥ 3 λεπτα να πραγματοποιηθεί.Αν ήθελε,θα την έκανε ή μπορούσε να ενημερωθεί για την διαδικασία.ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ!!

Τέτοια φαινόμενα μου προκαλούν απογοήτευση σχετικά με τη νοημοσύνη του σύγχρονου Έλληνα.

Αγαπητέ μου κάνεις ένα πολύ σοβαρό λάθος. Δεν χρησιμοποιεί υπηρεσία της Forthnet. Χρησιμοποιεί την υπηρεσία που υποχρεούται να του παρέχει από το νόμο η Forthnet από τη στιγμή που δεν πληρώνει το λογαριασμό για κάποιο χρονικό διάστημα. Αυτή η υπηρεσία παρέχεται ουσιαστικά από τον Οτε και είναι η υπηρεσία για την οποία πληρωνει η Forthnet στον Οτε το πάγιο της γραμμής. Γι αυτόν ακριβώς το λόγο ο ΟΤΕ έχει πάγιο στη γραμμή και χρέωση υπηρεσιών, ενώ η Forthnet και οι υπόλοιποι το ενσωματώνουν στην τελική τιμή.

........Auto merged post: acgiannopo πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάλι νομίζω οτι το ποσόν που καταβάλουμε στον κάθε εναλλακτικό πάροχο είναι το "πάγιο" το οποίο μας εξασφαλίζει "δωρεάν" τις υπηρεσίες τηλεφωνίας ή τηλεφωνίας/adsl.
Άρα λοιπόν αυτό που καλείται να καταβάλει ο χρήστης είναι το "πάγιο" μιάς και θεωρητικά η χρήση των υπηρεσιών δεν έχει χρέωση...

Το ποσό που καταβάλλουμε είναι για τις υπηρεσίες. Μέσα σ' αυτή την τιμή όμως έχει ενσωματωθεί και το "πάγιο" της χρήσης της τηλεφωνικής γραμμής που νοικιάζει ο πάροχος από τον ΟΤΕ.

Anasazi
05-02-10, 15:13
Έστω.

Ακόμα και έτσι να είναι,τι παει να πει "Αποφάσισα να σταματήσω,και δε ξαναπληρώνω μέχρι να βρω λεφτά"?

acgiannopo
05-02-10, 15:23
Έστω.

Ακόμα και έτσι να είναι,τι παει να πει "Αποφάσισα να σταματήσω,και δε ξαναπληρώνω μέχρι να βρω λεφτά"?

Αυτό είναι το πλέον άσχετο με την υπόθεση θέμα. Προφανώς ο συγκεκριμένος χρήστης δεν έχει χρήματα να πληρώσει και δεν πληρώνει. Για ποιό λόγο, εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί. Από αυτή του η στάση όμως διαφαίνονται τόσο οι παράλογοι - παράνομοι όροι των συμβολαίων των παρόχων όσο και η παράλογη - παράνομη (?) στάση της εταιρείας. Εγώ πάντως απορώ, πώς αυτά τα συμβόλαια παίρνουν τα οκ από τη νομοθεσία. Προσωπικά, ακόμη ψάχνω τους όρους των υπηρεσιών της Forthnet στο site της κι ενώ υποχρεούται από το αρμόδιο όργανο να τους έχει αναρτημένους σε εμφανές σημείο...
Και κάτι άλλο: προσωπικά θα ήμουν περισσότερο προσεκτικός σ' αυτά που λέω και κυρίως γράφω. Συμφωνώ μαζί σου πως ίσως λιγότεροι από τους 5 στους 100 γνωρίζουν τους όρους των συμβολαίων τους, αλλά δε νομίζω ότι οι υπάλληλοι της forthnet είναι αρμόδιοι για να κρίνουν αν είναι νόμιμες οι υποχρεώσεις των πελατών στην εταιρεία. Γι αυτή τη δουλειά υπάρχουν τα νομικά τμήματα... Εντελώς φιλικά...

Anasazi
05-02-10, 15:29
Δεν εκρινα οτιδηποτε νομικο.

Απλα απο τη στιγμη που δεν εκανε αιτηση διακοπης και παρεμεινε χωρις να πληρωνει,θα υποστει και τις συνεπειες.

Δε φταιει παντα η εταιρεια επειδη ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο.

acgiannopo
05-02-10, 15:47
Δεν εκρινα οτιδηποτε νομικο.

Απλα απο τη στιγμη που δεν εκανε αιτηση διακοπης και παρεμεινε χωρις να πληρωνει,θα υποστει και τις συνεπειες.

Δε φταιει παντα η εταιρεια επειδη ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο.

Όχι απαραίτητα φίλε μου. Βρήκα τους όρους καταγγελίας της σύμβασης από το site της HOL, και φαντάζομαι δεν θα απέχουν από τους αντίστοιχους της Forthnet:
3. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ – ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
3.1. Η ισχύς της σύμβασης εκκινεί από την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας. Η ενεργοποίηση της
Υπηρεσίας εξαρτάται από τον Φορέα/Οργανισμό, ο οποίος υποχρεούται να ενεργεί εντός των
χρονικών πλαισίων που θέτει η εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία. Για τον λόγο αυτόν, η Εταιρεία
δεν ευθύνεται για τυχόν καθυστέρηση εκ μέρους του Φορέα/Οργανισμού σχετικά με την
ενεργοποίηση της Υπηρεσίας.
Σε κάθε περίπτωση, το απώτατο χρονικό διάστημα για την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας ADSL
στην περίπτωση της παροχής της μέσω ΑΡΥΣ δε δύναται να υπερβαίνει τους 3 μήνες από την
υπογραφή της.
3.2. Η Σύμβαση είναι αορίστου χρόνου. Ο Πελάτης ευθύνεται για την εμπρόθεσμη και ολοσχερή
καταβολή όλων των χρεώσεων που προκύπτουν από την παροχή των Υπηρεσιών μέχρι την
οριστική διακοπή τους.
3.3. Ο Πελάτης δύναται να καταγγείλει τη Σύμβαση έπειτα από σχετική έγγραφη ειδοποίηση
της Εταιρείας με συστημένη επιστολή του ή με fax στο Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών, η οποία
θα λογίζεται ότι ισχύει τριάντα (30) ημέρες μετά από τη λήψη της. Η Εταιρεία δύναται να
καταγγείλει τη Σύμβαση σε περίπτωση παράβασης οποιουδήποτε όρου της από τον Πελάτη,
ιδίως δε των όρων 6, 8 και 9 της παρούσας. Στην περίπτωση λύσης της σύμβασης της
Εταιρείας με την ΕΔΕΤ για οιοδήποτε λόγο, η Εταιρεία έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη
Σύμβαση, αζημίως για την ίδια, λόγω τεχνικής αδυναμίας παροχής της υπηρεσίας στον Πελάτη
μέσω του δικτύου της ΕΔΕΤ.
3.4. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης είτε από τον Πελάτη είτε από την Εταιρεία λόγω παραβίασης της σύμβασης από τον Πελάτη, ο Πελάτης οφείλει, πέραν της εξόφλησης των
λογαριασμών του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας, να καταβάλει επίσης στην
Εταιρεία:
i. τα τέλη ενεργοποίησης των κυκλωμάτων,
ii. τα τέλη ενεργοποίησης προεπιλογής φορέα (όπου υπάρχει),
iii. τα τέλη αποσύνδεσης των κυκλωμάτων
όπως αυτά χρεώνονται από τον ΟΤΕ σύμφωνα και με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της
Εταιρείας, ο οποίος βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Εταιρείας στο δικτυακό τόπο
www.hol.gr και συμφωνείται ρητά ότι αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας.
Διευκρινίζεται ότι η Εταιρεία απορροφά, από τα μηνιαία τέλη των υπηρεσιών τα ανωτέρω κόστη
κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Χρεώνει δε τους πελάτες της που καταγγέλλουν τις
συμβάσεις τους μόνο τα παραπάνω κόστη που δεν έχουν απορροφηθεί μέχρι τη στιγμή της
καταγγελίας της σύμβασης τους.

Εγώ από αυτό που διαβάζω καταλαβαίνω πως η εν λόγω εταιρεία (εδώ η HOL) μόνο τα πάγια για τον Οτε μπορεί να χρεώσει και να αξιωθεί να πληρωθεί...

........Auto merged post: acgiannopo πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θα έλεγα μάλιστα πως ο μόνος παράνομος δρων στην υπόθεση είναι η ίδια η Forthnet. Που και δεν έχει καταγγείλει τη σύμβαση (αν έχω καταλάβει καλά), και συνεχίζει να χρεώνει με υπηρεσίες που δεν παρέχει στον πελάτη... Μήπως τελικά ο πελάτης έχει το αποκλειστικό δίκιο; Μπορεί κάποιος να αναρτήσει τους όρους σύμβασης του double play στο χώρο για να είμαστε πιο σαφείς;

amoydar
05-02-10, 15:56
Όχι απαραίτητα φίλε μου. Βρήκα τους όρους καταγγελίας της σύμβασης από το site της HOL, και φαντάζομαι δεν θα απέχουν από τους αντίστοιχους της Forthnet:
3. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ – ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
3.1. Η ισχύς της σύμβασης εκκινεί από την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας. Η ενεργοποίηση της
Υπηρεσίας εξαρτάται από τον Φορέα/Οργανισμό, ο οποίος υποχρεούται να ενεργεί εντός των
χρονικών πλαισίων που θέτει η εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία. Για τον λόγο αυτόν, η Εταιρεία
δεν ευθύνεται για τυχόν καθυστέρηση εκ μέρους του Φορέα/Οργανισμού σχετικά με την
ενεργοποίηση της Υπηρεσίας.
Σε κάθε περίπτωση, το απώτατο χρονικό διάστημα για την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας ADSL
στην περίπτωση της παροχής της μέσω ΑΡΥΣ δε δύναται να υπερβαίνει τους 3 μήνες από την
υπογραφή της.
3.2. Η Σύμβαση είναι αορίστου χρόνου. Ο Πελάτης ευθύνεται για την εμπρόθεσμη και ολοσχερή
καταβολή όλων των χρεώσεων που προκύπτουν από την παροχή των Υπηρεσιών μέχρι την
οριστική διακοπή τους.
3.3. Ο Πελάτης δύναται να καταγγείλει τη Σύμβαση έπειτα από σχετική έγγραφη ειδοποίηση
της Εταιρείας με συστημένη επιστολή του ή με fax στο Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών, η οποία
θα λογίζεται ότι ισχύει τριάντα (30) ημέρες μετά από τη λήψη της. Η Εταιρεία δύναται να
καταγγείλει τη Σύμβαση σε περίπτωση παράβασης οποιουδήποτε όρου της από τον Πελάτη,
ιδίως δε των όρων 6, 8 και 9 της παρούσας. Στην περίπτωση λύσης της σύμβασης της
Εταιρείας με την ΕΔΕΤ για οιοδήποτε λόγο, η Εταιρεία έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη
Σύμβαση, αζημίως για την ίδια, λόγω τεχνικής αδυναμίας παροχής της υπηρεσίας στον Πελάτη
μέσω του δικτύου της ΕΔΕΤ.
3.4. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης είτε από τον Πελάτη είτε από την Εταιρεία λόγω παραβίασης της σύμβασης από τον Πελάτη, ο Πελάτης οφείλει, πέραν της εξόφλησης των
λογαριασμών του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας, να καταβάλει επίσης στην
Εταιρεία:
i. τα τέλη ενεργοποίησης των κυκλωμάτων,
ii. τα τέλη ενεργοποίησης προεπιλογής φορέα (όπου υπάρχει),
iii. τα τέλη αποσύνδεσης των κυκλωμάτων
όπως αυτά χρεώνονται από τον ΟΤΕ σύμφωνα και με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της
Εταιρείας, ο οποίος βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Εταιρείας στο δικτυακό τόπο
www.hol.gr και συμφωνείται ρητά ότι αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας.
Διευκρινίζεται ότι η Εταιρεία απορροφά, από τα μηνιαία τέλη των υπηρεσιών τα ανωτέρω κόστη
κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Χρεώνει δε τους πελάτες της που καταγγέλλουν τις
συμβάσεις τους μόνο τα παραπάνω κόστη που δεν έχουν απορροφηθεί μέχρι τη στιγμή της
καταγγελίας της σύμβασης τους.

Εγώ από αυτό που διαβάζω καταλαβαίνω πως η εν λόγω εταιρεία (εδώ η HOL) μόνο τα πάγια για τον Οτε μπορεί να χρεώσει και να αξιωθεί να πληρωθεί...

........Auto merged post: acgiannopo πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θα έλεγα μάλιστα πως ο μόνος παράνομος δρων στην υπόθεση είναι η ίδια η Forthnet. Που και δεν έχει καταγγείλει τη σύμβαση (αν έχω καταλάβει καλά), και συνεχίζει να χρεώνει με υπηρεσίες που δεν παρέχει στον πελάτη... Μήπως τελικά ο πελάτης έχει το αποκλειστικό δίκιο; Μπορεί κάποιος να αναρτήσει τους όρους σύμβασης του double play στο χώρο για να είμαστε πιο σαφείς;

Αν δεν έχει καταγγείλει τη σύμβαση λοιπόν ( και παράλληλα να΄είχεδιακόψει υπηρεσίες ) τότε είναι λάθος η forth.

acgiannopo
05-02-10, 16:05
Κανονικά θα έπρεπε να έχει καταγγείλει τη σύμβαση η Forthnet εφόσον δεν πληρώνεται, να έχει διακόψει οριστικά τις υπηρεσίες της προς τον πελάτη 60 μέρες μετά την κοινοποίηση προς τον πελάτη ότι θα του διακόψουν τις υπηρεσίες εφόσον δεν πληρώνει και να απαιτήσει μέχρι την καταγγελία το ποσό που προβλέπεται. Δυστυχώς, οι όροι της forthnet απ' ότι μόλις διάβασα είναι πολύ συγκεχυμένοι σε σχέση με το κείμενο της HOL. Όπως και να έχει, την τελική εικόνα μόνο οι δικηγόροι μπορούν να την έχουν...

........Auto merged post: acgiannopo πρόσθεσε 3 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

7.8. Με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός της η Forthnet δικαιούται να προβεί σε μονομερή
προσωρινή διακοπή της υπηρεσίας προς τον Συνδρομητή λόγω ληξιπρόθεσμης και απαιτητής οφειλής του
προς τη Forthnet, μετά από την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την κοινοποίηση σχετικής έγγραφης
ειδοποίησης προς τον Συνδρομητή, που πραγματοποιείται μέσω της αποστολής του σχετικού παραστατικού και σε οριστική, μόνο μετά από την πάροδο εξήντα (60) ημερών από την προσωρινή διακοπή της παροχής, σύμφωνα με τα ανωτέρω.
7.9. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η προσωρινή ή οριστική διακοπή χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση στις
περιπτώσεις απάτης, ουσιώδους παραβίασης των όρων χρήσης της υπηρεσίας ή επανειλημμένης
εκπρόθεσμης εξόφλησης ή μη εξόφλησης των εκδοθέντων παραστατικών ή υπερβάσεως του εκάστοτε
οριζόμενου πιστωτικού ορίου σύμφωνα με τα κατωτέρω.
7.11. Σε περίπτωση λήξης της παρούσας για οποιοδήποτε λόγο (με μόνη εξαίρεση την περίπτωση
καταγγελίας της σύμβασης από τον Συνδρομητή λόγω αποδεδειγμένης υπαιτιότητας (δόλος ή βαριά
αμέλεια) της Forthnet, ο Συνδρομητής δεν δικαιούται να αξιώσει καταβληθέντα.
7.13. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης από τον Συνδρομητή χωρίς υπαιτιότητα της Forthnet ή από τη Forthnet λόγω υπαιτιότητας του Συνδρομητή, ο Συνδρομητής οφείλει να εξοφλήσει τους λογαριασμούς του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας. Σε περίπτωση που η καταγγελία πραγματοποιηθεί πριν τη συμπλήρωση δώδεκα (12) μηνών από την ημερομηνία έναρξης παροχής της υπηρεσίας ο Συνδρομητής οφείλει να καταβάλλει επίσης στη Forthnet τέλος διακοπής ύψους 70€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Το τέλος διακοπής βαρύνει τη Forthnet έναντι τρίτων για την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της σύνδεσης του Συνδρομητή με το Τηλεπικοινωνιακό δίκτυό της. Προκαταβληθέντα πάγια τέλη συμψηφίζονται με τις απαιτήσεις της Forthnet λόγω της πρόωρης λήξης της Σύμβασης. Εφόσον ο Συνδρομητής έχει υποβάλλει αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο, τότε η φορητότητα υλοποιείται εντός των προθεσμιών που ορίζεται από τους εκάστοτε ισχύοντες Κανονισμούς της ΕΕΤΤ, χωρίς αυτό να επηρεάζει τις υποχρεώσεις του Συνδρομητή έναντι της Forthnet.

Αυτά λέει το συμβόλαιο της Forthnet

Anasazi
05-02-10, 16:27
7.8. Με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός της η Forthnet δικαιούται να προβεί σε μονομερή
προσωρινή διακοπή της υπηρεσίας προς τον Συνδρομητή λόγω ληξιπρόθεσμης και απαιτητής οφειλής του
προς τη Forthnet, μετά από την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την κοινοποίηση σχετικής έγγραφης
ειδοποίησης προς τον Συνδρομητή, που πραγματοποιείται μέσω της αποστολής του σχετικού παραστατικού και σε οριστική, μόνο μετά από την πάροδο εξήντα (60) ημερών από την προσωρινή διακοπή της παροχής, σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Αυτό το χαρτί το υπέγραψε ο κύριος.

asdf0r
05-02-10, 16:39
Δεν ξέρω τι λέτε.... σταματάω τώρα κιόλας να πληρώνω οτιδήποτε υποχρεώσεις έχω και θα απαιτήσω να συνεχίσω να λαμβάνω τις υπηρεσίες στο 100%.
Αν τυχόν τολμήσει κανείς να ζητήσει τα οφειλόμενα του κάνω μήνυση. Τέλος !!!

Alphadyn
05-02-10, 18:18
O acgiannopo καταλαβε το πνευμα και της δικης μου αποριας και διαφωνιας με την τακτικη που ακολουθειται (ενδεχομενως και απο αλλες εταιρειες του κλαδου). Σταθειτε δεκα λεπτα να διαβασετε το σκεπτικο που ανεπτυξε, προτου πειτε τα προφανη-οτι δηλ καποιος πρεπει να πληρωνει αυτα που οφειλει.

Verde
05-02-10, 19:01
O acgiannopo καταλαβε το πνευμα και της δικης μου αποριας και διαφωνιας με την τακτικη που ακολουθειται (ενδεχομενως και απο αλλες εταιρειες του κλαδου). Σταθειτε δεκα λεπτα να διαβασετε το σκεπτικο που ανεπτυξε, προτου πειτε τα προφανη-οτι δηλ καποιος πρεπει να πληρωνει αυτα που οφειλει.
Οποτε μας προτεινεις τωρα που μου στειλανε τον 2μηνο λογαριασμο να μην τον πληρωσω κι αμα ποτε μου κανουνε φραγη βλεεεεεπουμε...!
Μπορει να τους κανω και μυνηση!
:oneup::whistle:

Anasazi
05-02-10, 19:08
Για ποιο λόγο εξετάζετε τη συνέπεια,από τη στιγμή που η πράξη είναι λάθος? :hmm:

Alphadyn
05-02-10, 20:31
Οποτε μας προτεινεις τωρα που μου στειλανε τον 2μηνο λογαριασμο να μην τον πληρωσω κι αμα ποτε μου κανουνε φραγη βλεεεεεπουμε...!
Μπορει να τους κανω και μυνηση!
:oneup::whistle:

Με μια τετοια απαντηση ποιανου το κυρος θεωρεις οτι πλητεται?

@ ADSLgr.com All rights reserved.