PDA

Επιστροφή στο Forum : UTP για τηλεφωνικό καλώδιο



drx5pace
26-01-10, 19:22
Καλησπέρα,
ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πρόσφατα μετακόμισα σε καινούργιο/νεόκτιστο διαμέρισμα στο οποίο έρχεται η τηλεφωνική γραμμή από το ισόγειο με ένα utp καλώδιο και κατόπιν με μια πρόχειρη συνδεσμολογία (συστροφή των μπλε καλωδίων) διανέμεται στα άλλα δύο, επίσης utp, καλώδια που καταλήγουν στις δύο τηλεφωνικές πρίζες που υπάρχουν στο διαμέρισμά μου.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι το ποιος πιστεύεται ότι είναι ο καταλληλότερος τρόπος συνδεσμολογίας των τριών αυτών utp καλωδίων ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα με τη γραμμή μου.

Θα πρέπει να σημειώσω ότι μια σκέψη ήταν, αν το καλώδιο ήταν το απλό τηλεφωνικό να χρησιμοποιούσα ένα διακλαδωτήρα τύπου Υ. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για utp καλώδιο ή... είμαι εκτός θέματος.

Ευχαριστώ.

ipo
26-01-10, 19:38
Καλησπέρα,

Χρειάζεσαι patch tool για να περάσεις ακροδέκτες rj45 στις 3 άκρες που είναι να ενωθούν. Μάλλον σου χρειάζεται κάτι τέτοιο (http://www.dhgate.com/free-shippping-200pcs-rj45-network-lan-splitter/p-ff80808122cb237a0122cb3502c72b35.html) μετά.

Η απλή συστροφή αυξάνει το θόρυβο και τις ανακλάσεις του σήματος. Κακή επιλογή.

drx5pace
26-01-10, 19:54
Ευχαριστώ ipo! To patch-tool που λες το έχει ένας φίλος που θα βοηθήσει άρα απομένει το RJ45 Splitter :oneup:

Και κάτι ακόμα, σκεφτόμουν να βάλω το dsl filter στο ένα από τα δύο καλώδια σ' αυτό το σημείο που θα γίνει η ένωση αυτό μπορώ να το κάνω; Το φίλτρο που έχω συνοδεύεται με ένα μικρό RJ11 καλώδιο άρα θα χρειαστώ δύο αλλαγές από RJ11 σε RJ45 ή... μάλλον να μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

jkoukos
26-01-10, 20:52
To τηλεφωνικό σήμα στο RJ11 έρχεται στα 2 μεσαία pin (2-3).
Αν έχεις φροντίσει στο αντίστοιχο RG45 να πάει στα 2 μεσαία (4-5) το τηλεφωνικό σήμα, τότε απλά συνδέεις το RG11 του filter στην υποδοχή του RG45 και παίζει κανονικά. Βλέπεις η μόνη διαφορά τους είναι ότι το ένα έχει 4 επαφές και το άλλο 8.

@ ADSLgr.com All rights reserved.